Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118003 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Μην τις ανοίξεις τις τρύπες. Πρέπει να υπάρχει και έλεγχος με ρύθμιση της διατομής.

πχ στο Selenic



Από το κόκκινο βελάκι μπαινει ο αέρας. Με το μαυρο χερούλι μπορω και τον αυξομειώνω.
Ουσιαστικά είναι το συρταράκι της στάχτης.
Κοίτα και στο manual και θα καταλάβεις www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/676900.pdf

Εσύ πόσο θα τις ανοίξεις? Αν ανοίξεις πολύ θα καιει ανεξέλεγκτα.

εσωτερικό ή εξωτερικο τραβαει απο εκεί ;εχω βάλει την σχάρα έχει 3 -4 ξύλα μεσα ,ξεκινάει εχει φλόγα και σε 20 λεπτα μαυριζουν τα ξυλα και σιγοκαίνε . πρέπει να τα σκαλισω να γεμισω τ τζακι με 6-7 ξύλα και έτσι να καψει λιγο! δοκίμασα και με ανοιχτη και με κλειστη πορτα και δεν εχει διαφορα..καει μονο οταν ειναι γεματη η εστια με 6-7 ξύλα ...και με λιγο ανοιχτη την πορτα .τις τρυπες τις ανοιξα πολυ λιγο με 6 χιλιοστα τρυπανακι δηλαδη πολυ λιγο. :evil: αυριο θα βαλω σωληνακια αλλα θα ειναι πολυ λεπτα σαν καλαμακια Αν ενωσω και τις 6 τρυπες ειναι σαν να εχω μια τρυπα 3 επι 3 ποντους..πιστευω και τα ξυλα μου ειναι υγρα..τα έχω πάρει τον αυγουστο και είναι δρενιο
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118015 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Εσωτερικό ή και εξωτερικό , ότι θέλει εκείνο. Κυρίως όμως εσωτερικό. Από την στιγμή όμως που ο εξωτερικός αέρας έρχεται από κάτω από την εστία , ουσιαστικά είναι σαν ένα.

Αν τα ξύλα σου δεν παίρνουν ούτε με ανοιχτή πόρτα , παέι να πει ότι είναι υγρα.
Αν μπορείς δοκίμασε με μια σακούλα μπρικέτες.

Αυτό με τα σωληνάκια δεν καταλαβαίνω που εξυπηρετεί...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118022 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Εσωτερικό ή και εξωτερικό , ότι θέλει εκείνο. Κυρίως όμως εσωτερικό. Από την στιγμή όμως που ο εξωτερικός αέρας έρχεται από κάτω από την εστία , ουσιαστικά είναι σαν ένα.

Αν τα ξύλα σου δεν παίρνουν ούτε με ανοιχτή πόρτα , παέι να πει ότι είναι υγρα.
Αν μπορείς δοκίμασε με μια σακούλα μπρικέτες.

Αυτό με τα σωληνάκια δεν καταλαβαίνω που εξυπηρετεί...

για να παρει αερα στο κεντρο που γινεται η καυση των ξυλων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118029 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Ποιά η διαφορά?
Το ίδιο είναι 6 μικρές τρύπες, με 1 μεγάλη , από την αρχή που έχουν το ίδιο συνολικό εμβαδό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118033 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Ποιά η διαφορά?
Το ίδιο είναι 6 μικρές τρύπες, με 1 μεγάλη , από την αρχή που έχουν το ίδιο συνολικό εμβαδό.

για να εχει αερα στο κεντρο της καφσισ..τη μπρικέτες να παρω έχει καποια μαρκα?και πόσες θα έχω μέσα στην εστια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118034 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
τώρα παίρνει αέρα η εστία από μπροστά.ο gdevilμου είπε να φερω σωληνακια απο μπροστα στο κεντρο , για να γίνεται καλύτερη καύση..τα ίδια ξύλα καίει και ο πατέρας μου σε 1 ξυλοσομπα μιλάμε τα ξεσκιζει.εμένα μόνο μαυριζουν και για να αρπάξουν θέλει να τα σκαλίζω συνεχεια.τη μπρικέτες να παρω έχει καποια μαρκα?και πόσες θα έχω μέσα στην εστια
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ