Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117920 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Ναι φαίνεται οτι κάνει. Πόσο είναι η διάστασή της?
Από μέσα τι υπάρχει? Κενό? Η εστια πατάει πχ σε τούβλα και η τρύπα αυτή πάει μέχρι πίσω και κάτω από αυτήν?

η εστία μου είναι πάνω σε βάση...πάτωμα με εστια 20πόντος με 25 κάπου εκει.όλο κάτω είναι κενό μεχρι πισω που επικοινωνει με τη φουσκα η περσίδα μπρος έχει διαστάσεις 20*15 ποντους..οπως την βλέπεις έχει χοντρές γρίλιες...... άρα σαν να εχω 10*7.5 ποντους ????? μεχρι το μάρμαρο που βλεπεις όλο από κάτω είναι κενό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117923 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Ωραία έχεις είσοδο , μια χαρά.
Αλλά όπως λες και εσύ είναι πολύ μικρή. Θες τουλ 30Χ15 ή 20Χ20 ή κ λίγο παραπάνω , εγώ θα την έκανα 40Χ15 και με άλλη περσίδα που να έχει μεγάλα ανοίγματα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117927 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Ωραία έχεις είσοδο , μια χαρά.
Αλλά όπως λες και εσύ είναι πολύ μικρή. Θες τουλ 30Χ15 ή 20Χ20 ή κ λίγο παραπάνω , εγώ θα την έκανα 40Χ15 και με άλλη περσίδα που να έχει μεγάλα ανοίγματα.

όλα οk μεχρι εδω.εξωτερικός αέρας καύσης...έχω φ160 τρύπα με περσιδα που ενώνεται με σπιράλ αλουμινίου όπου έρχεται κάτω στο κενό αυτό στο σταχτοδοχείο..το σταχτοδοχείο δεν έχει καθόλου τρυπες .τη κάνω ανοιγω και ποσες??tώρα.μπροστά έχουμε τρύπα γι α φυσική ροή kai εξωτερικό αέρα ok???.το ερώτημα μου ειναι οδηγούμε κάτω από την εστία εξωτερικό αέρα με σπιράλ....και στου 40 ποντους έχουμε περσίδα φυσικής ροής.στο ιδιο κενό από κάτω..η εστία θα τραβήξh από την φ 160 ? και η περσίδα για φυσική ροι από μέσα το σαλονι????η θα γίνει μπέρδεμα
... και τα 2 τα οδηγούμε στον ίδιο χώρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117939 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Μην ανησυχείς. Τα 40m3/h που τραβάει ένα τζάκι για το ξύλα του είναι πολύ μικρή ποσότητα. Πολύ μικρή υποπίεση θα δημιουργείται οπότε κ μκρή η ποσότητα αέρα που θα ερχεται από έξω.
Πιο πολύ χρειάζεται σε κανά απορροφητήρα πχ να μην σου καπνίσει όταν ανοίγεις την πόρτα.

Όσο για το σταχτοδοχείο μη το τρυπήσεις. Που θα πέφτουν οι στάχτες? Απλά άστο έτσι. Και στο δικό μου , η Selenic είναι κλειστή πό κάτω και ο αέρας έρχεται χύμα από κάτω της.
Απλά η εξωτερική περσίδα ας είναι ρυθμιζόμενη.


Οποτε επόμενο βήμα το άνοιγμα γυψοσανίδων , αφαίρεση αερόθερμου, μόνωση με πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου και τα κενά με αλουμινοτανία, παταράκι , μόνωση inox μόνο στο τμήμα του παταριού, κλείσιμο κενά από την inox με την κτιστή, άνοιγμα περσίδων λίγο κάτω από το παταράκι εμδαδου 1500εκ2 (πχ 50Χ30 ή ότι άλλο θες) και είσαι έτοιμος.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117943 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Μην ανησυχείς. Τα 40m3/h που τραβάει ένα τζάκι για το ξύλα του είναι πολύ μικρή ποσότητα. Πολύ μικρή υποπίεση θα δημιουργείται οπότε κ μκρή η ποσότητα αέρα που θα ερχεται από έξω.
Πιο πολύ χρειάζεται σε κανά απορροφητήρα πχ να μην σου καπνίσει όταν ανοίγεις την πόρτα.

Όσο για το σταχτοδοχείο μη το τρυπήσεις. Που θα πέφτουν οι στάχτες? Απλά άστο έτσι. Και στο δικό μου , η Selenic είναι κλειστή πό κάτω και ο αέρας έρχεται χύμα από κάτω της.
Απλά η εξωτερική περσίδα ας είναι ρυθμιζόμενη.


Οποτε επόμενο βήμα το άνοιγμα γυψοσανίδων , αφαίρεση αερόθερμου, μόνωση με πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου και τα κενά με αλουμινοτανία, παταράκι , μόνωση inox μόνο στο τμήμα του παταριού, κλείσιμο κενά από την inox με την κτιστή, άνοιγμα περσίδων λίγο κάτω από το παταράκι εμδαδου 1500εκ2 (πχ 50Χ30 ή ότι άλλο θες) και είσαι έτοιμος.

μισό γιατί τώρα με μπέρδεψες να μην πω με ξέσκισεs... το τζάκι μου από που θα τραβά εξωτερικό αέρα μέσα στην εστία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117946 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Τώρα όπως είσαι , όταν κλείσεις την πόρτα , απο που παίρνει αέρα το τζάκι για την καύση ;
Ρυθμίζεται ;

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ