Πόσο αέρα χρειάζεται ένα κιλό ξύλο για να καεί;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76102 από DOOM_NX

alex_nous έγραψε: Θα άξιζε τον κόπο η μεταφορά με πατέντα αυτού του αέρα κάτω από την σχάρα?

Σε καμία περίπτωση. Αυτός ο αέρας τροφοδοτεί με οξυγόνο τα καυσαέρια που ελευθερώνονται. Είναι καλό που υπάρχει χωριστά αέρας για πρωτογενή και δευτερογενή καύση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76103 από dimlyk

alex_nous έγραψε: Μια και σ'αυτή τη συζήτηση συμμετέχουν πολλοί συμφορουμίτες με απίστευτες γνώσεις ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Όπως έχω γράψει πολλάκις στο φόρουμ αυτό έχω ένα τζάκι της ελληνικής εταιρείας Starfire το k-evo 80. Η εστία έμπαζε αέρα από παντού με αποτέλεσμα την τεράστια κατανάλωση ξύλων. Μειώσαμε τις ''απώλειες'' βάζοντας μεγαλύτερη κόφτρα, υαλοκόρδονο δεξιά αριστερά και κάτω από την πόρτα, κλείνοντας τις τρύπες της ανεξέλεγκτης δευτερογενούς καύσης(36 τρύπες) και φυσικά κλείνοντας τον πρωτογενή από τον μοχλό ελέγχου.
Με αυτόν τον τρόπο μειώθηκε η κατανάλωση αλλά παρατήρησα ότι πλέον έχω υπερβολικά πολλή στάχτη στην εστία. Αυτό μάλλον είναι ατελής καύση όπως προαναφέρατε. Τελικά τι είναι καλύτερο από τα δύο?
Μία ακόμη παρατήρηση σχετικά με το τζάκι μου. Η είσοδος αέρα καύσης δεν βρίσκεται στην σχάρα αλλά στην ''αεροκουρτίνα'' στο κάτω μέρος της πόρτας. Σε μεγάλη απόσταση δηλαδή από την φωτιά. Ρωτάω λοιπόν εκτός από την ποσότητα του αέρα μήπως παίζει ρόλο και η ''θέση'' εισόδου του? Θα άξιζε τον κόπο η μεταφορά με πατέντα αυτού του αέρα κάτω από την σχάρα?
Περιμένω απόψεις σχόλια και βοήθεια!


φιλε alex μη γινεσαι υπερβολικος με τις γνωσεις μας ,,,,μαλλον οι περισσοτεροι ορεξη για ψαξιμο εχουμε
αλλα στο ερωτημα σου υπαρχουν πολυ πιο καταλληλοι για να απαντησουν :)
οσο αφορα την ποσοτητα του αερα που λες ,,,θα ελεγα οτι εξαρταται απο την θεση του ωστε αυτος να μην φευγει κατευθειαν στην καμιναδα αυτο ομως ειναι θεμα κατασκευης της καθε εστιας

υγ βρε θηρια δεν σας προλαβαινω με τιποτα στις απαντησεις :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76116 από dimlyk
Παναγιωτη αν δεν σου κανει κοπο συμμαζεψε το λιγο να το κανουμε και αρθρακι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76121 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: Παναγιωτη αν δεν σου κανει κοπο συμμαζεψε το λιγο να το κανουμε και αρθρακι :)

Συμμαζεμένο είναι... :whistle:

Αν θέλει ας αναλάβει ο Κέρβερος τη φιλολογική επιμέλεια. Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Το ερώτημα ήταν συγκεκριμένο και προσπάθησα να δώσω απάντηση όσο πιο σύντομα και απλά μπορούσα...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76150 από Stavrax

DOOM_NX έγραψε:

alex_nous έγραψε: Θα άξιζε τον κόπο η μεταφορά με πατέντα αυτού του αέρα κάτω από την σχάρα?

Σε καμία περίπτωση. Αυτός ο αέρας τροφοδοτεί με οξυγόνο τα καυσαέρια που ελευθερώνονται. Είναι καλό που υπάρχει χωριστά αέρας για πρωτογενή και δευτερογενή καύση.

Φίλε Παναγιώτη αν ρίξεις μια ματιά στο θρεντ K-Evo θα καταλάβεις ότι είναι ένα τζάκι με λάθος σχεδιασμό. Οι κάτοχοι του για να μπορέσουν να το κάνουν να λειτουργήσει σωστά έχουν γίνει σαν τον Κύρο Γρανάζη. Απ' όσο έχω καταλάβει τον πρωτογενή, τον δίνει χαμηλά στην πόρτα, δευτερογενή σε πολλές τρύπες στην πλάτη και μπάζει και από την αεροκουρτίνα. Η συνέπεια όλων αυτών είναι το τζάκι να έχει περίσσεια αέρα, μεγάλη κατανάλωση και μειωμένη απόδοση. Τα καυσαέρια μια χαρά τροφοδοτούνται από παντού :) Το σχόλιό σου είναι σωστό, αλλά για σωστά σχεδιασμένη εστία.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76152 από Gdevil

alex_nous έγραψε: Μια και σ'αυτή τη συζήτηση συμμετέχουν πολλοί συμφορουμίτες με απίστευτες γνώσεις ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Όπως έχω γράψει πολλάκις στο φόρουμ αυτό έχω ένα τζάκι της ελληνικής εταιρείας Starfire το k-evo 80. Η εστία έμπαζε αέρα από παντού με αποτέλεσμα την τεράστια κατανάλωση ξύλων. Μειώσαμε τις ''απώλειες'' βάζοντας μεγαλύτερη κόφτρα, υαλοκόρδονο δεξιά αριστερά και κάτω από την πόρτα, κλείνοντας τις τρύπες της ανεξέλεγκτης δευτερογενούς καύσης(36 τρύπες) και φυσικά κλείνοντας τον πρωτογενή από τον μοχλό ελέγχου.
Με αυτόν τον τρόπο μειώθηκε η κατανάλωση αλλά παρατήρησα ότι πλέον έχω υπερβολικά πολλή στάχτη στην εστία. Αυτό μάλλον είναι ατελής καύση όπως προαναφέρατε. Τελικά τι είναι καλύτερο από τα δύο?
Μία ακόμη παρατήρηση σχετικά με το τζάκι μου. Η είσοδος αέρα καύσης δεν βρίσκεται στην σχάρα αλλά στην ''αεροκουρτίνα'' στο κάτω μέρος της πόρτας. Σε μεγάλη απόσταση δηλαδή από την φωτιά. Ρωτάω λοιπόν εκτός από την ποσότητα του αέρα μήπως παίζει ρόλο και η ''θέση'' εισόδου του? Θα άξιζε τον κόπο η μεταφορά με πατέντα αυτού του αέρα κάτω από την σχάρα?
Περιμένω απόψεις σχόλια και βοήθεια!

DOOM_NX έγραψε:

alex_nous έγραψε: Θα άξιζε τον κόπο η μεταφορά με πατέντα αυτού του αέρα κάτω από την σχάρα?

Σε καμία περίπτωση. Αυτός ο αέρας τροφοδοτεί με οξυγόνο τα καυσαέρια που ελευθερώνονται. Είναι καλό που υπάρχει χωριστά αέρας για πρωτογενή και δευτερογενή καύση.

@Doom
Στα ενεργειακά τζάκια μας έχουν μπερδέψει λίγο με τους αέρηδες και τις καύσεις.
Κάποιοι κατασκευαστές γράφουν για πρωτογενή αέρα (κάτω από το σταχτοδοχείο) και δευτερογενή αέρα (αεροκουρτίνα). Και οι δύο αυτές πηγές εισόδου αέρα κάνουν όμως την πρωτογενή καύση.
Μετά γράφουν για τριτογενή αέρα (τρύπες στην πλάτη) ο οποίος κάνει την δευτερογενή καύση


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ