Δυσκολία στην καύση ξύλων

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115873 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω δυσκολία στο άναμμα των καυσόξυλών μου. Μήπως μπορείετε να με βοηθήσετε? Ευχαριστώ.

Έχω λοιπόν ξύλα, μόνο ελιά βασικά, ίσως και μερικά κομμάτια δρύς και κάτι λίγα αμυγδαλιά (απίστευτα ξερό και ΣΥΜΠΑΓΕΣ ξύλο) άντε και μερικά κομμάτια από λεμονιά/πορτοκαλιά. Τα κλαδέματα του πεθερού .... :lol:

Το πρόβλημά μου είναι ότι δε μου αρπάνε εύκολα. Εχουν μήκος από 30 - 50 cm, και επειδή όλα προέρχονται από σχετικά μικρής ηλικίας δέντρα, είναι κλαδιά ή κορμός, και έχουν διάμετρο από 3-4 cm έως 15-25 cm. Λόγω του ότι προέρχονται από κλαδέματα του παθερού, ναι μεν δεν είναι πολύ μακριά, αλλά ΔΕΝ είναι σκισμένα. Είναι ολόκληρο το κλαδί, στρογγυλό.

Και για για τα λεπτά, δεν τίθεται θέμα, τα χρησιμοποιώ για το άναμμα. Τα πιο χοντρά όμως, αυτά με διάμετρο από 15 cm και πάνω, δεν αρπάνε. Και ας τα βάλω σε ζωντανή καρβουνιά. Καρβουνιάζουνε πριφερειακά, αλλά δεν αρπάνε να πετάξουνε φλόγα.

Και από ότι μου έχει πει ο πεθερός μου, είναι τουλάχιστον από πέρυσι κομμένα στα χωράφια του, και απλώς μου τα έφερε τώρα.

Τι στο καλό φταίει? Δεν έχω και υγρασιόμετρο..... Έχετε μήπως καμμιά ιδέα ? Μήπως αν προσπαθήσω να τα σκίσω, να έχουνε και λίγη εσωτερική πλευρά, ψίχα δηλαδή και όχι μόνο τον εξωτερικό φλοιό, είναι καλύτερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115880 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Δυσκολία στην καύση ξύλων
Έχω την εντύπωση ότι κομμένο ξύλο παρατημένο στο χωράφι δεν πρέπει να έχει στεγνώσει.
Εχεις παρατηρήσει όταν ταν ρίχνεις στην φωτιά αν σου "ατμίζουν?
Αν δλδ βγάζουν όχι καπνό αλλά ατμό?
Κάτι άλλο είναι το εξής.
Υπάρχει ένας κανόνας που λέει το ξύλο για να καεί θέλει παρέα.
Αν δλδ ρίχνεις ένα κούτσουρο τότε θα δυσκολευτεί πιο πολύ να καεί από το αν ρίχνεις 2
Αν πάλι τα 2 είναι πολλά τότε ίσως ένα μεγάλο και κανα 2 πιο μικρά

hope i helped..
:blink:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115885 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Δυσκολία στην καύση ξύλων
Kαι η ελια και ο δρυς ειναι ξυλα που δεν κανουν πολυ φλογα αλλα κρατανε περισσοτερη ωρα και κανουν καρβουνιά ακομα κι αν ειναι ξερα.

Σχιζοντας τα χονδρα θα τα βοηθησεις να καουν ευκολοτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115967 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Δυσκολία στην καύση ξύλων

Gdevil έγραψε: Έχω την εντύπωση ότι κομμένο ξύλο παρατημένο στο χωράφι δεν πρέπει να έχει στεγνώσει.
Εχεις παρατηρήσει όταν ταν ρίχνεις στην φωτιά αν σου "ατμίζουν?
Αν δλδ βγάζουν όχι καπνό αλλά ατμό?
Κάτι άλλο είναι το εξής.
Υπάρχει ένας κανόνας που λέει το ξύλο για να καεί θέλει παρέα.
Αν δλδ ρίχνεις ένα κούτσουρο τότε θα δυσκολευτεί πιο πολύ να καεί από το αν ρίχνεις 2
Αν πάλι τα 2 είναι πολλά τότε ίσως ένα μεγάλο και κανα 2 πιο μικρά

hope i helped..
:blink:


Και γω έχω ακούσει ότι τα ξύλα θέλουν "παρέα". Έχω παρατηρήσει ότι καμμιά φορά, δεν βγάζουν ατμό (η υγρασία που στεγνώνει και εξατμίζεται, άρα έχουν πολύ υγρασία), έχω όμως παρατηρήσει, ότι στο σόκορο, εκεί που είναι κομμένα, βγάζουν κάτι σαν "σάλια", σαν αφρούς δηλαδή. Υγρασία είναι αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120145 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Δυσκολία στην καύση ξύλων
Η ελιά αν είναι κούτσουρα έστω και μικρα εχουν υγρασια αλλα και στεγνα αν ειναι δεν καιγονται οπως η οξυα με ζωντανη φλογα σιγοκαιει και βγαζει λιγη φλογα αν τα σκισεις θα καουν καλυτερα εγω ειχα ελια χονδρα κλαδια 3 χρονια παρατημενα και ειχαν 15-20% υγρασια τα εσκισα το καλοκαιρ και σε 2 μηνες πηγαν 8-10%
αν δεν μπορεις να τα σκισεις αστα για του χρονου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121411 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Δυσκολία στην καύση ξύλων
Η φλόγα είναι διαφορετική από ξύλο σε ξύλο.Ο γενικός κανόνας πάντως είναι ότι τα ξύλα πρέπει να σκιστούν γιά να βγάλουν την υγρασία τους,αλλοιώς την κρατάνε μέσα τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ