Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63639 από κωνσταντινος 17
silent power χρόνια σου πολλά!
Ωραία η ιδέα σου να πηγαίνει το εργοστάσιο στην πρώτη ύλη!! Είναι όμως ρεαλιστική - πραγματοποιήσιμη??
Μάλλον όχι. Επισκέφτηκα πρόσφατα υλοτομικούς συνεταιρισμούς στην Ήπειρο και μου είπαν οτι το 40% του δέντρου που κόβετε μένει μέσα στο δάσος! ΑΛΛΑ δεν είναι εύκολο να βγει απο εκεί δεν μπορούν να το τραβήξουν για αυτό και μένει και μέσα, επίσης η πρόσβαση στα σημεία αυτά είναι πολύ δύσκολη.
Αυτό που λες για το άχυρο των ρυζιών ακούγετε καλό! Έχει πολύ ποσότητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63643 από κωνσταντινος 17
Φίλε Γεώργιε, υπάρχουν και άλλα πολλά έξοδα όπως αναλώσιμα μηχανών(γλυρω στα 3-5 ευρω ανα τόνο), συντήρηση μηχανημάτων, κτλ.
Το πιο μεγάλο πρόβλημα που υπάρχει με τις πρέσες είναι ότι όσο μικραίνει η παραγωγικότητα τους μειώνεται δραματικά και η διάμετρος τις μπρικετας!! Αυτό δεν πειράζει όταν το παραγόμενο προϊόν είναι για δική σου χρήση, αλλά όταν σε ενδιαφέρει η εμπορική χρήση είναι δύσκολο να βρεις αγοραστές!
Η τιμή τις πρώτης ύλης είναι το πιο σημαντικό από όλα !! Για αυτό και ασχολούμαστε με κλαδέματα!
Η πρέσα θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι έχει καθοριστική σημασία καθώς και όλος ο εξοπλισμός για το τι θα βγάλεις αν είναι μπρικετα ή παξιμάδια!! Αυτό γιατί είδα πολλά ''θαύματα".
Δεν κάνει την ίδια δουλειά ένα μηχάνημα των 5000 χιλιάδων με ένα των 150000 !! Είναι νύχτα με την μέρα!
¨ όσον αφορά τον τύπο τις μπρικέτας αν ξέρεις κάτι και θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας ευχαρίστως να σε ακούσω με μεγάλη προσοχή.
Σε ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63691 από ^silent_power^

κωνσταντινος 17 έγραψε: silent power χρόνια σου πολλά!
Ωραία η ιδέα σου να πηγαίνει το εργοστάσιο στην πρώτη ύλη!! Είναι όμως ρεαλιστική - πραγματοποιήσιμη??
Μάλλον όχι. Επισκέφτηκα πρόσφατα υλοτομικούς συνεταιρισμούς στην Ήπειρο και μου είπαν οτι το 40% του δέντρου που κόβετε μένει μέσα στο δάσος! ΑΛΛΑ δεν είναι εύκολο να βγει απο εκεί δεν μπορούν να το τραβήξουν για αυτό και μένει και μέσα, επίσης η πρόσβαση στα σημεία αυτά είναι πολύ δύσκολη.
Αυτό που λες για το άχυρο των ρυζιών ακούγετε καλό! Έχει πολύ ποσότητα?


γεια σου φιλε κωνσταντινε!

πιστευω οτι η ιδεα και πραγματοποιησημη ειναι, αλλα και συμφερη! φυσικα δεν ειναι ευκολο ολο αυτο να γινει! επισης και το να φτιαξεις ενα μικρο εργοστασιο(οικοπεδο,κτηρια κλπ) ειναι πολυ πιο δυσκολο! εχεις και το βασικο μειονεκτημα: το κοστος μεταφορας πρωτης υλης!
σκεψου τι εξοδα θελει ενα κτηριο καθε χρονο(ρευματα,χαρατσια,εισφορες και εγω δεν ξερω τι αλλο) και τι εξοδα εχει ενα τρειλερ!! το κοστος κτησης για ενα μεταχειρισμενο υπολογισε το στα λιγοτερα απο 5000 ευρω! απο εκει και περα εχεις μηδεν εξοδα!
ετσι μειωνεις το κοστος και μπορεις να παραγεις φθηνα και να εισαι ανταγωνιστικος!
www.tsikos.gr/karotsa.asp
δες διαστασεις που εχει! αν του ζητησεις μπορει να στην κανει οπως θες! χωρις πλεγμα, αλλα με κουρτινα!οποτε ανοιγης τα παντα οταν εισαι στην δουλεια!
στο πατωμα θα βιδωθουν τα μηχανηματα και πανω απο αυτα για εξοικονομηση χωρου θα υπαρχουν τα σιλα βιδωμενα στο πατωμα απο τα ποδαρικα τους!
στο πισω μερος θα γινονται ολα.απο την μια πλευρα του πισω μερους θα μπαινει η πρωτη υλη, θα κανει κυκλο σε ολη την καροτσα(καταστροφεας,σφηρομυλος,ξυραντηριο τυπου τυμπανου) και επειτα στην εξοδο απο την πισω πλευρα θα σου βγαζει αναλογα το μηχανημα που θα βαλεις και το αναλογο προιον. μπρικεττα οποιου τυπου θες εσυ ή πελλετες!
υπαρχουν jumbo συρομενες καροτσες οι οποιες προοριζονται για μεταφορα φορτιων με ογκο. με μια καλη μελετη χοροθετησης ειναι εφικτο. υπαρχουν πολυ χαμηλες καροτσες οι οποιες με μικροτερα λαστιχα θα γινονται ακομη πιο χαμηλες!
φυσικα ολα αυτα μπορουν να μπουν και πανω σε ενα φορτηγο αλλα δεν συμφερει γιατι τοτε εχεις να συντηρησεις και ενα φορτηγο(καθε χρονο κτεο,καθε 6 μηνες καρτα καυσαεριων,θελει γ΄κατηγοριας διπλωμα αν δεν το εχεις ειναι προβλημα)!
υπαρχει ομως ενα μεγαλο μειονεκτημα σε ολο αυτο: το συγκροτημα θα πρεπει να λειτουργει αυτονομα δυλαδη με κινητηρες δικους του, γιατι δεν θα εχεις προσβαση σε ηλεκτρικο ρευμα και το ρευμα ειναι πιο οικονομικο αυτη τη στιγμη.
με εξυπνους τροπους ομως, μπορεις να εκμεταλευτης τα παντα! πχ το ξυραντηριο θα μπορουσε να λειτουργει με το καυτο νερο που βγαινει απο το ψυγειο του κινητηρα. δυλαδη το ψυγειο νερου θα ειναι διπλα στο ξυραντηριο(ειτε ο κινητηρας θα ειναι κοντα,ειτε με σωληνωσεις θα πας το ψυγειο διπλα στο ξυραντηριο).με βεντιλατερ,τουρμπινες ή δεν ξερω εγω πως αλιως δουλευει το συστημα θα στελνουμε καυτο αερα στο υλικο για να φυγει η υγρασια!

κωνσταντινε εχεις ενταξει την επιχειρηση σου στο ΕΣΠΑ? τι διαδικασια χρειαζεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63731 από κωνσταντινος 17
φιλε έχεις το πάθος τις δημιουργίας και τις πατέντας! Υποκλίνομαι!
Φυσικά και εξαφανίζεις το κόστος μεταφορά τις πρώτης ύλης αλλά: Τι θα κάνεις τις παραγόμενες μπρικετες? πρέπει να μεταφέρεις σε αποθήκη! Αρα πάλι θέλουμε κτίριο! Όταν θα χρειαστείς να πουλήσεις το προϊόν σου δεν θα 'έχεις πάλι μεταφορικά? Έστω ότι είσαι θεσσαλονικη και ο πελάτης Αθήνα??
Το σημαντικό είναι να είσαι σε μια ακτίνα 100-150 χιλιομέτρων απο την πρώτη ύλη, αυτό παλεύεται! Και το σημαντικότερο: Να έχεις όση πρώτη υλη χρειάζεσαι σε καλή για σένα τιμή!! Μακάρι να είχα ροκανίδια - πριονίδια με 40 ευρώ ό τόνος στην αυλή μου!! Πριν απο λίγα χρόνια 3-4 τα πέταγαν και πλήρωναν για αυτό!
Εχω κάνει την μελέτη και έχω καταθέσει τον φάκελο μου για ένταξη στον αναπτυξιακό νόμο.
Η διαδικασία είναι η εξής : Βρίσκεις κάποιον μελετητή που ασχολείται με αυτό, ξέρεις τι θέλεις να κάνεις,
βρίσκεις τον κατάλληλο μηχανολογικό εξοπλισμό, τι κτίρια εγκαταστάσεις χρειάζεσαι, κάνεις μελέτες, παίρνεις προσφορές για τα μηχανήματα, κτίρια,ότι χρειάζεσαι,και καταθέτεις στην περιφέρεια που ανήκεις, και μετά περιμένεις την ένταξή σου στο νόμο, εφόσον βέβαια ο φάκελος σου είναι πλήρης και η επιχείρηση που θες να κάνεις βιώσιμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63739 από OANNHSEA

αυτα ειχα να πω....καλο απογευα guyz!

H ιδέα σου είναι πραγματοποιήσιμη ^silent_power^ και μάλιστα υπάρχει τέτοιο σύστημα για την παραγωγή πέλετ. Το τεράστιο πρόβλημα είναι φυσικά η ενέργεια. Το σύστημα που αναφέρω χρησιμοποιεί μία τριφασική ηλεκτρογεννήτρια πετρελαίου, η οποία έρχεται σε ξεχωριστό τμήμα.
Δεν είναι και πολύ οικονομικό ε;
Βέβαια εάν κάποιος πατεντάρει και βάλει τριφασική γεννήτρια γκαζοζέν, έχει λύσει σε τεράστιο βαθμό το θέμα κόστος...

Επισκέφτηκα πρόσφατα υλοτομικούς συνεταιρισμούς στην Ήπειρο και μου είπαν οτι το 40% του δέντρου που κόβετε μένει μέσα στο δάσος! ΑΛΛΑ δεν είναι εύκολο να βγει απο εκεί δεν μπορούν να το τραβήξουν για αυτό και μένει και μέσα, επίσης η πρόσβαση στα σημεία αυτά είναι πολύ δύσκολη.

Όπως πάντα κοιτάνε την ευκολία τους και το εύκολο χρήμα και όχι το μέγιστο κέρδος.
Οι Ινδοί για παράδειγμα μαζεύουν ακόμα και τις πευκοβελόνες από τα πευκοδάση και τις κάνουν μπριγκέτες!!!
Φυσικά και μπορεί λοιπόν να υπάρξει ένα τέτοιο σύστημα - το ζήτημα είναι ποιοί και με πόσα χρήαμτα θα το δουλέψουν...

Δεν κάνει την ίδια δουλειά ένα μηχάνημα των 5000 χιλιάδων με ένα των 150000 !! Είναι νύχτα με την μέρα!

Καθόλου - εκτός εάν εννοείς τα μηχανήματα της Nielsen ή της RUF που απλά δεν παίζονται...
Έλα όμως που στη Nielsen δεν γουστάρουν να αναμειχθούν με κλαδέματα. Εμένα με φτύσανε που τους ζήτησα τιμή για ένα μηχάνημα των 500 κιλών την ώρα λέγοντας τους πως έχω κλαδέματα.
Από την άλλη:
Τα κινέζικα είναι καταπληκτικά α) από συντήρηση (σχεδόν μηδενική), β) από διαφοροποίηση παραγωγής (δεν θέλει καμία ρύθμιση ότι και να του πετάξεις μέσα), γ) δεν θέλουν ειδικευμένο προσωπικό, δ) εύκολα κομπλάρονται με πετρελαιοκινητήρα. Θέλουν όμως μέχρι και 30% περισσότερη ενέργεια, έχουν πολύ μικρή υγρασία και θέλουν πιο πολλές εργατοώρες για το τελικό προϊόν.
Εξαρτάται πάντα ποιές είναι οι απαιτήσεις σου...


Φανταστείτε το παρακάτω στην κατότσα ενός φορτηγού.


Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63866 από stratis 1
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

OANNHSEA καλα αυτο σε μια καροτσα, αλλα θελει αλλη μια για το στεγνωτηριο, αλλη μια για τη γενητρια και το πετρελαιο η το γαζοζεν, αλλη μια για αποθηκευση μη βρεξει, αλλη μια για συσκευαστηριο,ενα ακομη φορτηγο για να μετακινηθει το τελικο προιον στο πελατη η στη αποθηκη,αλλη μια να κοιμουνται οι εργατες.
Και δεν τα εχω υπολογισει ολα.
Μηπως τελικα θα μοιαζει η ολη επιχειρηση με το τσιρκο μεντρανο??? :P :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ