Πόσο pellet καταναλώνουμε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62357 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Η καταναλωση επεσε στα 9 τσουβαλακια με τις ιδιες ωρες (15plus) λειτουργιας. Μπορει να οφειλεται στην ανοδο της θερμοκρασιας ή στο οτι χρησιμοποιησα το Schweighofer αντι του Ameco. Η θερμοκρασια κυμαινεται μεταξυ 21-23.
Να προσθεσω και αλλες πληροφοριες: 85τμ, κατασκευη 1999, ανοικτο απο τρεις πλευρες (ανατολη -δυση-βορας), απο επανω εχω πλακα μονωμενη αλλα ο εργολαβος δεν ειχε ασχοληθει καθολου με την εξωτερικη μονωση των τοιχων. Φετος με τη ζεστασια του πελλετ διαπιστωσα εκτος απο τις απωλειες λογο μονωσης και τις απωλειες απο τα κουφωματα αλουμινιου με τα διπλα τζαμια!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75960 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Ο καλος καιρος κανει το θαυμα του. Η καταναλωση επεσε στα 15kgr την ημερα με 15plus ωρες λειτουργιας.Η εβδομαδα εκλεισε με μολις 7 τσουβαλακια καταναλωση!!! και εσωτερικες θερμοκρασιες 20-23 βαθμους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75977 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

daco έγραψε: Ο καλος καιρος κανει το θαυμα του. Η καταναλωση επεσε στα 15kgr την ημερα με 15plus ωρες λειτουργιας.Η εβδομαδα εκλεισε με μολις 7 τσουβαλακια καταναλωση!!! και εσωτερικες θερμοκρασιες 20-23 βαθμους.


μακαρι να παει ετσι ο καιρος να τις κλεισουμε κιολας ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75986 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

daco έγραψε: Ο καλος καιρος κανει το θαυμα του. Η καταναλωση επεσε στα 15kgr την ημερα με 15plus ωρες λειτουργιας.Η εβδομαδα εκλεισε με μολις 7 τσουβαλακια καταναλωση!!! και εσωτερικες θερμοκρασιες 20-23 βαθμους.


Σε ποιες θερμοκρασίες νερού δουλεύεις τη σόμπα σου; Ρωτάω γιατί και εγώ με μια υδραυλική, καίω ένα τσουβαλάκι ανά 10-12 ώρες, προσέχοντας η θερμοκρασία νερών να είναι γύρω στους 50. Μου είπαν ότι αν είναι λιγότερο δημιουργεί υγροποιήσεις και πίσσα στη σόμπα. Ισχύει ;

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76154 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

stelios02 έγραψε:

daco έγραψε: Ο καλος καιρος κανει το θαυμα του. Η καταναλωση επεσε στα 15kgr την ημερα με 15plus ωρες λειτουργιας.Η εβδομαδα εκλεισε με μολις 7 τσουβαλακια καταναλωση!!! και εσωτερικες θερμοκρασιες 20-23 βαθμους.


Σε ποιες θερμοκρασίες νερού δουλεύεις τη σόμπα σου; Ρωτάω γιατί και εγώ με μια υδραυλική, καίω ένα τσουβαλάκι ανά 10-12 ώρες, προσέχοντας η θερμοκρασία νερών να είναι γύρω στους 50. Μου είπαν ότι αν είναι λιγότερο δημιουργεί υγροποιήσεις και πίσσα στη σόμπα. Ισχύει ;

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Την θερμοκρασια νερου την εχω απο 65 εως 72 αναλογα με τις καιρικες συνθηκες. Τωρα ειναι ρυθμισμενη στο 65 και την δουλευω στην 1-2-3 σκαλα (εχει 5). Για 10-12 ωρες μια χαρα καταναλωση εχεις. Για το ερωτημα σου δεν εχω απαντηση!!! Καλες καυσεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76249 από ALXIOA
Απαντήθηκε από ALXIOA στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτο το θέμα για να λύση κάποιες απορίες που έχω..!!
1)σε ποσο καιρο κάιτε τον έναν τόνο πέλετ.;;

Κ

2) σε μια χρόνια μέσα ( οκτώβριο - Μάρτιο ) πόσους τόνους κάψατε εσείς που εχετε λεβητας απο περισυ..;;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ