Πρόβλημα σχετικά με ανύψωση μπουριών ξυλόσομπας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127656 από SteliosB
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τις συμβουλές σας μιας και έχω μπλέξει με την σομπα που χρησιμοποιώ!
Χρησιμοποιώ για να ζεσταίνω κάποιους χώρους του σπιτιού που νοικιάζω μια σόμπα Skladova Tehnika Stilo και χρειάζεται να ανυψώσω τα μπουριά μου κατά 7 περίπου μέτρα μέχρι την ταράτσα της οικοδομής μιας και είχαμε παράπονα από αυτούς που μένουν από πάνω.
Τα μπουριά εσωτερικά έχουν ύψος κάθετα λίγο παραπάνω από 1.50 και αυτό που σχεδιάζει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είναι: να βγαίνουν έξωτερικά για περίπου 30 πόντους (όσο χρειάζεται να περάσουν τον τοίχο),
να τοποθετηθεί μια γωνία και στην συνέχεια ένα ακόμα οριζόντιο περίπου 60 πόντους μπουρί ώστε να περάσουμε κάτω από το μπαλκόνι των απόπανω και στην συνέχεια να χρησιμοποιήσει(!?) ευκάμπτο σωλήνα αλουμινίου (όμοιο με αυτόν της φωτογραφίας παρακάτω) τον οποίο θα μονώσει με πετροβάμβακα για να φτάσουμε ως την ταράτσα.
Αυτό με τον εύκαμπτο σωλήνα ούτε το έχω ή ξανακούσει και μου φαίνεται τελείως λάθος. Το έχει συναντήσει κάποιος κάπου αλλού;
Επίσης ακόμα και αν χρησιμοποιηθούν κανονικά μπουριά inox για την διαδρομή πιστεύετε πως θα υπάρχει πρόβλημα με την έλκυση του καπνού λόγω των 2 στροφών του μπουριού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Από site εμπόρου τα χαρακτηριστικά της σόμπας είναι
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟΥ: 305ΟC
ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ: ΚΑΥΣΑΕΡΙΟΥ:6,09g/s
ΕΛΚΥΣΜΟΣ: 12pa
ΕΞΟ∆ΟΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ: Φ15

Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by SteliosB.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127665 από dimlyk
για τον αλκυσμο κανεις δεν βαζει το χερακι του στην φωτια :)
λογικα ομως θα εχεις και μπολικο
αλλα τα σπιραλ μπουρια ειναι οντως λαθος μια και θα μαζευουν μπολικη καπνα και φυσικα ειναι επικινδυνα
απορω κιολας πως θα τα στερεωσει (μια κι υποψιαζομαι οτι δεν υπαρχει καν τοιχος)
η μονωση φυσικα ειναι καλη αλλα ο συγκεκριμενος τροπος θελει προσοχη για να μη μαζεψει νερα
και στο κατω μερος χρειαζετυαι κι ενα ταυ καθαρισμου να στραγγιζουν κιολας τα ζουμια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127666 από SteliosB
Tα μπαλκόνια δεν φτάνουν σύριζα στον τοίχο της οικοδομής, οπότε ότι και να μπει έχει μέρος να πιάσει είτε στα κάγκελα των μπαλκονιών είτε με κάποιο τρόπο στον τοίχο.
Την "συμβουλή" για τον σωλήνα την πήρε με τον κλασσικό ελληνικό τρόπο, από ένα γνωατό του που του έχει πει ένας μπατζανάκης κτλ. .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127669 από Gdevil
Ενα σχεδιάκι ή μία φώτο θα βοηθούσε να καταλάβουμε τι εννοείς


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127670 από dimlyk
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...29&Itemid=384#127164
ριξε μια ματια
μια χαρα τα καταφερε ο φιλος :) και προσεξε και το ταυ
λογω κοστους μπορουν να μπουν και μαυρα φυσικα αλλα
πολυ προσοχη στην στερεωση ειναι αρκετο και το βαρος και η ανεμοπιεση
και θα σου προτεινα να μην βαλετε κατευθειαν την μονωση αλλα μετα απο καποιο διαστημα
μονο και μονο μη σας προκυψει κατι και στις εσωτερικες ενωσεις κακου κακου βαλε και λιγη αλουμινοταινια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KRASOULIOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127673 από SteliosB
Η απόσταση από το μπαλκόνι πάνω από την έξοδο έχει ύψος περίπου 40 cm και για να φτάσω ως το τέλος του μπαλκόνιου ώστε να ανέβω προς τα πάνω χρειάζονται περίπου 30 πόντοι.
Dimlyk αν ήταν στο χέρι μου κάτι τέτοιο φανταζόμουν και εγώ. Το ζήτημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει κατα νου ότι ποιο οικονομικό μπορεί να βρει εξού και η αναζήτηση για πατέντες...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ