Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67814 από OANNHSEA
Θέλεις να πληρώσεις αντοχή;
Δεν το νομίζω... Δεν μειώνονται δραματικά οι βλάβες, εάν μειωθεί το φορτίο.

Γραμμή 500 κιλών - 4 παλέτες την ημέρα.
Και όταν υπάρχει πλεόνασμα υλικού θα δουλεύει 16 ή 24 ώρες την ημέρα.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67850 από κωνσταντινος 17

OANNHSEA έγραψε: Θέλεις να πληρώσεις αντοχή;
Δεν το νομίζω... Δεν μειώνονται δραματικά οι βλάβες, εάν μειωθεί το φορτίο.

Γραμμή 500 κιλών - 4 παλέτες την ημέρα.
Και όταν υπάρχει πλεόνασμα υλικού θα δουλεύει 16 ή 24 ώρες την ημέρα.


To κακό είναι ότι πάμε ενα βήμα μπρος δυό πίσω! Αντε τώρα βρες πρέσα μικρότερη, με 70+ διάμετρο μπριγκετας!!
Θα τους στείλω ένα email να δούμε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69951 από IOSIF
Παιδία καλημέρα γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρουμε κορμούς λεύκας κάτω από Φ150 και μήκος κάτω από 2 μέτρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71925 από ^silent_power^

IOSIF έγραψε: Παιδία καλημέρα γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρουμε κορμούς λεύκας κάτω από Φ150 και μήκος κάτω από 2 μέτρα?


δεν εχω ιδεα...πρεπει να ψαξεις στο νετ. παντως το μηκος δεν ειναι προβλημα μιας και το κοβης οσω θες! οσω για το ποσσο χοντρος να ειναι ο κορμος αυτο ειναι μια παραμετρος που θα χρειαστει ψαξιμο για να βρεις αυτο ακριβως που θες!

Τις τελευταιες μερες ασχοληθυκα λιγο με ξυραντηρια!

τυπου τυμπανου:



εκτος των γνωστων ξυραντηριων τυπου τυμπανου υπαρχουν και αυτα:





δεν ξερω πως ονομαζονται αλλα τα βρισκω καλητερα γιατι λειτουργουν πιο απλα. το συστημα γενικα ειναι πολυ πιο απλο απο καθε τι αλλο!
ξερει καποιος να δωσει πληροφοριες για αυτα εδω τα ξυραντηρια!
ειναι τοσο απλο που ακομη και ενας σιδερας θα μπορουσε να το φτιαξει!

αυτο που σκεφτομουν ηταν το εξης: αν πανω σε ενα τρειλορ εχουμε ενα σφυρομυλο και ενα ξυραντηριο, αυτα τα δυο θα μπορουσαν να δουλεψουν σε συνδυασμο μεταξυ τους για την μειωσει του κοστους σε μεγαλο βαθμο! τι εννοω:
σε εναν κινητηρα diesel μολις το 30-40% της καυσιμης υλης(πετρελαιο) γινεται κινητικη ενεργεια! ολο το υπολειπο χανεται στην τριβη των μεταλλων και στην θερμοτητα που παραγεται!
για να μειωσουμε το κοστος παραγωγης πρεπει να εκμεταλευτουμε τα παντα και να μην χανουμε ενεργεια σχεδον απο πουθενα! αν ο κινητηρας που δινει κινηση στον σφυρομυλο σφραγιστει μεσα σε ενα κουτι το οποιο τα τυχωματα του θα ειναι με μονωτικα υλικα, τοτε δεν θα χανουμε ουτε μια θερμιδα απο τον κινητηρα! τα καυσαερια και το ζεστο νερο του κυκλωματος ψυξης θα χρησιμοποιηθουν στο ξυραντηριο! ο κυκλωνας του σφυρομυλου θα πρεπει να συνδειαστη με το ξυραντηριο. δυλαδη:αν δειτε το ξυραντηριο που παρεθεσα λιγο πιο πανω, χρησιμοποιη κυκλωνα. αρα εμεις μπορουμε να κανουμε το εξης. καταργουμε τον ενα κυκλωνα του ξυραντηριου για οικονομια και επισης δεν θα ψαχνουμε για ηλεκτρικο ρευμα οταν το συγκροτημα θα δουλευει στην υπαιθρο. πως θα δουλευει ολο αυτο? θα δουλευει τοσο απλα: το υλικο που θα εχει ειδη παραξει ο σφυρομυλος δεν θα το παιρνει η τουρμπινα απευθειας απο τον σφυρομυλο αλλα αυτη η τουρμπινα θα τραβαει αερα απο το ξυραντηριο το οποιο θα ειναι συνδεμενο με τον σφυρομυλο. αυτο που δεν ξερω ειναι απο ποσσο μακρια μπορει να τραβηξει η τουρμπινα του σφυρομυλου. ισως πρεπει να ειναι μια με μεγαλητερο στροβιλισμο. αυτο δεν το ξερω, πρεπει να γινει δοκιμη.
οσων αφορα τωρα την ξυρανση, οπως ειπαμε μπορει να γινει με τα καυσαερια και το νερο του κυκλωματος ψυξης. και αν αυτο το συστημα δεν μπορει να ξυρανει κατα 100% με την θερμοτητα του κινητηρα, τοτε θα το κανει κατα ενα μεγαλο βαθμο και μπορει να χρησιμποποιηθη και λιγο απο το παραγωμενο υλικο για βοηθεια!

www.biogreentech.com/Biomass-Dryers.html

αν δειτε στο παραπανω λινκ υπαρχει ενας πινακας οπου λεει οτι χρειαζεται καπου στα 100 κιλα ξυλο για να ξυρανουμε μισο τονο.δυλαδη 200 κιλα τον τονο! με αλλα λογια 20% του παραγωμενου παει στο λεβητα για παραγωγη θερμοτητας! το κοστος οπως βλεπεται ειναι μεγαλο για την ξυρανση.
χρειαζομαστε 180-250 βαθμους κελσιου για να λειτουργησει το συστημα συμφωνα παντα με τον πινακα!
εγω πιστευω οτι εαν μονωθει καλα ενα κινητηρας και με την βοηθεια επισης των καυσαεριων..αυτες οι θερμοκρασιες ειναι εφικτες.!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73805 από GIANNHS ZFR
Αγαπητοί φίλοι.

Είμαι εντελώς καινούριος στο forum.
Διάβασα όλες τις ανταλλαγές απόψεων και εμπειριών σας.
Βρίσκομαι εδώ και καιρό στην αναζήτηση και έρευνα και εγώ για τη δημιουργία μιας "μικρής" εγκατάστασης για παραγωγή μπριγκέτας.
Η πρώτη ύλη είναι και για μένα κάποιες ποσότητες κλαδιών που θεωρώ πως έχω καταφέρει να δεσμέυσω - μαζέψω, από δικές μου δενδροκαλλιέργιες, αλλά και κάποιων συγγενών και φύλλων.
Πολλά από όσα διάβασα παραπάνω τα είχα υπ' οψην μου, και κάποια άλλα πραγματικά τα έμαθα μέσα από δω.
Σίγουρα και εγώ όπως και όποιος άλλος έχει κάνει την έρευνά του, για τη συγκεκριμένη δουλειά,
έχει κοιτάξει είτε μέσω INTERNET, είτε από κοντά διάφορους τύπους μηχανημάτων.
Γύρω από αυτό το κομμάτι της επιλογής πρέσσας, ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δε ξέρω τι πρέπει και αν πρέπει τελικά να αποφασίσω.
Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σ' αυτό.
Αν γίνεται να ακούσω ακόμη τη δική σας άποψη για πρέσσα μηχανική και υδραυλική. (τα μειονεκτήματά τους)
Το χρήμα δε ρέη αύθωνο στην περίπτωσή μου. Σίγουρα θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σωστά, και μαζεμένα και η πορεία θα δείξει.

Σας παραθέτω και το email (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) μου. Πραγματικά αν κάποιος έχει τη διάθεση μπορεί ακόμη και εκεί να μου στείλει και γιατί όχι να αλλάξουμε τηλέφωνα και να επικοινωνήσουμε.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
ΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73933 από ^silent_power^

GIANNHS ZFR έγραψε: Αγαπητοί φίλοι.

Είμαι εντελώς καινούριος στο forum.
Διάβασα όλες τις ανταλλαγές απόψεων και εμπειριών σας.
Βρίσκομαι εδώ και καιρό στην αναζήτηση και έρευνα και εγώ για τη δημιουργία μιας "μικρής" εγκατάστασης για παραγωγή μπριγκέτας.
Η πρώτη ύλη είναι και για μένα κάποιες ποσότητες κλαδιών που θεωρώ πως έχω καταφέρει να δεσμέυσω - μαζέψω, από δικές μου δενδροκαλλιέργιες, αλλά και κάποιων συγγενών και φύλλων.
Πολλά από όσα διάβασα παραπάνω τα είχα υπ' οψην μου, και κάποια άλλα πραγματικά τα έμαθα μέσα από δω.
Σίγουρα και εγώ όπως και όποιος άλλος έχει κάνει την έρευνά του, για τη συγκεκριμένη δουλειά,
έχει κοιτάξει είτε μέσω INTERNET, είτε από κοντά διάφορους τύπους μηχανημάτων.
Γύρω από αυτό το κομμάτι της επιλογής πρέσσας, ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δε ξέρω τι πρέπει και αν πρέπει τελικά να αποφασίσω.
Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σ' αυτό.
Αν γίνεται να ακούσω ακόμη τη δική σας άποψη για πρέσσα μηχανική και υδραυλική. (τα μειονεκτήματά τους)
Το χρήμα δε ρέη αύθωνο στην περίπτωσή μου. Σίγουρα θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σωστά, και μαζεμένα και η πορεία θα δείξει.

Σας παραθέτω και το email (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) μου. Πραγματικά αν κάποιος έχει τη διάθεση μπορεί ακόμη και εκεί να μου στείλει και γιατί όχι να αλλάξουμε τηλέφωνα και να επικοινωνήσουμε.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
ΓΙΑΝΝΗΣ



καλως ορισες GIANNHS ZFR!

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...59&id=4612&Itemid=53

ριξε πρωτα και μια ματια στο αδελφο topic ΄΄παραγωγη μπρικεττας για ιδιοχρηση΄΄ για να σου λυθουν ακομη περισσοτες αποριες και επειτα εδω ειμαστε εμεις για οτι αλλο χρειαστης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ