Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42209 από ftspetro
Φίλοι μου καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος από εσάς αν έχει την καλοσύνη, να μου απαντήσει, πως θα μπορούσα να μεταφέρω με κάποιο φθηνό σχετικά τρόπο, από την αυλή μου στην αποθήκη μου, πυρηνόξυλο, για έναν καυστήρα πυρηνόξυλου που αγόρασα πρόσφατα? Μια σκέψη μου είναι να ψάξω για κάποια αντλία που θα ρουφά το υλικό από την αυλή μου και μέσω εύκαμπτης σωλήνας περίπου 12 μέτρων να το ρίχνω στην υπάρχουσα δεξαμενή. Μπορεί να μου δώσει κάποιος μια ιδέα για το τι να κάνω, γιατί το τσουβάλιασμα 3 και βαλε τόνων πυρηνόξυλου θα είναι ‘’βάρβαρο’’ άθλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Σημειωτέον ότι μένω στον Πειραιά, αλλά ο καυστήρας είναι στην επαρχία.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42230 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Τσουβάλιασμα και κάποιας μορφής μεγάλο καρότσι θα πρότεινα εγώ πάντως .Γιατί όσα χρήματα είναι να δώσεις στην αντλία, βγάζεις έναν χειμώνα με πυρηνόξυλο !! :unsure:





κάτι τέτοιο αυτοσχέδιο είχα στο νού μου.Να γλυτώσεις και το κουβάλημα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ftspetro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42265 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Απ: Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Φίλε μου σ ευχαριστώ για την ιδέα που μου έδωσες, αλλά επειδή έχω και μια σχετική ηλικία, (χαχαχα), ψάχνω, αν μπορώ να βρω, για έναν απλό και φθηνό τρόπο, ακόμα και πατέντα, όπου θα μπορούσα να μεταφέρω σχετικά εύκολα τους 3 με 4 τόνους πυρηνόξυλου, που αντιστοιχεί σε περίπου 100 και βαλε τσουβάλια πυρηνόξυλου για μια απόσταση 12 μέτρων και παράλληλα το ‘’σήκωμα’’ του περίπου 40κιλου τσουβαλιού σε ένα ύψος 1,50 μέτρων που είναι το ύψος του δοχείου που αποθηκεύεται το υλικό προς καύση. Θα μου πεις ότι τα θέλω όλα δικά μου, αλλά προσπαθώ να το ‘’παλεύω’’. Επίσης σε περίπτωση που δεν το καταφέρω, θα μπορούσες να μου δώσεις μια ιδέα για το πώς να φτιάξω μια κατασκευή για να τσουβαλιάζω εύκολα το πυρηνόξυλο? Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42273 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν εφικτό και οικονομικό να κατασκευάσεις ένα κεκλιμένο ταινιόδρομο όπως στη φωτό, για παραλαβή χαμηλά στο σωρό του υλικού και απόρριψη ψηλά μέσα στο σιλό.
Καλά για αγορά δεν το συζητώ, πιθανότατα θα είναι ασύμφορο.



Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ftspetro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42276 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Ορίστε και μια εργασία επί του θέματος εφόσον σε ενδιαφέρει.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ftspetro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42302 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Θα μπορουσες να το κανεις με κοχλια, αλλα ειναι πολλα τα μετρα που θελεις (12?). Κοχλιας μεταφορας σιτηρων θα κανει δουλεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ