Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118077 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
όχι όχι άκου.πόρτα με εστία είναι ανεξάρτητη.όλο το σύστημα της πόρτας έχει κενό.από κάτω δίπλα και πάνω. επικίνονη με τη φουσκα.από την κάτω περσίδα που είναι για να μπαινει εσωτερικός αερας αν κοιταξω βλέπω την πορτα με την εστία γύρω γύρω να έχει 1 κενό 3 χιλιοστα
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118089 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω.

Πάντως σε κάθε εστία που θέλει να λέγεται "ενεργειακή" , πρέπει να υπάρχει τρόπος ρύθμισης της ποσότητας του αέρα καύσης, από τέρμα κλειστό (οπότε ο αέρας έρχεται από την αεροκουρτίνα ή τον δευτερογενή αν υπάρχει ), μέχρι τέρμα ανοιχτό.

Η έλλειψη ρύθμισης οδηγεί σε ανεξέλενγκτο ρυθμό καύσης και αύξηση της κατανάλωσης των ξύλων.

Άλλο ένα καρφί στο φέρετρο της συγκεκριμένης εστίας...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118098 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω.

Πάντως σε κάθε εστία που θέλει να λέγεται "ενεργειακή" , πρέπει να υπάρχει τρόπος ρύθμισης της ποσότητας του αέρα καύσης, από τέρμα κλειστό (οπότε ο αέρας έρχεται από την αεροκουρτίνα ή τον δευτερογενή αν υπάρχει ), μέχρι τέρμα ανοιχτό.

Η έλλειψη ρύθμισης οδηγεί σε ανεξέλενγκτο ρυθμό καύσης και αύξηση της κατανάλωσης των ξύλων.

Άλλο ένα καρφί στο φέρετρο της συγκεκριμένης εστίας...

θα βάλω foto το βράδυ να δεις.και δεν είναι ενεργειακό 1 απλό τζάκι με πόρτα.άσχετα αν το πλήρωσα ενεργειακό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118148 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
εδώ είμαι πάλι να σας ζαλίσω.έβαλα 4 σωληνακια.με 8 χιλιοστά τρυπα και τα πήγα στο κέντρο της καυσεις.πάνω στη σχάρα έχω 6 ξύλα συνεχεια.με κλειστή πόρτα πάλι σιγοκαιει,αν ανοίξω 1 πόντο την πορτα το τζάκι ξεσκιζει ...πάντα με 6 ξυλα.... αν μεινουν 3, 4 ξύλα δεν κάνει δουλειά ...άρα πάντα γεμάτο και 1 πόντο την πορτα ανοιχτη???θα έχει πολύ κατανάλωση στα ξυλα? όσο για θερμοκρασιες,μετράμε καμινάδα μέσα στην φουσκα και έχει 127 βαθμους.σπανια εχει τοσο η καμιναδα. και η κατασκευη 92 βαθμους.περιμένω να μου πειτε για την πορτα που θα εχω 1 πόντο ανοιχτή. υπαρχει καμια λυση;απλά τώρα σήκωσε θερμοκρασια η φουσκα και άρχισε μυριζει .μάλλον που δεν έχει μόνωση η φουσκα.σαν μπογιες από τους τοίχους.κάτι άλλο που βλεπω δεν έxω φυσική ροή στις πάνω περσίδες.η περσιδες από το ταβάνι απεχουν 35 ποντους πιο κατω μήπως είναι πολύ χαμηλά?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118162 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Καύση
νομίζω πως πλέον πρέπει να δοκιμάσεις να κάψεις μπρικέτες μία φορά.
έχω την εντύπωση ότι τα ξύλα σου είναι πολύ υγρά


θερμοκρασία στη φούσκα και ροή από τις περσίδες.
έχεις 120 βαθμούς στην καμινάδα μέσα στη φούσκα. Αρα τα καυσαέριά σου έχουν περίπου 250 βαθμούς.
Το τζάκι σου λοιπόν καίει και μάλιστα δυνατά.
(βασικά 120 βαθμοί είναι πολλοί. Η γυψοσανίδα σου θα έχει πρόβλημα χωρίς μόνωση. και δεν ξέρω τι αναδίδει γυψοσανίδα σε τέτοιες θερμοκρασίες. Εγώ στο έχω γράψει εδώ και πολλά μνματα... θέλει μόνωση η φούσκα σου)

από τις περσίδες επάνω τι θερμοκρασία βγαίνει ο αέρας?
ένα δεύτερο (το πρώτο είναι το να κάψεις μπρικέτες) που θέλω να δοκιμάσεις είναι να βγάλεις την εσωτερική περσίδα. Νομίζω τα πτερύγιά της κόβουν πολύ τον αέρα που μπαίνει κάτω από την εστία σου.
Δοκίμασε να δεις αν βγάζοντάς την σου αξάνεται η ροή από τις περσίδες επάνω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118171 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

Gdevil έγραψε: Καύση
νομίζω πως πλέον πρέπει να δοκιμάσεις να κάψεις μπρικέτες μία φορά.
έχω την εντύπωση ότι τα ξύλα σου είναι πολύ υγρά



θερμοκρασία στη φούσκα και ροή από τις περσίδες.
έχεις 120 βαθμούς στην καμινάδα μέσα στη φούσκα. Αρα τα καυσαέριά σου έχουν περίπου 250 βαθμούς.
Το τζάκι σου λοιπόν καίει και μάλιστα δυνατά.
(βασικά 120 βαθμοί είναι πολλοί. Η γυψοσανίδα σου θα έχει πρόβλημα χωρίς μόνωση. και δεν ξέρω τι αναδίδει γυψοσανίδα σε τέτοιες θερμοκρασίες. Εγώ στο έχω γράψει εδώ και πολλά μνματα... θέλει μόνωση η φούσκα σου)

από τις περσίδες επάνω τι θερμοκρασία βγαίνει ο αέρας?
ένα δεύτερο (το πρώτο είναι το να κάψεις μπρικέτες) που θέλω να δοκιμάσεις είναι να βγάλεις την εσωτερική περσίδα. Νομίζω τα πτερύγιά της κόβουν πολύ τον αέρα που μπαίνει κάτω από την εστία σου.
Δοκίμασε να δεις αν βγάζοντάς την σου αξάνεται η ροή από τις περσίδες επάνω.

καλησπέρα φίλε μου.την έxω βγάλη την κάτω περσίδα.αλλά πόλy λίγη ροη.οι περσιδεσ πανω βγαζουν 83 -90 βαθμουσ...άκου να σου πω να γελασεις.αλλά μην το πεις πουθενα ααααααααα.δεν μου είπες να βουλώσω καλά τη φ160??τι να βάλω τι να βαλω 3 φανελάκια της δουλειας μη γελας να μη μασ ακουσουν.βλεπω το τζακι να ξεσκιζει κατουρηθηκα απο τι χαρα μουυυυυυυυυυ.μου λει κυρα λιτσα κατι μυρισε δεν ειναι τιποτα μωρο μου τισ λεω.βλεπω πανω περσιδεσ να βγαζουν καπνο.ολοι εξωωωωωωωωωωωωωωωω φωναζω .περσιδες ντουμανι καπνο λεω σπασε πλακα τα φανελακια?????βαζω χερι σε φ160 ...καηκααααααααααααααααααααα...τα περνω και τα πεταω απο το παραθυρο...κυρα λιτσα?????παντοφλα αααααααααααα .. μεχρι και οι τριχες από τα μαλλια μου πονανε απο το ξυλο
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ