Πόσο pellet καταναλώνουμε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76267 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

ALXIOA έγραψε: να ρωτησω κατι...ο ενας τονος ποσο καιρο σας παει..??Δηλ σε ποσο καιρο τον καιτε??

Εγώ σε κάνα μήνα... :/

Ίσως και λίγο λιγότερο...

Μονοκατοικία σε πεδινό χωριό της Καρδίτσας, 100 τ.μ. αμόνωτη, μισή πλήθινη...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76279 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

ALXIOA έγραψε: να ρωτησω κατι...ο ενας τονος ποσο καιρο σας παει..??Δηλ σε ποσο καιρο τον καιτε??


Αθηνα προαστειο ας πουμε

απο 2 τοννους πες απο Νοεμβρη ( πηρα τον πρωτο και πριν καν καψω τον μισό πηρα και 2ο τοννο ) εχω πανω απο τονο ακομα....
ισως......... ισως χρειαστει αλλος ,οπου ΣΙΓΟΥΡΑ ομως θα μεινει μεγαλη ποσότητα για του χρονου....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76299 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
κιλκις απο 10 δεκεμβριου 30 σακουλες μεχρι τορα παντα με οικονομια και 20 β στο σπιτι 85 τετρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76317 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Ας προσπαθουμε να μην ανοιγουμε παρεμφερη θεματα ( οσο γινεται..... :dry: )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76321 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Φίλε Μακεδόνα ειναι λογικό να μην είσαι ευχαριστημένος με το πελλετ ετσι όπως το παρουσιάζεις.. Και εγω στη θέση σου το ίδιο θα ένιωθα. Μακάρι να βρεις λύση σύντομα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145603 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Καλησπέρα. Κύριε makedonas δυο χρόνια μετά είπα να ζωντανέψω λίγο το θέμα, αν δειτε απαντήστε. Συνεχίζετε να καίτε τόσο πέλλετ? Δεν αναφέρατε σε τι εξωτερικές θερμοκρασίες καίγατε τόσο γιατί όπως θα πω παρακάτω θα δείτε ότι 5 βαθμοί φέρνουν τα πάνω κάτω.

200 τμ σπίτι στο σύνολο, ο πάνω όροφος (λίγο μεγαλύτερος από τον κάτω) σταθερά στους 20 και ο κάτω στους 17-18, όλο το 24ωρο.

Εμένα προσωπικά είναι πολύ ασταθής η κατάσταση με το πόσο πέλλετ καίω. Όταν η θερμοκρασία είναι καλή δηλαδή 10-16 βαθμούς εξω, έκαιγα περίπου 15-20 κιλά το 24ωρο. Όταν πέφτει στους 8-12 καίω περίπου 30 δηλαδή 2 τσουβάλια. Όταν πέφτει πιο κάτω το βράδυ δηλαδή πάει μέχρι και 4-5 βαθμούς ανεβαίνω στα 3 τσουβάλια δηλαδή 45 κιλά. Χαρακτηριστικά εχτές που η θερμοκρασία κυμάνθηκε από 5 μέχρι 14 βαθμούς, έκαψα σχεδόν 3 τσουβάλια (λίγο λιγότερο), ενώ πριν 3 μέρες που ήταν καλή μέρα από άποψη θερμοκρασίας δηλαδή από 10 min μέχρι και 18 max βαθμούς έκαψα περίπου 1 τσουβάλι ίσως λιγάκι παραπάνω. Όταν δεν πιάνει 10 βαθμούς max και το min πάει στο μηδέν πάω και στα 4 τσουβάλια δηλαδή 60 κιλά. Όμως στον βαρύ χειμώνα και κάτι μέρες που πιάναμε -7 με -1 το μεσημέρι δηλαδή όλη την μέρα είχαμε μείον η κατανάλωση εκτοξευόταν μέχρι και στα 6-7 τσουβάλια δηλαδή 90-100 κιλά.

Από 5 Δεκεμβρίου έχω ξοδέψει 800 ευρώ σε πέλλετ, αλλά έχω ακόμα 40 τσουβάλια στο περίπου αυτά γιατί δεν έχω μετρήσει ακριβώς. Η επόμενη εβδομάδα προβλέπεται κρύα όμως ελπίζω τουλάχιστον να φτιάξει μετά ο καιρός και να μπει καλά ο μάρτης μπας και γλιτώσω λίγα έξοδα.

Τι σπίτι δεν καλύπτεται από πουθενά, η οροφή είναι ανοιχτή, όμως είναι μονωμένο. Όταν φυσάνε βοριάδες, το μπροστινό μέρος του σπιτιού ταλαιπωρείται γιατί το τρώει όλο στην μάπα.

Γενικά οι καταναλώσεις μου είναι πολλές? Το ότι εξαρτάται ΤΟΣΟ πολύ από την εξωτερική θερμοκρασία είναι λογικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ