Μπερδεμένος με αγορά σόμπας και καυσίμου...

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #534 από geos3
Καλημερα και παλι στην παρεα.Οπως εγραψα και στον τιτλο ειμαι μπερδεμενος σχετικα με την αγορα σομπας καλοριφερ και θα ηθελα την αποψη σας.Το μπερδεμα μου ειναι αν συμφερει καλυτερα σομπα πελλετ καλοριφερ ή σομπα ξυλου καλοριφερ σε γενικες γραμμες.Τι εννοω με αυτο.Μια μεση τιμη για σομπα πελλετ καλοριφερ στα 16kw ιταλικη ειναι στα 3000 ευρω οσο και μια σομπα ξυλου καλοριφερ ιταλικη.Οι τιμες ειναι μετα απο δικη μου ερευνα αγορας και ισως και να διαφοροποιουνται αρκετα.
Μετα την αγορα πχ της πελλετ θα εχω μια καταναλωση βαση των οσων μου εχουν πει περιπου στα 2 κιλα την ωρα για μια θερμοκρασια 21-22 βαθμους ενω για την σομπα ξυλου για τους ιδιους βαθμους μου ειπαν περιπου στα 7 κιλα ξυλα.Αν υποθεσουμε οτι στεκουν αυτα τα νουμερα εχουμε για 8 ωρες καθε μερα:
1)πελλετ 8 ωρες x2 κιλα/ωρα x0.27 ευρω(ενδεικτικη τιμη για alfa wood)=4.32 ευρω x 30μερες=130 ευρω
2)ξυλο 8 ωρες x7 κιλα/ωρα x 0,19 ευρω = 10,64 ευρω x 30 μερες=320 ευρω.
Θελω να μου πειτε αν αυτοι οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι γιατι απ'οτι βλεπω ειναι τεραστια η διαφορα!
Να πω εδω οτι επειδη μενω Αθηνα δεν υπαρχει δυνατοτητα αποθηκευσης των ξυλων και θα πρεπει να παιρνω περιπου 500-600 κιλα την φορα τα οποια θα αποθηκευονται στο μπαλκονι μεσα σε big-bag.Καπως ετσι θα αποθηκευονται και τα σακια των πελλετ.
Καθε βοηθεια δεκτη!!!
Ευχαριστω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #539 από vasilisk
πελλετ
+ αυτοματοποιημενη λειτουργια,καθαρος χωρος,ασφαλεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος,μεγαλυτεροι χρονοι ανεφοδιασμου,λιγοτερο κουβαλημα,λιγοτερος χωρος και βαρος στο μπαλκονι σου
- ανασφαλεια στην μελλοντικη τιμη του υλικου,ανασφαλεια στην υποστιριξη που θα εχεις απο τον πωλητη της σομπας σε περιπτωση βλαβης.

ξυλο (μιας και σου βγαινει ετσι η τιμη ξυλου)
+ συμμετεχεις στην διαδιακασια (αν το γουσταρεις)
- συμμετεχεις στην διαδικασια (αν δεν το γουσταρεις)ανασφαλεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος,ασταθης λειτουργια στην καυση,αναζητηση στεγνου ξυλου,βαρος στο μπαλκονι σου,βρωμια

τι το ψαχνεις.. πελλετ.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vasilisk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geos3

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #540 από geos3
Ευχαριστω για την απαντηση.Οσον αφορα την καταναλωση της καθε σομπας ειναι μεσα στα λογικα πλαισια ή μου'χουν πει αλλα αντι αλλων?Οι τιμες που ανεφερα για την αγορα της καθε σομπας?Υπαρχει μηπως καποια αλλη αξιολογη σομπα ξυλου λεβητα με λιγοτερα χρηματα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #541 από vasilisk
αν βαλεις ξυλου μην τσιγκουνευτεις την τιμη.δεν ξερω αλλα να παρεις οτι ασφαλεστερο υπαρχει.να προσθεσεις και Ups για τις διακοπες ρευματος.
με τις καταναλωσεις που ειπες δεν ξερω να σου πω παντως μου φαινεται μεγαλη η καταναλωση ξυλου σε σχεση με το πελλετ.δεν νομιζω να υπαρχει τετοια διαφορα.

αλλα στο ξαναλεω,σε διαμερισμα στην αθηνα δεν πιστευω να μπορεις να το παλεψεις με το ξυλο.ενω το πελλετ που λεει ο λογος και με το αμαξι σου κουβαλας μερικα τσουβαλια απ οπου βρεις φτηνοτερα.

αληθεια ποσο πετρελαιο καις?φυσικο αεριο υπαρχει στην περιοχη σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #542 από geos3
Πετρελαιο δεν μπορω να σου πω με σιγουρια ποσο χρειαζετε το συγκεκριμενο σπιτι γιατι ειμαι καινουργιος ενοικιαστης.Ρωτησα τον ιδιοκτητη και μου ειπε οτι θελει περιπου στον 1,5 τονο αλλα δεν μπορω να ξερω οτι ειναι ετσι σιγουρα καθως και τι θερμοκρασια θα εχει μεσα το σπιτι.Φυσικο αεριο πρεπει να υπαρχει αλλα δεν νομιζω να θελει ο ιδιοκτητης να μπει σε αυτην την διαδικασια.Υπολογισε οτι ειναι παλιο σπιτι με μονωση ανεπαρκη και ξυλινα κουφωματα με μονα τζαμια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #543 από sta1

vasilisk έγραψε: πελλετ
+ αυτοματοποιημενη λειτουργια,καθαρος χωρος,ασφαλεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος,μεγαλυτεροι χρονοι ανεφοδιασμου,λιγοτερο κουβαλημα,λιγοτερος χωρος και βαρος στο μπαλκονι σου
- ανασφαλεια στην μελλοντικη τιμη του υλικου,ανασφαλεια στην υποστιριξη που θα εχεις απο τον πωλητη της σομπας σε περιπτωση βλαβης.

ξυλο (μιας και σου βγαινει ετσι η τιμη ξυλου)
+ συμμετεχεις στην διαδιακασια (αν το γουσταρεις)
- συμμετεχεις στην διαδικασια (αν δεν το γουσταρεις),ασφαλεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος,ασταθης λειτουργια στην καυση,αναζητηση στεγνου ξυλου,

τι το ψαχνεις.. πελλετ.

Πολύ σωστά κατα τα άλλα εκτός απο την ''ασφαλεια σε περιπτωση διακοπης ρεύματος'' που απλά δεν γνωρίζω.
Πιστεύω ότι στην περίπτωση διακοπής θα κλείσει η σόμπα θα μαυρίσει το τζάμι και ίσως βγεί και λίγο καπνός , υποθέτω δεν ξέρω..... γι αυτό πολλοί ψάχνουν για inverter...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ