Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94723 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
190 τμ Λητη θεσσαλονικης μεζονετα εκαψα 5 τονους μεσε και ενα τονο οξυα απο οκτωβριο εως σημερα καθως και 350 λιτρα πετρελαιο.Στο σπιτι μονιμα θερμοκρασιες 21-23 ολο το 24ωρο λογω μικρων παιδιων με συνεχη λειτουργια του τζακιου.
Το σπιτι ειναι 5 ετιας με κλασσικη μονωση και διπλα τζαμια.

Απο ολα τα χρονια που ειμαι στο σπιτι φετος με τα ξυλα ηταν η οικονομικοτερη και αποδοτικοτερη θερμανση θα ελεγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94726 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

valsam έγραψε:

LEONAS έγραψε: Eκαψα 3 τονους ξυλα με θερμοκρασια 23 βαθμους σε σπιτι 160 τ.μ με
λεβητα απλο ξυλου.

Ο Varmebaronen απλος (και φθηνος)?
Διορθωση και απο'μενα τοτε LEONA,εκαψα 1,5 τονους ξυλα σε μαγκαλι και ζεσταινα 450 τ.μ στους 26 βαθμους ολο το 24ωρο!
Καλυτερα ακουγετε?
Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?




Δεν εχω λογο να διαφωνισω με την καταναλωση σου

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94736 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Μεζονέτα 125 τ.μ., ανοιχτή από παντού, στην Επανωμή Θεσσαλονίκης, μέτρια μόνωση, έκαψα 6 τόνους ξύλα στο αερόθερμο τζάκι μου. Θερμοκρασίες λόγω ανομοιόμορφης κατανομής 23 στον πάνω όροφο και 21 στον κάτω χοντρικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94749 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Σαμη ξεχνα το καλαθακι, ειναι φαγανα! Ολοι οσοι εβαζαν σε τζακια τα εβγαλαν και τα χαριζαν!

Αλεξ, ε μια χαρα ρε φιλε σχετικα με το τζακι που εχουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94753 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

kosmidis80 έγραψε: Σαμη ξεχνα το καλαθακι, ειναι φαγανα! Ολοι οσοι εβαζαν σε τζακια τα εβγαλαν και τα χαριζαν!

Αλεξ, ε μια χαρα ρε φιλε σχετικα με το τζακι που εχουμε!

Ναι Ο.Κ αλλα λες σε τζακι και μαλλον αεροθερμο ενοεις ,αλλα αν εμπαινε σε λεβητα και ειδικα με κοντρολερ σαν τον δικο σου και με δοχειο αδρανειας λεω εγω δεν θα μπορουσες να ελεγκξεις την καυση,η μηπως το πελλετ δεν την κραταει καθολου την καρβουνια και αν κοψεις τον αερα παει εσβησε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94761 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Αθήνα βόρια προάστια σε διαμέρισμα 120 τμ τελευταίος όροφος (την μόνωση δεν ξέρω να την εκτιμήσω, έχει διπλό τούβλο διπλά τζάμια και στην ταράτσα υπάρχει μόνωση) με αυτό το τζάκι καλοριφέρ από μέσα Οκτωβρίου μέχρι τέλος Φεβρουαρίου καθημερινά για 8 ώρες την ημέρα, μετά το μεσημέρι δλδ μέχρι τις 10-11 το βράδυ 3 τόνους οξιά με 20% υγρασία. Η θερμοκρασία στο σαλόνι μέχρι 21 βαθμούς(δεν ήθελα και περισσότερο) στα υπνοδωμάτια λιγότερο.
-3,5 μήνες με κόστος 600 ευρώ

Τέλος Φεβρουαρίου αγόρασα 1 τόνο δρυ(~17%) και διαπίστωσα το λάθος που έκανα με την οξιά, καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη διάρκεια. Τεσπα του χρόνου θα αγοράσω μόνο δρυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ