Πόσο αέρα χρειάζεται ένα κιλό ξύλο για να καεί;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76170 από alex_nous
Να ζητήσω συγνώμη αν σας χάλασα το Θέμα αλλά πιστεύω πως είναι σχετικό με το πρόβλημα του τζακιού μας. Η κάθε εταιρεία ονομάζει όπως θέλει τις εισαγωγές αέρα. Το συγκεκριμένο τζάκι έχει όμως 2, η μία είναι στο κάτω μέρος της πόρτας, την ονόμασαν αεροκουρτίνα και ελέγχεται από μοχλό και η άλλη είναι 36 τρύπες στην πλάτη του τζακιού και δεν ελέγχονται. Ορίστε και δυο φωτογραφίες όπου φαίνονται.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76224 από dimlyk
φιλε αλεξ δεν μας χαλασες κανενα θεμα :)
η διαφορα μας ειναι οτι εμεις προσεγγιζουμε το θεμα θεωρητικα ενω εσεις πρακτικα σε συγκεκριμενο τζακι
το να σου πουμε παρε 10 μ3 και ριχτα στο τζακι σου κι εχεις την τελεια καυση δεν λεει τιποτα .
απο την στιγμη που κλεισατε την δευτερογενη καυση καλα κανατε και περιορισατε και τον συνολικο αερα ομως απ οσο καταλαβα η διαδρομη του αερα ειναι τετοια (λογγω σχεδιασμου για δευτερογενη) που δεν κατευθυνεται στην καυση εξ ολοκληρου αρα πιστευω οτι η παραδοχη σου να κατευθυνθει ο αερας καυσης κατω απ την εστια ειναι κατ αρχην σωστη ειδικα αν μπορειτε να κλεισετε ολες τις αλλες παροχες.... κατασκευαστικα ομως το ποσο ευκολο ειναι μονο οι κατεχοντες το ξερετε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76456 από alex_nous
Καλύτερη εξήγηση δεν θα μπορούσα να έχω! Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας. Άρχισαν σιγά σιγά όλα να ξεκαθαρίζουν στο μυαλό μου. Αυτά που σκεφτόμουν ότι θα βοηθούσαν στην βελτίωση της απόδοσης της εστίας επιβεβαιώθηκαν και θεωρητικά μέσα από τα γραφόμενά σας. Απομένει η πράξη... Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76460 από Gdevil
alex_nous,
εάν μετά το κλείσιμο των τρυπών της δευτερογενούς είδες εμφανώς μεγαλύτερη ποσότητα στάχτης τοτε όντως γίνεται καύση από την οποία λείπει οξυγονο.
Αυτό το οξυγόνο πιθανώς το παρείχαν οι 36 τρύπες που είχαν άλλο σκοπό αλλά τελικά δίναν αέρα στην πρωτογενή καύση. το κακό είναι ότι τον έδιναν χωρίς να έχεις κανέναν έλεγχο.

οπότε προσωπικά και εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κάποια μοντιφιά και να στείλεις τον αέρα από την πόρτα που βρίσκεται (και ουσιαστικά δεν έχει κανένα λόγο να παέι στα ξύλα που καίγονται αλλά φεύγει ίσια επάνω στην καμινάδα και τα ξύλα μένουν με ελλειπή οξυγόνο) στην περιοχή που καίγονται τα ξύλα.
καλή επιτυχία. :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76463 από DOOM_NX

Gdevil έγραψε: οπότε προσωπικά και εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κάποια μοντιφιά και να στείλεις τον αέρα από την πόρτα που βρίσκεται (και ουσιαστικά δεν έχει κανένα λόγο να παέι στα ξύλα που καίγονται αλλά φεύγει ίσια επάνω στην καμινάδα και τα ξύλα μένουν με ελλειπή οξυγόνο) στην περιοχή που καίγονται τα ξύλα.
καλή επιτυχία. :)

Απλά μην ξεχνάτε ότι δεν το χρειάζονται τα ξύλα το οξυγόνο αλλά τα καυσαέρια πάνω από τα ξύλα που ελευθερώνονται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ