Πόσο αέρα χρειάζεται ένα κιλό ξύλο για να καεί;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75958 από dimlyk
πραγματικα χχαιρομαι για τις πολυ ομορφες εξηγησεις που δοθηκαν και τις πολυ ομορφες ερωτησεις

να προσθεσω και μια παραμετρο που παραμελουμε ...κι αυτη ειναι η ποιοτητα του αερα που αναπνεουμε

αφηνοντας τον αερα να εισερχετε στο σπιτι απ οπου βρει πχ κλιμακοστασια η φωταγωγοι στην ουσια αφηνουμενα μπει στον χωρο αερας χαμηλης ποιοτητας και πιθανοτατα υψηλης υγρασιας και ακομα και με τοξικο περιεχομενο πχ απο υπογεια γκαραζ και αυτο ισχυει ανεξαρτητως τροπου θερμανσης
πολυ περισσοτερο οταν στοι χωροο υπαρχουν εστιες καυσης με πιθανη εκλυση αεριων καυσης αλλα και απιτηση σε οξυγονο για την καυση

θοδωρη μερικως σου απαντησα :)
αναφορικα με τους κατασκευαστες ειναι υποχρεωμενοι βασει κανονισμων να αναφερουν καποια πραγματα αλλα και φοβουμενοι τα χειροτερα ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75961 από GT
Παναγιώτη τα ακριβή νούμερα δεν τα ξέρω για να κρίνω αν είναι τραγικά ή όχι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το σπίτι μπάζει πάντως, λιγότερο ή περισσότερο.

Πόσο? Μα όσο θα κάψει η σόμπα, το τζάκι κλπ. Αν δουλεύει φουλ, θα κάψει περισσότερο αέρα, άρα θα εισέλθει στο χώρο μας περισσότερος αέρας κλπ.

Μην το θεωρείς αμελητέο πάντως, εμένα έμπαζε ΜΟΝΟ η πόρτα του σπιτιού (από την κάτω χαραμάδα) και απ' όταν έβαλα τη λωρίδα της tesa είδα ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διαφορά σε ακτίνα κοντά στα 2m από την πόρτα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75964 από dimlyk
αυτο ειναι το μικροκλιμα που δημιουργειτε στον χωρο και μονος σου εχεις δωσει πιο πανω την απαντηση
κι ενας ακομα λογος να ελεγχουμε την εισοδο του αερα κι οχι να την αφηνουμε ανεξελεγκτη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75967 από GT

dimlyk έγραψε: αυτο ειναι το μικροκλιμα που δημιουργειτε στον χωρο και μονος σου εχεις δωσει πιο πανω την απαντηση
κι ενας ακομα λογος να ελεγχουμε την εισοδο του αερα κι οχι να την αφηνουμε ανεξελεγκτη


Έτσι ακριβώς. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75971 από DOOM_NX
Αυτό το 0,1 ACH μάλλον είναι αμελητέο όταν για τους χώρους πρέπει να ισχύουν τα παρακάτω:
www.engineeringtoolbox.com/air-change-rate-room-d_867.html

Δε λέω ότι δεν πρέπει να σφραγίζουμε τις χαραμάδες, αλλά δε θα κάνει ο ανεμιστήρας της σόμπας την τρελή διαφορά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75973 από GT
Μπορεί και να 'χεις δίκιο.

Εγώ λέω τις διαπιστώσεις μου βάσει μικρής εμπειρίας και της όποιας λογικής μου, εσύ το ψάχνεις περισσότερο.

Πάντως ακόμα και λίγο να μπάζει, ακόμα και να μη ρίχνει πολύ τη θερμοκρασία, αν χαλάει το αίσθημα άνεσης έστω και τοπικά, εμένα με ενοχλεί.

Να φανταστείς όποτε πέρναγα μπροστά από τη πόρτα και ένιωθα το ρεύμα να ξυρίζει στα πόδια, σπαζόμουνα και αυτό για μένα ήταν αρκετό για να κάνω διόρθωση, όπως και έκανα. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ