Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69310 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Θα κάνω ένα τελευταίο σχόλιο για το θέμα. Έγραψα με αφορμή την αρχική δημοσίευση του Βαγγέλη θέλοντας να δώσω οδηγίες σε όποιον αποφασίσει να κάνει κάτι ανάλογο ωστε να το κάνει με τον σωστότερο τρόπο και να έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, δεν λέω οτι όπως το έκανε ο Βαγγέλης είναι λάθος, λέω οτι μπορεί να γίνει πολύ πιο σωστά.
Οτι έγραψα δεν το έγραψα «θεωρώντας», βασίζεται στις γνώσεις μου και στην πάνω απο 20 χρόνια εμπειρία μου στις αναδασώσεις, δεν θα πώ σε κανέναν ότι αν φυτέψει τώρα 50 ευκάλυπτους και τους κόψει μετά απο 6-7 χρόνια θα εξασφαλίσει ξύλα για μια δεκαετία γιατι μετά τα 6-7 χρόνια θα διαπιστώσει μόνος του οτι με το ζόρι θα του φτάσουν για 2-3 χρόνια.
Στις φωτογραφίες που επισυνάπτω μπορείτε να δείτε την απόδειξη όσων είπα αναφορικά με το πόσο σημαντική είναι η επιλογή του κατάλληλου είδους, οι ευκάλυπτοι που θα δείτε έχουν φυτευθεί την ίδια μέρα το 1998 ειναι δηλ ηλικίας 14 χρόνων, ειναι φανερό και μόνο απο την μορφή τους οτι πρόκειται για δυο διαφορετικά είδη, ο ένας εχει διάμετρο κορμού 32cm και ο άλλος 20cm ο όγκος δέ του πρώτου είναι υπερδιπλάσιος του δεύτερου. Μέσα στην εβδομάδα θα ανεβάσω και άλλες απο φυτεία 6-7 ετών για να πάρει όποιος θέλει μια εικόνα.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει ενα τέτοιο εγχείρημα μπορώ να του δώσω οσο λεπτομερείς οδηγίες θέλει...









Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by thanasis65.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100653 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: φίλε μου αυτό μη το λες δημόσια !!θα ανεβάσουν οι μαντράδες την τιμή του μια χαρά την έχω βολέψει τόσα χρόνια !!!


Δημήτρη πόσο το παίρνεις. Αν δεν θες να μ πεις δημόσια να σου πω το μαιλ μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100761 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

john88s έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: φίλε μου αυτό μη το λες δημόσια !!θα ανεβάσουν οι μαντράδες την τιμή του μια χαρά την έχω βολέψει τόσα χρόνια !!!


Δημήτρη πόσο το παίρνεις. Αν δεν θες να μ πεις δημόσια να σου πω το μαιλ μου.


χαχαχαχ !!λοιπόν το αγόρασα 70 ευρω τον τόνο αλλά ήταν 6 μηνών κομμένος και το λιάνισμα το έκανα εγώ .η αγορά του έγινε στον άραξο !!(συγνώμη για την καθυστέρηση λείπω πάλι ταξίδι και τώρα είδα λίγο στα πεταχτά το φόρουμ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ