Παραγωγή μπρικέτας & μπρικετοκάρβουνου

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110016 από xrysafis72
καλη σου τυχη και καλες δουλειες.εμεις θα ειμαστε εδω για να διαβαζουμε για την συνεχεια των σκεψεων σου!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110029 από briquetteboy
OANNHSEA, γιατί πιστεύεις ότι ο τρόπος παραγωγής που σκέφτομαι θα παράγει υποβαθμισμένο προιόν σε σχέση πχ με το αργεντίνικο κάρβουνο? (προφανώς θα εννοείς κάρβουνο από μασίφ ξύλο). Ποιά θα είναι η διαφορά του προιόντος μου σε σχέση με τις καρβουνομπρικέτες που κυκλοφορούν και διατίνονται ότι έχουν τριπλάσια απόδοση απο το παραδοσιακό κάρβουνο?΄το ίδιο προιόν θα παράγω... Ποιό νομίζεις ότι θα είναι το ποιό σωστό: να καρβουνοποιείται η πρώτη ύλη και να πρεσάρεται μετά ή πρώτα μπρικέτα και μετά καρβουνοπίηση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110040 από OANNHSEA

briquetteboy έγραψε: OANNHSEA, γιατί πιστεύεις ότι ο τρόπος παραγωγής που σκέφτομαι θα παράγει υποβαθμισμένο προιόν σε σχέση πχ με το αργεντίνικο κάρβουνο? (προφανώς θα εννοείς κάρβουνο από μασίφ ξύλο). Ποιά θα είναι η διαφορά του προιόντος μου σε σχέση με τις καρβουνομπρικέτες που κυκλοφορούν και διατίνονται ότι έχουν τριπλάσια απόδοση απο το παραδοσιακό κάρβουνο?΄το ίδιο προιόν θα παράγω... Ποιό νομίζεις ότι θα είναι το ποιό σωστό: να καρβουνοποιείται η πρώτη ύλη και να πρεσάρεται μετά ή πρώτα μπρικέτα και μετά καρβουνοπίηση?


Οι καρβουνομπριγκέτες είναι κάρβουνο το οποίο έχει συμπιεστεί και έχει γίνει μπριγκετάκια με ειδικές μηχανές...
Επιπλέον κατά την παραγωγή του κάρβουνου, η φωτιά θα καίει τα μικρά τμήματα της μπριγκέτας (πευκοβελόνες) και δεν θα τα ανθρακοποιεί. Θα έχεις δηλαδή μπόλικη στάχτη και όχι μπριγκέτα προς καύση.
Για αυτό το αργεντίνικο είναι πρώτη ποιότητα και δεν μπορεί να το συναγωνιστεί άλλο κάρβουνο στην ελληνική αγορά, τόσο στην τιμή, όσο και στην ποιότητα.
Εάν λοιπόν καταφέρεις να παράγεις μπριγκέτα, τότε θα σου κοστίζει περίπου 100 ευρώ ο τόνος.
Η ίδια μπριγκέτα όμως μετά την ανθρακοποίηση θα ζυγίζει περίπου 300 κιλά.
Δηλαδή θα σου κοστίζει 300 ευρώ ο τόνος.
Βάλε και την κατεργασία να γίνει μπριγκετάκια...

Το αργεντίνικο κοστίζει από 800 μέχρι 1000 ευρώ ο τόνος ανά περιοχή και επιπλέον θα έχει άνω της διπλάσιας απόδοσης από το δικό σου ξυλοκάρβουνο.
Υπάρχει περίπτωση να το ανταγωνιστείς;
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110090 από briquetteboy
Φίλε OANNHSEA, ας τα πάρουμε ένα, ένα... Σου έθεσα το ερώτημα: ΄΄Ποιό νομίζεις ότι θα είναι το ποιό σωστό: να καρβουνοποιείται η πρώτη ύλη και να πρεσάρεται μετά ή πρώτα μπριγκέτες και μετά καρβουνοπίηση?΄΄ και εσύ ξεκίνησες την απάντησή σου ως: ΄΄Οι καρβουνομπριγκέτες είναι κάρβουνο το οποίο έχει συμπιεστεί και έχει γίνει μπριγκετάκια με ειδικές μηχανές...΄΄ Προφανώς λοιπόν θεωρείς ότι η πρώτη μέθοδος είναι η ορθή (βέβαια διαφωνώ με την γνώμη σου ότι μετά την ανθρακοποίηση ο ένας τόνος θα μειωθεί στα 300 κιλά, πώς θα γίνει αυτό αφού η μπρικέτα θα έχει το πολύ 15% υγρασία?, βία λοιπόν ο τόνος να γίνει 850 κιλά). Αφού λοιπόν επιλέξουμε την πρώτη μέθοδο, και το δικό μου προιόν θα είναι αποτέλεσμα συμπίεσης, θα είναι κοντά αν όχι εφάμιλλο με τα αργεντίνικα που λες (τι διάολο μες στο ρετσίνι είναι ο πεύκος...)Εν πάσι περιπτώσει, πες ότι θα φτάνει στο 80% της απόδοσης του αργεντίνικου και τουλάχιστον στο 3πλάσιο αυτής του κοινού κάρβουνου.
Επειδή λοιπόν θα αγοράσω κινέζους,δηλαδή ενεργοβόρα μηχανήματα, θα έχω κόστος παραγωγής: για 200αρα πρέσα θέλω 5 ώρες * 15kwh * 0,08= 6 ευρώ ανά τόνο, να βάλουμε άλλα 6 ευρώ για σφυρόμυλους και σία και άλλα 6 για την συγκομιδή σε βενζίνες, καφέδες και μπουγάτσες :whistle: , ο φούρνος θα καίει πρώτη ύλη, δηλαδή κόστος 0. Σύνολο 18 ευρώ, Να τα κάνουμε 50 ευρώ με ζημιές, διανομή και αστάθμητους παράγοντες να μαστε μέσα?
Φίλε, άλλο το 50 και άλλο το 100 που λες εσύ. Εάν τώρα εγώ το προιόν με κόστος 50 το πουλήσω 150 με μορφή μπριγκέτας, θα με χαλάσει? προσωπικά όχι, τον εισαγωγέα όμως με τα βουλγαρορουμάνικα όμως σίγουρα...
Πάμε τώρα στο κάρβουνο. Ο Αργεντινός Messi κοστίζει στην αγορά του 1 ευρώ το κιλό και εγώ με κόστος παραγωγής 0,05 κοστίζω για αγορά 0,50 (και ενδεχομένως επειδή είμαι και καλός άνθρωπος, να πουλάω και φθηνότερα). Παίρνουμε λοιπόν ως παράδειγμα τον κουμπάρο μου που έχει σουβλατζίδικο και καίει ημερησίως 20 κιλά κάρβουνο. Θέλει λοιπόν 20 ευρώ για αργεντίνικο και 12,50 ευρώ για αυτό του φτωχοβιοτέχνη ( επειδή θεωρήσαμε πιο πάνω ότι η απόδοση του δικού μου θα είναι στο 80% του αργεντίνικου, το κόστος ανεβαίνει κατά 25% δηλαδή 0,625 ανά κιλό).Το κουμπαράκι λοιπόν θα έχει όφελος 7,50 ευρώ ανά ημέρα, 225 ανά μήνα και 2700 ανά έτος. Λές να τον χαλάσει?
Αναμένω με χαρά την άποψή σου και περιμένω προτάσεις από όλα τα μέλη για γνωστές μάρκες κινοζομηχανών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110092 από OANNHSEA

(βέβαια διαφωνώ με την γνώμη σου ότι μετά την ανθρακοποίηση ο ένας τόνος θα μειωθεί στα 300 κιλά, πώς θα γίνει αυτό αφού η μπρικέτα θα έχει το πολύ 15% υγρασία?, βία λοιπόν ο τόνος να γίνει 850 κιλά

Ψάξε στο διαδίκτυο για να δεις ότι έχω δίκιο. Δεν φεύγει μόνο η υγρασία όταν δημιουργείται ξυλοκάρβουνο...

Εν πάσι περιπτώσει, πες ότι θα φτάνει στο 80% της απόδοσης του αργεντίνικου και τουλάχιστον στο 3πλάσιο αυτής του κοινού κάρβουνου.

ΟΧΙ!!! Γιατί το δικό σου κάρβουνο θα έχει πολύ στάχτη μέσα!!!
Θα πιάσεις το πολύ το 55% του αργεντίνικου όταν θα είναι συμπιεσμένο!!!

για 200αρα πρέσα θέλω 5 ώρες * 15kwh *

Θα πάρεις δηλαδή αυτή που καίει την μπριγκέτα για να την φτιάξει...
Και άλλη στάχτη δηλαδή στο τελικό μείγμα δηλαδή...

Φίλε, άλλο το 50 και άλλο το 100 που λες εσύ. Εάν τώρα εγώ το προιόν με κόστος 50 το πουλήσω 150 με μορφή μπριγκέτας, θα με χαλάσει? προσωπικά όχι, τον εισαγωγέα όμως με τα βουλγαρορουμάνικα όμως σίγουρα...

Οι υπολογισμοί σου είναι λάθος...
Το προϊόν που θα μαζεύεις θέλει όγκο. Ο όγκος θέλει καύσιμο.
α) Θα πρέπει λοιπόν να πας επιτόπου με ένα σπαστήρα και να κάνεις το προϊόν πολύ μικρά κομμάτια - καύσιμο για το αμάξι και το σπαστήρα συν εργατικά.
β) Γυρνάς και πρέπει να το ρίξεις στο σφυρόμυλο και ύστερα για ξήρανση - υπάρχει μοτεράκι στην ξήρανση και στην τροφοδοσία συν εργατικά. Εάν είναι χλωρό θα πρέπει να έχεις και ξηραντήριο τύπου τυμπάνου.
δ) Από την ξήρανση το ρίχνεις στην πρέσα - ρεύμα και εργατικά.
ε) Στην πρέσα πρέπει να υπάρχει κάποιος στην έξοδο για να το ντανιάσει.
ζ) Το βάζεις στο κοντέινερ απανθράκωσης - εργατικά συν ρεύμα.
η) Το βγάζεις από το κοντέινερ μετά από 48 ώρες - εργατικά.
θ) Το βάζεις πάλι στον σφυρόμυλο να το κάνει σκόνη - εργατικά και ρεύμα.
η) Το βάζεις στον αναμίκτη για να του δώσεις υγρασία - εργατικά και ρεύμα.
ι) Θέλεις δύο μηχανές για να το κάνουν μπρικετάκια ή μία διπλή (προσυμπίεση και τελική συμπίεση) - ρεύμα και εργατικά.
κ) Επιτέλους συσκευασία!!! Εργατικά, η σακούλα, ρεύμα...

Τώρα με όλα τα παραπάνω θα το βγάλεις εσύ 50 ευρώ τον τόνο ακόμα και με τσάμπα υλικό ή μόνο τη δική σου εργασία;;;

για αγορά 0,50 (και ενδεχομένως επειδή είμαι και καλός άνθρωπος, να πουλάω και φθηνότερα).

Ναι, αλλά το δικό σου θα έχει τη μισή ενέργεια σχεδόν του αργεντίνικου!!!
Για αυτό το αργεντίνικο έχει κατακλύσει την ελληνική αγορά!!!


Θες να δεις ότι έχω δίκιο;
Στην μάρκα που σου έδωσα απαντάνε αμέσως - έτσι και αλλιώς απάντησαν και σε εμένα... :silly:
Πιάσε τους και κάνε παιχνίδι...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110100 από briquetteboy
Κοίτα, κάπου θα έχεις δίκιο εσύ, κάπου θα έχω εγώ...
Το προϊόν, δεν μπορώ να το σταματήσω μέχρι το βήμα ΄΄η΄΄?
Έχω δει καρβουνομπρικέτες σε μορφή καλέμι, όπως βγαίνουν δηλαδή από την πρέσα.
Βέβαια, σκέφτομαι και το καρβούνιασμα πρώτα σε λάκκο ή σε μεταλλικά δοχεία όπως είδα στο internet (τι λες για τσιμεντένιο λούκι για βόθρο, επικαθήμενο ή μέσα σε λάκκο?)και μετά ύγρανση και πρεσάρισμα.
Στο σημείο που αναφέρεσαι στον αναμίκτη, η υγρασία θα είναι μόνο νερό και θα κάνει την υπόλοιπη δουλειά η πρέσα ή χρειάζεται κάποιου είδους ΄΄κολλητική΄΄ ουσία π.χ άμυλο, αλευρόνερο (αλευρόκολλα) κλπ.
Πάντως, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις και τον κόπο να απαντήσεις :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ