Τα pellet, το φυσικό αέριο και η ατμοσφαιρική ρύπανση

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103190 από electron
Αγαπητή «Ελευθερία»,

Με ιδιαίτερη έκπληξη διάβασα πρωτοσέλιδο άρθρο με τίτλο «ρύπανση θα επιφέρει η χρήση καυσόξυλων και πελλετών» - τις δηλώσεις του καθηγητή κ. Κούγκολου σχετικά με τον κίνδυνο ρύπανσης από την χρήση των πέλλετς.

Με την πρώτη ανάγνωση υπέθεσα ότι ο κ. καθηγητής έχει κάποια ειδική επαγγελματική ενασχόληση με το φυσικό αέριο, το οποίο προτείνει να γίνει... υποχρεωτικό.

Βλέποντας όμως το απόσπασμα που αναφέρει ότι η πελέττα εκλύει «περισσότερο διοξείδιο του θείου από το πετρέλαιο»... μάλλον τείνω να υποθέσω- ή να καταλογίσω επιστημονική ανεπάρκεια.

Εκτός βέβαια αν μας προσκομίσει σχετικές έρευνες, οπότε θα εκλιπαρώ τη συγγνώμη του και σύσσωμη η διεθνής επιστημονική κοινότητα θα «κλείνει γόνυ»... εμπρός στα σκαλοπάτια του εργαστηρίου του.

Δεν θέλω να πιστεύω ότι πίσω από την αναφορά περί θείου... κρύβεται κάποιος θείος...

Κάνει επίσης αναφορά για ανάγκη παροχής κινήτρων στο φυσικό αέριο...

Η απάντηση είναι ότι η Πολιτεία έχει δώσει ήδη «γη και ύδωρ» στο ορυκτό αυτό καύσιμο.

Σε σημείο μάλιστα που σε ευρωπαϊκό συνέδριο ενέργειας ακούστηκε από ομιλητή η φράση... «μην γίνουμε και σαν την Ελλάδα που θεωρεί το φυσικό αέριο Ανανεώσιμη Πηγή Ενέργειας»...

Κλείνοντας επιθυμώ να γνωρίσω στον κ. καθηγητή ότι:

1. Τα wood pellets ανήκουν στις ΑΠΕ- ενώ το αέριο ανήκει στα ορυκτά.

2. Τα wood pellets αποτελούν εγχώριο καύσιμο από αξιοποίηση των υπολειμμάτων, ενώ το αέριο είναι εισαγόμενο.

3. Τα wood pellets είναι το σκέλος της βιομάζας που δημιουργήθηκε για το αστικό ιστό. Σε σύγχρονους καυστήρες εκπέμπουν ελάχιστους ρύπους.

4. Χαρακτηρίσατε... «μόδα»... τα πέλλετς... Μόδα με 30ετή συνεχή παγκόσμια αύξηση κατανάλωσης επιπέδου 20%....δεν μπορεί να είναι μόδα. Κάτι άλλο είναι που φοβίζει τα ορυκτά συμφέροντα....

5. Η βιομάζα δημιουργεί τις περισσότερες θέσεις εργασίας και για τον λόγο αυτό κατέχει το 60% των ΑΠΕ.

6. Σε παλαιά δίκτυα φυσικού αερίου έχουν παρατηρηθεί εκρήξεις (πρόσφατα ΗΠΑ), ενώ ευθύνεται και για χιλιάδες δηλητηριάσεις παγκοσμίως, μερικές εκ των οποίων θανατηφόρες (είχαμε και στην Ελλάδα).

7. Το εργαστήριο Γεωργίας στο (ίδιο) Πανεπιστήμιο Βόλου, δίνει άλλες μετρήσεις σχετικά με το διοξείδιο του θείου. Προτείνω να επικοινωνήσετε μαζί τους, μιας και είστε κάτω από την ίδια στέγη.

Εύχομαι μετά τούτα να αναιρέσει τις δηλώσεις του ο αξιότιμος κ. καθηγητής.

Με εκτίμηση,

Κώστας Νασίκας

Μέλος ΔΣ Ελληνικής Εταιρείας βιομάζας

πηγή:http://www.eleftheria.gr


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103199 από dimlyk
καλο θα ηταν να εχουμε ολες τις αποψεις
καθως επισης και τεκμηριωμενα επιστημονικα κειμενα και μελετες και οχι απλα αποψεις εμπορων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103220 από DOOM_NX
Σχετικά με το Θείο,

Μέγιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα πετρελαίου θέρμανσης: 1.000 mg/kg
Μέγιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα πέλλετ ξύλου Α1: 30.000 mg/kg

Όμως, στα καυσαέρια οι εκπομπές SO2 των πέλλετ είναι αμελητέες και ένα μεγάλο μέρος της περιεκτικότητας του θείου το αφαιρούμε μαζί με τη στάχτη. Στο πετρέλαιο οι τιμές είναι πολύ μεγαλύτερες.

www.pelletsatlas.info/pelletsatlas_docs/...40&type=doc&pdf=true
www.bnl.gov/isd/documents/71376.pdf
www.ijens.org/vol%2011%20i%2003/112003-4545%20ijet-ijens.pdf
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103304 από Nasikas

dimlyk έγραψε: καλο θα ηταν να εχουμε ολες τις αποψεις
καθως επισης και τεκμηριωμενα επιστημονικα κειμενα και μελετες και οχι απλα αποψεις εμπορων

....ρωτάνε μερικοί φίλοι γιατί δεν γράφω πια στο φόρουμ....
Με ειδοποίησαν και για τούτο το νήμα.

Τι να γράψω ; Την ιστορία μου την έγραψα απο 6ετία τώρα. Με αρθρογραφήσεις, με συνέδρια, με πειράματα,- με μόνο σκοπό την ορθολογική αξιοποίηση της βιομάζας και την σωστή διάδοση της χρήσης της.
Κύριο εισόδημα είναι το αγροτικό (σημερα συνέλεγα βερίκοκα μπεμπέκου- χαλαζοβαρεμένα :angry: )

Αν γράφω λοιπόν, γίνομαι αιχμάλωτος. Θα πρέπει να διαβάζω τα πάντα και να απαντώ σε κάθε πικρόχολο.
(έμπορος είναι αγαπητέ αυτός που κερδίζει χρήματα απο μια δραστηριότητα. Αν΄ξέρατε την γκρίνια της συζύγου για το ψώνιο μου και τα όσα έχω χάσει απο την μη επιμελή ενασχόληση της κύριας δράσης μου....)

Όσον αφορά την συγκεκριμένη επιστολή μου στην εφημερίδα, χρήσιμο θα ήταν να βρίσκατε και το εξοργοστικό πρωτοσέλιδο που δημοσίευσε ο κ. καθηγητής. (γνωριστήκαμε αργότερα και μπήκαν μερικά πράγματα στην θέση τους)



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103311 από Nasikas
Γιώργο, γιατί δεν μου ανεβαίνουν αρχεία που έχω ανεβάσει παλιότερα ;(png)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103317 από dimlyk
Όσον αφορά την συγκεκριμένη επιστολή μου στην εφημερίδα, χρήσιμο θα ήταν να βρίσκατε και το εξοργοστικό πρωτοσέλιδο που δημοσίευσε ο κ. καθηγητής.

ακριβως αυτο εννοουσα ... και την πιθανη απαντηση που δεν φανταζομαι να εδωσε ....

δεν σχολιασα τιποτα αλλο απ το κειμενο αν και θα μπορουσα :)

οσο για το εμπορος...εδω εμφανιζεστε με το λογοτυπο παραγωγικης-εμπορικης εταιριας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ