Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118387 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε: www.thermis-sa.gr/greek/details.php?pid=536
www.aerodynamiki.gr/product_info.php?nam...l84ncmou0h1lofi1r0a7
είναι 205 κυβικά την ώρα 42 w ... στο σαλιγκαρο 600 κυβικα την εισαγωγή και και εξαγωγή της έκανα πιο μικρες λάθος μου αλλά οκ την έκανα και όχι κωνικό.ο σαλιγκαρος τραβάει αέρα με φ100 και βγαζει πάλι με φ100.πράσινο καλώδιο είναι της κεραιας tv. την πάνω περσίδα με το βεντιλατερ δεν έχω ροοστάτη 1 απλό θερμοστάτη κουζίνας και πέρνει στους 60 βαθμους μερικές φορές το βάζω και στους 45..όσο για το ραγισμα έxω βάλη 1 κόλα 600 βαθμων μετά πήρα 1 κομμάτι μαντεμι 25* 42 και το έβαλα πάνω στην πλατη χωρίς να βιδωθει .μπήκε και η κατασκευή και σφηνωσε το κομμάτι.

κάτω από την κατασκευή βγαινει 1 φ80 που έχει ζεστό αέρα περνάει μέσα στη φούσκα και βγαινει μπροστά στη γυψοσανίδα με περσιδα 50 πόντους κάτω από τις πάνω περσίδες φυσικής ροής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118455 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

αυτό είναι το σχέδιο της κατασκευής. ο πάτος είναι 7 πόντους κουτι .εσωτερικά χωρισμένο στη μέση... μπαίνει ο αέρας από έξω με φ100 μέσα στο κουτί και πάει πίσω στην πλάτη της εστίας σε 1 κοιλοδοκο φ80.η κοιλοδοκος φ80 δινει τον αέρα στο άλλο μισό της κατασκευής ...και από εκεί βγαίνει με σπιράλ φ80 και παει μπροστά στο τζάκι πάνω στην γυψοσανίδα....δίπλα από το τζάκι σου δείχνω 1 πλαισιο.αυτό είναι κλειστο . είναι κούφιο μέσα.αν βάλω εκεί μέσα τον σαλιγκαρο θα εχω θορυβο? η να τον αφήσω εξω όπως είναι τώρα? τώρα όσο για τα ξύλα που είναι βρεγμένα.να δουλεύω το τζάκι με 1 πόντο ανοιχτη την πορτα??
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118473 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
τι σπαζοκεφαλια ειναι αυτη???
στην θεση σου θα εψαχνα εναν καλο τζακα...επειδη εχεις μεγαλο μπερδεμα ...και σε μπερδευουμε ολοι ...φυσικα να του πεις πως το θελεις συμφωνα με οτι σου εχουν πει τα παιδια πιο πανω...με οτι προβλεπει δηλαδη ενα τζακι σαν το δικο σου...τωρα εχεις περισσοτερες γνωσεις και δεν μπορει να σου κανει οτι θελει ο αλλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118511 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Αν δε έλεγες τίποτα για το ραγισμένο μαντέμι και την κόλλα τον 600??? (μα καλά γιατί δεν έβαλες 1200??) τότε λίγα πράγματα μένουν ακόμα για το τζάκι σου.
έχεις μία κατασκευή που σου δίνει 90 βαθμούς καμιά 300 με 400 κυβικά
έχεις αμόνωτο θερμοθάλαμο που σου δίνει 90 βαθμούς σε φυσική ροή
έχεις και ένα βεντιλατέρ για να παίρνεις κάποια παραπάνω ροή
έχεις σχάρα
έχεις φέρει τον αέρα καύσης κάτω από τα ξύλα σου.
μπορείς τον σαλίγκαρο να του δώσεις αέρα από μεσα (μόλις το κάνεις αυτό θα πρέπει να ανοίξεις λίγο την Φ160). όχι πάντως δε χρειάζεται να τον φέρεις τον σαλίγκαρο μέσα. καλύτερα στείλτου αέρα στην είσοδό του από μεσα
μένει να κάνεις σωστή μόνωση γύρω από την εστία και πάνω από αυτή καθώς και σωστή διαμέτρου ανοίγματα πάνω και κάτω.
εγώ θα έκανα κάτω (καθαρά) 600 cm2 και πάνω (Χωρίς το άνοιγμα με το βεντιλατέρ) 800 cm2
για κάτω θα έκανα άλλα 2 ανοίγματα ένα σε κάθε πλάι της εστιας
ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΑΓΙΣΜΑ
(το γράφω έτσι γιατι σε βλέπω αποφασισμένο να μη την αλλάξεις την εστία σου αν και εγώ νομίζω πως θα έπρεπε. μπορεί να έδωσες 3700 ευρώ αλλά καλύτερα δώσε άλλα 600 και θα πάρεις μία σωστή εστία. θα κάνεις και σωστό θερμοθάλαμο και όλα καλά.
ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΒΑΛΕ ΕΝΑΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟΥ.


άααα όσο για τα ξύλα και εγώ έχω υγρά.
οπότε τα περνάω από "ξηραντήριο"
(άλλο ένα πλεονέκτημα της ανάποδης φωτιάς. για τουλάχιστον 3 ώρες δεν ανοίγω πόρτα...)



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118637 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
καλησπερα κ παλι.. ολα παν καλα, με λιγο ανοιχτη την πορτα! Ενα τελευταιο που θελω να ρωτησω για εσωτερικο αερα της κατασκευης.. μπορω να τραβηξω αερα για την κατασκευη μου απο κατω αριστερα του τζακιου.. εκει που σας δειχνω στην φωτογραφια? κ με τι σωληνα Φ ? ειναι καλο να βγαλω δυο Φ80 με ταφ απο την κατασκευη μου.. πανω στην γυψοσανιδα για να βγαζει αερα? αυτη τν στιγμη εχω ενα μονο σπιραλ Φ80!!





αυτη η φωτογραφια ειναι ο ζεστος αερας που βγαζει η κατασκευηη!
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118814 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
και τα σπιράλ που θα βάλω εισαγωγή και εξαγωγή σαλιγκαρou θα είναι αλουμινίου σπιραλ? και τι φ να βαλω ...όσο για την κατασκευή αυτή τη στιγμή στην κατασκευή μου βαζω αέρα με φ100 και βγάζω με 1 φ80......κάπου διάβασα έχεις κάποια κατασκευή και εσυ μπορείς να μας βάλεις καμία φωτο φίλε μου Gdevil?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ