Παραγωγή μπρικέτας & μπρικετοκάρβουνου

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109910 από briquetteboy
Βοήθεια Χριστιανοί! :unsure:
Καταρχάς, σας χαιρετάω ως νέο μέλος του φόρουμ. Παρακολουθώ εδώ και μερικές μέρες το σάιτ και είπα να σας ζητήσω βοήθεια μιας και εδώ μέσα γράφονται πράγματα από ανθρώπους που φαίνεται ότι κατέχουν το σπορ της παραγωγής προιόντων από βιομάζα. :)
Σκοπεύω λοιπόν στην παραγωγή (σε βιοτεχνική βάση) μπρικέτας και μπρικετοκάρβουνου, με την πρώτη ύλη να είναι κατά βάσην το καλάμι και η πευκοβελόνα.
Επειδή το κεφάλαιο που προτίθεμαι να διαθέσω (τουλάχιστον σε πρώτη φάση και μέχρι να δω πόσα απίδια βάζει ο σάκος!) θα είναι περί των €40000-€50000 για πλήρη γραμμή παραγωγής (σφυρόμυλος, ξηραντήριο, μπρικετομηχανή, φούρνος καρβουνοποίησης)θα αναγκαστώ να αγοράσω κινέζικα μηχανήματα με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό :unsure: Θα μου ήταν λοιπόν χρήσιμη κάθε πληροφορία απο τα μέλη σχετικά με δοκιμασμένους κινέζους κατασκευαστές (είναι και αρκετοί πανάθεμά τους...) αλλά και η γνώμη τους σχετικά με την πρώτη ύλη και τα προιόντα που θα παράγω (κυρίως το κάρβουνο που θα αποτελεί το 70% της παραγωγής). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας :)
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109914 από mastoras
Εχεις την τύχη φίλε, να βρίσκεσαι σε έναν χώρο όπως είναι το energ, όπου εδώ υπάρχει και μας βοηθάει ......ο OANNHSEA και είναι και ο κατάλληλος άνθρωπος για εσένα. :)

Απλά είναι μερακλής στα γλυκά, του αρέσουν οι μπουγάτσες, και χειρότερο βρίσκεται στην Αθήνα. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109920 από kosmidis80
Εχω μια απορεια πριν ξεκινησουμε τον οποιο κυκλο συζητησεων πανω στο θεμα που θετεις.

Τις πευκοβελονες απο που ακριβως θα τις προμηθευεσαι? Γνωριζεις ελπιζω οτι απαγορευεται κανονικα το μαζεμα τους απο τα δαση, ετσι? Θα πρεπει να μιλησεις με το Δασρχειο της περιοχης σου σχετικα με το θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109926 από briquetteboy
Αγαπητέ kosmidis80, εννοείται ότι θα ληφθεί άδεια απο το τοπικό δασαρχείο και γιατί να μην δοθεί?
Η συλλογή πευκοβελόνων, κουκουναριών, χαμόκλαδων κλπ απ΄ τις παρηφές των αγροτικών, δημοτικών δρόμων και των ζωνών πυρασφάλειας, συμβάλει στην αποφυγή πυρκαγιών απο τσιγάρα κλπ, η απομάκρυνση δε μέσα απ΄ το δάσος, βοηθάει στην αναγένησή του, χώρια που το παραγώμενο προιόν προσφέρει στην οικομομία και την απασχόληση.
Κρίμα δεν είναι να πηγαίνει στράφι τόση πρώτη ύλη? Τί έχει να χάσει το κράτος απο αυτήν την δραστηριότητα? ΤΙΠΟΤΑ...
Φίλε mastoras, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, όσο για τον πατριάρχη OANNHSEA, του υπόσχομαι μιά μπουγάτσα σε σχήμα μπρικέτας :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109930 από kosmidis80
εγω να σε βοηθησω θελω, μην βρεθεις προ εκπληξεων αργοτερα. Γι αυτο θα σου πω στο συνολο τις αποψεις μου και ελπιζω να μην χασεις την ορεξη και το μερακι, απλα να σκεφτεις παραπανω την οποια κινηση.

Αληθεια, σε ποια περιοχη μενεις? Εχει νοημα αυτο που ρωτω σε οτι αφορα τις α υλες και το τι μπορεις να βρεις.

Αλλα ας αρχισουμε με την πευκοβελονα :
Η πευκοβελονα λυπαινει το εδαφος και αντιστοιχα δεν αφηνει την εμφανιση ζιζανιων και πυκνης και αναρχης βλαστησης απ οσο ξερω, γι αυτο και απαγορευουν την συλλογη της τα δασαρχεια. Κατα τα αλλα, μια χαρα πρωτη υλη ειναι και κανει απ οτι εχω μαθει και καλη μπρικετα! Ρωτα λοιπον απο τωρα το δασαρχειο αν σου επιτρεπει την συλλογη και αν ναι απο ποιες περιοχες και υπολογισε με επισκεψη τις ποσοτητες που ενδεχομενος θα σου δωσουν. Αν οχι, τοτε πας για αλλα υλικα αναγκαστικα.

Βιοτχνεια παραγωγης :

Tο σκεπτικο σου οφειλω να πω κατα την αποψη μου οτι ειναι λαθος για βιοτεχνεια με τα εν λογω υλικα για α υλη! Αν μιλουσες για ιδια χρηση, θα σου λεγα προχωρα ανετα, καθως κανα τονο πευκοβελονα θα ειναι ευκολο σχετικα να μαζεψεις. Τα καλαμια ειναι σχετικα φυσικα πιο ευκολα. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βρεις στην περιοχη σου υπολλειματα απο ξυλα, ακομη πιο ευκολη η συλλογη!

Εχεις υποψιν σου ποσο ευκολο ειναι να μαζεψεις την α υλη που λες απο το βουνο? εχεις υπολογισει κοστος για την συλλογη? εργατικα? Αποσβεσεις εξοπλισμου? Συντηρησεις? Ενεργεια που χρειαζεται? Τιμες πωλησης ανταγωνισμου? Τελικο κοστος του προιοντος σου? κτλ κτλ.

Επισης πριν καταληξεις αν θα κανεις την κινηση αγορας, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ οποσδηποτε να παρεις ποσοτητα απο την α υλη που θα καταληξεις οτι θα δουλεψεις και να πας για δοκιμη σε μια αλλη μοναδα να δεις αν και πως θα συμπεριφερθει στο πρεσαρισμα και στην καυση μετεπειτα.

Δεν θελω να φαινομαι αρνητικος, αλλα τα χρηματα που θελεις να δωσεις δεν ειναι και λιγα στις εποχες αυτες! Αν παρ ολα αυτα σε ενοχλουν αυτα που γραφω ή τα βλεπεις καπως, τοτε παραβλεψε τα και ασε την γνωμη μου να περασει ετσι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109940 από briquetteboy

kosmidis80 έγραψε: εγω να σε βοηθησω θελω, μην βρεθεις προ εκπληξεων αργοτερα. Γι αυτο θα σου πω στο συνολο τις αποψεις μου και ελπιζω να μην χασεις την ορεξη και το μερακι, απλα να σκεφτεις παραπανω την οποια κινηση.

Αληθεια, σε ποια περιοχη μενεις? Εχει νοημα αυτο που ρωτω σε οτι αφορα τις α υλες και το τι μπορεις να βρεις.

Αλλα ας αρχισουμε με την πευκοβελονα :
Η πευκοβελονα λυπαινει το εδαφος και αντιστοιχα δεν αφηνει την εμφανιση ζιζανιων και πυκνης και αναρχης βλαστησης απ οσο ξερω, γι αυτο και απαγορευουν την συλλογη της τα δασαρχεια. Κατα τα αλλα, μια χαρα πρωτη υλη ειναι και κανει απ οτι εχω μαθει και καλη μπρικετα! Ρωτα λοιπον απο τωρα το δασαρχειο αν σου επιτρεπει την συλλογη και αν ναι απο ποιες περιοχες και υπολογισε με επισκεψη τις ποσοτητες που ενδεχομενος θα σου δωσουν. Αν οχι, τοτε πας για αλλα υλικα αναγκαστικα.

Βιοτχνεια παραγωγης :

Tο σκεπτικο σου οφειλω να πω κατα την αποψη μου οτι ειναι λαθος για βιοτεχνεια με τα εν λογω υλικα για α υλη! Αν μιλουσες για ιδια χρηση, θα σου λεγα προχωρα ανετα, καθως κανα τονο πευκοβελονα θα ειναι ευκολο σχετικα να μαζεψεις. Τα καλαμια ειναι σχετικα φυσικα πιο ευκολα. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βρεις στην περιοχη σου υπολλειματα απο ξυλα, ακομη πιο ευκολη η συλλογη!

Εχεις υποψιν σου ποσο ευκολο ειναι να μαζεψεις την α υλη που λες απο το βουνο? εχεις υπολογισει κοστος για την συλλογη? εργατικα? Αποσβεσεις εξοπλισμου? Συντηρησεις? Ενεργεια που χρειαζεται? Τιμες πωλησης ανταγωνισμου? Τελικο κοστος του προιοντος σου? κτλ κτλ.

Επισης πριν καταληξεις αν θα κανεις την κινηση αγορας, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ οποσδηποτε να παρεις ποσοτητα απο την α υλη που θα καταληξεις οτι θα δουλεψεις και να πας για δοκιμη σε μια αλλη μοναδα να δεις αν και πως θα συμπεριφερθει στο πρεσαρισμα και στην καυση μετεπειτα.

Δεν θελω να φαινομαι αρνητικος, αλλα τα χρηματα που θελεις να δωσεις δεν ειναι και λιγα στις εποχες αυτες! Αν παρ ολα αυτα σε ενοχλουν αυτα που γραφω ή τα βλεπεις καπως, τοτε παραβλεψε τα και ασε την γνωμη μου να περασει ετσι.


Κοίτα, την γνώμη σου και τους προβληματισμούς σου τα θέλω, αλλιώς δεν θα ζητούσα βοήθεια. Σε ακτίνα 3χλμ βρίσκω τρελές ποσότητες πευκοβελόνας όχι απαραίτητα μόνο απ΄ το βουνό αλλά και από αστικούς δρόμους. Για να σου δώσω να καταλάβεις, πρίν 3 εβδομάδες ψευτοκαθαρισαν κάτι χαιβάνια του δήμου ένα σημείο 10-15 μέτρων ενός δρόμου μιάς κατοικιμένης περιοχής με αρκετά πεύκα, ο όγκος είναι περίπου στο 1 m3, δεν νομίζω να έχουν την πρόθεση να πάνε να τον μαζέψουν και εγώ περνάω απο εκεί καθημερινά για την δουλειά μου και τον ζαχαρώνω... Όσον αφορά τα καλάμια, αυτά τα βρίσκω σε πολύ κοντινότερη απόσταση, ενώ μελετάω και την φύτευση περι των 7 στρεμμάτων με καλάμι για να έχω ανετότερη συλλογή. Θα ήμουν υπόχρεος σε κάποιο μέλος του φόρουμ αν στο άμεσο μέλλον με καλούσε για δοκιμές στα μηχανήματά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ