Επιλογή δοχείου αδρανείας-Διαστασιολόγηση Λεβήτων

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127438 από egglezos

dimlyk έγραψε: εχω την εντυπωση οτι ολα αυτα που λετε μπερδευουν
ο υπολογισμος ειναι βασει προτυπου αλλα μαλλον ειναι δυσκολοεφαρμοστος
οποτε ,,,το 25 ειναι το ελαχιστο γενικα παραδεκτο και μπορει να ξεπερναει και το 50
ειναι πολυ δυσκολο ο καθε μελετητης να ψαχνει καθε φορα τα στοιχεια του λεβητα που γενικα δεν δινονται
οποτε η δειχνει εμπιστοσυνη στον κατασκευαστη (αν προτεινει κατι)
η ακολουθει τα γενικως προτεινομενα απο βορειοευρωπαιους κατα βαση που εχουν και λιγο παραπανω εμπειρια


1ον: τα στοιχεία του λέβητα πρέπει να δίνονται από τον κάθε κατασκευαστή που σέβεται τον εαυτό του και ξέρει τί έχει φτιάξει.
2ον: είναι δουλειά του μελετητή να επιλέξει σωστά και όχι στην τύχη.
3ον: ναι ο κατασκευαστής του λέβητα, σε συμφωνία με τον μελετητή ο οποίος ξέρει την εγκατάσταση, πρέπει να προτείνει μέγεθος.

άν χρησιμοποιείτε ένα νούμερο για όλες τις περιπτώσεις κινδυνέυετε να κάνετε μεγάλα λάθη εγκατάστασης.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127477 από dimlyk
ξεπερνωντας λοιπον τα κακως ειθισται δεδομενα

ο μελετητης δεν εχει καμμια δουλεια να ψαξει τον οποιο κατασκευαστη
ο οποιος πρεπει να παρεχει τα οποια στοιχεια ως ευρεως διαδεδομενα
και των οποιων η αξιοπιστια γενικως αμφισβητειται απ τους μελετητες
αλλα και κατα κυριο λογο δεν παρεχονται .
σε χωρες που ακολουθουν αυστηρα τα προτυπα ακομα και απο τον χρηστη τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα
στις περιπτωσεις ομως που ο καθενας ακολουθει τα δικα του "προτυπα" και φυσικα και ο τελικος χρηστης
η οποιαδηποτε σωστη προσεγγιση ειναι απο δυσκολη εως αδυνατη
ασχετα ομως απ τα παραπανω εχουν καθιερωθει και καποια ορια τα οποια ολοι οφειλουν να σεβονται μια και κυριως αφορουν την ασφαλεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127491 από vag1234

dimlyk έγραψε: ξεπερνωντας λοιπον τα κακως ειθισται δεδομενα

ο μελετητης δεν εχει καμμια δουλεια να ψαξει τον οποιο κατασκευαστη
ο οποιος πρεπει να παρεχει τα οποια στοιχεια ως ευρεως διαδεδομενα
και των οποιων η αξιοπιστια γενικως αμφισβητειται απ τους μελετητες
αλλα και κατα κυριο λογο δεν παρεχονται .
σε χωρες που ακολουθουν αυστηρα τα προτυπα ακομα και απο τον χρηστη τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα
στις περιπτωσεις ομως που ο καθενας ακολουθει τα δικα του "προτυπα" και φυσικα και ο τελικος χρηστης
η οποιαδηποτε σωστη προσεγγιση ειναι απο δυσκολη εως αδυνατη
ασχετα ομως απ τα παραπανω εχουν καθιερωθει και καποια ορια τα οποια ολοι οφειλουν να σεβονται μια και κυριως αφορουν την ασφαλεια


+1000.. Γι' αυτό ακριβώς ψάχνομαι για το συγκεκριμένο θέμα.. Δεν μπορώ να περιμένω ούτε τον κατασκευαστή, ούτε να επαναπαυτώ στις πρακτικές γνώσεις του εγκαταστάτη, αν και πολλές φορές είναι χρήσιμες (εγκαταστατης με εγκαταστάτη έχει διαφορά).. ;)

Επίσης θα ήθελα και την άποψη του χρήστου επι του θέματος..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127496 από dimlyk
ετσι κι αλλιως το πιασαμε αναποδα ...οταν κανει ο μελετητης μελετη δεν ξερει ουτε κατασκευαστη ουτε τιποτα αλλο περα απ τ τυπολογια και την θεωρια του ... αν καταφερει να κανει μελετη εφαρμογης και επιβλεψη εκει μπορει να αναπροσαρμοσει καποιες λεπτομερειες .
εχω διαβασει κι εγω σε σαιτ του εξωτερικου οτι πχ δεν χρειαζεται δοχειο σε περιπτωση διαβαθμισμενης λειτουργιας ....στην ουσια υπονοειται οτι τα μηχανηματα αυτα δεν θα παρουσιασουν δυςλειτουργια ποτε ...αυτο ομως αντιβαινει την αρχη της ασφαλειας ,,,γι αυτο τον λογο προτεινονται και κατωτατα ορια το 25 εν προκειμενω κι οχι γιατι βγαινει απο τυπολογια .

αυτο που δεν εχω καταλαβει παντως ειναι αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127497 από vag1234
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι το εξής, θέλω να έχω τεκμηρίωση όταν θα χρειαστεί να υπολογίσω μία εγκατάσταση. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να τεκμηριώσω τίποτα με επίσημη μεθοδολογία υπολογισμού δοχείου αδρανείας όσο και αν έχω ψάξει. Γενικά έχω ένα κενό γνώσεων εκεί και θέλω να το καλύψω... Πως τελικά πιστοποιείται το 25 λτ ή το 50 λτ κλπ.

και να γίνει μία προσπάθεια στο παρόν νήμα για να κλείσει (τουλάχιστον στα βασικά) το συγκεκριμένο θέμα τεκμηριωμένα πλέον. Όταν κάποια στιγμή ρωτήσει κάποιο μέλος, δες εδώ και αν έχεις απορίες ρώτα.. :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127513 από dimlyk
ψαχνεις μια απλη μονοσημαντη απαντηση που δεν υπαρχει
θα σου δωσω ενα παραδειγμα ,,,,ενας λεβητας γεμιζει σε μονιμη βαση για ναναι παντα ετοιμος ...αν υποθεσουμε οτι σ αυτην περιοδο λειτουργιας του (εδω μπαινουν οι 3-4 ωρες) κανεις χρηστης δεν θα ζητησει θερμανση το δοχειο θα πρεπει ναναι σε θεση να αποροφησει αυτη την πλεοναζουσα ενεργεια
αυτο θα σε οδηγησει σε τρελα μεγεθη φυσικα αν θεωρησεις την μιση απ αυτη την ενεργεια σαν πλεοναζουσα (νομιζω και δεν το κανω :) ) θα πρεπει να σε οδηγησει καπου στο 50-55 λιτ ανα κβ
το 25 ...αν το ξαναβρω θα στο δειξω ...το πετυχα καποτε σ ενα κυβερνητικο γερμανικο σαιτ αναφερομενο σαν νομο κι ειχε και καποια ονομασια (υποθετω μαλλον κατι σαν τις τοτεε οτι ηταν κι οχι νομος με την δικη μας εννοια )
τον τυπο τον εχεις πιο πριν δοκιμασε το qh/Qmin =1 περιπτωση χωρις μοντουλεισον και δες τ αποτελεσμα
που απεικονιζει και την περιπτωση της ασφαλειας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ