Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117910 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117913 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
το δευτερο αλλά χωρίς τη φούσκα που φαίνεται μέχρι πάνω.με το σχέδιο πίσω στην πλάτη και τουβλακια .εξωτερικά είναι σαν το πρωτο αλλά εσωτερικά το σχέδιο σαν το δευτερο
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117914 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
ναι μόνο από αυτές τις τρυπες.και μπροστά στο τζάκι κάτω έχω για εσωτερικό αέρα αυτή την περσιδα την εξωτερική την έxω κλίση εντελώς 2 μέρες όπως μου έχεις πει . χθες έβαλα σχαρα και κεει πολύ καλύτερα.αλλά στο τέλος έμινε 1 ξύλο μόνο και μεχρει το πρωί δεν το εκαψε
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117916 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Κοίτα δεν είμαι τζακάς , απλά ένα τυπάκι που διαβάζω εδώ μέσα.

Από 1ης όψεως το τζάκι σου μπορεί να ¨"σωθει" , δλδ να χρησιμοποιηθεί η ίδια εστία , να ξηλώσεις όλες τις γυψοσανίδες και την κατασκευή του αερόθερμου και κατασκευή νέου θερμοθαλάμου με μόνωση πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου πάλι πρισματικό , όπως είναι τώρα το κομμάτι της πόρτας μέχρι το ταβάνι και παταράκι. Θα πρέπει να έχεις αέρα από το περιβάλλον κάτω από την εστία .
Εκεί που θα βρεις δυσκολία είναι στο αέρα της φυσικής ροής. Χρειαζόμαστε 400~500εκ2 έισοδο άερα από το σαλόνι σου , ο οποίος θα πρέπει να έρθει κάτω/πίσω από την εστία. Έχεις όμως τα μάρμαρα ή είναι πλακίδια διακοσμητικά και βγαίνουν εύκολα, δεν ξέρω. Στην δικία μου περίπτωση είχα μαρμαρα μόνο από ΑΡ οπότε άφησα κενά ΔΕ ΑΡ στην εστία και άνοιξα μια περσίδα στην ΔΕ πλευρά του εθερμοθαλάμου στο ύψος της εστίας www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=384&limitstart=60. Σε εσένα δεν ξέρω πως θα γίνει.

Τέλος από 2ης όψεως , επιεδή η εστία σου είναι ελληνική δεν ξέρω αν τα νούμερα που δίνει για απόδοση / ισχύ , αντιστοιχούν στην πραγματικότητα , προσωπικά θα την άλλαζα...

Ας πει κ κάποιος άλλος την γνώμη του.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117917 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
αυτή την τρύπα που άνοιξa δεν κάνει για τη φυσική ροι?είναι κάτω από την εστία μπροστα?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117918 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Ναι φαίνεται οτι κάνει. Πόσο είναι η διάστασή της?
Από μέσα τι υπάρχει? Κενό? Η εστια πατάει πχ σε τούβλα και η τρύπα αυτή πάει μέχρι πίσω και κάτω από αυτήν?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ