Τι ειναι καλυτερα; Λέβητας με Καυστήρα ή Κοχλίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116532 από kosmidis80
Παντως πιανεις και ενα αλλο πολυ σοβαρο θεμα, το κοστος του καυστηρα!

Ειναι αξιοσημειωτο πως μια απλη σχετικα κατασκευη (στα ιδια περιπου κατασκευαστικα προτυπα του καυστηρα πετρελαιου) εχει διπλασια και τριπλασια τιμη απο τους καυστηρες πετρελαιου. Η μονη εξηγηση που εχω εγω προσωπικα ειναι οτι εχουν βαλει υψηλη προστιθεμενη αξια στα προιοντα καθως αναφερονται στην απεμπλοκη απο το πετρελαιο και την εν μερει εξοικονομηση χρηματων του αγοραστικου κοινου... :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116535 από vag1234
Συμφωνώ με τους προλαλήσανετς. Απλά όταν έχεις λέβητα με κοχλία μπορείς να κάψεις πολλά εναλλακτικά καύσιμα, ακόμα και ξύλο ειδικά αν μένεις σε επαρχία. Οι λέβητες με καυστήρα έχουν συνήθως καλύτερη απόδοση αλλά μπορείς να κάψεις μόνο pellet ξύλου.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116537 από kostas tripoli
Ειχα καταληξει στο φερολι αλλα μια κουβεντα με τον υδραυλικο με προβληματισε. Αυτος με εβαλε στο τρυπακι με το πυρηνα, αλλα μου ειπε καλυτερα να μην ειναι ναντεμενιος γιατι χανει σε αποδοση καθε χρονο το μαντεμι λογω πορων οπως ειπε.. Και με τον καυστηρα μου λεει ολο και κατι θα συμβαινει με τις ρυθμισεις και αντε βρες τους μετα στα τηλεφωνα. Τι να πω , τελικα ισχυει το οτι η γνωμη ειναι σαν τον κωλο... ολοι εχουν απο εναν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116543 από kosmidis80
Κανε το εξης πηγαινε και παρε ενα σακι ή δες σε καποιον γνωστο πυρηνοξυλο. αφου παρεις μια γερη τζουρα απο την ωραιοτατη μυρωδια του δες και εναν λεβητα που να τον καιει και προβληματισου ακομη περισσοτερο απο το καθαρισμα του και μετα θα εχει ξεκαθαρισει στο μυαλο σου η επιλογη. :lol:

Βιομαζα και μαντεμι, ΞΕΧΝΑ ΤΟ! Θα σε σκοτωσει το καθαρισμα του λεβητα και θα βλαστιμας την ωρα και την στιγμη!

Ο καυστηρας τυπου φερολι πχ και οι ρυθμισεις του ειναι πολυ ευκολες και ΑΝ καψεις ενα πελλετ ολη τη σεζον μια αρχικη ρυθμιση θα σου ειναι κομπλε! Παντως οι ρυθμισεις του καυστηρας ειναι πανευκολο θεμα, θελει μονο λιγη εξικοιωση και μετα θα το παιζει στα δαχτυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ