Αγορά σόμπας. Νέος στο φόρουμ

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113302 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά σόμπας. Νέος στο φόρουμ
να τα κανεις

σε βιομηχανικό δαπεδο αποθηκης το βαρος που υπολογιστικε για 40αρα πλάκα με 60αρια δοκαρια ηταν 500 κιλα ανα τετραγωνικό....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113331 από Jag
Απαντήθηκε από Jag στο θέμα Αγορά σόμπας. Νέος στο φόρουμ
Προς το παρών ψάχνουμε στο διαδίκτυο . Όχι τίποτα άλλο αλλα για να ξέρω τι να περιμένω στα μαγαζιά.
Λοιπόν μερικές προτάσεις προς συζήτηση .

www.promex.gr/products/sompes_ksiloy/som...silou_deluxef_pel041

www.ezanidis.gr/product.php?productid=16864&cat=375&page=1

agmrecruit.com/index.php?dispatch=produc...iew&product_id=36895

www.eshopelectric.gr/products/energeiake...s-etaireias-skladova

Προσωπικά πάνω κατω μου φαίνονται ίδιες εμένα .βεβαια εσείς γνωρίζετε καλύτερα απο μένα .
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Jag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113369 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Αγορά σόμπας. Νέος στο φόρουμ

dimlyk έγραψε: Οσο μιας και αναφέρθηκε το θέμα βάρους έχω ρωτήσει και το ασφαλές φορτίο για μια κλασική πλακά είναι 700kgr/τμ με μέγιστο τα 1100 για μπαλκόνια ισχύει κάτι λιγότερο, αν googlareis θα βρεις αρκετά παραδείγματα το ότι εχεις δοκάρι από κατω βοηθάει

μην στηριζοσαστε πολυ σ αυτο και προσοχη σ οτι διαβαζετε ...εκτος του οτι ειναι θεμα παραδοχων μελετης
ξεκιναμε ...θεμα ποιοτητας σκυροδεματος και κατασκευης οπλισμου ...θεμα γηρανσης υλικων ....θεμα του οτι ηδη υπαρχει καποιο φορτιο ππλαλακι μαρμαρο κλπ θεμα σεισμων οπου το βαρος "πολλαπλασιαζεται" καθως επισης και στα φορτια που προκαλουν κραδασμους οσο μικροι κι αν ειναι κι αναφερομαι βασικα στα μηχανηματα στα μπαλκονια ... δεν θελω να κανω τα πραγματα τραγικα απλα ας ειμαστε προσεκτικοι με τα μπαλκονια


+1 για το θεμα των σεισμών, φυσικά κάλο θα ειναι να ρωτήσει και κάποιο μηχανικό για να ειναι σίγουρος, καθώς οικοδομή με οικοδομή εχει διάφορα..απο την αλλη (βαση κανονισμού που εφαρμόζετε μετά το '54 σε οικοδομές)τα 700kgr/m2 είναι ασφαλές γιατι πολύ άπλα σκέψου αν πατήσουν 7 άνθρωποι των 100κ σε 1m2 τι θα γίνει θα πέσει η πλάκα?, εδω σκέψου οτι σε σπίτια βάζουνε (τραγικό) ενυδρεία του 1τονου/m2!!.. Βεβαία εχω ακούσει για κατάρρευση μπαλκονιού απο δεξαμενή πετρελαίου, βεβαία ήταν >1τονου και το σπίτι ήταν παλαιό. Ολα επισης εχουν να κάνουν και με την κατανομή του βάρους.. Πχ και 10τονους μπορείς να βάλεις αρκεί να μην υπερβείς το ασφαλές φορτίο που βγαίνει ανά m2.. Πχ βάζουν κυψέλες κινητής τηλεφωνίας σε ταράτσες μιλάμε για βάρος ισως και μεγαλύτερο των 8τονων!

Εγω παλι οταν ειχα τον λέβητα πετρελαίου στην ταρατσα και πισω και πάνω απο μπαλκόνι ειχα πλαστική δεξαμενή των 1250κιλων!! να σας πω μια φορα την γεμισα (ειχα λεφτα καποτε!) και δεν μου ηρθε στο κεφάλι!, :blink: (αν και το πετρέλαιο είναι πιο ελαφρύ απο το νερο)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113400 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά σόμπας. Νέος στο φόρουμ
φιλε jag
ειναι τοσο πολλα τα μοντελα που με λιγες εξαιρεσεις δυσκολα θα βρεθει καποιος ναχει την ιδια
η βολτα στα μαγαζια χρειαζεται περα απο το παζαρι για να δεις απο κοντα και την ποιοτητα οσο μπορεις αλλα και την φατσα γιατι αλλιως δειχνουν στις φωτο και τις πιθανες πιστοποιησεις αλλα απο εγγραφα της εταιρειας μια κι εχει γινει της μοδας να αναφερονται ανυπαρκτες πιστοποιησεις .
με καθε επιφυλαξη αν σε βοηθαει καθολου
οι prity ειναι γενικα μια φτηνη λυση αλλα εχουν αναφερθει προβλληματα ...λιγο καλυτερα φαινεται ν τα πηγαινουν οι skladova ...κι ακομα καλυτερα απο σερβια μερια .και οι ελληνικες καλα τα πανε ...με τα κοστη ομως εμφανιζονται καπως ακριβες . και προσοχη σε προιοντα που εμφανιζονται σχετικα φτηνα με προελευση ιταλια γερμμανια κλπ μαλλον δεν εχουν πολυ σχεση με τις χωρες που εμφανιζονται .

electron
δεν νομιζω οτι χρειαζεται πολυ αναλυση ....μονο στοιχειωδη προσοχη οσο αφορα τα μπαλκονια
γιατι αλλο πραγμα βγηκαμε δυο ατομα για τσιγαρο στο μπαλκονι κι αλλο βαλαμε μια γλαστρα 200 κιλα στην ακρη του μπαλκονιου κι εμεινε εκει .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ