Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118241 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Αχ θα βάλουμε καμιά φωτιά και θα το έχω κρίμα στο λαιμό μου....
:blush: :blink: :pinch:
Βρε Ντίνο,
Είπα να κλείσεις την Φ160 αλλά όχι από κάτω από την εστία...
Από έξω εννοούσα...
από εδώ που λές ότι παίρνει αέρα

dinos2012 έγραψε:

απο εδω παιρνει εξωτερικο αερα μεσα
...


Παρεπιπτόντως..ερωτήσεις...
1) Πως γίνεται αυτό το άνοιγμα που δείχνεις στην εικόνα να γίνεται μία σωλήνα Φ160? Εχεις κάποια κατασκευή που όλο αυτό το άνοιγμα το κάνει μία Φ160?
2) ΚΑι τί είναι αυτή η πράσινη σωλήνα που φαίνεται δεξιά?
3) Ο σαλίγκαρος από που ΑΚΡΙΒΩΣ παίρνει αέρα? Εχει σχέση με το άνοιγμα αυτό που δείχνεις? Είναι έξω από το σπίτι ο ίδιος ο σαλίγκαρος?
4) Το άνοιγμα το εσωτερικό κάτω τι διάσταση έχει
5) οι περσίδες για την φυσική ροή επάνω τι διαστάσεις έχουν η κάθε μία?
6) Ο σαλίγκαρος μπορεί να πάρει αέρα από μέσα αντί από έξω?

Επόμενο βήμα ρωτάς...
Ναι την μόνωση θα πρέπει να την κάνεις... Ηδη έχεις πιάσει 93 βαθμούς και όταν κάποιος με μόνωση πιάνει αυτούς τους βαθμούς σκέφτεται τι να κάνει για να την ρίξει αλλά αν μου απαντήσεις στα παραπάνω που σε ρωτάω θα σου πώ τι άλλο μπορείς να δοκιμάσεις για να κάνεις το τζάκι σου να δουλευει καλλίτερα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118266 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

Gdevil έγραψε: Αχ θα βάλουμε καμιά φωτιά και θα το έχω κρίμα στο λαιμό μου....
:blush: :blink: :pinch:
Βρε Ντίνο,
Είπα να κλείσεις την Φ160 αλλά όχι από κάτω από την εστία...
Από έξω εννοούσα...
από εδώ που λές ότι παίρνει αέρα

dinos2012 έγραψε:

απο εδω παιρνει εξωτερικο αερα μεσα
...


Παρεπιπτόντως..ερωτήσεις...
1) Πως γίνεται αυτό το άνοιγμα που δείχνεις στην εικόνα να γίνεται μία σωλήνα Φ160? Εχεις κάποια κατασκευή που όλο αυτό το άνοιγμα το κάνει μία Φ160?
2) ΚΑι τί είναι αυτή η πράσινη σωλήνα που φαίνεται δεξιά?
3) Ο σαλίγκαρος από που ΑΚΡΙΒΩΣ παίρνει αέρα? Εχει σχέση με το άνοιγμα αυτό που δείχνεις? Είναι έξω από το σπίτι ο ίδιος ο σαλίγκαρος?
4) Το άνοιγμα το εσωτερικό κάτω τι διάσταση έχει
5) οι περσίδες για την φυσική ροή επάνω τι διαστάσεις έχουν η κάθε μία?
6) Ο σαλίγκαρος μπορεί να πάρει αέρα από μέσα αντί από έξω?

Επόμενο βήμα ρωτάς...
Ναι την μόνωση θα πρέπει να την κάνεις... Ηδη έχεις πιάσει 93 βαθμούς και όταν κάποιος με μόνωση πιάνει αυτούς τους βαθμούς σκέφτεται τι να κάνει για να την ρίξει αλλά αν μου απαντήσεις στα παραπάνω που σε ρωτάω θα σου πώ τι άλλο μπορείς να δοκιμάσεις για να κάνεις το τζάκι σου να δουλευει καλλίτερα

καλημέρα φίλε μου.ένα ένα στα λεω εγώ φταίω.έξω την άλλαξα την τρυπα πήρα περσίδα με ταμπερ και κουτι φ160 και εκεί πάνω στο κουτί της περσίδας κουμπωσα το σπιράλ φ160 και το πήγα κάτω από την εστία. κάτω από την κατασκευή βγαίνει 1 σωλήνα φ100 και πάει με σπιραλ εξω και δίπλα από την φ160..εκεί έξω έχω το σαλιγκαρο 600μ3 και κουμπώνει στη φ 100..περσίδα κάτω 20*15 περσίδες πάνω 20*15 και 15*15 ..η περσίδα 15*15 είναι με ενσωματωμένο βεντιλατερ καi θερμοστατη.την κάτω την έβγαλα όπως μου είπες γιατί είχε χοντρές γρίλιες.σαν να ήταν όχι 20*15 αλλα 10*7.5 η επανω είναι και αυτή με χοντρές γρίλιες . άρα επάνω είναι σαν να εχω 1 περσιδα 10*7.5 και 1 15*15 και κάτι άλλο . οι περσίδες οι επάνω είναι 32 πόντους κάτω από το ταβάνι.μήπως της έxω πολύ χαμηλά?τώρα για τον σαλιγκαρο.μπορώ να τον βάλω μέσα αλλά θα τρελαθώ από το θορυβο..έχω κάνει 1 κουτί και έβαλα σαλιγκαρο μέσα με πετροβαμβακα αλλά και πάλι άστα να παν .. μπορώ να έχω το σαλιγκαρo εξω.και να πάρω αέρα από μέσα,, αυτό γίνεται.αλλά αν έχεις να μου προτείνεις εσύ κάτι άλλο τον βάζω και μέσα αν δεν ακούγεται μην ξεχναμε ότι η εστία εχει ραγισμα στην πλατη και κάνουμε μονωση φούσκα και σε λίγους μήνες ξήλωμα..εχει μπει 1 κομματι μαντεμι στην πλατη
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118330 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
1) αφού έκανες την είσοδο της Φ160 με ρυθμιζόμενη περσίδα τι τα ήθελες τα φανελάκια...
Τεσπα.. πολύ ωραία την έκανες. όταν θα δώσεις αέρα στο σαλίγκαρο από μέσα τότε θα την ανοίξεις λίγο πχ στπ 1/4 και θα τραβάει η εστία σου αέρα από έξω.
2) Δεν μου είπες τι είναι εκείνη η πράσινη σωλήνα.... Αν δε την έχεις αλλάξει θέση τότε την βλέπω να λιώνει...
3) Ο σαλίγκαρός σου που έχει έξοδο Φ100 είναι κάτι τέτοιο? Αν ναι τότε ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι των 600 κυβικών.
Το είχα ψάξει πολύ. Δεν υπάρχει τέτοιο μοτέρ που να δίνει 600 κυβικά με έξοδο Φ100. Αλλά αυτά δεν βγάζουν και τόσο θόρυβο.
Αν πάλι είναι κάτι τέτοιο που τα πουλάει πχ ο ΚΑΦΦΕΣ τότε και πανάκριβα είναι και θόρυβο βγάζουν αλλά έχουν και τεράστια "δύναμη". Είναι μεγάλης πίεσης.
Αν ξέρεις μοντέλο και από που το πηρες και πόσο ίσως βγάλουμε καμμιά άκρη με το τι μοτέρ έχεις τελικά για την κατασκευή σου.
Πάντως πολύ καλά το μοτέρ το έχεις βγάλει έξω. Κάποια στιγμή θα τραβήξεις άλλη μία σωλήνα (τι διατομή θα δούμε αν βγάλουμε άκρη ποιο μοτέρ έχεις) που θα παίρνει αέρα από το σαλόνι σου και θα "κουμπώσει" πάνω στην είσοδο του μοτέρ
Αυτό που δεν έχεις πει ούτε και φαίνεται σε καμμία φώτο είναι αυτή η Φ100 που έχεις που καταλήγει να φυσάει? Κάπου μέσα στον θερμοθάλαμο? κάπου δίπλα? που ακριβώς έχει σημασία ώστε να μη γίνονται μπερδέματα.
4) Το κάτω το άνοιγμα είναι μικρό για ΜΟΝΟ φυσική ροή ακόμα και με τις περσίδες βγαλμένες. Ότανν φτάσει η εστία σου να δουλέψει σωστά (και χωρίς το βεντιλατέρ που λές ότι έχεις σε μία επάνω περσίδα) τότε θές καθαρό άνοιγμα 20 χ 30 εκατοστά. Τώρα που έχεις το βεντιλατέρ πρέπει να βγάλουμε άκρη τι κάνει αυτό το βεντιλατέρ και μετά συζητάμε για διατομή κάτω ανοίγματος. Προς το παρών άστο έτσι ανοιχτό. Χωρίς περσίδες.
5) Το άνοιγμα το επάνω το ένα λες ότι έχει ενσωματωμένο βεντιλατέρ.
Οπότε απορώ. Αφού έχεις βεντιλατέρ τότε τι εννοείς ότι έχεις χαμηλή ροή. Με το βεντιλατέρ και τον ρυθμιστή μπορείς να έχεις όσο ροή θέλεις. Για εξήγησέ το λίγο πως γίνεται να μην έχεις ροή...
Για πες όμως...
Τι κυβικά βεντιλατέρ? Αντέχει σε πόσο θερμοκρασία? Πότε (σε τι θερμοκρασία) ειναι ρυθμισμένο να ξεκινάει και πότε να πιανει φουλ στροφές? Ποιον ρυθμιστή έχεις?
Αν δεν είχες βεντιλατέρ τότε θα χρειαζόσουν επάνω στο θερμοθάλαμό σου άνοιγμα 20 χ 40 εκατοστά.
Τώρα που έχεις βεντιλατέρ πρέπει να βγάλουμε άκρη πρώτα τι βεντιλατέρ είναι και σε τι θερμοκρασίες δουλεύει.
Αααα 32 πόντοι από το ταβάνι είναι μία χαρά όσον αφορά το ύψος
6) Για αυτό σου έγραψα παραπάνω στο 3

Πάμε όμως για το άλλο που λές.
ΕΧΕΙΣ ΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΜΑΝΤΕΜΙ?
ΕΊΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΕΞΤΡΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΛΑ?
ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ?
ΔΕ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΝΟ Ή ΚΑΜΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118345 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
www.thermis-sa.gr/greek/details.php?pid=536
www.aerodynamiki.gr/product_info.php?nam...l84ncmou0h1lofi1r0a7
είναι 205 κυβικά την ώρα 42 w ... στο σαλιγκαρο 600 κυβικα την εισαγωγή και και εξαγωγή της έκανα πιο μικρες λάθος μου αλλά οκ την έκανα και όχι κωνικό..πράσινο καλώδιο είναι της κεραιας tv. την πάνω περσίδα με το βεντιλατερ δεν έχω ροοστάτη 1 απλό θερμοστάτη κουζίνας και πέρνει στους 60 βαθμους μερικές φορές το βάζω και στους 45..όσο για το ραγισμα έxω βάλη 1 κόλα 600 βαθμων μετά πήρα 1 κομμάτι μαντεμι 25* 42 και το έβαλα πάνω στην πλατη χωρίς να βιδωθει .μπήκε και η κατασκευή και σφηνωσε το κομμάτι.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118350 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Αμόνωτες φούσκες , φανελάκια σε εύκαμπτους , ραγισμένα μαντέμια κολλημένα με κόλλες και μετά αναρωτιέμαι γιατί διαβάζω κάθε χρόνο συμβάντα με τραυματσμούς/φωτιές/θανάτους...

Πάω να καραφλιάσω.
Άσε που έχω χάσει την μπάλα με την κατασκευή. Εύκαμπτοι πάνε,φεύγουνε , 2 βεντιλατέρ!!! και ζέστη μηδέν.

Καμιά φορά καλά λένε το πιο απλό είναι κ το πιο σωστό.

Ντίνο αν ήσουν φίλος/συγγενής μου θα σου έλεγα να τα ξυλώσεις όλα χθες.
Τώρα που απλά είμαστε συμφουρίστες σου λέω να τα ξυλώσεις όλα σήμερα...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118353 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
τωρα που ζεσταθηκα δεν το ξυλινο με τιποτα να παει να τουτττττττττττττττ αν δεις εδώ μέσα μου είπαν βάλε φ160 στην αεροκουρτινα εδώ μεσαμου είπαν βάλε 1 κομάτι μαντεμι ..όλοι πειραματα τελικά κάνουμε φίλε μου μπας και σώσουμε καποιες καταστασεις εγώ δεν έxω λεφτά για άλλη εστία και θα βολευτω με αυτήν .γιατί όπως σου είπα πλήρωσα 3700 και τρελενομαι και ούτε ρίχνω ευθύνες σε κανεναν,όλοι προσπαθούν να βοηθησετε.με το βλήμα τον τσακa τα έxω και με μένα που τον εμπιστευτικα.όταν μου περνούσε το τζάκι του λεω ρε με τα καλώδια που περνάνε μέσα στον τοιχο θα έχουμε προβλημα?πας καλά μου λει μέσα στον τοίχο είναι,σε 2 μέρες πανε τα καλωδια.otan αγοράσω κάτι και είναι χαλασμένο. θα το φτιαξω και μετά θα το πεταξω. π\.χ το τζάκι μου έτσι λειτουργώ εγω
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ