Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68008 από nkpanda
Απαντήθηκε από nkpanda στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Υπάρχουν εταιρίες που πιστοποιούν τα προιόντα τους για καύση ξύλων με αρωματικά έλαια;;;;

Αν ναί ! ΠΟΙΕΣ .....;

H La Nordica στο Μanual για την σειρα INSERTS γράφει.

"ATTENTION : the continuous and protracted use of aromatic wood (eucalyptus, myrtle etc.) quickly damages the cast iron parts (cleavage) of the product."

Δεν ξέρω βέβαια αν μιλά για ρημγατώσεις στεις ενώσεις των στοιχείων ή καί στα ίδια τα στοιχεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68017 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
για να το λέει κάτι θα φοβάται!!! γράφει τι ποιότητας είναι το μαντέμι ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68037 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
οι σοβαρες εταιρειες και κυριως οσες δραστηριοποιουνται σε χωρες "ασφαλιστικων καλυψεων" (δικη μου η ονομασια) φοβουνται πολυ πειρισσοτερα απο τα μαντεμια :)
γι τον λογο αυτο προσπαθουν να αποποιουνται ευθυνων οσο περισσοτερο γινεται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68044 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση

nkpanda έγραψε: Υπάρχουν εταιρίες που πιστοποιούν τα προιόντα τους για καύση ξύλων με αρωματικά έλαια;;;;

Αν ναί ! ΠΟΙΕΣ .....;

H La Nordica στο Μanual για την σειρα INSERTS γράφει.

"ATTENTION : the continuous and protracted use of aromatic wood (eucalyptus, myrtle etc.) quickly damages the cast iron parts (cleavage) of the product."

Δεν ξέρω βέβαια αν μιλά για ρημγατώσεις στεις ενώσεις των στοιχείων ή καί στα ίδια τα στοιχεία.


Γενικά το μαντέμι έχει 1-2 συν και πολλά πλην. Γι' αυτό και επέλεξα χαλύβδινο λέβητα.

Το θέμα μας είναι ότι όσοι μπορούν και θέλουν μπορούν να απεξαρτηθούν από τους εμπόρους ξυλείας σε κάποια χρόνια όσο αφορά την θέρμανση.. ή νομίζουν κάποιοι ότι θα συνεχιστεί επ' αόριστον τα επόμενα χρόνια η άναρχη και παράνομη υλοτόμηση???

Εγώ είπα για τον ευκάλυπτο. Υπάρχουν άλλα 4-5 δέντρα τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν αντίστοιχα αν κάνετε τις αντίστοιχες αναζητήσεις..

Από εκεί και πέρα κάποιες δημοσιεύσεις που μηδενίζουν τα πάντα στα forum θα μπορούσαμε να τις πούμε και πονηρές...

Ο καθένας κάνει την έρευνα του και αν θέλει μοιράζετε τις ιδέες του με κάποιους άλλους σε κάποια δημόσια forum.

Προσωπικά ούτε έμπορος είμαι, ούτε επενδυτής, ούτε πουλάω ευκάλυπτους..

Όπως βοηθήθηκα σε κάποια θέματα μέσω αυτού του forum προσπαθώ αντίστοιχα να βοηθήσω κάποιους άλλους που μπορεί να ενδιαφέρονται..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68061 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Αν ο λεβητας το ενεργειακο τζακι η σομπα και το οποιοδηποτε μηχανημα θερμανσης δεν μπορει να καψει οποιοδηποτε ξυλο, ειτε επειδη εχει ρετσινι ειτε αιθερια ελαια ειτε ξυλο με παραπανω υγρασια, τοτε ειναι προτιμοτερο να το πεταξετε απο το παραθυρο και να ξανααγορασετε ενα μηχανημα που θα καιει τα παντα.
Το ακριβο μηχανημα που θελει μονο ενα συγκεκριμενο ακριβο καυσιμο,για να λειτουργησει ,κανει καλο μονο στην τσεπη των εμπορων,και οχι στη δικη μας.
Εγω με 2500 χιλιαρικα εχω τη ζεστη μου και καιω τα παντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68083 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Καύση ευκάλυπτου για θέρμανση
Οσον αφορα την πυκνοτητα ανα στεμμα διαβαστε παρακατω







Ενεργειακές καλλιέργειες στον ευρωπαϊκό και ελληνικό χώρο.
Μ. Χρήστου, Ε. Αλεξοπούλου, Β. Λυχναράς, Ε. Νάματοβ.
Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΚΑΠΕ), Τμήμα Βιομάζας
19
ο
χλμ. Λεωφ. Μαραθώνος, 19009 Πικέρμι, Τηλ.: 210-6603390, Fax: 210-6603301
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., website: www.cres.gr





Ευκάλυπτος
Oι φυτείες ευκαλύπτων χαρακτηρίζονται από γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης, μετά τη συγκομιδή.
Τα δύο σημαντικότερα είδη ευκαλύπτων για τις μεσογειακές χώρες, είναι οι Eucalyptus globulus
Labill και Eucalyptus camaldulensis Dehnh. Στη χώρα μας, βάσει της έρευνας προσαρμοστικότητας,
που έχει προηγηθεί, φαίνεται ότι το καταλληλότερο είδος ευκαλύπτου, που πληρεί τις προδιαγραφές
των ενεργειακών καλλιεργειών είναι ο E. camaldulensis (Ευκάλυπτος η ρυγχωτή), καθόσον
παρουσιάζει α) μεγαλύτερη ικανότητα προσαρμογής σε διάφορα μικροπεριβάλλοντα, σε σχέση με τα
άλλα είδη ευκαλύπτου, β) ταχυαυξεία, γ) εύκολη πρεμνοβλάστηση μετά από κοπή, οποιαδήποτε
εποχή του έτους, και δ) μεγάλη παραγωγικότητα σε βιομάζα.
Και τα δύο είδη πάντως σε όξινα εδάφη επέδειξαν ευρωστία και υψηλή παραγωγικότητα, η δε
ανάπτυξή τους συνεχιζόταν καθ΄όλη τη διάρκεια του έτους. Σε πειραματικές εφαρμογές αρδευόμενου
E. camaldulensis, διαχειριζόμενου με διετή περίτροπο χρόνο, απέδωσε κατά μέσο όρο τριών
διαδοχικών περιτρόπων 6,4 τόννους/στρέμμα και έτος και 2,8 τόννους/στρέμμα και έτος, χλωρής
βιομάζας και ξηρής ουσίας αντίστοιχα. Παρατηρήθηκε αύξηση των αποδόσεων ξηρής ουσίας κατά τη
συγκομιδή του τρίτου περίτροπου χρόνου κατά 46% σε σχέση με το δεύτερο περίτροπο χρόνο. Η
πυκνότητα φύτευσης ήταν 1.000 και 2.000 φυτά ανά στρέμμα. Στο τέλος του τρίτου διετούς
περίτροπου χρόνου οι αποδόσεις σε ξηρά ουσία κατέγραψαν υψηλές τιμές 25 και 4 τόνων/ στρέμμα
και έτος. Όσον αφορά στις επεμβάσεις άρδευσης και λίπανσης, παρότι το είδος φυόμενο σε γόνιμο
γεωργικό έδαφος ανταποκρίνεται θετικά, η επίδραση τόσο της άρδευσης όσο και της λίπανσης επί των
αποδόσεων ξηρής ουσίας δεν ήταν στατιστικά σημαντική.
Με βάση τις αποδόσεις του ευκαλύπτου σε ξηρή βιομάζα και την αντίστοιχη θερμογόνο δύναμη, το
εκτιμώμενο ενεργειακό δυναμικό ανέρχεται σε 1,29 ΤΙΠ
1
/στρέμμα/έτος.
Οι πιθανές χρήσεις του ευκαλύπτου είναι η παραγωγή θερμικής κι ηλεκτρικής ενέργειας κι αξιόλογη
πρώτη ύλη για παραγωγή χαρτοπολτού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ