"Σημεία και τέρατα" εγκαταστατών, μαστόρων και καταναλωτών!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43735 από KERBEROS
Ανοίγω αυτό το θέμα, για να καταγράφουμε όλα τα φοβερά και τρομερά κατορθώματα κάποιων εγκαταστατών και εμπόρων. Πλέον έχουν πάρει διαστάσεις επιδημίας. Νομίζω ότι θα προσφέρει πολύ γέλιο. :woohoo:

Ξεκινάω με το δικό μου:

Είχα διάμετρο καμινάδας απο λέβητα πέλλετ προς εξωτερική καμινάδα φ150... Σωστό αυτό.

Εντός λεβητοστασίου αυτή είχε σύνδεση με την καμινάδα του λέβητα πετρελαίου με ταυ σε οριζόντια :silly: θέση, παντα με φ150... Από κει και μετά έβγαινε έξω με συστολή από φ150 σε φ125 και αντί για καμινάδα, είχες ανοξείδωτο σπιράλ 5 μέτρων με διάμετρο φ125 εντός χτισίματος. :silly:

Όλο το σπιράλ κατά την αντικατάσταση είχε πιάσει πίσσα απο κακό ελκυσμό με χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων, κάτω από 100 βαθμούς συνήθως και μερικές φορές λίγο πάνω από 100. :angry:

Αντικατάσταση όλων των εξωτερικών με φ150 διπλού τοιχώματος, και αλλαγή της διάταξης των συνδέσεων εντός λεβητοστασίου με ΗΜΙΤΑΥ ΣΕ ΚΑΘΕΤΗ ΘΕΣΗ για όσο το δυνατόν καλύτερη απαγωγή καυσαερίων.

Το καλύτερο όμως ποιο είναι;
Κάποιοι ίσως θυμούνται ότι πέρισυ, το Δεκέμβρη νομίζω, η καμινάδα εντός λεβητοστασίου ανατινάχτηκε -και δεν είναι σχήμα λόγου, τρανταχτήκαμε κανονικά- αφού η αρχική καμινάδα, που είχε το σπίτι για το λέβητα πετρελαίου είχε σπιράλ απορροφητήρα :silly: (ελέω εργολάβου). Ούτε αυτό είχε προσέξει ο εγκαταστάτης. Οπότε ο ελκυσμός ήταν ανύπαρκτος και ευτυχώς γλύτωσα και τη φωτιά.
Τα όσα ανέφερε ο Χρήστος8, λοιπόν, είναι η μεταγενέστερη παρέμβαση των μαστόρων του εγκαταστάτη, :silly: :silly: οι οποίοι (με εντολή βέβαια και όχι από μόνοι τους) 'σφήνωσαν' το σπιράλ Φ125 στη χτιστή στενή καμινάδα. Με διαβεβαίωναν δε ότι θα ησύχαζα από τα προβλήματα.

Νομίζω πως η επιστήμη σηκώνει τα χέρια!!!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43764 από aithio
Κερβερε άκου λοιπόν να σου πω και εγώ την δικιά μου ιστορία.
Με σύστησε Αθηναίος λεβητοποιός σε κάποιους πελάτες για την αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου σε λέβητα biomazas.
Αν και γνωρίζω ότι αυτές οι ιστορίες είναι χάσιμο χρόνου είπα να πάω μιας και με σύστησαν και μάλιστα είπα να κάνω κάποιους συμβιβασμούς σε αυτα που θα ήθελα πραγματικά εγώ να φτίαξω σε μια εγκατάσταση, λόγο κρίσης.

Αλλά λίγο πολύ όταν έχω να κάνω με μια καμινάδα ελενίτ ραγισμένη και περιμετρικά χτισμένη να περνάει μέσα απο το σπίτι με διαμετρο μικρότερη από αυτή που απαιτεί ο κατασκευαστής για μένα δεν έχει συμβιβασμούς.
Δεν άρεσε στον ιδιοκτήτη αυτό και πίεζε προς το αντίθετο.
Οι πυρηνολέβητες αν δεν έχουν αν. δοχείο απαιτούν ασφαλιστική διάταξη ψύξης.
Ε για να γίνει αυτό απαιτεί κάποια χρήματα γιατί ακόμα και την πιο λιτή διαδρομή να ακολουθήσει κανείς όταν έχουμε σερπατίνα ψύξης πρέπει να μπει τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα και έναν μειωτή πίεσης.
Ουτε αυτό πολύ άρεσε.
Οπως δεν πολυάρεσε και η αντικατάσταση του παλαιού δοχείου διαστολής, του αυτόματου πληρώσεως αλλά και του κυκλοφορητή που ήταν όλα 25αετίας.
Ε δεν γαμιόμαστε τότε;
Φυσικά δεν τόλμησα καν να μιλήσω για δοχείο αποθήκευσης.
Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί κάποιος που θα του πει....
Τι σου είπε αυτός ο μαλάκας ο υδραυλικός...
Όλα είναι μια χαρά και θα του κατασκευάσει μια εγκατάσταση όπως αυτή που περιγράφεις με τα λιγότερο δυνατό κόστος...
Η πλειοψηφία των πελατών δεν έχουν κατανοήσει τα αυτονόητα.
Ότι η αντικατάσταση λέβητα με λέβητα βιομάζας απαιτεί σωστή και ασφαλή κατασκευή.
Έτσι μέσα σε όλο αυτό το μπάχαλο η φτήνια και η προχειρότητα κυριαρχούν από την συντριπτική πλειοψηφία των μαστόρων και αυτόν χειμώνα θα τα δούμε όλα....
Που θέλω να καταλήξω....
Στο ίδιο πράγμα που λένε και για τους πολιτικούς....
Ότι οι ποιότητα κατασκευών των μαστόρων στην πλειοψηφία τους είναι ίδια με την ποιότητα των ιδιωτών.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, Pri, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43773 από eliasger
Ρε 'συ Γρυγόρη όλα όσα του είπες του αρέσανε αλλά πισεύω ο άνθρωπος θα είχε λεφτά μόνο γιά τον λέβητα και για κανένα τονο πυρήνα .

Θά σκέφτηκε " βάλε ρε μάστορα τον κωλολέβητα να την βγάλουμε φέτος και από του χρόνου βλέπουμε εάν μας αφήσουν κάνα φράγκο αυτοί οι π....δες " .

Τι να του πείς ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43775 από dimlyk
ο πελατης δικαιουται να ειναι ασχετος και επιβαλλεται να ειναι επιφυλακτικος δυστυχως !!


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43776 από aithio

eliasger έγραψε: Ρε 'συ Γρυγόρη όλα όσα του είπες του αρέσανε αλλά πισεύω ο άνθρωπος θα είχε λεφτά μόνο γιά τον λέβητα και για κανένα τονο πυρήνα .

Θά σκέφτηκε " βάλε ρε μάστορα τον κωλολέβητα να την βγάλουμε φέτος και από του χρόνου βλέπουμε εάν μας αφήσουν κάνα φράγκο αυτοί οι π....δες " .

Τι να του πείς ;


Οχι ρε Ηλία πίστεψε με....
Νοοτροπία είναι...
Μιλάω για δουλειά στην Εκάλη.
Αλλά ακόμα και ετσι να είναι τότε ρε εσύ φίλε αν δεν έχεις λεφτά βρίσκεις άλλη επιλογή...
Βαλε κλιματιστικά και όχι μια βόμβα μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43782 από aithio
Και απο την άλλη ρε παιδιά το ιντερνετ είναι γεμάτο από υδραυλικά διαγράμματα.
Ψάχνεις να βρεις μερικές επώνυμες εταιρίες και βλέπεις τι προβλέπουν...
Όπως κάνει ο φίλος μας ο Doom.
Ενώ του λεμέ ότι του λέμε εμείς εδώ αυτός ψάχνετε στο internet να το διασταυρώσει για να κάνει την όσο καλύτερη επιλογή.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ