Θερμανση απο την καυση τηγανέλαιου

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145387 από jnet
Γνωρίζει κανένας που μπορουμε να επιτυχουμε καυση τηγανελαιου σε καποιον λεβητα.
Αν υπάρχει καποιος στο εμπόριο ο οποίος να κάνει?
Αν μπορουμε να μετατρεψουμε με καποιον τροπο εναν αλλης καύσης?

Το ρωτάω γιατί απο εναν προγραμμα υπάρχουν καποιες χιλιάδες λιτρα διαθεσιμα τον μηνα και βρεθηκα σε μια συζητηση και προσφέρθηκα να ρωτήσω εδω μέσα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145388 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Θερμανση απο την καυση τηγανέλαιου
Ξερω οτι πολλοι ριχνουν καποιο ποσοστο ( περιπου 20 αν δε κανω λαθος) ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΕΝΟ τηγανελαιο σε κινητηρες αυτοκινητου ντιζελ "παλαιας τεχνολογιας" .

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145390 από electron
Εγω παντως ξεκίνησα να "ραντίζω" τα πελλετ με το χρησιμοποιημένο τηγανολαδο που ουτοσι άλλως η γυναικά μου θα πεταγε.Η αναλογία ειναι πολυ μικρη γιατι δεν εχουμε ουτοσι άλλως πολυ (200~250γρ),και προς το παρον εχω δει ανεβασμα στα καυσαέρια του λεβητα οποτε ανέβασα και λιγο τον χρονο αναμονής στην καύση του λεβητα. ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145400 από stratis 1

electron έγραψε: Εγω παντως ξεκίνησα να "ραντίζω" τα πελλετ με το χρησιμοποιημένο τηγανολαδο που ουτοσι άλλως η γυναικά μου θα πεταγε.Η αναλογία ειναι πολυ μικρη γιατι δεν εχουμε ουτοσι άλλως πολυ (200~250γρ),και προς το παρον εχω δει ανεβασμα στα καυσαέρια του λεβητα οποτε ανέβασα και λιγο τον χρονο αναμονής στην καύση του λεβητα. ;)


Ανέβασε τον αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145401 από stratis 1

jnet έγραψε: Γνωρίζει κανένας που μπορουμε να επιτυχουμε καυση τηγανελαιου σε καποιον λεβητα.
Αν υπάρχει καποιος στο εμπόριο ο οποίος να κάνει?
Αν μπορουμε να μετατρεψουμε με καποιον τροπο εναν αλλης καύσης?

Το ρωτάω γιατί απο εναν προγραμμα υπάρχουν καποιες χιλιάδες λιτρα διαθεσιμα τον μηνα και βρεθηκα σε μια συζητηση και προσφέρθηκα να ρωτήσω εδω μέσα.




Ηδη υπαρχει νημα για αυτο το θεμα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59329&Itemid=384
Αν ρωτας για σκετο λαδι δεν ξερω.
Ομως και αν υπηρχε δεν θα αντικαθηστουσα τον πυρηνολεβητα λεβητα μου με τετοιον.
Ο λογος ειναι οτι το τηγανολαδο μπορει να ανεβει λογω ζητησης.
Με τον λεβητα μου μπορω να ανακατεύω ενα ποσοστο λαδιου με φθηνό πελλετ η πυρηνοξυλο η τσιπς ξυλου.
Αν ακριβύνει το τηγανολαδο ξαναγυρίζω στα κλασικά καυσιμα.
Ξεκινησα το ανακατεμα με μεγαλο ποσοστο λαδιου Τωρα ανακατευω περιπου 10 λιτρα λαδιου με 50 κιλα ξερου πριονιδιου.....και τα πειραματα συνεχιζονται!!!

Μυρωδια στο σβησιμο εχει, αλλα δεν ειναι ενοχλητικη
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145412 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Θερμανση απο την καυση τηγανέλαιου
Στρατη το γνωρίζω αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση θελουν να το καψουν σκέτο. Μαλιστα μου είπαν οτι μιλουν με καποιον. Αυριο θα μαθω λεπτομέριες.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ