Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117817 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
καλησπέρα φίλε μου
.1 βάζω σχάρα
2 για την καμινάδα δεν καταλαβα?
3 αυτό που σου λέω αν τρυπήσω τον πατο της κατασκευής και βάλω σωληνάκια π.χ 7 και επικοινωνουν με το χώρο κάτω από το τζάκι και βγουν στο κεντρο που θα καινε τα ξυλα? όσο για την καμινάδα έχει καθαριστει φέτος αν λες αυτό.... για την σχάρα που μου λες να πάρω από 4 τρυπες αέρα από μπροστά με σωληνάκιa 1 ιντσας να τα οδηγησω στο κέντρο της εστίας και από πάνω να τοποθετήσω 1 σχάρα? οι τρύπες μπροστά είναι 6 και πολύ μικρές .4 *20 χιλιοστα η κάθε 1. Πως θα μπει σωληνας 1 ιντσας σε αυτη την τρυπα? Σου στελνω και το σχεδιο με τις σωληνες.. Αυτο μου λες να κανω? Και αν ναι.. πρεπει να μεγαλωσω τις τρυπες .. να τρυπισω το μαντεμι?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117820 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
αυτη ειναι σκεψη δικια μου.. να τρυπισω την κατασκευη και να περασω σωληνακια απο κατω μεχρι πανω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117842 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: @dinos2012 μη με παρεξηγήσεις για αυτό που θα σου πω.
Παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή.
Εντύπωση μου είναι ότι στη καλύτερη απλά θα βελτιώσεις λίγο τα πράγματα , καθόσον βασίζεσαι σε σάπια θεμέλια.
Παρόλες τις οδηγίες του Gdevil , απλά θα καταλήξεις σε πατέντες που θα προσπαθήσει να βελτιώσει μια άλλη χάλια πατέντα.

Προσωπικά στην θέση σου θα γκρέμιζα εντελώς το τζάκι με την βοήθεια κάποιου συγγενή /φίλου / μάστορα και θα έβαζα μια πιστοποιημένη εστία με θερμοθάλαμο πετροβάμβακα.
Υπάρχουν εστίες με 250~300Ε και μαζί με πετροβάμβακες/γυψοσανίδες/inox δεν θα ξεπεράσεις τα 450~500Ε.
Θα χρειαστείς ένα ΣΚ.
Μόνο έτσι κ θα ζεσταθείς και θα κάνεις οικονομία.

καλησπερα φιλε μου.δηλαδη η εστια μου ειναι για πεταμα? και αν ναι πρότεινε μου 1 εστια ..οταν πλήρωσης 1 τζακι 3200 λες μέσα σου η θα σε κάνω ρε προστιχο η θα σε ανατιναξωωωωωωωωωωωωωωωωωωω θα κάνω αυτά που λέει ο φίλος μας και μετα μου μένη το μπουμ

γιατί δεν σωζεται?αν πετάξω την κατασκευή και βάλω το σταχτοδοχείο από κάτω με τρυπες. βάλω τον εξωτερικό αέρα με το φ160 σπιράλ κάτω από το τζάκ ικαι κάνω μόνωση με πετροβάμβακα την φουσκα ...που θα έχω πρόβλημα μετά?50 ευρώ μου ζήτησαν για ξήλωμα γυψοσανιδας πέρασμα πετροβαμβακα και κλείσιμο +τα υλικα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117889 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Ακόμα δεν έιμαι σίγουρος αν η εστία σου έιναι όλη από μαντεμι ή απλά έχεις μαντεμένια πόρτα.
Στις φωτογραφίες σου βλέπω μαντεμένια πόρτα αλλά πυρότουβλα στις πλευρές.
Τελικά τί έχεις?
Αν είναι όλη από μαντέμι , τότε μπορεί να γίνει εγκατάσταση με θερμοθάλαμο από πετροβάμβακα ή ότι άλλο θες.
Αν δεν είναι από μαντέμι, προσωπική άποψη πάντα θέλει ξύλωμα.

Για να μην έχουμε παρερμηνίες μια εστία εξολοκλήρου από μαντέμι είναι έτσι www.invicta-sa.com/portail/images/storie...rts/foyer_627544.jpg , όπως θα διαβάσεις και εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=18321&Itemid=384
δηλαδή ένα κουτί από μαντέμι , μια πόρτα, μία είσοδο αέρα για καύση και μια έξοδος για τα καυσαέρια.

Μια φθηνή εστία την οποία έχουν βάλει πολλοί εδώ μέσα , ειναι η invicta minos
www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...foyer-700-minos.html

Αλλά ας μην προτρέχουμε.
Η δικιά σου ποια είναι ακριβώς?
Θυμάσαι απο που την πήρες? Μάλλον είναι ελληνική ε?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117905 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
η εστία μου είναι αυτή αλλά με πόρτα συρόμενη προς ta επανω.την έχω 3 χρονια..η καμιναδα είναι όλη ανοξειδωτοι .μέσα στη φούσκα δεν έxω καμία μονωση.η καμινάδα βγαίνοντας από το ταβάνι έχει τσιμεντένια τετραγωνα 4 μέτρα . .αναμεσα στην ανοξειδωτη και στα τσιμεντενια εχει ριξει αμμο.και συνεχιζει πάνω από τη σκεπή αλλά 2 μέτρα σκέτη ανοξειδωτη
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117907 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Καλημέρα,
Προσωπική γνώμη μου είναι να ΜΗΝ πειράξεις την κατασκευή σου.
Αν την τρυπήσεις τότε θα πέφτει και στάχτη από τις τρύπες.
Ασε που όλες οι κολήσεις που θα κάνεις θα είναι επικίνδυνο μήπως "μπάζουν" κάπνα έστω και λίγη που δε θα το καταλαβαίνεις.
Οπότε για αρχή δοκίμασε να κάψεις τα ξύλα πάνω σε σχάρα.
Νομίζω θα δείς μία διαφορά

Επίσης δοκίμασε να κάψεις μπριγκέτες για να ξέρουμε μήπως τα ξύλα σου είναι υγρά.

Κάτι άλλο πές μου αν θές.
Εισαγωγή αέρα στην φούσκα σου από που γίνεται τώρα?
Δεν βλέπω κάποιο άνοιγμα στην εικόνα που ανέβασες

Τέλος αυτό που έλεγα με τις σωλήνες και τον αέρα είναι έτσι όπως το κατάλαβες.
Να πάρεις τον αέρα από εκεί και να τον οδηγήσεις κάτω από την σχάρα.
Τώρα το πώς ακριβώς δεν μπορώ να στο πώ.
Εγώ τις έβλεπα για πιο μεγάλες τις τρύπες αυτές.
ΊΣως και αυτό να είναι ένα θέμα.
Το τζάκι σου τώρα όλο και όλο παίρνει αέρα από αυτές τις 6 τρύπες που η κάθε μία είναι 4χιλ επί 2 εκατοστά?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ