Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63910 από OANNHSEA

stratis 1 έγραψε: ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

OANNHSEA καλα αυτο σε μια καροτσα, αλλα θελει αλλη μια για το στεγνωτηριο, αλλη μια για τη γενητρια και το πετρελαιο η το γαζοζεν, αλλη μια για αποθηκευση μη βρεξει, αλλη μια για συσκευαστηριο,ενα ακομη φορτηγο για να μετακινηθει το τελικο προιον στο πελατη η στη αποθηκη,αλλη μια να κοιμουνται οι εργατες.
Και δεν τα εχω υπολογισει ολα.
Μηπως τελικα θα μοιαζει η ολη επιχειρηση με το τσιρκο μεντρανο??? :P :P :P


Στεγνωτήριο, σφυρόμυλος και σπαστήρας στο δύτεερο φορτηγό - γεννήτριες στο τρίτο. :whistle:
Οι εργάτες θα κοιμούνται στο πιο κοντινό χωριό, ενώ το έτοιμο προϊόν ή θα πουλιέται άμεσα στην τοπική αγορά ή θα έρχεται φορτηγό και θα το παίρνει να το μεταφέρει στις κεντρικές αποθήκες.
Έτσι και αλλιώς 350 κιλά την ώρα το μέγιστο μπορεί να παράγει η εγκατάσταση...

Όμως στην περίπτωση μπριγκέτας και δη κινέζικου τύπου τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά...


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Τουλάχιστον 1.000.000 σε όλους, για να μπορέσετε να δείτε τα όνειρα σας να γίνονται πραγματικότητα... :lol:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63917 από κωνσταντινος 17
Καλημέρα σας φίλοι μου!
Πραγματικά ενδιαφέρον η κινητή μονάδα παραγωγής!
Ας μπορούσαμε να μαζεύουμε με εύκολο τρόπο ότι μένει και σε ικανοποιητική ποσότητα και τα άλλα δεν πείραζαν! Πιστεύω ότι εκεί πρέπει να εστιάσουμε. Η παραγωγή είναι εύκολη υπάρχει πληθώρα μηχανημάτων και σε πολλές τιμές. Σε ένα άλλο θέμα για παραγωγή μπριγκέτας διάβασα ότι προσπαθείτε να φτιάξετε και πρέσα!!
Αξιόλογη προσπάθεια άξια συγχαρητηρίων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63927 από κωνσταντινος 17
OANNHSEA, έχω μιλήσει επανειλημμένα με την nielsen για την bp 6000 και ανταποκρίθηκαν αμέσως μου έστειλαν ότι πληροφορίες ζήτησα και πιο πολλές ακόμη και εγώ για κλαδέματα μίλησα, μήπως δεν ήταν καλή η επαφή σας? ( δεν πήγε το email ?)
Oσον αφορά Κινέζους - Ινδούς ,δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι αξιόπιστοι και έχω διαβάσει για τα μηχανήματα τους ότι η συμπίεση που κάνουν δεν είναι ούτε το 1/5 των ευρωπαϊκών, για αυτό και η μπριγκέτες τους σπάνε διαλύονται με το παραμικρό
Επίσης είναι και το θέμα service και ανταλλακτικών, κανείς μέχρι σήμερα δεν έβγαλε άκρη μαζί τους.
Εχω ένα 'γνωστό' που πήρε μια κινέζα πελλετομηχανη και τις μισές μέρες του χρόνου ασχολείται με την επισκευή της!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63964 από OANNHSEA

OANNHSEA, έχω μιλήσει επανειλημμένα με την nielsen για την bp 6000 και ανταποκρίθηκαν αμέσως μου έστειλαν ότι πληροφορίες ζήτησα και πιο πολλές ακόμη και εγώ για κλαδέματα μίλησα, μήπως δεν ήταν καλή η επαφή σας? ( δεν πήγε το email ?)

6 email έχω στείλει...
Σε ένα από αυτά απάντησαν - στο πρώτο. Μετά σιωπή...
Θέλεις να το παραθέσω;

Oσον αφορά Κινέζους - Ινδούς ,δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι αξιόπιστοι και έχω διαβάσει για τα μηχανήματα τους ότι η συμπίεση που κάνουν δεν είναι ούτε το 1/5 των ευρωπαϊκών, για αυτό και η μπριγκέτες τους σπάνε διαλύονται με το παραμικρό

Δεν έχεις ενδώσει στην μελέτη των πρεσών.
Οι Ινδοί το θέλουν εσκεμμένα σε μικρά κομμάτια την μπριγκέτα τους, γιατί την χρησιμοποιούν για μαγείρεμα και για θερμότητα π.χ. μαγειρείων. Άρα θα πρέπει να σπάει σε μικρά κομμάτια. Εξ ου και έχουν παλινδρομική συμπιεστική μηχανή που κάνει πολύ καλή συμπίεση με πολύ μικρό όμως μήκος 40-50mm...
Οι Κινέζοι από την άλλη πλευρά θέλουν μεγάλα κομμάτια - για αυτό τροποποίησαν τις μηχανές που έκαναν μπριγκέτες από κάρβουνο!!! Οι δε αυτές μπριγκέτες έχουν αντοχή με τις ιταλικές μια και οι κινέζικες την ψήνουν την μπριγκέτα και αναγκάζουν τη λιγνίνη να σταθεροποιηθεί...

Οι μοναδικές μηχανές που δίνουν απίστευτη αντοχή είναι της NIelsen και της RUF...
Όμως της NIelsen πλήρης η μηχανή έχει τη διπλάσια τιμή από αυτή της RUF.


Επίσης είναι και το θέμα service και ανταλλακτικών, κανείς μέχρι σήμερα δεν έβγαλε άκρη μαζί τους.
Εχω ένα 'γνωστό' που πήρε μια κινέζα πελλετομηχανη και τις μισές μέρες του χρόνου ασχολείται με την επισκευή της!

Η πελετομηχανή δεν είναι το ίδιο με την πρέσα για μπριγκέτες.
Η πελετομηχανή θέλει μηχανουργική ακρίβεια και οι κινέζοι τις κατασκευάζουν υπερμαζικά με ένα μοναδικό τρόπο - τον τρόπο του κώλου. Έπειτα οι μηχανές που προσφέρουν είναι κυρίως για ζωοτροφή και όχι για πέλετ, άσχετα εάν λένε ότι μπορεί και να κάνει πέλετ ξύλου ή έτσι τις πουλάνε οι εγχώριοι απατεώνες...
Η κινέζικη πρέσα μπριγκέτας είναι απίστευτα απλή ως προς την κατασκευή.
Εάν θέλεις βέβαια μετά από μερικές δεκάδες ώρες λειτουργίας αντικαθιστάς τα ρουλεμάν με SKF βαρέως τύπου και ξενιάζεις. Για αυτό και υπάρχει αυτή η τεράστια διαφορά στην τιμή με τις ευρωπαϊκές. Για αυτό και υπάρχει και αυτή η μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ηλεκτρικού σε βάρος της κινέζικης: θέλει πιο πολύ ενέργεια ο τρόπος παραγωγής της κινέζικης...

Η πιο σωστή πρέσα (για μένα) για κλαδέματα είναι της RUF.
Βέβαια τα κάνει τούβλα, κάτι που δεν είναι και τόσο εύκολο να πουληθεί...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64054 από ace
καλύ επιτυχία στις προσπάθιες σας παιδιά αλλά σε τι τιμή λιανικής ελπίζετε ότι βγει η μπρικέτα σας ?

οι εισαγόμενες μπρικέτες επιβαρυνονται με 100 , 150 ευρώ μεταφορικά ο τόνος και πουλιούνται περίπου 320 στην λιανική.
θέλω να πιστεβω ότι οι δικές θα είναι αρκετά φτηνότερες αφού δεν θα έχουν τόσα πολα μεταφορικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64166 από κωνσταντινος 17
Εμένα η Δανοί μου έχουν στείλει μέχρι και χρόνια πολλά και για τα Χριστούγεννα!! Και φαντάσου ότι τους είπα ότι δεν θα πάρω την πρέσα τους αλλά τις Di piou γιατί την θεωρώ καλύτερη!! Τις ιταλικές τις Di piou τις γνωρίζεις? Δεν τις θεωρείς καλές? Εγω μίλησα με άνθρωπο που έβαλε την ιταλική μετά από πολύ ψάξιμο και είναι πολύ ευχαριστημένος και είναι γνώστης μηχανών μια και έχει πριστήριο και πολλά μηχανήματα,

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ