Πόσο pellet καταναλώνουμε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60491 από daco
Πόσο pellet καταναλώνουμε; δημιουργήθηκε από daco
Καλημερα. Ψαχνουμε τιμες πελλετ, πιστοποιησεις των πελλετ, κλπ.
Μηπως ειναι καιρος να δουμε και την καταναλωση της σομπας ή του λεβητα μας; αναφερωντας kw, τμ2 του χωρου μας, και ωρες λειτουργιας;

Εχω τη LaNordica Melinda idro steel 15.2kw σε σπιτι 85τμ, στη Θεσ/νικη.

Καταναλωση εβδομαδος 9/12 εως 15/12 12 τσουβαλακια με 15plus ωρες λειτουργιας καθημερινα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60499 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Φοβάμαι πως δεν θα ενδιαφέρει και πολλούς φίλους κι αυτό γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι μιά απλή αναφορά και μόνο, καθώς η ίδια σόμπα σε άλλο χώρο ή ιδιος χώρος με άλλη σόμπα θα έχει άλλο δεδομένο.
Έτσι το 1,71 τσουβάλι την ημέρα είναι μονάχα μιά αναφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60502 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;
Καλημέρα και από εμένα,

Έχω έναν Mavil Primus 60 τον οποίο τον δουλεύω για πρώτη χρονιά και δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Ζεσταίνω τρία διαμερίσματα 120+120+50τμ και θερμαίνω το νερό σε 3 boiler 250+200+80 λίτρα. Μένω στα Μεσόγεια Αττικής και αυτή τη στιγμή με καλές για την εποχή εξωτερικές συνθήκες η κατανάλωση είναι πάνω κάτω 30 κιλά pellet την ημέρα. Το προηγούμενο 10ήμερο που είχε περισσότερα κρύα (τη νύχτα έπεφτε κάτω από τους 0 βαθμούς και την ημέρα έφτανε μέχρι τους 10) η κατανάλωση ήταν στα 40-45 κιλά.

Ξέχασα να γράψω ότι τα σπίτια έχουν σταθερά 21-22 βαθμούς όλο το 24ωρο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ryanph69.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60521 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Φοβάμαι πως δεν θα ενδιαφέρει και πολλούς φίλους κι αυτό γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι μιά απλή αναφορά και μόνο, καθώς η ίδια σόμπα σε άλλο χώρο ή ιδιος χώρος με άλλη σόμπα θα έχει άλλο δεδομένο.
Έτσι το 1,71 τσουβάλι την ημέρα είναι μονάχα μιά αναφορά.


Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ή όχι τον κόσμο που θα διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα, όμως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορεί κάποιος να βγάλει συμπεράσματα περί κατανάλωσης ή οικονομίας για τους λόγους που ανέφερες ποιο επάνω και για άλλους τόσους που αναφέρω ποιο κάτω. Ακόμη και αν γίνει αναφορά θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένη και δομημένη ώστε κάποιος να έχει έστω και κάποια "ασφαλή" συμπεράσματα.
Οι παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση είναι, μόνωση, περιοχή,τμ, απώλειες θερμίδων, ύψος απο το έδαφος, ώρες κατανάλωσης, ποιότητα καυσίμου, μόνωση κυκλώματος ακόμη και η "ενδυμασία" του σπιτιού παίζει ρόλο κλπ κλπ.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60530 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

kakos έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Φοβάμαι πως δεν θα ενδιαφέρει και πολλούς φίλους κι αυτό γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι μιά απλή αναφορά και μόνο, καθώς η ίδια σόμπα σε άλλο χώρο ή ιδιος χώρος με άλλη σόμπα θα έχει άλλο δεδομένο.
Έτσι το 1,71 τσουβάλι την ημέρα είναι μονάχα μιά αναφορά.


Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ή όχι τον κόσμο που θα διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα, όμως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορεί κάποιος να βγάλει συμπεράσματα περί κατανάλωσης ή οικονομίας για τους λόγους που ανέφερες ποιο επάνω και για άλλους τόσους που αναφέρω ποιο κάτω. Ακόμη και αν γίνει αναφορά θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένη και δομημένη ώστε κάποιος να έχει έστω και κάποια "ασφαλή" συμπεράσματα.
Οι παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση είναι, μόνωση, περιοχή,τμ, απώλειες θερμίδων, ύψος απο το έδαφος, ώρες κατανάλωσης, ποιότητα καυσίμου, μόνωση κυκλώματος ακόμη και η "ενδυμασία" του σπιτιού παίζει ρόλο κλπ κλπ.


Το ολοκλήρωσες, οπότε ας γίνεται ολοκληρωτική αναφορά τουλάχιστον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60541 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Πόσο pellet καταναλώνουμε;

kakos έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Φοβάμαι πως δεν θα ενδιαφέρει και πολλούς φίλους κι αυτό γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι μιά απλή αναφορά και μόνο, καθώς η ίδια σόμπα σε άλλο χώρο ή ιδιος χώρος με άλλη σόμπα θα έχει άλλο δεδομένο.
Έτσι το 1,71 τσουβάλι την ημέρα είναι μονάχα μιά αναφορά.


Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ή όχι τον κόσμο που θα διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα, όμως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορεί κάποιος να βγάλει συμπεράσματα περί κατανάλωσης ή οικονομίας για τους λόγους που ανέφερες ποιο επάνω και για άλλους τόσους που αναφέρω ποιο κάτω. Ακόμη και αν γίνει αναφορά θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένη και δομημένη ώστε κάποιος να έχει έστω και κάποια "ασφαλή" συμπεράσματα.
Οι παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση είναι, μόνωση, περιοχή,τμ, απώλειες θερμίδων, ύψος απο το έδαφος, ώρες κατανάλωσης, ποιότητα καυσίμου, μόνωση κυκλώματος ακόμη και η "ενδυμασία" του σπιτιού παίζει ρόλο κλπ κλπ.


Δεν ξερω γιατι "στραβωσατε" αλλα ο σκοπος μου δεν ηταν τα άσφαλη" συμπερασματα με αμετρητους παραμετρους, ωστε στο τελος να χανεσαι. Εαν μετρησουμε (ποιοτητα πελλετ, μονωση κατοικιας,υψος απο το εδαφος, 'ενδυαμασια σπιτιου")τοτε απλα χανομαστε και ΜΟΝΟ χανομαστε.
ΟΛΑ αυτα υπηρχαν και πριν την χρηση του πελλετ!!!

Μιλαμε για απλη καταναλωση πελλετ και μονο αυτο. Μιλαμε ομως για πραγματικη καταναλωση και μπορουμε ευκολα να βρουμε το κοστος. Ενας απλος αριθμος ειναι ικανος ωστε να συνδεσει το κοστολογιο μας σε σχεση με τον προηγουμενο τροπο θερμανσης μας. Μπορει να προσθεσει καποιος εαν ειναι ευχαριστημενος. Αλλα δεν εχουν ολοι αυτη την δυνατοτητα, λογο των πολλων νεων χρηστων πελλετ.
Μπορει να ειναι νωρις ακομη για συνολικη αποτιμηση αλλα το βημα εβδομαδα-εβδομαδα ειναι ασφαλεστατο.
Μια απλη αναφορα που δειχνει πολλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ