Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68376 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
thanasis65
Οταν ειπα να καιει ξυλο με παραπανω υγρασια,δεν ενοω οτι πρεπει να βαζουμε βρεμενα ξυλα.
Αλλα μερικες φορες τυχαινει να μη βρίσκουμε ξερα, διοτι κανεις δεν πουλαει ξερα ξυλα.
Π.χ οι λεβητες αναποδης φλογας δεν μπορουν να λειτουργήσουν με λιγο παραπανω υγρασια ξυλων και πρεπει να εχουμε μεγαλη αποθηκη για δυο χρονια αποθηκευση.
Οι μαντεμενιοι εχουν προβλημα με τις ρητινες αρα αποκλειονται πολλα δενδρα.
συνεπως καταλήγουμε στον χαλυβα.
Διαλεγουμε ενα λεβητα με 5 χιλιοστα λαμαρινα σε οικονομικη τιμη και προσπαθουμε βεβαια να βρουμε το τελειο καυσιμο να μην εχει ολα αυτα τα αρνητικα,αλλα αν δεν μας κατσει,να μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ολα τα προαναφερθεντα κακα ξυλα.
Τωρα για ολους τους κατασκευαστες που το απαγορευουν το θεωρω πολυ υποπτο και δεν θα εκανα το λαθος να γινω πελατης τους για τον εξης λογο΄
εχω δει πυρηνολεβητες 20 χρονων να δουλευουν ακομη, με το χειροτερο καυσιμο μακραν των προαναφερθεντων.
Για την καμιναδα ας κανουμε εναν κοπο παραπανω και ας την καθαριζουμε μια φορα η δυο το χρονο.
Οσο για το κειμενο 2,8 τονοι ξερα ξυλαρακια το χρονο σε 1 στρεμμα ειναι η τελεια λυση και για το φιλο που ρωτησε και για σενα και για τον αγροτη διοτι¨
Με εναμισι δυο στρεμματα αυτης η παρομοιας καλλιεργειας δηλαδη 5-6 τονους τριμμενου η πελλετοποιημενου υλικου και με εναν απλο λεβητα βιομαζας μπορειτε να ζεσταθειτε ανετα,(οπως εγω τα δυο τελευταια χρονια)χωρις να κανουμε ζημια στα δαση, αξιοποιώντας τα ακαλλιεργειτα χωραφια.
Οι λεβητες που προωθουν μηχανικα την καυσιμη υλη καταναλωνουν λιγοτερο καυσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68381 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

stratis 1 έγραψε: δεν υπαρχει χειροτερο ξυλο για καψιμο απο τον φοινικα. ομοιοπαθης και εγω!!!

υπαρχει το γιουκα :P

στρατη κανεις ενα λαθος για ολους τους σοβαρους κατασκευαστες που "απαγορευουν" ... οι μη σοβαροι δεν απαγορευουν κατα κανονα (δεν μιλαω για κατι συγκεκριμενα )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68384 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Βαγγέλη ελπιζω να μην πειράζει να μιλαμε σε πρωτο προσωπο και ενικό :) Μάλλον δεν καταλαβες τι είπα
Είπα λοιπόν οτι το κείμενο του ΚΑΠΕ μιλάει για εντατική καλιέργεια τύπου αγριαγκινάρας με τα ίδια χαραχτηριστικά εμπορικής εκμετάλευσης δηλαδη, και οχι για αυτο που μίλαγες εσυ για παραγωγή καυσοξυλων για ατομική χρηση. Προφανως για την εμπορική εκμετάλευση και εχουν δικιο και δεν μπορω να αμφισβητισω εγω την μέθοδο που προτείνουν αλλωστε απ' οτι λενε εχουν πειραματιστει πάνω σ άυτο, εγω λέω απλά οτι αυτη η μέθοδος δεν μπορεί να έχει εφαρμογη σε εσένα που ζητας παραγωγή καυσοξυλων για ατομική χρηση.
Με απλά λόγια αν φυτέψουμε 1000 δενδρα στο στρέμμα θα έχουμε παραγωγή 6,4 τόννους/στρέμμα και έτος χλωρή βιομάζα την οποία δεν μπορουμε να κάψουμε απευθείας στο τζακι η τον λεβητα μας και 2,8 τόννους/στρέμμα και έτος ξυλου που πάλι λόγω της μικρής διαμέτρου του (εξαιτιας της πυκνής φύτευσης) δεν προτείνεται απο τους κατασκευαστες η συνεχής χρηση του
Αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικα τι εχω γράψει νομίζω θα καταλάβεις....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68386 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

dimlyk έγραψε:

stratis 1 έγραψε: δεν υπαρχει χειροτερο ξυλο για καψιμο απο τον φοινικα. ομοιοπαθης και εγω!!!

υπαρχει το γιουκα :P

στρατη κανεις ενα λαθος για ολους τους σοβαρους κατασκευαστες που "απαγορευουν" ... οι μη σοβαροι δεν απαγορευουν κατα κανονα (δεν μιλαω για κατι συγκεκριμενα )




Μαλλον λες για τους πελλετολεβητες και πελλετοσομπες που θελουν μονο υλικο απο τα βαθη της ευρωπης.
Σταματησαμε τις εισαγωγες πετρελαιου και συνεχιζουμε με εισαγομενο πελλετ.
Τρυπα στο νερο δηλαδη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68392 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

thanasis65 έγραψε: Βαγγέλη ελπιζω να μην πειράζει να μιλαμε σε πρωτο προσωπο και ενικό :) Μάλλον δεν καταλαβες τι είπα
Είπα λοιπόν οτι το κείμενο του ΚΑΠΕ μιλάει για εντατική καλιέργεια τύπου αγριαγκινάρας με τα ίδια χαραχτηριστικά εμπορικής εκμετάλευσης δηλαδη, και οχι για αυτο που μίλαγες εσυ για παραγωγή καυσοξυλων για ατομική χρηση. Προφανως για την εμπορική εκμετάλευση και εχουν δικιο και δεν μπορω να αμφισβητισω εγω την μέθοδο που προτείνουν αλλωστε απ' οτι λενε εχουν πειραματιστει πάνω σ άυτο, εγω λέω απλά οτι αυτη η μέθοδος δεν μπορεί να έχει εφαρμογη σε εσένα που ζητας παραγωγή καυσοξυλων για ατομική χρηση.
Με απλά λόγια αν φυτέψουμε 1000 δενδρα στο στρέμμα θα έχουμε παραγωγή 6,4 τόννους/στρέμμα και έτος χλωρή βιομάζα την οποία δεν μπορουμε να κάψουμε απευθείας στο τζακι η τον λεβητα μας και 2,8 τόννους/στρέμμα και έτος ξυλου που πάλι λόγω της μικρής διαμέτρου του (εξαιτιας της πυκνής φύτευσης) δεν προτείνεται απο τους κατασκευαστες η συνεχής χρηση του
Αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικα τι εχω γράψει νομίζω θα καταλάβεις....


Επιμένω να τονίζω ότι φύτεψα 80 δενδρύλλια και όχι 1000 για ατομική χρήση .. Για 1000 δενδρύλλια σε 1 στρέμμα το θεωρώ υπερβολή.

Δεν θεωρώ όμως υπερβολή κάποιος να φυτέψει 100 δένδρα σε ένα χωράφακι που δεν το χρειάζεται ώστε να έχει κάυσοξύλα σε περίπτωση που τα χρειαστεί μετά από 8-9 η 10 χρόνια χωρίς να καταστρέφει τα δάση ....

Και δεν θα είναι τόσο λέπτος ο κορμός τους στα 10 χρόνια .. Οπως προανέφερα για 10 χρόνια είμαι ήδη καλυμμένος και κόβω ευκαλυπτους όχι δρυα η πουρνάρια η δάση ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68572 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Παρολα αυτα ,πιστευω οτι η επιλογη του λεβητα πρεπει τα γινεται με βαση τι πουλιεται φτηνα στη περιοχη μας και με ποσα εναλακτικα καυσιμα μπορει να λειτουργησει.
Εαν ειναι ευθραυστος και λειτουργει μονο με συγκεκριμενο υλικο που το πουλανε πανακριβα να το χαιρονται αυτοι που τον εφτιαξαν.
Δεν μπορει ο κατοχος ενος χωραφιου ( επίτηδες δεν γραφω αγροτης)να καει τα κλαδεμα στην ακρη του χωραφιου του η να το αφηνει χερσο και παραλληλα να πληρωνει τα ιδια αποκλαδια η την καλλιεργεια ενος αλλου αγροτη χιλιαδες χιλιομετρα μακρια, πανακριβα.
Εαν χρησιμοποιει ,στον απο χονδρη λαμαρινα φτιαγμενο λεβητα του,καποια υλικα που 'τρωνε' το μεταλο ποιο γρηγορα, αλλα που ειναι φτηνοτερα για τι τα εχει γυρω του η τα καλλιεργει,δεν πειραζει που θα τον αντικαταστησει σε 15 χρονια και οχι σε 20.
Στο μεταξυ θα τον εχει αποσβεσει καμποσες φορες.
vag1234 μπορει σε 10 χρονια να εχεις βαρεθει να καις ξυλα σε τζακι η ξυλολεβητα(λογω χειροκινητης τροφοδοσιας), γιαυτο προτεινω να σκεφτης τη λυση για ποιο μικρα και πολλα φυτα ανα στρεμμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ