Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118058 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε: τώρα παίρνει αέρα η εστία από μπροστά.ο gdevilμου είπε να φερω σωληνακια απο μπροστα στο κεντρο , για να γίνεται καλύτερη καύση..τα ίδια ξύλα καίει και ο πατέρας μου σε 1 ξυλοσομπα μιλάμε τα ξεσκιζει.εμένα μόνο μαυριζουν και για να αρπάξουν θέλει να τα σκαλίζω συνεχεια.τη μπρικέτες να παρω έχει καποια μαρκα?και πόσες θα έχω μέσα στην εστια.

καλημέρα παιδιά και συγνώμη αν σας επρισα το συκωτι.τελικά έχει και κενο ανάμεσα της εστίας και της πορτας γύρω γύρω 3 χιλιοστα. άρα παίρνει αέρα και από εκεί .απαντήστε μου τη μπρικέτα να παρω και ποσά κομμάτια να έxω μέσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118067 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Πάρε κάποια ποιστοποιημενη ώστε να ξέρεις τον βαθμό απόδοσης και ανάλογα με το πόσα κιλά είναι το κάθε κομμάτι βάλε 3-4 κιλά. Έχουν περίπου 3 ευρω τα 10 κιλά.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118073 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε: τελικά έχει και κενο ανάμεσα της εστίας και της πορτας γύρω γύρω 3 χιλιοστα. άρα παίρνει αέρα και από εκεί .


Δηλαδή με το που κλείνεις την πόρτα , αυτή δεν σφραγίζει εντελώς? Μήπως έχει μπει κανά σκουπιδάκι?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118077 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
όχι όχι άκου.πόρτα με εστία είναι ανεξάρτητη.όλο το σύστημα της πόρτας έχει κενό.από κάτω δίπλα και πάνω. επικίνονη με τη φουσκα.από την κάτω περσίδα που είναι για να μπαινει εσωτερικός αερας αν κοιταξω βλέπω την πορτα με την εστία γύρω γύρω να έχει 1 κενό 3 χιλιοστα
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118089 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω.

Πάντως σε κάθε εστία που θέλει να λέγεται "ενεργειακή" , πρέπει να υπάρχει τρόπος ρύθμισης της ποσότητας του αέρα καύσης, από τέρμα κλειστό (οπότε ο αέρας έρχεται από την αεροκουρτίνα ή τον δευτερογενή αν υπάρχει ), μέχρι τέρμα ανοιχτό.

Η έλλειψη ρύθμισης οδηγεί σε ανεξέλενγκτο ρυθμό καύσης και αύξηση της κατανάλωσης των ξύλων.

Άλλο ένα καρφί στο φέρετρο της συγκεκριμένης εστίας...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118098 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

liakjim έγραψε: Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω.

Πάντως σε κάθε εστία που θέλει να λέγεται "ενεργειακή" , πρέπει να υπάρχει τρόπος ρύθμισης της ποσότητας του αέρα καύσης, από τέρμα κλειστό (οπότε ο αέρας έρχεται από την αεροκουρτίνα ή τον δευτερογενή αν υπάρχει ), μέχρι τέρμα ανοιχτό.

Η έλλειψη ρύθμισης οδηγεί σε ανεξέλενγκτο ρυθμό καύσης και αύξηση της κατανάλωσης των ξύλων.

Άλλο ένα καρφί στο φέρετρο της συγκεκριμένης εστίας...

θα βάλω foto το βράδυ να δεις.και δεν είναι ενεργειακό 1 απλό τζάκι με πόρτα.άσχετα αν το πλήρωσα ενεργειακό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ