Πόσο αέρα χρειάζεται ένα κιλό ξύλο για να καεί;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75734 από DOOM_NX

dora-serres έγραψε: πάντως σ' εμενα με αερα στο τέρμα, οι κοτρώνες στο πιατάκι δεν άλλαξαν μέγεθος.
καλήσπέρα αγόρια.. :)

Εσύ κορίτσι είχες στάχτη που έλιωνε, παρά τη σωστή φλόγα. Αυτό έχει να κάνει με την πρώτη ύλη. Να δεις το καλαμπόκι τι κλίνκερ κάνει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dora-serres

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75737 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Αυτό που λέω τον Παναγιώτη ότι δίνοντας περισσότερο αέρα στο χώρο καύσεως εξαλείφεται και ο Παναγιώτης μου λέει δεν είναι πιστοποιημένο ή ρίχνει πολύ πέλλετ.

Μα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ατελής καύση. Στο δικό μου μηχάνημα όταν γίνεται τέλεια καύση, ο ανεμιστήρας δεν μπορεί να διώξει τα υπολείμματα. Αν ανεβάσω κι άλλο τον αέρα πάμε πάλι σε ατελή καύση...


Σου έχω γράψει πολλές πως άλλο λέβητας και άλλο σόμπα. Εξάλλου δεν ξέρεις αν ο λέβητα σου δουλεύει σωστά. Οι περισσότερες σόμπες ρυθμίζονται με το μάτι γιατί δεν έχουν όργανα. Εγώ γιατί έχω σπουδάσει μηχανοτεχνίτης και έχω μεγάλη πείρα στα καρμπιλατέρ την ρυθμίζω ποιο εύκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75741 από DOOM_NX

DOOM_NX έγραψε:

dora-serres έγραψε: πάντως σ' εμενα με αερα στο τέρμα, οι κοτρώνες στο πιατάκι δεν άλλαξαν μέγεθος.
καλήσπέρα αγόρια.. :)

Εσύ κορίτσι είχες στάχτη που έλιωνε, παρά τη σωστή φλόγα. Αυτό έχει να κάνει με την πρώτη ύλη. Να δεις το καλαμπόκι τι κλίνκερ κάνει...

Και για του λόγου το αληθές πάρτε μια εικόνα από ένα πολύ καλό PDF που μου έδειξε ο dimlyk.



Στη σελίδα 21 μπορείτε να διαβάσετε για τη στάχτη και το λιώσιμο.

Κατά τη διάρκεια της καύσης συμβαίνουν στην κλίνη (χόβολη) κάποιες φυσικές μετατροπές
στη στάχτη. Με την άνοδο της θερμοκρασίας, μπορεί να μαλακώσει μέχρι την πλήρη τήξη της
(λιώσιμο). Η χρήση καυσίμων με χαμηλή θερμοκρασία τήξης της τέφρας αυξάνει τον κίνδυνο
της δημιουργίας επικαθήσεων τέφρας στην εσχάρα. Οι λιωμένες επικαθήσεις δυσχεραίνουν
τη διαδικασία καύσης, μεταβάλλοντας την πρωτογενή ροή του αέρα και ευνοούν την
υπερθέρμανση της εσχάρας καθώς και τα φαινόμενα διάβρωσης.
Είναι ωστόσο δυνατόν να υπάρξει χειρισμός και λύση των προβλημάτων, που σχετίζονται με
το σχηματισμό επικαθήσεων, με παρεμβάσεις, όπως η ψύξη της εσχάρας και η ανακυκλοφορία
των καπναερίων και με την εισαγωγή μηχανικών συστημάτων αυτόματου
καθαρισμού ή στην περίπτωση των δημητριακών, με τη χρήση προσθέτων ασβεστίου.1
Το ξύλο και ο φλοιός έχουν σχετικά υψηλό σημείο τήξης (1.300-1.400°C) και ως εκ τούτου
δεν τίθενται κρίσιμα ζητήματα. Αντίθετα, το σημείο τήξης των αγρωστωδών φυτών είναι
κάτω από 1.000°C και κατά συνέπεια, μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν επικαθήσεις κατά
την καύση. Στην περίπτωση των δημητριακών (σιτηρά), το σημείο τήξης τέφρας είναι
χαμηλότερο από 750°C και είναι, επομένως, ιδιαίτερα κρίσιμο (Πίνακας 2.7.1).
Για τους λόγους που αναφέρονται παραπάνω, τα αγροτικά βιοκαύσιμα έχουν υψηλότερο
βαθμό κρισιμότητας σε σύγκριση με το ξύλο και πρέπει να χρησιμοποιούνται σε ειδικές
συσκευές καύσης.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75742 από dimlyk

stoikon έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Αυτό που λέω τον Παναγιώτη ότι δίνοντας περισσότερο αέρα στο χώρο καύσεως εξαλείφεται και ο Παναγιώτης μου λέει δεν είναι πιστοποιημένο ή ρίχνει πολύ πέλλετ.

Μα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ατελής καύση. Στο δικό μου μηχάνημα όταν γίνεται τέλεια καύση, ο ανεμιστήρας δεν μπορεί να διώξει τα υπολείμματα. Αν ανεβάσω κι άλλο τον αέρα πάμε πάλι σε ατελή καύση...


Σου έχω γράψει πολλές πως άλλο λέβητας και άλλο σόμπα. Εξάλλου δεν ξέρεις αν ο λέβητα σου δουλεύει σωστά. Οι περισσότερες σόμπες ρυθμίζονται με το μάτι γιατί δεν έχουν όργανα. Εγώ γιατί έχω σπουδάσει μηχανοτεχνίτης και έχω μεγάλη πείρα στα καρμπιλατέρ την ρυθμίζω ποιο εύκολα.


δεν ερχεσαι βρε stiokon να ρυθμισεις και την δικια μου ?????
μη φοβασαι πετρουλες δεν εχουμε ... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75745 από dimlyk

dora-serres έγραψε: πάντως σ' εμενα με αερα στο τέρμα, οι κοτρώνες στο πιατάκι δεν άλλαξαν μέγεθος.
καλήσπέρα αγόρια.. :)


καλως την μασκωτ του φορουμ :cheer:
εσυ μου χρωστας μπεγλερακι κλινκερατο :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75748 από stoikon

dimlyk έγραψε:

stoikon έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Αυτό που λέω τον Παναγιώτη ότι δίνοντας περισσότερο αέρα στο χώρο καύσεως εξαλείφεται και ο Παναγιώτης μου λέει δεν είναι πιστοποιημένο ή ρίχνει πολύ πέλλετ.

Μα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ατελής καύση. Στο δικό μου μηχάνημα όταν γίνεται τέλεια καύση, ο ανεμιστήρας δεν μπορεί να διώξει τα υπολείμματα. Αν ανεβάσω κι άλλο τον αέρα πάμε πάλι σε ατελή καύση...


Σου έχω γράψει πολλές πως άλλο λέβητας και άλλο σόμπα. Εξάλλου δεν ξέρεις αν ο λέβητα σου δουλεύει σωστά. Οι περισσότερες σόμπες ρυθμίζονται με το μάτι γιατί δεν έχουν όργανα. Εγώ γιατί έχω σπουδάσει μηχανοτεχνίτης και έχω μεγάλη πείρα στα καρμπιλατέρ την ρυθμίζω ποιο εύκολα.


δεν ερχεσαι βρε stiokon να ρυθμισεις και την δικια μου ?????
μη φοβασαι πετρουλες δεν εχουμε ... :)


Πολύ ευχαρίστως. Αλλά πέφτουμε λίγο μακριά. :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ