Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68279 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Πρώτα πρώτα θέλω να πώ πως δεν συνηθίζω να εκφέρω γνώμη για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζώ, έγραψα για το συγκεκριμένο θέμα γιατί είμαι δασοπόνος και όπως καταλαβαίνετε ειδικός. Παραθέτω λοιπόν εδώ τις γνώσεις μου για το συγκεκριμένο θέμα και όχι εκτιμήσεις, όποιος θέλει τις λαμβάνει υπόψιν...
Κύριε Φιλιππακόπουλε και vag1234 όπως είπα και προηγούμενα το πρόβλημα με τον ευκάλυπτο είναι πως δεν έχουμε επαρκείς γνώσεις γι αυτόν, τα δένδρα δεν αναπτύσονται με τον ίδιο ρυθμό σε ολη τη ζωή τους, για παράδειγμα το έλατο στα πρώτα 15 χρόνια αναπτύσεται εξαιρετικά αργά και μετά γρήγορα, μην είστε λοιπόν σιγουροι οτι αυτό που θεωρείτε τωρα γρήγορη ανάπτυξη θα συνεχίσει να είναι έτσι και μετά απο 2-3 χρόνια, εγώ δεν λέω πως δεν θα συνεχίσει να αναπτύσεται έτσι λέω απλα οτι δεν το ξέρω. Αν ήταν ένα δένδρο της ελληνικής χλωρίδας θα μπορούσα να σας πω θέλει αυτήν την ποιότητα εδάφους αυτον τον τύπο κλίματος θα αναπτυχθεί με αυτό το ρυθμό για τόσα χρονια, με αυτόν για τα επόμενα τόσα, και θα ειναι ώριμο για υλοτομία σε τόσα. Για τον ευκάλυπτο πολλοί λίγοι άνθρωποι στην Ελλάδα ειναι σε θέση να σας δώσουν αυτες τις πληροφορίες. Δεν λέει τίποτα λοιπόν η ύπαρξη άφθονου νερού στα 2 μέτρα γιατι απλά δεν ξέρουμε αν το συγκεκριμένο είδος το χρειάζετε...
Σίγουρα μπορείτε να τα κόψετε σε 6-7 χρόνια ακόμα και νωριτερα αν χρειάζεστε ξύλα, αν όμως στα 10 χρόνια έχουν το διπλάσιο όγκο απο ότι στα 7 θα έχετε πάρει την μέγιστη απόδοση? Σας φαίνονται πολλά τα 12 χρόνια? στην δασοπονία μιλάμε για περίτροπους χρόνους άνω των 80 ετών. Τα περισσότερο ταχυαυξή υβρίδια λεύκης διαχειρίζονται με περίτροπο χρόνο 6-8 έτη!
@vag1234 μπορείς να είσαι σίγουρος οτι τα δένδρα που φύτεψες είναι το ίδιο είδος με αυτά που έκοψες και επομένως θα έχουν την ίδια ανάπτυξη?
Όλα τα δένδρα χρειάζονται συγκεκριμένο ζωτικό χώρο για την αναπτυξή τους ο οποίος έχει άμεση σχέση με την ηλικία τους, στην φύση στο ένα στρεμμα θα φύτρωναν χιλιάδες δένδρα μετα απο καποια χρόνια και δια της φυσικής επιλογης θα ειχαν απομείνει μερικές εκαντονταδες και μετά απο καποια άλλα μερικές δεκάδες. Στις τεχνητές φυτείες δεν μπορούμε να μιμηθουμε την φυση γιατι αυτο θα ηταν αντιοικονομικό, φυτέυουμε λοιπόν σε τέτοιες αποστάσεις όσες περίπου θα πρεπει να είχαν τα δένδρα στην ώριμη για υλοτομία ηλικία. Επίσης όσο πιο ταχυαυξές ειναι ένα είδος τόσο περισσότερο ζωτικο χώρο χρειάζεται για την αναπτυξή του, για αυτο και στις λευκοκαλιέργειες χρησιμοποιούμε μεγάλες αποστασεις φύτευσης συνήθως 6Χ6μ
Συγνώμη αν σας κούρασα με λεπτομέρειες αλλα θεωρώ πως η σωστη γνώση και η κατανόηση του ''γιατι'' ειναι πολυ σημαντική σε ότι και αν κάνουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68297 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Έχεις δίκιο σε ότι γράφεις και εγώ έχω κάποιους από τους προβληματισμούς..

Αλλά τα 80 δενδρύλλια μου στοίχισαν 200 € και δεν θέλω να το κάνω επιχείρηση... Δικά μου ξύλα θέλω να έχω για θέρμανση ..

Φαντάζομαι για να το κάνει κάποιος σαν επένδυση θα έχει και τα ανάλογα ρίσκα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68309 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
αλλο και τουτο παλι . Αντι να καλλιεργουμε την γη για να φαμε , θα το κανουμε για να εχουμε ξυλα για το
τζακι!!
Ασχετο με τον ευκαλυπτο , αυτος ο φοινικας γιατι δεν καιγεται με τιποτα ; Μαζεψα κατι χοντρους κορμους
που τους ειχαν πεταξει , αλλα τζαμπα ο κοπος μου , ηταν και ασσηκωτοι .
Καιγονται πολυ αργα , με σχεδον καθολου φλογα και φυσικα μονο μαζι με αλλα ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68330 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
δεν υπαρχει χειροτερο ξυλο για καψιμο απο τον φοινικα. ομοιοπαθης και εγω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68336 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Φίλε stratis 1 πρώτα πρώτα μην μπερδέυεις την υγρασία, με την ρητίνη τα αιθέρια έλαια και τις αρωματικές , ο λογος για τον οποίο δεν πρέπει να καιμε υγρά ξύλα ειναι γιατι με αυτά έχουμε δραματική μείωση της απόδοσης, για να το καταλάβουμε καλύτερα θα εξηγήσω λίγο το μηχανισμό καυσης και κατασβεσης.
Για να γίνει μια κάυση λοιπόν χρειάζονται τρία πράγματα η καύσιμη ύλη το οξυγόνο και θερμότητα, αν λείψει ενα απο τα τρια τότε σταματάει η καύση, όταν ρίχνουμε νερό σε κατι που καίγεται για να το σβήσουμε αυτο που στην πραγματικότητα γίνεται ειναι οτι το νερο καθώς εξατμίζεται αποροφά τόσο μεγάλη ποσότητα θερμικής ενέργειας που ειναι αρκετή ωστε να σταματήσει την καύση. Καταλαβαινεις λοιπόν πόσο σημαντική ειναι η επίδραση του νερού κατα την διαδικασία της καύσης. Πιστέυεις τώρα οτι θα μπορουσε καποιος κατασκευαστής χρησιμοποιώντας οποιαδηποτε τεχνική η υλικο να ανατρέψει τους φυσικους νόμους και να κατασκευασει μια συσκευη που θα καίει ξυλο με νερο χωρις δραματική μείωση της απόδοσης?
Οσον αφορα τις ρητίνες απ' οσο ξέρω ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες τζακιων και ξυλολεβητων απαγορευουν την καύση ξύλων που περιέχουν ρητίνες για δυο λογους, ο ένας ειναι οτι εχουν διαβρωτικη δραση επί των μετάλλων, (ξέρεις αραγε οτι απο την ρητινη παραγεται το κολοφωνιο κοινως νεφτι το οποιο ειναι ισχυρο διαλυτικο και διαβρωτικο?) και ο δευτερος και σημαντικότερος κατα την αποψή μου γιατι η καυση τους αφηνει πολλα καταλοιπα που επικάθονται στην καμιναδα με συνέπεια πολυ αυξημένο κινδυνο αναφλεξης
Οσον αφορα τώρα το κείμενο που παράθεσες απο το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας κατάλαβες για τι πραγμα ακριβώς μιλάει?
Πρωτον λέει για πειραματικη εφαρμογή δεύτερον: «απέδωσε κατά μέσο όρο τριών
διαδοχικών περιτρόπων 6,4 τόννους/στρέμμα και έτος και 2,8 τόννους/στρέμμα και έτος, χλωρής
βιομάζας και ξηρής ουσίας αντίστοιχα» θα καψεις άραγε χλωρή βιομάζα στο τζακι η στον λεβητά σου? η μήπως θεωρείς οτι 2,8 τόνοι ανα στρέμμα, ξύλου μικρής διαμέτρου λόγω της πυκνής φύτευσης, είναι πολυ και κατάλληλο για σενα?
Ξέρεις τι ακριβώς σημαίνει περίτροπος χρονος? Ξέρεις τι έπίδραση έχει στο έδαφος μια τόσο εντατική δενδρώδης καλιέργεια όταν μάλιστα κάθε δυό χρόνια απομακρύνεται το σύνολο της βιομάζας? Αρκεί να σου πω οτι σε ένα δένδρο το 70% περίπου των ανόργανων συστατικών που έχει αποροφήσει απο το έδαφος βρίσκεται στα φυλλα τον φλοιό και τα λεπτα κλαδια τα οποια με την παραδοσιακή διαχειρηση παραμενουν στο εδαφος όπου με μια φυσική διαδικασία μετατρεπονται παλι σε ανοργανα απο οργανικά, και ειναι παλι διαθεσιμα για την αναπτυξη των νέων φυτών. Καταλαβαινεις λοιπον οτι μετα απο 8-10 χρόνια αυτο το έδαφος δεν θα ειναι ικανό ούτε χορταρακι να θρεψει απο μόνο του....
Αυτο το κείμενο λοιπόν για να τελειώνω μιλάει για εντατική καλιέργεια τύπου αγριαγκινάρας καλαμιου κλπ με εμπορικό σκοπο και διάθεση στην αγορά κατόπιν επεξεργασίας ισως με την μορφή πελετ η δεν ξέρω τι άλλο παντως όχι για παραγωγή καυσόξυλων για ατομική χρηση όπως τέθηκε αρχικα απο τον φίλο vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68356 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Δεν νομίζω ότι το κείμενο του ΚΑΠΕ γράφει για την αγριοαγγιναρα ...

Κέ Θανάση εμείς γράφουμε για 80 δένδρα για ατομική χρήση και εσείς μας γράφετε γιατί να μην κάνουμε μια τόσο μεγάλη και αποτυχημενη επένδυση ..

Γνωρίζω πολύ καλά 1-2 επιχειρηματιες που προχωράνε σε αυτή την επένδυση, τησ δασικησ καλιεργειασ, όπως και γνωρίζω πολύ καλά ότι προσπαθούν να τις κρατήσουν επτασφράγιστο μυστικό και ψάχνουν για εκτάσεις διακριτικά...

Και αποφεύγουν γενικά την δημοσίευση άρθρων σχετικά με αυτού του είδους τα θέματα... Η τα υποβαθμίζουν...


Εχετε παει τα τελευταία 10 χρόνια στην Ιταλία ;;;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ