Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Συζήτηση περί της θέρμανσης των κατοικιών μας

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4120

• stergiosbik
  • Το Άβαταρ του/της stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες494
    • Κάρμα: 21
terisds έγραψε:
Nasikas έγραψε:
ίσως απο τα πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις, -αυτό το νήμα.
Παραθέσεις με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ

Μακάρι να συνεχιστεί με αλληλοσεβασμό ----σε αντίθετες απόψεις.
Πριν 2 χρονια τελειωσαν τα σπιτια για τα παιδια,μεχρι την φαση των κουφωματων,ο πολ.μηχ.ειχε στο σχεδιο 5cm αναμεσα στα τουβλα,αλλα για να μην εχει πατουρα ο τοιχος απο μεσα βαλαμε 10cm,.

Κ καλα εκανες που εβαλες επιπλεον 5cm μονωση.
Αλλα ο πολ.μηχανικος δεν εδεησε απο μονος του να το προτεινει-"επιβαλει" αυτο το πραγμα!
ΟΜΩΣ αν ηταν το δικο του σπιτι θα το εκανε.
Οι λογοι?
Πολλοι!!!
Απο βαρεμαρα,ανευθυνοτητα εως κ λογοι κερδους αν ειχε τη παρει τη δουλεια εργολαβια κ δεν ειχε κανει μονο τη μελετη.(Υπ οψην οτι κανονικα η μελετη γινεται απο μηχ.μηχανικο κ οχι απο πολ.μηχανικο)
Ακομα κ στη Κρητη να ειναι το σπιτι θα γινει αποσβεση της επιπλεον μονωσης απο τη μη χρηση κλιματιστικου.
Επισης παρ'ολο που η εξωτερικη θερμομονωση ειναι μακραν η καλυτερη θεωρω οτι για πρακτικους λογους
ειναι πολυ καλη κ η ενδιαμεση θερμομονωση (8-10cm) με συνδυασμο υλικων οπως εξηλασμενη πολυστερινη κ πετροβαμβακας ταυτοχρονα.
Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!

Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν από stergiosbik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4128

• terisds
  • Το Άβαταρ του/της terisds
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Αλλα όνειρα είχε η μάνα μου γιά μένα!!!!!
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες106
    • Κάρμα: 5
Δουλεια με εργολαβια δεν γινεται με τιποτε,για να βγαλει κερδος ο καθε ενας δεν λογαριαζει με υλικα καλης ποιοτητας,ρωτησε καποιον που μενει σε εργατικες κατοικιες να σου πει.Απο το καρφι μεχρι και την σκεπη,οτι σκαρτο και φθηνο υπαρχει,και μολις μπεις μεσα ξεκινας τα μερεμετια,δεν μιλαμε για την στατικοτητα του κτιριου,θεος να σε φυλαξει.Αν δεν το κανεις μονος σου αστο καλυτερα.Εγκατασταση υπαρχει για καλοριφερ,για σωματα,αλλα μεχρι να φθασει η ωρα να κατοικιθει εχουμε καιρο.
ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4130

• stergiosbik
  • Το Άβαταρ του/της stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες494
    • Κάρμα: 21
Eγω τα ιδια δε λεω?
Οσο για τη στατικοτητα αστο καλυτερα γιατι ....
Θα πω μονο αυτο.
Παρακαλατε να μη γινει κανενας σεισμος πανω απο 6,5R γιατι θα δειτε κατι νεοτατες υπερλουξ κατασκευες
να πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα.
Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4132

• terisds
  • Το Άβαταρ του/της terisds
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Αλλα όνειρα είχε η μάνα μου γιά μένα!!!!!
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες106
    • Κάρμα: 5
stergiosbik έγραψε:
Eγω τα ιδια δε λεω?
Οσο για τη στατικοτητα αστο καλυτερα γιατι ....
Θα πω μονο αυτο.
Παρακαλατε να μη γινει κανενας σεισμος πανω απο 6,5R γιατι θα δειτε κατι νεοτατες υπερλουξ κατασκευες
να πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα.
Το πανηγυρι ειναι στα μπετα της τελευταιας οροφης,που δεν τα βρεχουν μετα,με αποτελεσμα να σκανει το μπετο,και η σκεπη δεν εχει ουτε πετσωμα ουτε καποιο υλικο στεγανοποιησης,και οταν χιονιζει και φυσαει μπαινει μεσα,μετα που θα λιωσουν τα χιονια να δεις τι γινεται,Αστα να πανε!!!!!
ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4149

• math_pro
  • Το Άβαταρ του/της math_pro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Πολύ ενδιαφέρον θέμα το οποίο με απασχολει τον τελευταιο καιρό,μια και πρέπει να καταλήξω
στον τρόπο θέρμανσης ενός σπιτιου που βρέθηκα να φτιάχνω τέτοιες εποχές.
Προσπάθησα οσο μπορουσα να εχω την καλίτερη δυνατη μόνωση.
Η εξωτερικη τοιχοποιία ειναι οπως την φτιάχνουν στα προκατ σπίτια.
Ξύλινο τελάρο απο εμποτισμένη ξυλεία επενδεδυμένο εξωτερικά απο ηρακλείτη(ο οποίος ειναι υλικό τουλάχιστον 60 ετων)ο οποίος σοβαντίστηκε,εσωτερικά επένδυση με υαλοβάμβακα.
Κανονικά θα έπρεπε απο την μέσα μεριά να μπεί πάλι ηρακλείτης και να σοβαντιστεί.
Η κατασκευή αυτη καλύπτει τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.
Εγω απο μέσα εκλεισα τον υαλοβάμβακα με χαρτόμαζα ωστε να ειμαι σίγουρος οτι θα μείνει στην θέση του και αφήνοντας ενα κενο περίπου 10 με 12 πόντους τοποθετω εσωτερικα γυψοσανιδα ωστε να καλύψω κολώνες και δοκάρια.
Η εσωτερικη τοιχοποιία ειναι διπλή γυψοσανιδα με μονωση πετροβάμβακα και παντου ψευδοροφές.
Αν αφαιρέσω τοιχοποιίες και ενα ανοιγμα που οδηγει στο υπόγειο εχω μια επιφάνεια γυρω στα 115-120 τμ.Απο αυτα 50 ειναι ενιαίος χωρος και τα άλλα δύο υπνοδωμάτια ενα γραφειο,λουτρο wc και διάδρομοι.
Ο μηχανικός που έκανε την μελέτη θέρμανσης υπολόγισε 13500 Kcal.

Συνεχίζεται
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν από math_pro.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4155

• math_pro
  • Το Άβαταρ του/της math_pro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Το κόστος της εγκατάστασης θέρμανσης το υπολογίζω (λίγο αυθέραιτα) σε 6500-7000ευρω.
Παραπάνω ναι παρακάτω οχι.
Εχω προβλέψει χώρο για λέβητα πυρηνόξυλου.
Το θέμα τώρα ειναι το εξής:
Τα 7000 δεν περισσεύουν ,με την έννοια οτι για να δοθουν θα πρέπει να κοπουν απο κάπου αλλού.
Απο καύσιμη υλη μπορω να έχω απο ελαιοκλαδέματα γύρω στον ενα τόνο ξύλα το χρόνο
Ελαιοπυρήνα ακατέργαστη απο το εργοστάσιο την οποία πιστεύω οτι μπορω να κάνω μπρικέτα να την ξεράνω και να την κάψω σε σόμπα αφθονη σε τιμη απο τσάμπα μέχρι ξεφτίλα.
Πυρηνόξυλο τελευταία τιμη που αγόρασε ενας ξάδερφος 9 λεπτα το κιλο σακιασμένο.
Σκέφτομαι λοιπόν και θέλω την γνώμη σας:
Μήπως θα έπρεπε να ξεχάσω τον λέβητα και τα υπόλοιπα και να βάλω μια σομπα στον ενιαίο χώρο
η οποία θα καίει απο ξύλα μέχρι και μπρικέτα απο ελαιοπυρήνα η πυρηνόξυλο η οποιο άλλο υλικό μπορώ να βρω ,και να βάλω και τρία εννιάρια aircondition στα υπνοδωμάτια και το γραφειο με συνολικο κόστος γυρω στα τρία χιλιάρικα και να ξεμπερδευω;
Ρωτάω διότι αν κάνω την λύση αυτη,μετα τον λέβητα τον ξεχνάω εκτός και αν κερδίσω κάποιο λαχείο.
Το σπιτι βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχη του Ηρακλειου στην Κρήτη

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4157

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες563
    • Κάρμα: 23
math_pro έγραψε:
Το σπιτι βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχη του Ηρακλειου στην Κρήτη

Κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες :lol:

Μιά χαρά είστε εκεί βρε τον Χειμώνα......για το καλοκαίρι δεν λέω !!!!! Σούπερ ;)

Ξόδεψε αγαπητέ μου όσα λιγότερα χρήματα μπορείς για το θέμα της θέρμανσης σου. Με τέτοιο θωρακισμένο θερμομονωτικά σπίτι τα έξοδα της θέρμανσης σου θα είναι ελάχιστα.

Αν σου περισσεύουν "στήσε" ένα γερμανικό σύστημα με κάθε αυτοματισμό, έτσι για να το καμαρώνεις και να το ευχαριστιέσαι......και ποιος δεν θα το ήθελε άλλωστε. :)

Αλλά εάν τα οικονομικά όμως είναι αρκετά στενά.....γιατί να κάνεις υπερβολές ?

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4160

• Dr.Raven
  • Το Άβαταρ του/της Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
TEMPCO.jpg
dpas έγραψε:
Φίλε δόκτωρ Raven

Επιπρόσθετα δε, όπως γράφεις υπερ-ασχολήσε με το θέμα της θέρμανσης.. (ανοίγεις πρωί λέβητα… σε μισή ώρα τον κλείνεις… ανάβεις κλιματισμό :woohoo: … κλείνεις μπόιλερ :woohoo: … ανάβεις πάλι κλιματισμό :woohoo: … κλείνεις… :woohoo: . ανάβεις.. :woohoo: ξανακλείνεις… :woohoo: ξανανάβεις :woohoo:
Μήπως λοιπόν, τελικά, έχεις περιορίσει τις ανάγκες σου σε θέρμανση;
Έχεις υπολογίσει βέβαια ότι το κόστος του λέβητα και των κλιματιστικών σου έχει υπερβεί τα 7.000 ευρώ!!!!!!!!
Εγω καλε μου φιλε, οπως εχω τονισει ηδη, δεν ειμαι κανενας γραφικος ουτε αργοσχολος ουτε μου περισσευαν ποτε χρηματα για σπαταλες. Καθε κινηση που εχω κανει, και βασιζομενος παντα στις τεχνικες γνωσεις που διαθετω, ηταν επι 2 χρονια προσεκτικα μελετημενη ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ. Βασει τουτου, τα 7.000 ευρω που δαπανησα σε συσκευες για την οσο το δυνατο οικονομικωτερη θερμανση του σπιτιου μου, τα εχω ξοδεψει σε βαθος 15ετιας.
Ρωτα οποιονδηποτε επαγγελματια θερμουδραυλικο, ψυκτικο, ηλεκτρολογο, δινοντας του τα στοιχεια που παραθετω, και νομιζω οτι θα σου επιβεβαιωσει αυτα που "ισχυριζομαι":
1) Κατοικια 65τ.μ. μονοροφη, ανευ μονωσεων και κεραμοσκεπης, περιοχη Ανατολικη Μακεδονια.
2) Στατικο υψος εγκαταστασης = 1,8 μετρα απο το χαμηλοτερο σημειο του λεβητα μεχρι το υψηλοτερο σημειο των σωματων.
3) Θερμικο φορτιο οικιας (απωλειες) = 25.000 Kcal/h (ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ, ΔΗΛ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙΣΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ = 21.000 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ + 20% ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ = 25.000 Kcal/h)
4) Λεβητας = Buderus Logano G115 - 34KW (30.000 Kcal/h)
5) Καυστηρας = Thyssen TB3b - 59KW max
6) Μποιλερ 100 λιτρα Ιταλικο, το οποιο λειτουργει με δικο του κυκλοφορητη. Δηλαδη δουλευω 2 ξεχωριστους κυκλοφορητες.
7) Σωματα = Buderus - 35.000 Kcal/h ΣΥΝΟΛΟ, δηλαδη +10.000 θερμιδες απο το υπολογισθεν θερμικο φορτιο. Χαρακτηριστικα, εχω τοποθετημενα σε τρια δωματια απο ενα σωμα 33 Χ 60 Χ 1800!
Για να καταλαβεις τις δυνατοτητες του ζευγους Buderus-Thyssen, με ολο το θερμικο φορτιο σε συνδεση (ητοι τα σωματα των 35.000 Kcal/h) μπορει να ανεβασει τη θερμοκρασια του νερου του κυκλωματος (θα σου γραψω αργοτερα τα λιτρα) απο 15 βαθμους στους 75 βαθμους (ητοι +60β) μεσα σε 28 το πολυ λεπτα, ακομη και με εξωτερικη θερμοκρασια κατω απο 0β Κελσιου.

Κλιματιστικα = Hitachi DC Inverter, 2 Χ RAS/RAC D14 EX + 1 X RAS/RAC S18 H2
Τις αναγκες μου για θερμανση, δεν τις εχω περιορισει. Αντιθετα μετα τη προσθηκη των A/C εχω περισσεια, πριν ειχα μολις 22β ενω τωρα 23β θερμοκρασια χωρου.
Οσο για το αναβε - σβησε, εγω δεν κανω τιποτα. Ηλεκτρονικος ειμαι, αλλιμονο! Το συγκροτημα λεβητα-καυστηρα-μποιλερ λειτουργει αυτοματοποιημενα μεσω προγραμματος. Προς τουτο φροντιζει η συσκευη (δικης μου εμπνευσης-κατασκευης, κομμενη και ραμενη στα μετρα μου) το ενα μερος της οποιας βλεπεις στη φωτογραφια. Μετρα εξωτερικη - εσωτερικη θερμοκρασια, κανει αντισταθμιση στο λεβητα, αναβει κατα το δοκουν τον καυστηρα με διαφορικη μεθοδο, μετρα την καταναλωση πετρελαιου, οταν ενεργοποιει το μποιλερ απενεργοποιει τα κλιματιστικα για να μην τιναξει την 25αρα ασφαλεια του πινακα, και διατηρει μονιμα τη θερμοκρασια εντος οικιας στους 23β. Τα κλιματιστικα επι πλεον, ενσωματωνουν ολους τους απαιτουμενους αυτοματισμους. Απλα ειναι προγραμματισμενα για θερμοκρασια 28β απο τις 7.00 εως τις 22.30, και απο τις 22.30 εως τις 7.00 στους 24β.
Στην περιγραφη που εκανα για τη συνδυασμενη - πιο σωστα - χρηση κλιματιστικων/λεβητα, απλα "ξεδιπλωσα" τον αυτοματισμο που χρησιμοποιω στα "εξ ων συνετεθη" (ητοι χειροκινητη λειτουργια). Για να βοηθησω στην κατανοηση του.
Και για να σου δωσω μια εικονα τι :silly: τυπος ειμαι: 1)Aπο το 2005 παρατησα το αυτοκινητο. 2)Δεν εχω κινητο τηλεφωνο.
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν από Dr.Raven.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4171

• ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • 6942-444558 cosmote
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες212
    • Κάρμα: 15
χαίρομαι που διαβάζω ανθρώπους που δείχνουν πραγματικά ενημερωμένοι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια (σχετικά) τεκμηριωμένη άποψη για την θέρμανση με ιονισμό, που φήμες τη θέλουν να είναι η ανακάλυψη του αιώνα, όσον αφορά την απόδοση και την οικονομία.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4173

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
mastoras έγραψε:
Κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες :lol:
Φιλε mastora, ειμαι ΚΑΘΕΤΑ αντιθετος με τις αποψεις σου. Και για να γινω συγκεκριμενος, αυτο το οποιο εγραψες δεν παει ετσι, αλλα ετσι:
Κλαινε οι χηρες, κλαιν και οι ζωντοχηρες :lol:

Για να κανει ριμα.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4175

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 78
Dr.Raven έγραψε:
TEMPCO.jpg
dpas έγραψε:
Φίλε δόκτωρ Raven

Επιπρόσθετα δε, όπως γράφεις υπερ-ασχολήσε με το θέμα της θέρμανσης.. (ανοίγεις πρωί λέβητα… σε μισή ώρα τον κλείνεις… ανάβεις κλιματισμό :woohoo: … κλείνεις μπόιλερ :woohoo: … ανάβεις πάλι κλιματισμό :woohoo: … κλείνεις… :woohoo: . ανάβεις.. :woohoo: ξανακλείνεις… :woohoo: ξανανάβεις :woohoo:
Μήπως λοιπόν, τελικά, έχεις περιορίσει τις ανάγκες σου σε θέρμανση;
Έχεις υπολογίσει βέβαια ότι το κόστος του λέβητα και των κλιματιστικών σου έχει υπερβεί τα 7.000 ευρώ!!!!!!!!
Εγω καλε μου φιλε, οπως εχω τονισει ηδη, δεν ειμαι κανενας γραφικος ουτε αργοσχολος ουτε μου περισσευαν ποτε χρηματα για σπαταλες. Καθε κινηση που εχω κανει, και βασιζομενος παντα στις τεχνικες γνωσεις που διαθετω, ηταν επι 2 χρονια προσεκτικα μελετημενη ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ. Βασει τουτου, τα 7.000 ευρω που δαπανησα σε συσκευες για την οσο το δυνατο οικονομικωτερη θερμανση του σπιτιου μου, τα εχω ξοδεψει σε βαθος 15ετιας.
Ρωτα οποιονδηποτε επαγγελματια θερμουδραυλικο, ψυκτικο, ηλεκτρολογο, δινοντας του τα στοιχεια που παραθετω, και νομιζω οτι θα σου επιβεβαιωσει αυτα που "ισχυριζομαι":
1) Κατοικια 65τ.μ. μονοροφη, ανευ μονωσεων και κεραμοσκεπης, περιοχη Ανατολικη Μακεδονια.
2) Στατικο υψος εγκαταστασης = 1,8 μετρα απο το χαμηλοτερο σημειο του λεβητα μεχρι το υψηλοτερο σημειο των σωματων.
2) Θερμικο φορτιο οικιας (απωλειες) = 25.000 Kcal/h (ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ, ΔΗΛ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙΣΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ = 21.000 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ + 20% ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ = 25.000 Kcal/h)
3) Λεβητας = Buderus Logano G115 - 34KW (30.000 Kcal/h)
4) Καυστηρας = Thyssen TB3b - 59KW max
5) Σωματα = Buderus - 35.000 Kcal/h total
Για να καταλαβεις τις δυνατοτητες του ζευγους Buderus-Thyssen, με ολο το θερμικο φορτιο σε συνδεση (ητοι τα σωματα των 35.000 Kcal/h) μπορει να ανεβασει τη θερμοκρασια του νερου του κυκλωματος (θα σου γραψω αργοτερα τα λιτρα) απο 15 βαθμους στους 75 βαθμους (ητοι +60β) μεσα σε 28 το πολυ λεπτα, ακομη και με εξωτερικη θερμοκρασια κατω απο 0β Κελσιου.
6) Κλιματιστικα = Hitachi DC Inverter, 2 Χ RAS/RAC D14 EX + 1 X RAS/RAC S18 H2
Τις αναγκες μου για θερμανση, δεν τις εχω περιορισει. Αντιθετα μετα τη προσθηκη των A/C εχω περισσεια, πριν ειχα μολις 22β ενω τωρα 23β θερμοκρασια χωρου.
Οσο για το αναβε - σβησε, εγω δεν κανω τιποτα. Ηλεκτρονικος ειμαι, αλλιμονο! Το συγκροτημα λεβητα-καυστηρα-μποιλερ λειτουργει αυτοματοποιημενα μεσω προγραμματος. Προς τουτο φροντιζει η συσκευη (δικης μου εμπνευσης-κατασκευης, κομμενη και ραμενη στα μετρα μου) το ενα μερος της οποιας βλεπεις στη φωτογραφια. Μετρα εξωτερικη - εσωτερικη θερμοκρασια, κανει αντισταθμιση στο λεβητα, αναβει κατα το δοκουν τον καυστηρα με διαφορικη μεθοδο, μετρα την καταναλωση πετρελαιου, οταν ενεργοποιει το μποιλερ απενεργοποιει τα κλιματιστικα για να μην τιναξει την 25αρα ασφαλεια του πινακα, και διατηρει μονιμα τη θερμοκρασια εντος οικιας στους 23β. Τα κλιματιστικα επι πλεον, ενσωματωνουν ολους τους απαιτουμενους αυτοματισμους. Απλα ειναι προγραμματισμενα για θερμοκρασια 28β απο τις 7.00 εως τις 22.30, και απο τις 22.30 εως τις 7.00 στους 24β.
Στην περιγραφη που εκανα για τη συνδυασμενη - πιο σωστα - χρηση κλιματιστικων/λεβητα, απλα "ξεδιπλωσα" τον αυτοματισμο που χρησιμοποιω στα "εξ ων συνετεθη" (ητοι χειροκινητη λειτουργια). Για να βοηθησω στην κατανοηση του.
Και για να σου δωσω μια εικονα τι :silly: τυπος ειμαι: 1)Aπο το 2005 παρατησα το αυτοκινητο. 2)Δεν εχω κινητο τηλεφωνο.

Κάνε κάτι για τις μονώσεις σου. Δεν είναι απώλειες αυτές, 25000 θερμίδες για 65τμ. Τόσες δεν έχει το σπίτι μου που είναι 200 μέτρα...

Με καλές μονώσεις, θα σου έφτανε μιά ξυλόσομπα 8-9kW, αφού είσαι και οικολόγος...

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4184

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
χαίρομαι που διαβάζω ανθρώπους που δείχνουν πραγματικά ενημερωμένοι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια (σχετικά) τεκμηριωμένη άποψη για την θέρμανση με ιονισμό, που φήμες τη θέλουν να είναι η ανακάλυψη του αιώνα, όσον αφορά την απόδοση και την οικονομία.
Κυριε Γιαννη Ευθυμιου, μολις χθες διαβαζα σε ενημερωτικη ηλεκτρονικη "εφημεριδα" που λαμβανω τακτικα απο τη National Instruments μεσω e-mail, οτι κινδυνευει με καταρρευση η θεωρια της σχετικοτητας του Αινσταιν, καθως στο πειραμα OPERA που εκτελουν επιστημονες στο CERN ανακαλυψαν "νετρινα" τα οποια κινουνται με 2ιπλασια η και 3πλασια ταχυτητα απο τα φωτονια (δηλ. απο το φως)! Βασει δε του σχολιου που ακολουθουσε, ταχυτητες διαστημοπλοιων που βλεπαμε μεχρι τωρα σε ταινιες επιστημονικης φαντασιας (οπως το αστροπλοιο ENTERPISE στη σειρα STAR TREK) μπορουν να γινουν πραγματικοτητα.
Με καθε σοβαροτητα και ειλικρινεια, σας δηλωνω οτι βαρεθηκα να διαβαζω για ανακαλυψεις του αιωνα. Ειναι τοσες πολλες. Πρεπει να αποδειχτουν στη πραξη!
Οσο για τον ιονισμο που αναφερεστε, κατι λιγα εχω διαβασει, οσα μου ηταν αρκετα και με βασει την πειρα μου, για να συμπερανω σε 10 λεπτα οτι και αυτο απαιτει ποσα ηλεκτρικης ενεργειας που μπορουμε ανετα να τα χαρακτηρισουμε "μεγαλα". Τωρα, το εαν μπορει να καταφερει π.χ. να θερμανει ενα χωρο 50 κυβικων μετρων με 10 η και 20% λιγωτερη ενεργεια απο οτι ενα κλιματιστικο η ηλεκτρικη θερμαστρα, ειναι θεμα οικονομοτεχνικο και απαιτει αλλου ειδους υπολογισμους για να αποδειχτει εαν συμφερει, δηλαδη σε ποσα χρονια κανει αποσβεση της χρηματικης δαπανης που απαιτει, και τα τοιαυτα. Σε γενικες γραμμες, μην εμπιστευεστε ευκολα ΕΓΧΩΡΙΑΣ προελευσης φημες.
Παρεμπιπτωντως, πριν δυο μηνες διαβασα οτι ο διασημος Bill Gates ιδρυτης της Microsoft και ο πλουσιωτερος ανθρωπος του κοσμου, σηκωσε ολα τα χρηματα του (δηλ. πουλησε τις μετοχες της Microsoft που κατειχε) και τα επενδυσε σε μια ερευνητικη Κινεζικη!!! εταιρια η οποια ασχολειται (σε συνεργασια με Αμερικανους επιστημονες) στην αναπτυξη πυρηνικων αντιδραστηρων 5ης γεννιας. Οπως δε ισχυριζονται, θα ειναι οι πιο ασφαλεις και μικροτεροι σε μεγεθος που εχουν κατασκευαστει μεχρι τωρα.
Σε προηγουμενο ποστ, αναφερα την αναπτυξη συσσωρευτων "Γραφινης" (οχι ΓραφιΤη) οι οποιοι ειναι οι πιο πολλα υποσχομενοι για να αντικαταστησουν τους συσσωρευτες μολυβδου σε ΑΥΤΟΝΟΜΕΣ εγκαταστασεις φωτοβολταικων αλλα και σε ηλεκτροκινητα αυτοκινητα. Αυτοι αναπτυσονται σε Αμερικανικο πανεπιστημιακο κεντρο, αλλα συμφωνα με προσφατη ενημερωση που λαμβανω απο το περιοδικο ELEKTOR χρηματοδοτουν πλεον την ερευνα και Ολλανδοι και Γερμανοι. Αυτο κατι λεει. Οι συσωρευτες Γραφινης, αποτελουνται απο "μονοατομικα" φυλλα Γραφινης (παρομοια με αυτη που χρησιμοποιειται στα μολυβια γραφης) εμβαπτισμενα σε γιελη (GEL) νερου. Συεπως ειναι απολυτα φιλικοι προς το περιβαλλον (για τους οικολογους μας αυτο), σχεδον αφθαρτοι (αντεχουν - απο οτι λενε - ακομη και 100 χρονια σε εκφορτιση - επαναφορτιση, για τους τσιγκουνηδες :lol: μας αυτο) σε σχεση με τους συσσωρευτες μολυβδου, και αλλα πολλα. Τα οποια μενει ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ.
Μεχρι τοτε, τι να σας πω... Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για κανενα.
Ελπιζω να σας βοηθησα καπως.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4186

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Asteris έγραψε:
Κάνε κάτι για τις μονώσεις σου. Δεν είναι απώλειες αυτές, 25000 θερμίδες για 65τμ. Τόσες δεν έχει το σπίτι μου που είναι 200 μέτρα...

Με καλές μονώσεις, θα σου έφτανε μιά ξυλόσομπα 8-9kW, αφού είσαι και οικολόγος...

Να σαι καλα βρε Αστερη. Περιττο να πω, οτι εχεις 100000% δικηο. Αλλα... (οπως το λεν και στα ΓΑΛΛΙΚΑ :lol: ) παραμ γιοκ :lol:
Και για να ξερεις, το οτι παρατησα αυτοκινητα - τηλεφωνα (εδω το - απαραιτητο - σταθερο οταν χτυπαει, βριζω αυθορμητα τον Γκραχαμ Μπελ) δεν εχει να κανει με οικολογια. Ειμαι απλα τυπος που δεν αντεχει πολες σκοτουρες στο κεφαλι του. Δεν μου αρεσουν πραγματα που συμβαλουν στο αγχος και προσπαθω να τα αποφευγω οπως ο διαβολος το λιβανι. Οποιος παρει τηλεφωνο την ωρα που μελετω η προσπαθω να φτιαξω κατι, την "ακουει" κανονικα να φανταστεις!

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4205

• dpas
  • Το Άβαταρ του/της dpas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
    • Κάρμα: 1
Dr.Raven έγραψε:

:cheer: :cheer: :cheer:

Ναιιι, είσαι ωραίος τύπος Δόκτωρα.....
The following user(s) said Thank You: Dr.Raven

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4221

• kostas1
  • Το Άβαταρ του/της kostas1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
dr reaven τι πίνακας είναι αυτός ; που τον βρήκες;Αν θέλεις δώσε πληροφορίες.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.499 δευτερόλεπτα