Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112191 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε: θεωρητικα ειναι το ιδιο (προσωπικα δεν μιλαω για μικροδιαφορες)
πρακτικα και μεχρι να επιτευχθει θερμικη εξισοροπηση στον χωρο με τα κλιματιστικα εχεις καλυτερη κατανομη
καλυτερη ποιοτητα αερα εφοσον τα φροντιζεις απο την αλλη με την σομπουλα εχεις την θαλπωρη της φωτιας μπορεις να ζεσταθεις αμεσα να ζεστανεις τα χερακια σου και να στεγνωσεις τα μαλλια :P
στον χωρο παντως που ειναι τοποθετημενη σαφως υπερτερει σε αισθηση

Το κλιματιστικο υστερει σε ενα πραγμα ΔΕΝ ζεστενει με ακτινοβολια,που οπως φαινεται το σωμα μας αισθανεται πιο ζεστα οταν υπαρχει ζεστη και με ακτινοβολια.
Οι σομπες,τζακια ζεστενουν και με ακτινοβολια εκει ειναι η διαφορα.
Και στους -15 ζεστενουν τα κλιματιστικα,οχι ολα,μονο αυτα που εχουν αυτες τις προδιαγραφες.
Εγω χρησιμοποιω 5 κλιματιστικα 24ωρες και μια σομπα πελετ 16ωρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112225 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Re:Απ: Οι τρέχουσες τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: Θερμανση χωρου καταναλωνοντας ρευμα = εξαρτηση απο τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΑΡΟΧΟ... την ΔΕΗ...= ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ.
Την εμπιστευεστε;;;

Θερμανση χωρου καταναλωνοντας πελλετ = ελευθερια επιλογης καυσιμου που ΕΓΩ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΚΑΨΩ... = ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΟΥΣΤΑΡΩ...ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ...(το καλοκαιρι).

Οποιος θελει χρυσα πελλετ περαστικα του...ας μην γκρινιαζει για αυξησεις...εγω τα φτηνα μου απιστοποιητα πελλετ τα αγοραζω ΣΤΑΘΕΡΑ φτηνα.

2010 = 220 ευρω ο τονος αγορα.

2011 = 250 ευρω ο τονος αγορα.

2012 = 237 ευρω ο τονος αγορα.

2013 = 197 ευρω ο τονος αγορα...απευθειας απο εργοστασιο (ομαδικα).

Η τιμη του ρευματος αυτα τα χρονια ανηφοριζει η κανω λαθος;;;

Και ποσο μαλλον αν εχεις λεβητα βιομαζας και την πρωτη υλη δωρεαν

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112367 από pakostrap
όποιος γνωρίζει τον τρόπο κατασκευής του πελλετ αλλά και τα κόστη μεταφοράς αυτών που φτιάχνονται στο εξωτερικό θα καταλάβει ότι τιμές γύρω στα 290 δεν είναι τελείως παράλογες. πάντως αν δείτε στο διαδίκτυο το εύρος τιμών που υπάρχει θα τρελαθείτε στο τέλος...


Edit: αν επιθυμείτε να Προβάλετε συγκεκριμένα προϊόντα μπορείτε να το κάνετε και στο post it , σεβόμενοι και τους όρους και κανόνες λειτουργίας της κοινότητας.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112374 από stergiosbik
Εσυ pakostrap τι μερος του λογου να εισαι. :dry:
3 Post εγραψες,κ στα 3 μας πασαρεις το συγκεκριμένο σάιτ.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stavrax. Αιτία: σβήσιμο αναφοράς στην διαφημιζόμενη ιστοσελίδα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120370 από johann
Σημερα μου γεννηθηκε μια απορια διαβαζοντας διαφορα σιτε και βλεποντας το παρακατω βιντεο.

www.weather.com/video/what-happens-to-bo...g-water-at--22-19419

Εκει στον Καναδα πως ζεσταινονται? Τι ειδους θερμανση εχουν?
Αν εχουν αεριο σε ποια θερμοκρασια παγωνει?

www.google.gr/search?q=WEATHER+CARSON+CI...zilla:en-US:official

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134680 από sdancer75

Dr.Raven έγραψε: ο Χρηστος8 που ειναι επαγγελματιας, οτι δινω δηλαδη ανεπαρκη στοιχεια.
Οσο γι αυτο που γραφτηκε οτι το ρευμα θα αυξανεται 10% το χρονο... χμμμμ... :unsure: Νομιζω οτι στο συνταγμα του Ελληνικου κρατους, ρητα αναφερεται οτι η ΡΑΕ - και οχι η ΔΕΗ, δεν ειναι δικαιωμα της αυτο - μπορει να εισηγειται αυξησεις στις τιμες ελεκτρικης ενεργειας καθε 3 χρονια, και οχι καθε χρονο. Νομιζω μαλλιστα οτι εκτος απο το ΕΕΤΗΔΕ - η το κοινως γνωστο χαρατσι - ειναι αντισυνταγματικη και η αυξηση στις τιμες που ανακοινωσε προσφατα η ΔΕΗ. Εχει κανει αναπροσαρμογη στα τιμολογια της πριν 1,5 χρονο νομιζω. Βρε καλο συνταγματολογο και καλο ανωτατο δικαστηριο χρειαζομαστε για να μας σωσει απο τις αφθαιρεσιες που κανει το κρατος, κι οχι να κανουμε ανω-κατω τις κεντρικες θερμανσεις και τα σπιτια μας, νοικοκυραιοι ανθρωποι!


Αν και το post το εγραψες το 2012 ειδες οτι απο το 2010 το ρευμα εχει αυξηθει κατα 60% μεχρι σημερα και δεν ισχυει καθε 3 χρονια που εγραψες. Εκτιμησεις του τυπου αντε θα πληρωσεις κανα 500αρικο παραπανω ειναι τουλαχιστον κατα την ταπεινη μου γνωμη παπατζηλικια.

Εγω με υδραυλικη ravelli στη Λαρισα εκαψα πελλετ αξιας 380 ευρω (220 ευρω / τονος) για ολο το χειμωνα με θερμοκρασια απο 21 βαθμους το βραδυ που ηταν σβηστη, μεχρι 24 την ημερα που ηταν αναμενη σε εκτεθειμενο διαμερισμα 80τμ στον 5ο οροφο 10ετιας. Εσυ τωρα κανε επιδαπεδια, και αγοραζε κλιματιστικα να θα δεις τα αποτελεσματα οταν η ΔΕΗ παει στους ιδιωτες ή μαλλον τα εχεις ηδη δει μεχρι σημερα. Το πετρελαιο για την ελλαδα τελειωσε, εκτος αν καποιοι λενε οτι καινε πετρελαιο και στο σπιτι πινουν κονιακ και κυκλοφορουνε με κουβερτες. Σε οσους πηγα και εκαιγαν πετρελαιο ειχαν θερμοκρασια 18 αντε βαρια 19 βαθμους. Αν αυτο λεγεται επαρκη θερμανση τοτε παω πασο.

Sent from my AT300SE using Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ