Επιλογή δοχείου αδρανείας-Διαστασιολόγηση Λεβήτων

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127315 από vag1234
Να πω την αλήθεια μου το παραπάνω πρότυπο δεν έχω καταφέρει να το βρω και να το διαβάσω. Όσα ξέρω τα έχω μάθει από εδώ και από κει (forum, internet κλπ.). Για τα δοχεία αδρανείας έχω παρατηρήσει ότι κάθε κατασκευαστής δίνει διαφορετικές σταθερές υπολογισμού. Άλλος λέει 25 lt ανα kw, άλλος 20 lt, άλλος 30 lt.

Για να το θέσουμε σωστά πλέον, ποιος είναι ο σωστός τρόπος υπολογισμού για δοχείο αδρανείας? Το πρότυπο?

Σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η χρήση δοχειου αδρανείας?
Ποια η σωστή συνδεσμολογία του?
Αν είναι δυνατόν να παραθέσουμε επίσημη βιβλιογραφία και στα παραπάνω 2 ερωτήματα...

Έχω σπίτι μου (1983) λέβητα βιομάζας 40 kw, ας πούμε 85% απόδοση (αν και πιστεύω την έχω βελτιώσει αλλά δεν έχω αναλυτή να το επιβεβαιώσω), χωρίς κάποια δυνατότητα αυτόματου modulation, έχω υπολογισμένες απώλειες 31,4 kw + ηλιακό τριπλής 220 λτ. Με τις ρυθμίσεις που δουλέυει τώρα καταναλώνει περίπου 3,5 kg/ώρα με καύσιμο ας πούμε 5,2 kw/kg. 0 βαθμούς ή 13 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία τις ρυθμίσεις δεν τις αλλάζω.. Φυσικά όμως όταν η θερμοκρασία είναι 2 βαθμούς ο λέβητας δουλεύει περισσότερη ώρα!

Έχω υπερδιαστασιολογημένο λέβητα? Ο αντίστοιχος 25 kw θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στους 2 βαθμούς εξ. θερμοκρασία? Θα ζέσταινε το σπίτι ο 25 kw αλλά μετά από 4-5 ώρες?
Παίζουν ρόλο η χωρητικότητα νερού του λέβητα και η ταχύτητα του νερού μέσω του κυκλοφορητή?

Όποιος θέλει με καλή διάθεση ας απαντήσει :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127327 από dimlyk
Σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η χρήση δοχειου αδρανείας?

σε καθε περιπτωση που εχεις περισσεια ισχυος
ωστε να δουλευει το συστημα σου σε ιδανικοτερες συνθηκες
αρα και το μεγεθος του ειναι αναλογο αυτης
ειδικα για ξυλοκαυσιμα ως ελαχιστο θεωρουνται τα 25 λιτ ανα κβ
για την υπερδιαστασολογηση κανε πραξεις :)
τα αλλα δεν παιζουν ρολο στο μεγεθος ...μονο στην λειτουργια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127328 από vag1234

dimlyk έγραψε: Σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η χρήση δοχειου αδρανείας?

σε καθε περιπτωση που εχεις περισσεια ισχυος
ωστε να δουλευει το συστημα σου σε ιδανικοτερες συνθηκες
αρα και το μεγεθος του ειναι αναλογο αυτης
ειδικα για ξυλοκαυσιμα ως ελαχιστο θεωρουνται τα 25 λιτ ανα κβ
για την υπερδιαστασολογηση κανε πραξεις :)
τα αλλα δεν παιζουν ρολο στο μεγεθος ...μονο στην λειτουργια


Ποιες πράξεις, δεν ξέρω από τέτοια πράγματα.. Είμαι ένας απλός καταναλωτής.. :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127361 από Gdevil

vag1234 έγραψε: ...
Σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η χρήση δοχειου αδρανείας?
...
Έχω σπίτι μου (1983) λέβητα βιομάζας 40 kw, ας πούμε 85% απόδοση (αν και πιστεύω την έχω βελτιώσει αλλά δεν έχω αναλυτή να το επιβεβαιώσω), χωρίς κάποια δυνατότητα αυτόματου modulation, έχω υπολογισμένες απώλειες 31,4 kw + ηλιακό τριπλής 220 λτ. Με τις ρυθμίσεις που δουλέυει τώρα καταναλώνει περίπου 3,5 kg/ώρα με καύσιμο ας πούμε 5,2 kw/kg. 0 βαθμούς ή 13 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία τις ρυθμίσεις δεν τις αλλάζω.. Φυσικά όμως όταν η θερμοκρασία είναι 2 βαθμούς ο λέβητας δουλεύει περισσότερη ώρα!

Έχω υπερδιαστασιολογημένο λέβητα? Ο αντίστοιχος 25 kw θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στους 2 βαθμούς εξ. θερμοκρασία? Θα ζέσταινε το σπίτι ο 25 kw αλλά μετά από 4-5 ώρες?
...

A) Πότε επιβάλλεται το δοχείο
Αν ρωτάς πότε χρειάζεται η δικιά μου απάντηση είναι η εξής
Απαξ και έχεις ξύλο μέσα στο καζάνι ότι modulation και να κάνει ο λέβητας ουσιαστικά κάνει ατελή καύση.
Δεν είναι πέλλετ να πέφτει λιγότερο και να έχει λιγότερο αέρα.
Αν θέλεις λοιπόν ο λέβητας να δουλεύει με ατελή καύση τότε ΔΕΝ χρειάζεσαι μπάφερ.
Αλλιώς χρειάζεσαι. Δηλαδή στο 99% των περιπτώσεων (το 1% είναι αυτοί που έχουν τον λέβητα σε "λειτουργία σόμπας" και πάνε και ρίχνουν ένα δύο ξύλα όποτε νιώθουν κρύο μέσα στο σπίτι)

Αν ρωτάς πότε επιβάλλεται η δικιά μου απάντηση είναι όταν ο λέβητας θα βγάλει περισσότερη ενέργεια από αυτή που θέλει το σπίτι. Δλδ στο 1% των περιπτώσεων (που ο λέβητας έχει πρόβλημα στην κατασκευή του και δεν έχει κανένα μέσο ρύθμισης της καύσης)

Β) μέγεθος του δοχείου
Για τον υπολογισμό του μεγέθους του μπάφερ και το 20 και το 25 και το 50 ΑΛΛΑ και το πρότυπο μιλάνε για ελάχιστο μέγεθος δοχείου και κάνουν παραδοχές.
Για την δικιά σου περίπτωση αυτό που πρέπει να μας πεις για να καταλήξεις σε απόλυτο νούμερο είναι καταρχήν πόσα κιλά καύσιμο (μπριγκέτες αν κατάλαβα καλά) βάζεις στον χώρο καύσης. Αυτό θα δώσει τον χρόνο καύσης τους αλλά και την ενέργεια που βγάζεις από τον λέβητα με ένα γέμισμα. Επίσης πρέπει να μας πεις αν θέλεις να κάνεις ντε και καλά ένα γέμισμα ή δε χαλιέσαι αν κάνεις και 2 ή και 3 τη μέρα.

Επίσης για να καταλήξεις σε απόλυτο νούμερο πρέπει να ξεκαθαρίσουν κάποια νούμερα που (τουλάχιστον) εμένα με μπέρδεψες λίγο με αυτά που γράφεις.
Λες για υπολογισμένες απώλειες 31,4 kw.
Μήπως εννοείς 31,4 kwώρες όλη τη μέρα?
Και αυτές είναι υπολογισμένες με τι συνθήκες εξωτερικές? Σε μέτριες θερμοκρασίες? Αν μπορείς να πείς και για τα πολλά κρύα θα ήταν καλό.
Παρακάτω γράφεις πως καταναλώνεις 3,5 κιλά καύσιμου ανα ώρα με 5,2 θερμογόνο δύναμη.
Αυτό δίνει (με 85% απόδοση) 15 kwώρες
Αλλά για πόσες ώρες τον δουλεύεις τον λέβητα την μέρα? Εστω στο περίπου είτε στα κρύα είτε στις καλές μέρες που μας κάνει.

Γ) Αν θα σε κάλυπτε και ο 25άρης.
Αν κατάλαβα καλά εσύ (είτε έξω έχει μηδέν είτε έχει 15) θα κάψεις 3,5 κιλά μπριγκέτες κάθε ώρα.
Αν ναι τότε (μιας και είπαμε πως αυτά βγάζουν 15 kwh) θα μπορούσες να τα κάψεις και σε λέβητα 25kw.
Και δεν θα είχες καμμία διαφορά. Ίσως και να δούλευε καλύτερα ο λέβητας γιατί οι 15 kwώρες είναι πιο κοντά στην ονομαστική ισχύ του 25άρη λέβητα. Οπότε όπως γράφεις απλά θα ήθελε (όπως και τώρα το γράφεις και ο ίδιος "Φυσικά όμως όταν η θερμοκρασία είναι 2 βαθμούς ο λέβητας δουλεύει περισσότερη ώρα!") να δουλεύει περισσότερη ώρα. ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά λοιπόν.
Ααααααν κατάλαβα καλά είπαμε....
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127394 από vag1234

Gdevil έγραψε:

vag1234 έγραψε: ...
Σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η χρήση δοχειου αδρανείας?
...
Έχω σπίτι μου (1983) λέβητα βιομάζας 40 kw, ας πούμε 85% απόδοση (αν και πιστεύω την έχω βελτιώσει αλλά δεν έχω αναλυτή να το επιβεβαιώσω), χωρίς κάποια δυνατότητα αυτόματου modulation, έχω υπολογισμένες απώλειες 31,4 kw + ηλιακό τριπλής 220 λτ. Με τις ρυθμίσεις που δουλέυει τώρα καταναλώνει περίπου 3,5 kg/ώρα με καύσιμο ας πούμε 5,2 kw/kg. 0 βαθμούς ή 13 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία τις ρυθμίσεις δεν τις αλλάζω.. Φυσικά όμως όταν η θερμοκρασία είναι 2 βαθμούς ο λέβητας δουλεύει περισσότερη ώρα!

Έχω υπερδιαστασιολογημένο λέβητα? Ο αντίστοιχος 25 kw θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στους 2 βαθμούς εξ. θερμοκρασία? Θα ζέσταινε το σπίτι ο 25 kw αλλά μετά από 4-5 ώρες?
...

A) Πότε επιβάλλεται το δοχείο
Αν ρωτάς πότε χρειάζεται η δικιά μου απάντηση είναι η εξής
Απαξ και έχεις ξύλο μέσα στο καζάνι ότι modulation και να κάνει ο λέβητας ουσιαστικά κάνει ατελή καύση.
Δεν είναι πέλλετ να πέφτει λιγότερο και να έχει λιγότερο αέρα.
Αν θέλεις λοιπόν ο λέβητας να δουλεύει με ατελή καύση τότε ΔΕΝ χρειάζεσαι μπάφερ.
Αλλιώς χρειάζεσαι. Δηλαδή στο 99% των περιπτώσεων (το 1% είναι αυτοί που έχουν τον λέβητα σε "λειτουργία σόμπας" και πάνε και ρίχνουν ένα δύο ξύλα όποτε νιώθουν κρύο μέσα στο σπίτι)

Αν ρωτάς πότε επιβάλλεται η δικιά μου απάντηση είναι όταν ο λέβητας θα βγάλει περισσότερη ενέργεια από αυτή που θέλει το σπίτι. Δλδ στο 1% των περιπτώσεων (που ο λέβητας έχει πρόβλημα στην κατασκευή του και δεν έχει κανένα μέσο ρύθμισης της καύσης)

Β) μέγεθος του δοχείου
Για τον υπολογισμό του μεγέθους του μπάφερ και το 20 και το 25 και το 50 ΑΛΛΑ και το πρότυπο μιλάνε για ελάχιστο μέγεθος δοχείου και κάνουν παραδοχές.
Για την δικιά σου περίπτωση αυτό που πρέπει να μας πεις για να καταλήξεις σε απόλυτο νούμερο είναι καταρχήν πόσα κιλά καύσιμο (μπριγκέτες αν κατάλαβα καλά) βάζεις στον χώρο καύσης. Αυτό θα δώσει τον χρόνο καύσης τους αλλά και την ενέργεια που βγάζεις από τον λέβητα με ένα γέμισμα. Επίσης πρέπει να μας πεις αν θέλεις να κάνεις ντε και καλά ένα γέμισμα ή δε χαλιέσαι αν κάνεις και 2 ή και 3 τη μέρα.

Επίσης για να καταλήξεις σε απόλυτο νούμερο πρέπει να ξεκαθαρίσουν κάποια νούμερα που (τουλάχιστον) εμένα με μπέρδεψες λίγο με αυτά που γράφεις.
Λες για υπολογισμένες απώλειες 31,4 kw.
Μήπως εννοείς 31,4 kwώρες όλη τη μέρα?
Και αυτές είναι υπολογισμένες με τι συνθήκες εξωτερικές? Σε μέτριες θερμοκρασίες? Αν μπορείς να πείς και για τα πολλά κρύα θα ήταν καλό.
Παρακάτω γράφεις πως καταναλώνεις 3,5 κιλά καύσιμου ανα ώρα με 5,2 θερμογόνο δύναμη.
Αυτό δίνει (με 85% απόδοση) 15 kwώρες
Αλλά για πόσες ώρες τον δουλεύεις τον λέβητα την μέρα? Εστω στο περίπου είτε στα κρύα είτε στις καλές μέρες που μας κάνει.

Γ) Αν θα σε κάλυπτε και ο 25άρης.
Αν κατάλαβα καλά εσύ (είτε έξω έχει μηδέν είτε έχει 15) θα κάψεις 3,5 κιλά μπριγκέτες κάθε ώρα.
Αν ναι τότε (μιας και είπαμε πως αυτά βγάζουν 15 kwh) θα μπορούσες να τα κάψεις και σε λέβητα 25kw.
Και δεν θα είχες καμμία διαφορά. Ίσως και να δούλευε καλύτερα ο λέβητας γιατί οι 15 kwώρες είναι πιο κοντά στην ονομαστική ισχύ του 25άρη λέβητα. Οπότε όπως γράφεις απλά θα ήθελε (όπως και τώρα το γράφεις και ο ίδιος "Φυσικά όμως όταν η θερμοκρασία είναι 2 βαθμούς ο λέβητας δουλεύει περισσότερη ώρα!") να δουλεύει περισσότερη ώρα. ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά λοιπόν.
Ααααααν κατάλαβα καλά είπαμε....
:)


gdevil καίω pellet, η δικιά μου εγκατάσταση είναι μία χαρά. Οι ερωτήσεις είναι για να καταλήξουμε τελικά σε 1-2 συμπεράσματα.

Οπότε λέμε ότι χρειαζόμαστε οπωσδήποτε δοχείο αδρανείας στον ξυλολέβητα για ωφέλιμη διαχείριση της επιπλέον παραγόμενης ενέργειας λόγω ατελούς καύσης ή π.χ. σε ηλιακή θέρμανση.. Σωστά? Σε καύση πελλετ επειδή σβήνει-ανάβει και συνήθως δεν λαμβάνουμε παραπάνω ενέργεια από αυτή που απαιτείται τότε δεν απαιτείται δοχείο αδρανείας.. Σωστά?

Το θερμικο φορτίο ενός κτιρίου π.χ. στην Αθήνα είναι υπολογισμένο για 0 βθμούς εξωτερική θερμοκρασία και ανα ώρα. Οπότε οι απώλειες 31,4 kW είναι υπολογισμένες για 0 βαθμούς εξ. θερμοκρασία και ανα ώρα.
Τώρα στους 10 βαθμούς εξ. θερμοκρασία οι απώλειες πιθανόν να είναι οι μισές, δηλαδή 17 Kw. O λέβητας των 25 KW πιθανόν να μπορούσε να ανταπεξέλθει στις 17 KW αλλά θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στις 30 kw απώλειες με την ίδια τροφοδοσία στο 24ωρο. Θα προλάβαινε να ζεστάνει τα νερά έστω και σε περισσότερη ώρα λόγω μικρότερης θερμαντικής επιφάνειας (ανταλλαγής θερμότητας)ή θα χρειάζεται να συμπληρώνω με κλιματιστικό? Με τον 40 KW μπορώ όμως να αυξήσω την τροφοδοσία όποτε θέλω αν δω ότι δεν με καλύπτει τις ημέρες με κρύο (0 με 2 βαθμούς-10 ημέρες/χρόνο).
Δίκοπο μαχαίρι αν δεν έχεις κάνει δοκιμές σε υφιστάμενες κατοικίες ώστε να είσαι 100% σίγουρος. Η κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάζεται διαφορετικά, ακόμα και το είδος των σωληνώσεων (δισωλήνιο-μονοσωλήνιο) παίζει ρόλο. Αν χρείαζομαι μία Χ ταχύτητα νερού και Χ παροχή νερού για να υπερνικήσω τις τριβές σε ένα παλιό δισωλήνιο, μήπως με μικρότερη θερμαντική επιφάνεια λέβητα δεν μπορέί να γίνει η ανταλλαγή θερμότητας που απαιτείται?
Επίσης ο 40 kw κόστιζε 2350€ και ο 25 Kw κόστιζε 2150€. Άξιζε το ρίσκο??
Ειλικρινά θα ήθελα και άλλες απόψεις..

Υ.Γ. : Κάποια ωραία βοηθήματα για όποιον θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά:

www.mie.uth.gr/ekp_yliko/%CE%92%CE%BF%CE...sion14_7-10-2011.pdf

www.eetemher.gr/bio/ptixiakes/greg/Therm...afo%20thermansis.htm

hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/thermo/heatloss.html

www.eng.auth.gr/IHT/A%20Tomos/A03%20-%20...20GIA%208ERMANSH.pdf

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127399 από egglezos
για τα δοχεία αδρανείας

Κανόνας 1:
τα δοχεία αδρανείας τοποθετούνται για να αποθηκεύουν ισχύ! βάλτε αυτό στο μυαλό σας και θα λύσετε όλες σας τις απορίες μια και καλή...

Κανόνας 2:
εκτός από λίγους πολύ εξελιγμένους λέβητες ξύλου που κάνουν Modulation (μέχρι 50 - 100 % έχω δεί εγώ, π.χ LogWIN) όλοι οι υπόλοιποι λέβητες ξύλου πρέπει να δουλέυουν στο 100% γιατί αλλιώς κάνουν ατελή καύση.

Κανόνας 3:
Οταν αγοράζουμε λέβητα, επιλέγουμε την ισχύ με βάση τις θερμικές απώλειες που έχει προδιαγράψει ο μηχανολόγος. Ο κυριούλης αυτός λοιπόν λέει ένα σύνολο για το χειρότερο κλιματολογικό σενάριο της περιοχής που βρίσκεται το σπίτι. Τι θα γίνει όλες τις υπόλοιπες μέρες? ΠΟυ θα πάει η ισχύς του λέβητα όταν η θερμοκρασία είναι λίγο καλύτερη? Σωστά: Στο δοχείο αδρανείας!! Μπράβο...

Κανόνας 4:
Το δοχείο αδρανείας δεν πρέπει να συμμετέχει στην λειτουργία της θέρμανσης όταν δουλέυει ο λέβητας και ζητάει και το σπίτι, εκτός και άν έχει ήδη υψηλή θερμοκρασία και κάνει ανάμιξη (οπότε τότε καλύτερα να μήν δουλέυει ο λέβητας). Σε όλες τις υπόλοιπες διαφορετικές περιπτώσεις (που προκύπτουν από εξυπνάδες στην σύνδεση) το δοχείο αδρανείας κάνει ανάμιξη των νερών της θέρμανσης με αποτέλεσμα να αργεί πολύ να πάει θέρμανση στο σπίτι. Απλά απλά, στο ψηλότερο σημείο βάζουμε τον λέβητα στο δοχείο, από το ψηλότερο σημείο παίρνουμε και το νερό για το σπίτι. Όλοι οι υπόλοιποι τρόποι σύνδεσης χρησιμοποιούνται μόνο κατά περίπτωση.

Νομίζω ότι σας ξεκαθάρισα λίγο τα πράγματα. Διαβάστε τα με προσοχή.

ΥΓ: οι οδηγίες του ΤΕΕ για τα δοχεία αδρανείας είναι λάθος. Μάλλον γράφτηκαν με τον κλιματισμό υπόψιν και όχι την θέρμανση. Μήν παρασύρεστε.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ