Πόσο pellet καταναλώνουμε;

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145606 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Υδραυλικη ravelli HRV120 σε 80τμ σπίτι του 2000 στον 5ο όροφο με μέτρια μόνωση και σκέπη , κατανάλωση 1 τσουβάλι την ημέρα με θερμοκρασίες εώς 4C έξω και 22-23 μέσα. Σε χαμηλότερες εξωτερικές περίπου 1.3 τσουβαλακια / ημέρα. Η σόμπα δουλεύει 10 ώρες την ημέρα. Συνολικά όλη τη σεζόν καίω 2 τόνους κατα μέσο όρο μέσα στη Λάρισα. Είμαι πολυ ευχαριστημένος αν σκεφτεί κανείς ότι τα alfawood τα αγοράζουμε στη Λάρισα 220/tn.

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145607 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Στη Λάρισα σπούδασα, στα ΤΕΙ το τμήμα (ΣΤΕΦ). Απο 1984-1987.
Τα βράδια κάνει κρύο και το μεσσημέρι είναι πολύ καλύτερα.
Η σόμπα είναι εντός σπιτιού έτσι?
Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά άν υπολογίσεις ότι ο Χειμώνας διαρκεί 180-190 ημέρες δεν καταναλώνεις 1 σακί κατά μέσο όρο!!!
Ο μέσος όρος πρέπει να είναι 11 κιλά x 180 ημ = 2000 κιλά.
Κοντά σε αυτά τα νούμερα βρίσκομαι και εγώ , άν υπολογίσεις , ότι δεν ξεπέρασα έως και χθές τα 1850 κιλά.
Εγώ όμως έχω μέση εξ. =7-8c και μέσα 22-20c. Επίσης , τα τετραγωνικά που ζεσταίνω είναι τα στάνταρτ (80 τμ +60τμ) και για 35-40 ημέρες άλλα 120 τ.μ.
Στο ένα από τα δύο σπίτια αυτό των 80 τ.μ. λειτουργεί και απλό τζάκι και καλύπτει περίπου το 60 % της συνολικής περιόδου θέρμανσης, οπότε βοηθάει κάπως τη κατάσταση με όφελος την οικονομία.
Πέρυσι ο Χειμώνα ήταν ιδιαίτερα ήπιος με τους Νοτιάδες να φυσάνε για πάνω απο 100 ημέρες περιορίζοντας το κρύο. Εφέτος , άν ο Χειμώνας τις επόμενες ημέρες γίνει πιο κρύος τότε θα καταναλώσουμε σίγουρα 1 τόνο παραπάνω.
Τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ