Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117952 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Τώρα όπως είσαι , όταν κλείσεις την πόρτα , απο που παίρνει αέρα το τζάκι για την καύση ;
Ρυθμίζεται ;

από τις τρυπούλες μπροστα και έχουν διάστασης κάθε 1 .4 χιλιοστά επί 40
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117953 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε: ναι μόνο από αυτές τις τρυπες.και μπροστά στο τζάκι κάτω έχω για εσωτερικό αέρα αυτή την περσιδα την εξωτερική την έxω κλίση εντελώς 2 μέρες όπως μου έχεις πει . χθες έβαλα σχαρα και κεει πολύ καλύτερα.αλλά στο τέλος έμινε 1 ξύλο μόνο και μεχρει το πρωί δεν το εκαψε

Την εξωτερική σου είπα να την κλείσεις γιατί δεν την χρειάζεσαι.
Βάζεις μέσα στο σαλόνι σου πολύ περισσότερα κυβικά με τον σαλίγκαρο τον 600 m3 που έχεις.
Και 600 να μη σου βάζει σιγουρα θα σου βάζει πολύ περισσότερα από τα όσα χρειάζεται η εστία σου για να κάνει καύση.

Αν η σχάρα σου έκανε δουλειά τότε είμαστε σε καλό δρόμο... ;) :P
Δοκίμασε να βάλεις έστω πρόχειρα ότι μέγεθος σωλήνα μπορείς να ξεκινάνε από τις τρύπες εισαγωγής (δεν χρειάζεται να "κουμπώσουν" και να καταλήγουν κάτω από την σχάρα

Αλλά νομίζω πως το πρόβλημα σου ουσιαστικά είναι η πολύ περιορισμένη είσοδος αέρα.
είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΕΣ αυτές οι 6 τρύπες με διάσταση η κάθε μία 4 χιλιοστα επί 2 εκατοστά

Όσον αφορά το ξύλο που έμεινε άκαυστο είναι επόμενο.
Ενα ξύλο μόνο του δεν καίγεται ποτέ.
Το ξύλο για να καεί θέλει παρέα. (και καλή καρβουνιά)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117956 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

Gdevil έγραψε: Την εξωτερική σου είπα να την κλείσεις γιατί δεν την χρειάζεσαι.
Βάζεις μέσα στο σαλόνι σου πολύ περισσότερα κυβικά με τον σαλίγκαρο τον 600 m3 που έχεις.
Και 600 να μη σου βάζει σιγουρα θα σου βάζει πολύ περισσότερα από τα όσα χρειάζεται η εστία σου για να κάνει καύση.

Αν η σχάρα σου έκανε δουλειά τότε είμαστε σε καλό δρόμο... ;) :P
Δοκίμασε να βάλεις έστω πρόχειρα ότι μέγεθος σωλήνα μπορείς να ξεκινάνε από τις τρύπες εισαγωγής (δεν χρειάζεται να "κουμπώσουν" και να καταλήγουν κάτω από την σχάρα

Αλλά νομίζω πως το πρόβλημα σου ουσιαστικά είναι η πολύ περιορισμένη είσοδος αέρα.
είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΕΣ αυτές οι 6 τρύπες.

Όσον αφορά το ξύλο που έμεινε άκαυστο είναι επόμενο.
Ενα ξύλο μόνο του δεν καίγεται ποτέ.
Το ξύλο για να καεί θέλει παρέα. (και καλή καρβουνιά)

υπάρχει περίπτωση ναβγάλουν καυσαερια τα σωληνάκια και να μην τραβήξουν αέρα για την καυση ..να γίνει το αντίθετο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117957 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
αυτές τις τρύπες μπορώ να της μεγαλήσω ανετα με 1 φλεξιμ δεν είναι κόπος για μένα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117958 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
όσο βάζεις αέρα με τον σαλίγκαρο μέσα στο σπίτι αυτός ο αέρας πρέπει κάπου να πάει.
(αρα όχι, δεν γίνεται το αντίθετο)
όσο έχεις φωτιά και καθαρή καμινάδα ο αέρας μέσα στο τζάκι ζεσταίνεται και θέλει να πάει επάνω
(αρα όχι, δεν γίνεται το αντίθετο)
τέλος αν υπάρχει περίπτωση να γίνει το αντίθετο αυτό θα συμβεί και όπως είσαι τώρα

και οι πιθανότητες για να γίνει αντίθετη ροή σε ένα τζάκι έχουν να κάνουν με απόφραξη της καμινάδας σε συνδυασμό με μηχάνημα υποπίεσης μέσα στο σαλόνι (πχ απορροφητήρας) ή δυνατός κρύος καθοδικός αέρας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117959 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε:

liakjim έγραψε: Τώρα όπως είσαι , όταν κλείσεις την πόρτα , απο που παίρνει αέρα το τζάκι για την καύση ;
Ρυθμίζεται ;

από τις τρυπούλες μπροστα και έχουν διάστασης κάθε 1 .4 χιλιοστά επί 40


Τί είπες τώρα.... :sick:
Πολύ μικρές... :blink:
Τι να πω στην τελική ίσως αφήνεις το τζάμι ελάχιστα ανοιχτό...
Φοβάμαι ότι δεν την γλιτώνεις την εστία.

Αλλά και πάλι λέω την γνώμη μου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ