Ανάποδη φωτιά (upside down fire) εστία-θερμοκρασίες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117428 από Gdevil
Όπως λέει ο τίτλος.
Ξεκίνησα αυτό το θέμα για να δείξω τι είναι η ανάποδη φωτιά και πόσο εύκολη κάνει την ζωή κάποιου που ζεσταίνεται με τζάκι.
Για 4 ώρες δεν έκανα απολύτως τίποτα πέρα από το να τραβάω 2 φώτο κάθε 10 λεπτά
(ψιλοβασανιστήριο..... :blink: :silly: )
Για την ακρίβεια άνοιξα μία φορά την εστία και έβαλα ένα ξύλο πάνω από τα άλλα.

Ξεκινάω στις 15:00 ακριβώς και στήνω 16 κιλά ξύλα.
Στις 15:06 Ανάβω
Αυτά φαίνονται στο μικρό pdf

Στις 15:11 βάζω μπρος τα βεντιλατέρ στο μάνουαλ, ανεβάζουν θερμοκρασίες, τα γυρνάω στο proportional, κλείνω την πόρτα, και θα την ανοίξω μόνο μία φορά μέχρι το τέλος
(όποιος βρει σε ποιά εικόνα άνοιξα την πόρτα και πείραξα κάτι μέσα στην εστία κερδίζει δωράκι... :cheer: :P )
Κάθε 10 λεπτά ακριβώς (έβαλα το ξυπνητήρι στο κινητό και κάθε 10 λεπτά πατούσα αναβολή) έπαιρνα μία εικόνα της εστίας και μία από τις θερμοκρασίες.
Η πάνω η θερμοκρασία είναι του εναλλάκτη καυσαερίων. (απλός του μισού μέτρου)
Η μεσαία θερμοκρασία είναι από τις μπούκες που έκανα στο τζάκι μου
Η κάτω θερμοκρασία είναι των καυσαερίων.

ΑΚΡΙΒΩΣ 4 ώρες μετά τελείωσαν τα 16 κιλά ξύλα

Ανεβάζω επίσης 3 βίντεο.
Στα 2 πρώτα δείχνω από που μετράω θερμοκρασίες από τις μπούκες.
Ουσιαστικά μετράω από την πιο κρύα μπούκα και μάλιστα 10 πόντους περίπου έξω από αυτή
Αν έβαζα στις κεντρικές μπούκες το αισθητήριο θα τερμάτιζε.
Αν και στην πιο κρύα μπούκα το έβαζα μέσα ή πιο κοντά πάλι θα τερμάτιζε
Ουσιαστικά η μεσαία θερμοκρασία λοιπόν από τις μπούκες είναι ότι πιο κρύο μπορούσα να πάρω που να είναι εντός των ορίων του αισθητηρίου.
Στον εναλλάκτη παίρνω μέσα από την μία εξαγωγή του.
Τα καυσαέρια τα μετράω στο κέντρο της καμινάδας ακριβώς μετά τον εναλλάκτη καυσαερίων.
Στο τρίτο βίντεο δείχνω το πόσο καθαρό έχει μείνει το τζάμι.

Ηθελα να πάρω και φώτο από την καμινάδα αλλά φοβήθηκα την βροχή μη μου χαλάσει την φωτογραφική.
Ουσιαστικά μετά την πρώτη ώρα η καμινάδα ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΠΝΟ. ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Λοιπές πληροφορίες.
Αέρας καύσης εισέρχεται στην εστία από το τασάκι στο κέντρο της εστίας. Πάνω από το τασάκι έχω μια απλή λαμαρίνα ώστε να μη φουντώνει η φωτιά.
Πάνω από τις μπούκες υπάρχουν κόφτρες από την πόρτα μέχρι σχεδόν τέρμα πίσω με κάποιο άνοιγμα στα πλάγια.
Το κλαπέ καυσαερίων μου το οποίο δεν σφραγίζει εντελώς αλλά αφήνει ένα άνοιγμα περίπου 30cm2 το έχω καθόλη την διάρκεια κλειστό
Και ο εναλλάκτης και οι μπούκες συνδέονται με μοτέρ FRB4C 225/062 από τον Καφφε.
425 κυβικών το καθένα.
Ρυθμισμένα να ξεκινάνε από τους 30 και στου 60 να πιάνουν 10η σκάλα.
Το άναμμα της εστίας γίνεται με χαρτιά από τους λογαριασμους.
Αυτά ανάβουν μία σειρά λεπτοκομένες παλλέτες.
Αυτές ανάβουν μία σειρά χοντροκομμένες παλλέτες.
Μετά υπάρχουν 3 σειρές ξύλα.
Επάνω λεπτά. Κάτω κάτω το πιο χοντρά.

Αυτά
:cheer: :)

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: -.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,927 KB

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: -.pdf
Μέγεθος αρχείου:380 KB

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: MOV08638.zip
Μέγεθος αρχείου:1,806 KB


Edit: Τα δύο βίντεο που δείχνουν την θέση του αισθητηρίου και τις αλλαγές θερμοκρασίας ΔΕΝ ανεβαίνουν. Παρόλο που τα τράβηξα με χαμηλή ανάλυση δεν...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117445 από dimlyk
ανεβασε τα στο youtube


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117463 από Gdevil
Περιμένω σήμερα - αύριο μία κατασκευή που θα προσαρμόσω στην είσοδο του αέρα και μετά μάλλον θα ξαναβγάλω ένα σετ φωτογραφιών αυτή τη φορά και με την καμινάδα.
Αν τα βίντεο είναι να ανέβουν στο youtube θα φροντίσω να έχω και λίγο περισσότερο τάξη στο σαλόνι :woohoo: :lol: και να τα τραβήξω σε καλή ανάλυση.

Πάντως μία συμβουλή σε όποιον θέλει να δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο καύσης.
Περιορισμός του αέρα, πολύ σφιχτά τοποθετημένα ξύλα, καλό προσάναμα.

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι στο αρχικό πόστ ενώ έπρεπε να υπάρχουν 2 pdf ουσιαστικά υπάρχει μόνο ένα
Το δεύτερο που είναι με τις εικόνες από την εστία και τις θερμοκρασίες (48 εικόνες σε 24 σελίδες) και έχει μέγεθος 1,9 Mb δεν εμφανίζεται αλλά ανοίγει πάλι το μικρό
Πάντως εγώ δύο pdf ανέβασα και γιαυτό το ένα συννημένο λέει μέγεθος 380 kb και το άλλο 1,927 kb.
Κρίμα...
Τζάμπα ο κόπος :pinch: :huh:
Θα κοιτάξω το βράδυ να ξαναανεβάσω το μεγάλο...
Όχι τίποτα άλλο, αλλά όποιος έχει διαβάσει το μύνημα θα νομίζει ότι του κάνω πλάκα και γράφω για φώτο και θερμοκρασίες αλλά δεν βλέπει τίποτα από αυτά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117489 από liakjim
Συγγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα σου.
Ειχα δοκιμάσει και πέρυσι την μέθοδο αυτή.
Πραγματικά εντυπωσιακή.
Να και κάποιες φωτο από την δικιά μου πριν μετατρέψω το τζάκι.
Φέτος θα δοκιμάσω και θα δω τι αποτέλεσμα έχει σε κλειστό τζάκι .









Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117528 από Gdevil
ΞΑναανεβάζω το pdf με τις εικόνες της εστίας και τις θερμοκρασίες ελπίζοντας ότι ο δαίμων του φόρουμ δε θα μου το εξαφανίσει πάλι...
Για καλύτερη προβολή καλά είναι το pdf να ανοίξει σε μέγεθος σελίδας και με το page down βλέπουμε τις επόμενες φώτο.
Η εστία είναι τραβηγμένη από σταθερό σημείο οπότε δείχνει ωραία πως εξαφανίζονται τα ξύλα.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: -.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,927 KB


Edit: Τώρα μάλιστα... ανέβηκε ... ίσως ο λόγος που ο δαίμων του φόρουμ δε το έβγαζε στο αρχικό πόστ να ήταν ότι ανέβασε 2 pdf και πήραν το ίδιο όνομα..


ΥΓ, liakjim,
Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για συγνώμη
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117552 από liakjim
'Ελα για το δωράκι χαχαχαχα

Στην φωτό με τις θεμοκρασιές 44,110, 164.6 , είδες ότι είχες πτωτική τάση και άνοιξες την πόρτα και έβαλες το κούτσουρο της βάσης από πάνω και αμέσως πήγες στους 49,154,195.6

Τί κερδίζω? :P

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ