Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117677 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
:( περιμένω φίλε μου με αγωνία να με σώσεις.κάτι που με τρελαίνει με το τζακι βάζω 6 κουtσούρα κλεινω την πορτα στο τζακι και φλόγα δεν υπάρχει μέσα σιγοκαίει.μόνο μαυρίζουν τα ξύλα και φλόγα πολύ μικρή.αν ανοίξω λίγο την πόρτα κάτι πάει να γίνει αλλά και πάλι πολύ λίγο .και το πρωί που θα σηκωθώ θα έχουν μείνει πολλά κάρβουνα και κομάτια από ξύλα που δεν έχουν καεί...1 σκέψη μου αν μπορώ να σε βοηθήσω και εγω. αν τρυπήσω την κατασκευή και περάσω 7-10 σωληνακια στο κέντρο της εστίας και βγουν εκεί που ήταν κάποτε το σταχτοδοχείο θα κάνει δουλειά?θα μπορέση να πέραση αέρας?η κατασκευή μου είναι 7 πόντους πάχος δηλαδή τρύπημα την κατασκευή πέρασμα σωληνάκι από πάνω μέχρικάτω καικολλημα με ηλεκτροκολληση?η και λίγο σήκωμα την κατασκευή για να έχει κενό από κάτω και να περνά αερας???
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117752 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Προσωπικά θα σου έλεγα να μη πειράξεις την κατασκευή σου.
Δοκίμασε το εξής για αρχή.
Βάλε τα ξύλα πάνω σε μία σχάρα.
Τώρα έτσι όπως είναι δεν έχουν χώρο από κάτω να αεριστούν και να καούν.

Προχωρόντας αυτό το σχέδιο με την σχάρα θα μπορούσες να το κάνεις πχ με μαύρες σωλήνες μίας ίντσας που θα ξεκινάνε από τα ανοίγματα του αέρα που έχεις στην πόρτα ώστε να σου "φέρουν" και τον αέρα μέχρι πίσω.

Σε τελικό στάδιο (αν τα δύο πρώτα δείξουν κάτι θετικό) θα μπορούσες να κάνεις την σχάρα να ¨κουμπώνει" μέσα στα ανοίγματα ή να κολλήσεις στα ανοίγματα σωλήνα 1+1/4 πχ 4 πόντους ώστε η σχάρα σου (που θα είναι με σωλήνα 1 ίντσας) να θηλυκώνει μέσα στα κομμάτια τα 1+1/4

Κάτι που δεν θυμάμαι αν το περιέργραψες. Η καμινάδα σου πως είναι? Μήπως έχεις θέμα ελυσμού? Μήπως έχει ψιλομπουκώσει οπότε δεν τραβάει?

Ακόμα κάτι άλλο.
Δοκίμασες να κάψεις μπρικέτες? Μήπως τα ξύλα σου είναι εντελώς υγρα?

Τέλος διάβασε το θέμα για την ανάποδη φωτιά που άνοιξα.
Εχω την εντύπωση ότι ανάβεις λίγα ξύλα και δεν μπορούν να καούν σωστά ή βάζεις πολλά και χοντρά ξύλα και πάλι δε μπορούν να καούν σωστά


ΥΓ χτές βράδυ είχα κάτι αβαρίες και τελείωσα στις 3μιση το βράδυ...
Αστα να πάνε με αυτό το παλιόβροχο...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117755 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
καλησπέρα φίλε μου
.1 βάζω σχάρα
2 για την καμινάδα δεν καταλαβα?
3 αυτό που σου λέω αν τρυπήσω τον πατο της κατασκευής και βάλω σωληνάκια 7 π.χ και επικίνώνουν με το χώρο κάτω από το τζάκι και βγουν στο κεντρο που θα καινε τα ξυλα? όσο για την καμινάδα έχει καθαριστή φέτος αν λες αυτό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117756 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
@dinos2012 μη με παρεξηγήσεις για αυτό που θα σου πω.
Παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή.
Εντύπωση μου είναι ότι στη καλύτερη απλά θα βελτιώσεις λίγο τα πράγματα , καθόσον βασίζεσαι σε σάπια θεμέλια.
Παρόλες τις οδηγίες του Gdevil , απλά θα καταλήξεις σε πατέντες που θα προσπαθήσει να βελτιώσει μια άλλη χάλια πατέντα.

Προσωπικά στην θέση σου θα γκρέμιζα εντελώς το τζάκι με την βοήθεια κάποιου συγγενή /φίλου / μάστορα και θα έβαζα μια πιστοποιημένη εστία με θερμοθάλαμο πετροβάμβακα.
Υπάρχουν εστίες με 250~300Ε και μαζί με πετροβάμβακες/γυψοσανίδες/inox δεν θα ξεπεράσεις τα 450~500Ε.
Θα χρειαστείς ένα ΣΚ.
Μόνο έτσι κ θα ζεσταθείς και θα κάνεις οικονομία.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117760 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
καλησπερα φιλε μου.δηλαδη η εστια μου ειναι για πεταμα? και αν ναι πρότεινε μου 1 εστια ..οταν πλήρωσης 1 τζακι 3200 λες μέσα σου η θα σε κάνω ρε προστιχο η θα σε ανατιναξωωωωωωωωωωωωωωωωωωω θα κάνω αυτά που λέει ο φίλος μας και μετα μου μένη το μπουμ
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117775 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε: καλησπέρα φίλε μου
.1 βάζω σχάρα
2 για την καμινάδα δεν καταλαβα?
3 αυτό που σου λέω αν τρυπήσω τον πατο της κατασκευής και βάλω σωληνάκια π.χ 7 και επικίνώνουν με το χώρο κάτω από το τζάκι και βγουν στο κεντρο που θα καινε τα ξυλα? όσο για την καμινάδα έχει καθαριστή φέτος αν λες αυτό.... για τί σχάρα που μου λες να πάρω από 4 τρυπες αέρα από μπροστά με σωληνάκιa 1 ιντσας να τα οδηγησω στο κέντρο της εστίας και από πάνω να τοποθετήσω 1 σχάρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ