Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67772 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Καλη ιδεα
κανετα βορινη περιφραξη σε κανα χωραφι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67798 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

stratis 1 έγραψε: Καλη ιδεα
κανετα βορινη περιφραξη σε κανα χωραφι


Αυτό έκανα!! :) :) :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67863 από stelios-ath
Απαντήθηκε από stelios-ath στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
θαθελα να μοιραστω κατι ενδιαφερον μαζι σας που εμαθα σημερα αλλα θα θεωρηθει διαφημιση εδω μεσα και εχω παρει ηδη μια κιτρινη καρτα..
και το κακο ειναι πως δεν ξερω στο συγκεκριμμενο θεμα πως θα μπορουσε να γινει προσφορα για τα μελη ωστε να μου επιτραπει να μιλησω ανοικτα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67884 από γιαννης-δραμα

stelios-ath έγραψε: θαθελα να μοιραστω κατι ενδιαφερον μαζι σας που εμαθα σημερα αλλα θα θεωρηθει διαφημιση εδω μεσα και εχω παρει ηδη μια κιτρινη καρτα..
και το κακο ειναι πως δεν ξερω στο συγκεκριμμενο θεμα πως θα μπορουσε να γινει προσφορα για τα μελη ωστε να μου επιτραπει να μιλησω ανοικτα..

Το στελνεις στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και το επεξεργαζεται η ομαδα αξιολογησης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67959 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

vag1234 έγραψε: έχει ψαχτεί κάποιος για τον ευκάλυπτο για καύση??

Αν όχι ψαχτείτε, στοιχίζει 2,5€ το δενδρύλιο. Εχει αρκετά καλή θερμογόνο δύναμη, μεγαλώνει γρήγορα και δεν απαγορεύεται να το κόψεις χωρίς άδεια από δασαρχεία κλπ..


Θα δώσω μερικές βασικές πληροφορίες για τον ευκάλυπτο γιατι όποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να προσέξει μερικά σημαντικά πράγματα ωστε να έχει ικανοποιητική απόδοση.
Λοιπόν πρώτα απ όλα ο ευκάλυπτος ειναι ενδημικό είδος της Αυστραλίας απ' όπου και εχει εισαχθεί στον υπόλοιπο κόσμο, στην Αυστραλία υπάρχουν πάνω απο τριάντα ειδη που καλύπτουν όλες τις κλιματικές της ζώνες, αυτό σημαίνει οτι υπάρχουν άλλα είδη που ευδοκιμούν σε ελώδη εδάφη , άλλα σε ξηρά εδάφη άλλα σε χαμηλά ή μεγάλα υψόμετρα κλπ...
Στην Ελλάδα τωρα υπάρχουν απ' οσο ξέρω και έχω δει τουλάχιστον 3-4 διαφορετικά είδη, το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει αρκετή γνώση γενικότερα για τον ευκάλυπτο και ειδικότερα για την αναγνώριση του καθε είδους και των απαιτήσεων που έχουν σε έδαφος και κλίμα για να ευδοκιμισουν και άρα να έχουν καλή απόδοση. Σε καμία περίπτωση δε τέτοια γνώση δεν έχουν οι περισσότεροι φυτωριούχοι που θα πουλήσουν ότι έχουν...
Το καλύτερό που έχουμε να κάνουμε λοιπόν ειναι αν έχουμε στην περιοχή μας κάποιον ευκάλυπτο που θεωρούμε οτι είναι καλά προσαρμοσμένος στο τοπικό κλίμα και το έδαφος και που έχει πολύ γρήγορη ανάπτυξη, είναι να μαζέψουμε σπόρο απ' αυτόν και να δημιουργήσουμε ένα δικό μας μικρό φυτώριο. Είναι εύκολο και θα γλυτώσουμε και τα 1,5-2,5 €/ δένδρο.
Με τον ανεμοφράκτη απο ευκάλυπτο διαφωνώ ειδικά αν στο χωράφι έχουμε άλλη δενδροκομική καλιέργεια, επειδή είναι αρκετά ψηλό δένδρο θα μας επηρεάζει αρνητικά την καλιέργεια, εκτός και αν είναι σε αρκετά μεγάλη απόσταση από αυτή, επίσης κάποια είδη ειναι αρκετά εύθραστα πράγμα το οποίο παλι μπόρει να δημιουργήσει πρόβληματα σε παρακείμενη καλιέργεια.
Τώρα αν θέλει κάποιος να κάνει μια μικρή καλιέργεια και όχι απλά έναν ανεμοφράκτη θα πρέπει να υπολογίσει περίπου 30 δένδρα στο στρέμμα σε έναν φυτευτικό σύνδεσμο 6Χ6,(σε καμία περίπτωση 1000/στρ που αναφέρθηκε πιο πάνω) τα δενδρύλια πρέπει να είναι το πολύ διετή και θα πρέπει να τα ποτίσει αναλογα με τις συνθήκες της περιοχής που βρίσκεται περίπου καθε 15 ημέρες το πρώτο καλοκαίρι και κάθε μήνα το δεύτερο.
Ο καλύτερος τρόπος για να κανουμε μια τέτοια καλιέργεια αν θεωρήσουμε οτι έχουμε πχ ένα στρέμμα και με δεδομένο οτι θα περάσουν τουλάχιστον 10-12 χρόνια μέχρι τα δένδρα να έχουν ικανοποιητικές διαστάσεις για να κοπούν, είναι να χωρίσουμε την έκταση στα 4 και να φυτεύουμε 1/4 κάθε 3 χρόνια, τον δωδέκατο χρόνο κόβουμε το πρώτο τέταρτο και μέσα στην ίδια χρονιά το ξαναφυτεύουμε, και απο εκεί και πέρα συνεχίζουμε κυκλικά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67975 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δηλαδή πιστεύεις οτι και τον κόκκινο οτι πρέπει να τον κρατήσω 12 χρόνια ???εχω την υποψία οτι με την ανάπτυξη που έχει και στα 6-7 χρόνια ειδικά εκεί που τα έχω στα 2,5 μέτρα βάθος έχω πηγάδι που βγάζω ασταμάτητα το καλοκαίρι 18-20 κυβικά την ώρα νερό .σε 3 χρόνια το έχω δει να αν πτύσετε απίστευτα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ