Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Συζήτηση περί της θέρμανσης των κατοικιών μας

Συζήτηση περί της θέρμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3792

• Dr.Raven
  • Το Άβαταρ του/της Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
    • Κάρμα: 0
Dr Raven δεν ξέρω κατά πόσο είχες εμπειρία με την καύση των ξύλων σε λέβητα στο παρελθόν, αυτό που ξέρω όμως σύμφωνα με τα γραφόμενα σου, είναι ότι ψάχτηκες αρκετά με την μουτζούρα
Φιλε mastora, εγω κατανοω περισσοτερο απο οσο φανταζεσαι τη δυσχερη θεση στην οποια βρισκεσαι.
Επισης θα παρακαλουσα τους λοιπους φιλους, να μην ποσταρουν αλλες απαντησεις - πλακα. Ενταξει, τον χαβαλε μας τον καναμε ολοι, φτανει τοσο. Αν εχετε καμια φαεινη ιδεα πως να καθαρισουμε την πισσα και οχι πως να κανουμε πυραυλο εδαφους - αερος ενα λεβητα, καλοδεκτες οι απαντησεις σας. Σεβαστειτε το Θεμα του mastora παρακαλω.
Αλλα οπως παντα, πισω και απο αυτη την ταλαιπωρια μας βρισκεται τουτο το κρατος - σουργελο και οι 300 εκλεγμενοι διαχειριστες του. Αν ειχα τη δυνατοτητα, θα τους ειχα απαγαγει ολους μαζι και θα τους εβαζα να κατσουν για καμια βδομαδα στο Κ. Νευροκοπι αυτη την εποχη. Μεσα σε καμια πατατο-αποθηκη κατα προτιμηση. Μονο ετσι θα την παρουνε χαμπαρι. Δεν μπορεις κυριε να κοπανας φορους επι φορων σε ενα τοσο ζωτικης σημασιας αγαθο, οπως το πετρελαιο θερμανσης για εμας που ζουμε στη Βορεια Ελλαδα, χωρις πρωτα να μας προσφερεις μια εναλλακτικη διεξοδο. Η οποια δεν ειναι αλλη απο την ολοκληρωση του δικτυου μεταφορας φυσικου αεριου απο την Ρωσια. Το εργο εχει κολησει εδω και δυο χρονια, οι αγωγοι φτασανε 1 τετραγωνο απο το σπιτι μου, και μετα τερμα... Στην Βορεια Ευρωπη, χρονια τωρα χρησιμοποιουν για θερμανση και μαγειρεμα φυσικο αεριο. Εδω, δικτυα μονο στην Αθηνα και Θεσ/νικη υπαρχουν ολοκληρωμενα. Αλλα η τιμη παλι ειναι υψηλη. Γιατι το φυσικο αεριο το φερνουν με καραβια απο την Αραπια, οποτε επιβαρυνεται πολακις με το κοστος μεταφορας. Αυτο το οποιο θα διατιθεται με συνεχη ροη μεσω των αγωγων μεταφορας απ' ευθειας απο την πηγη παραγωγης του, θα ειναι σαφως φθηνοτερο. Αν υπολογισουμε δε οτι σε ενα κομπλε πανελλαδικο δικτυο θα συνδεθουν στο αμεσσο μελλον και οι αγωγοι απο Ισραηλ, Κυπρο αλλα και της ιδιας της Ελλαδας (εκτιμω σε 2 χρονια) τοτε υποθετω η τιμη πωλησης του θα μπορουσε να ειναι καμια 0,50 Ευρω το λιτρο.
Σε αυτη τη περιπτωση, πολυ ευχαριστως θα αλλαζα απλα τον καυστηρα πετρελαιου του λεβητα μου με εναν αεριου (κοστος καμια 400 Ευρω) και θα συνδεομουν στο δικτυο. Απο κει και περα, καλο το ξυλο καλοι και οι αντιστοιχοι λεβητες. Αλλα αυτα ειναι για το χωριο μας, οχι για την πολη που μενουμε μονιμα. Τα ξυλα ειναι σκετος εφιαλτης, απιστευτος μπελας! Φαντασου μια ωραια πεντακαθαρη - πριν λιγους μηνες - αποθηκη γεματη καπνα, σταχτες, σκονη κλπ. Ασε δε το κοστος, για ενα αξιοπρεπη λεβητα συν τα παρελκομενα του, να πρεπει να πληρωσεις απο 3 μεχρι 4 χιλιαδες Ευρω! Το ιδιο ισχυει και για τα πελλετ. Ξερετε ποσοι γνωστοι μου, θυματα της "σπεκουλας" που επεσε αφθονη το φθινοπωρο, τραβαν τα μαλια τους ακομη? Που πας ρε Καραμητρο? Αλλα η θεια μου η Σουζανα εχει περισσοτερο μυαλο απο αυτους: "Βρε παιδακι μου αυτοι ειναι τρελοι ολοι τους. Εμεις καναμε ΑΜΑΝ μεχρι να βγουν οι θερμαστρες πετρελαιου και να γλυτωσουμε απο τα αναθεματισμενα καυσοξυλα. Μπουγαδα δεν μπορουσαμε να αφησουμε στο σχοινι, ολη η πολη βρωμουσε καπνα τη νυχτα".
Συνεχιζεται
Τελευταία διόρθωση: 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν από KERBEROS.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
The following user(s) said Thank You: jnet

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3797

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Dr Raven δεν ξέρω κατά πόσο είχες εμπειρία με την καύση των ξύλων σε λέβητα στο παρελθόν, αυτό που ξέρω όμως σύμφωνα με τα γραφόμενα σου, είναι ότι ψάχτηκες αρκετά με την μουτζούρα
Παμε παρακατω.
Εσυ, θα με ρωτουσατε, τι θα εκανες? Εγω ελαβα τα μετρα μου απο το 2005, μολις το πετρελαιο αρχισε να "τσιμπαει" τα 0,50 Ευρω το λιτρο. Σημειωστε οτι η κεντρικη θερμανση του σπιτιου μου, "οδηγειται" απο ενα σουπερ ποιοτικο και οικονομικο ζευγος: 1)Λεβητας Buderus G115 34KW 2)Καυστηρας THYSSEN TB3B. Επισης ολα τα σωματα, ειναι και αυτα Buderus. Αν και πληρωσα 1.300.000 δραχμες για να τα αγορασω ολα αυτα, ειχα παντα μια οικονομια της ταξης του 15% σε σχεση με αλλα συστηματα. Το ετος κατασκευης του σπιτιου μου ειναι το 1961, ειναι μονοκατοικια 65 τ.μ. με παληα κουφωματα και χωρις κεραμοσκεπη. Σκετη απωλεια δηλαδη. Ο αερας μπαινει απο τη βορεια πλευρα και βγαινει απο τη νοτια :woohoo: Χαρακτηριστικα, το θερμικο φορτιο του (δηλ οι απωλειες) ειναι 24.500 Kcal/h!!!! :ohmy: Για συγκριση, φανταστειτε οτι το σπιτι της αδερφης μου - οπου τοποθετησαμε τον ξυλολεβητα Kombi - ειναι μονοκατοικια 220 τ.μ. ηλικιας μολις 10 ετων, αριστα μονωμενη με θερμικο φορτιο 25.600 Kcal/h, δηλαδη απαιτει μολις 1.000 θερμιδες επιπλεον!!! Και στα δυο σπιτια, ο υπολογισμος του θερμικου φορτιου εγινε απο εμενα, με την ιδια μεθοδο. Η αδερφη μου βαλανε πιο φτηνο συστημα κεντρικης θερμανσης, ετσι ενω εγω καταναλωνα 2.200 λιτρα ΚΜΟ αυτοι καταναλωναν 3.000 λιτρα ΚΜΟ ανα ετος. Εγω ειχα μονιμα 22,5 βαθμους θερμοκρασια χωρου, αυτοι μολις 21,5. Λοιπον, το 2005 αποφασισα να "ξαλαφρωσω" τη κεντρικη θερμανση μου απο το μισο φορτιο, αγοραζοντας τρια κλιματιστικα inverter ενεργειακης κλασης Α, με συνολικη αποδοση 46.000 Btu η 12.000 Kcal/h. Πληρωσα περιπου 3.000 Ευρω, αλλα το αποτελεσμα της συνδυασμενης λειτουργιας κεντρικης θερμανσης - κλιματιστικων ηταν απροσδοκητα εξαιρετικο! Επεσε η καταναλωση σε πετρελαιο σχεδον κατα 2/3 η στα 850 λιτρα ΚΜΟ ανα ετος, ενω η ηλεκτρικη ενεργεια που καταναλωνουν τα κλιματιστικα ειναι 4.000 KWh ΚΜΟ το χειμερινο τετραμηνο. Σε χρηματα με τις τρεχουσες τιμες: 1)Ρευμα: 4.000KWh X 0,073EU = 292EU + 13%ΦΠΑ = 330ΕU 2)Πετρελαιο: 850lt X 0,95EU = 808EU. Γενικο συνολο για θερμανση: 1.150 Ευρω. Ακομη και 1,5 Ευρω το λιτρο να παει το πετρελαιο, και 15% αυξηση πανω απο 2.500KWh καταναλωση που ανακοινωσε η ΔΕΗ προσφατα, παλι θα ξοδευω: 1)Πετρελαιο: 850lt X 1,50EU = 1275EU 2)Ρευμα: 4.000KWh X 0,085EU = 340EU + 13%ΦΠΑ = 385EU. Συνολο δηλαδη: 1.660 Ευρω. Σιγα μη βαλω λεβητα καυσης στερεων καυσιμων! Το πολυ πολυ να δαπανουσα αυτα τα χρηματα για να αντικαταστασησω τα κρισιμα κουφωματα του σπιτιου, η και ολα, και να κερδισω αλλο ενα 20% σε οικονομια, οποτε θα πεσω στα 1.300 Ευρω ετησιως. Λεμε τωρα... :unsure: Κι' ομως, τα νουμερα αυτα ειναι ρεαλιστικα.
Ο κοσμος δυστυχως - δηλαδη οι Ελληναρες - σκεφτεται ως επι το πλειστον το εφε και οχι την πρακτικοτητα οπως κανουν οι μηχανικοι η οι τεχνικοι οπως εγω. Δηλαδη: Αν εγω εχτιζα καινουργιο σπιτι, θα εριχνα το βαρος στις μονωσεις και στη θερμανση καθως ζω στη Βορεια Ελλαδα. Και τι θερμανση θα εβαζα? Φυσικα ενδοδαπεδια, οσο και να μου κοστιζε τουτο. Ο περισσοτερος κοσμος γνωριζει οτι η ενδοδαπεδια απαιτει νερο θερμοκρασιας μολις 45 βαθμων για να σου προσφερει θερμοκρασια χωρου 22 βαθμων. Και θα χρησιμοποιουσα "Αντλιες Θερμοτητας" οι οποιες ειναι ιδιες με τις διπλες εξωτερικες μοναδες των κλιματιστικων. Φυσικα θα εφτιαχνα ενα σπιτι το πολυ 120 τ.μ.
Συνεχιζεται

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3803

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Δηλαδη, θα εριχνα το κυριο βαρος της θερμανσης στην ηλεκτρικη ενεργεια. Απο αυτο δηλαδη που εχουμε "να φανε και οι κοτες" στην Ελλαδα. Τι λιγνιτες, εχουμε επιβεβαιωμενα κοιτασματα για 100 χρονια ακομη, μεχρι τοτε δεν θα υαρχει ο πλανητης! Τι ηλιακη ενεργεια, τι αιολικη, τι γεωθερμικη! Εχω Σουηδο φιλο απο αλλο φορουμ, που μενει στο Lycksele 500 χλμ απο τον αρκτικο κυκλο. Οταν τον ρωτησα με τι ζεσταινονται εκει, μου απαντησε με ηλεκτρικη ενεργεια! Εκει εχουν μεγαλα εργοστασια ξυλειας, και τα μπαζα τα χρησιμοποιουν σε ενα θερμοηλεκτρικο σταθμο παραγωγης ενεργειας ο οποιος φτανει και υπερκαλυπτει τις αναγκες αυτης της πολης των 12.500 κατοικων στο μακρινο Βορα :)
Τις περισσοτερες ημερες του χειμωνα, εχουμε ηλιοφανεια εδω στη Βορεια Ελλαδα. Εχω παρατηρησει οτι, ο ηλιακος μου θερμοσιφωνας διπλου συλλεκτη και μποιλερ 150 λιτρα, παραγει ζεστο νερο θερμοκρασιας σχεδον 50 βαθμων ακομη και αν κανει παγωνια! Απιστευτο! Τι να τα κανω τα φωτοβολταικα? Να πουλαω ρευμα στη ΔΕΗ? Δεν αγοραζει αλλο! Φλομωσε απο την υπερπροσφορα! Αντιθετα με ενα η δυο ζευγη ηλιακων συλλεκτων, και ενα ωραιο δοχειο αδρανειας συνδυασμενης λειτουργιας 1.000 λιτρων (στο site της BUDERUS μπορειτε να τα δειτε αυτα πολυ αναλυτικα) συνδεμενο μεταξυ ηλιακων και λεβητα, θα ειχα ακομη μεγαλυτερη οικονομια σε πετρελαιο. Το κοστος μιας τετοιας πατεντας, ειναι περιπου 1.800 Ευρω. Και ολα θα δουλευουν καθαρα, αυτοματα, ασφαλη. Και οχι μουτζουρες και καπνες.
Η ηλεκτρικη ενεργεια (να που απο σποντα ο διοικητης της ΔΕΗ ειπε μια αληθεια εστω και απο κακη προθεση) ειναι φτηνη στην Ελλαδα και δεν υπαρχει λογος να ακριβυνει, γιατι οι πηγες της ειναι αφθονες στη πατριδα μας. Οταν θα ειναι διαθεσιμο και το φυσικο αεριο - το δικο μας και το ξενο, η Ελλαδα ειναι κομβος συλλογης-διανομης προς το βιομηχανικο Βορα - ελπιζω σε 2 χρονια, τοτε λυπαμαι αλλα πολλοι θα μετανιωσουν για τα 2 η 3 η και 4 χιλιαρικα που σπαταλησαν για να αγορασουν ενα "μοντερνο" :silly: λεβητα στερεων καυσιμων. Αυτα ειπαμε, ειναι για τα χωρια μας οπου μαλλιστα και μπορεις να αγορασεις απ' ευθειας απο τη Δασικη Υπηρεσια για 50 - 60 Ευρω τον τονο! Οχι τα 130 Ευρω που πουλιεται το ξυλο στη Θεσ/νικη. Ουτε το καλης ποιοτητας πελλετ που πουλιεται παντου 230 Ευρω ο τονος... Στα σπιτια μας στην πολη, απλα πρεπει να "κρατησουμε αμυνα" για 1 - 2 χρονια περιμενοντας το αεριο. Αλλα αυτο ισχυει μονο για οσους "ταπεινους" αρκεστηκαν τοσα χρονια σε μικρα σπιτια, μεχρι 100 τ.μ. Οχι για τους "εφετζηδες" που μολις βρηκαν ανοικτες τις κανουλες στεγαστικων δανειων απο τις τραπεζες εσπευσαν να χτισουν κατι πελωρια σπιτια - ανακτορα, θαρεις και θα εδιναν δεξιωσεις 2 - 3 φορες τη βδομαδα! Αυτοι, ας προσεχουν περισσοτερο αλλη φορα. Αυτοι ειναι που πεφτουν τωρα θυματα της σπεκουλας των εμπορων περι τα στερεα καυσιμα, και ποσο οικονομικα και οικολογικα και... οτι φανταστεις αλλο σου αραδιαζουν.

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3806

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 76
Το μέγεθος του σπιτιού, λίγο έχει να κάνει με την κατανάλωση. Όλα παίζονται στην μόνωση. Έχω 200τμ και έκαιγα 2 τόνους πετρέλαιο (φέτος 6-7 τόνους ξύλο) και φίλος με 140τμ έκαψε 4 τόνους πετρέλαιο. Αν κάνανε όλοι μονώσεις τύπου Φιλανδίας όταν χτίζανε, θα έφτανε και ο ήλιος και το ηλεκτρικό και εδώ.

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3816

• Nasikas
  • Το Άβαταρ του/της Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες265
    • Κάρμα: 33
Άκρως ενδιαφέροντα και σε σωστή βάση τα περισσότερα.
Για το παρακάτω θέμα μάλιστα, είχα μόλις χθες μία γερή κόντρα με φίλο μου
βρηκαν ανοικτες τις κανουλες στεγαστικων δανειων απο τις τραπεζες εσπευσαν να χτισουν κατι πελωρια σπιτια - ανακτορα, θαρεις και θα εδιναν δεξιωσεις 2 - 3 φορες τη βδομαδα

Όμως επειδή μεγάλωσα με καυσόξυλα και έχω ψαχτεί αρκετά, θα ήθελα να καταγράψω κάποιες σκέψεις.
1. Για το αν συμφέρει ή όχι η χρήση πέλλετ έχει ξοδευτεί πολύ μελάνι. Δεν επεκτείνομαι επειδή θεωρείται ότι έχω συμφέροντα πλέον λόγω παράλληλης επαγγελματικής ενασχόλησης. (θυμίζω: κύριο επάγγελμα κτηνοτρόφος)

2. ΚΑΥΣΟΞΥΛΑ. Συμφωνώ και επαυξάνω για΄την χαμαλίκα και την βρωμιά που έχουν. Γέλασα με τούτη την φραση που την έχω ζήσει στο πετσί μου.
Εμεις καναμε ΑΜΑΝ μεχρι να βγουν οι θερμαστρες πετρελαιου και να γλυτωσουμε απο τα αναθεματισμενα καυσοξυλα. Μπουγαδα δεν μπορουσαμε να αφησουμε στο σχοινι, ολη η πολη βρωμουσε καπνα τη νυχτα".
Αναρωτήθηκε όμως κανείς τι φταίει; Πόσοι συνέλληνες χρησιμοποιούν περυσινά ξύλα αποθηκεύοντας κάθε Ιούνη για την μεθεπόμενη σαιζόν; Σε ποιά μάντρα καυσόξυλων βρήκατε ξύλα με κατώτερη του 50% υγρασία; Πριν ένα μήνα βρέθηκα στα περίχωρα Λαγκαδά και τα άκοπα της μάντρας είχαν φύλλα επάνω (στις άκρες). Έκοψα ένα κοτσάνι και την άλλη μέρα η κατσίκα το έφαγε με πολύ ευχαρίστηση.
---Πως λοιπόν με υγρά καυσόξυλα περιμένετε να μην έχετε χαμηλές αποδόσεις, απίστευτη πίσσα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ γενικώς;
Που αν προσθέσουμε την παράμετρο της πλημμελούς γνώσης και ζμανφουτισμού της πλειονότητας των πωλητών- εγκαταστατών θέρμανσης, το πρόβλημα οξύνεται (εξαιρούνται οι συμφορουμίτες εγκαταστατες- μόνον απο το γεγονός ότι ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ_ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ_ΓΡΑΦΟΥΝ, δείχνουν ένα άλλο επίπεδο. Να ξέρατε τιέχουν δει τα μάτια μου....)

- Για το θέμα της καύσης στερεών καυσίμων θα άξιζε να δει η Πολιτεία τι γίνεται στις Smoke Control Areas της Μ. Βρεττανίας. Πλοηγηθείτε στην ιστοσελίδα να δείτε τι ισχύει σε χώρες που θέλουν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα με σωστά μέτρα. smokecontrol.defra.gov.uk/fuels.php?country=e

DSCN2791.JPG

δείτε πρωί τον Τυρναβο.....καπνός παντού

Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα μιλούσα για τον ξενομανή ΕΛΛΗΝΑ.

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3819

• Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
στην παραπάνω φωτογραφία μπορεί κάποιος να δει και το πρόβλημα της αποψίλωσης .
Στο πετρώδες που είναι ακριβώς δίπλα στην πόλη δεν έχει μείνει απο εκατοντάδες χρόνια βλάστηση ούτε για δείγμα.
Στα απέναντι και μακρινότερα είναι γεμάτο πουρνάρι. Βλέπετε δεν εφταναν μέχρι εκεί να ξυλεύσουν.

Εκεί θα καταλήξουμε αν δεν πάρουν μέτρα τα Δασαρχεία.....λέμε τωρα...τα ΓραφείοΔασαρχεία επι το σωστότερο.

Επιβεβαιώνομαι.

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3822

• Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Για την χρήση της ηλεκτρικής ενέργειας για θέρμανση, νομίζω ότι προς το παρόν και με κατάλληλες συσκευές, δεν είναι άσχημα. Το είχα γραψει και παλιότερα με πίνακα σε άλλο φόρουμ.
Όμως έχουμε ακόμα φτηνό ρεύμα στην Ελλάδα. Ας περιμένουμε.....

Για την σωστή μόνωση δεν χρειάζεται κουβέντα. Είναι αυτονόητο. Σε σχετική ημερίδα είχα μείνει άφωνος με όσα είδα για ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ και τις εξελίξεις στην Ευρώπη.

Επιβεβαιώνομαι.

Απ: Καθαρισμός Πίσσας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3826

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Το μέγεθος του σπιτιού, λίγο έχει να κάνει με την κατανάλωση. Όλα παίζονται στην μόνωση. Έχω 200τμ και έκαιγα 2 τόνους πετρέλαιο (φέτος 6-7 τόνους ξύλο) και φίλος με 140τμ έκαψε 4 τόνους πετρέλαιο. Αν κάνανε όλοι μονώσεις τύπου Φιλανδίας όταν χτίζανε, θα έφτανε και ο ήλιος και το ηλεκτρικό και εδώ.
Αστερη "αστερι", εγω σε κατανοω απολυτα ως τεχνικος αν και μη θερμουδραυλικος. Το ειπα και σε αλλο Θεμα, οτι πανω απ' ολα ειμεθα "μηχανικοι" (εγω ηλεκτρολογος - ηλεκτρονικος) και διαθετουμε τη βασικη καταρτιση περι καυσης υδρογονανθρακων, ατμοσφαιρικης πιεσης κλπ, ενω γνωριζουμε βασικες αρχες φυσικης και εστω λιγα μαθηματικα. Οταν θελουμε να εμβαθυνουμε σε ενα θεμα, απλα ανατρεχουμε στο διαδικτυο, η πληροφορια ειναι ΑΦΘΟΝΗ! Ζητω συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος, θελω απλα να τονισω οτι INTERNET δεν ειναι μονο το facebook το tweeter κλπ "μεσα κοινωνικης δικτυωσης - εκμαυλισμου" :(
Ειναι τα φορουμ σαν και τουτο δω, η wikipedia κλπ που παρεχουν τεραστια διευκολυνση σε οποιον ενδιαφερεται ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΣΗ!
Θελω λοιπον να παραθεσω στην πολυ σωστη τοποθετηση σου, οτι καποιες φορες λογω κακου σχεδιασμου απο "μπουφο" αρχιτεκτονα ενος σπιτιου (φαντασου σπιτι ψηλο με υπερωο, οπως στις εκκλησιες) η κυκλοφορια του θερμου αερα απο κατω προς τα πανω και "τουμπαλιν" (οχι Ταλιμπαν) ειναι πολυ δυσχερης. Παγιδευεται! Αυτο αντιμετωπιζουμε στο σπιτι της αδερφης μου. Τεχνικος - με παρασημα - ενεργειακων τζακιων ηρθε ανετος και με αερα για να προτεινει λυση, και εφυγε με κατεβασμενα αυτια οταν ειδε διαμορφωση χωρου! Απλα ψελισε: "Δεν μπορω να εγγυηθω τα 2.500 Ευρω που θα μου πληρωσεις οτι θα σε σωσουν".
Αυτα εννοω οταν μιλαω για τον εφε του Ελληναρα. Τι να το κανεις σπιτι 220 τ.μ. με 3 υπνοδωματια, 3 τουαλετες και το υπολοιπο σαλοτραπεζαρια μονοκοματη. Ποσω δε μαλλον, οταν κατοικειται απο μολις 2 ατομα - πλεον - και 2 γατες! Δεν θυμαμαι απ'εξω τα κυβικα μετρα (αυτα υπολογισα οταν εβγαλα θερμικες απωλειες, οχι τα τετραγωνικα). Αυτο που θυμαμαι σιγουρα, ειναι οτι στις θερμικες απωλειες προσθετουμε παντα προσαυξηση (20%???) λογω δυσχερους κυκλοφοριας αερα μεσα απο τα σωματα, π.χ. οταν μπροστα απο το σωμα βαλουμε ενα καναπε.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3875

• kostas1
  • Το Άβαταρ του/της kostas1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
dr Raven.Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να αναφερόμαστε στους Ελληνάρες που έκαναν (220 τμ) σπίτι γιατί για να το έκαναν κάποιο λόγο θα είχαν (δεξιωσεις -εφέ-διάφοροι λόγοι)Τώρα για το θέμα του τι θα κάψει ο καθένας είναι δικό του πρόβλημα (αν θα είναι θερμαστής -χαμάλης) και επιτέλους ίσως θα έπρεπε να αποκτήσουμε οικολογική συνείδηση σαν λαός και αποδεδειγμένα η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα είναι η πλέον απαγορευμένη και πέρα από αυτό η ΔΕΗ μας επιβραβευει σαν καλούς πελατες με συνεχείς αυξήσεις (+12.0%) στο οικιακό τιμολόγιο από 1/1/2012 και έχουμε μέλλον σε αυτό.Το μέλλον στην θέρμανση σε όλον τον κόσμο γυρίζει πολλές δεκαετίες πισω αν το θέλουμε η όχι.Όσο για το πετρελαιο η το αέριο που αναφέρεις σαν συμφέρουσα προσφορά νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί ότι έχει να κάνει με μονοπώλιο και καρτέλ στην Ελλάδα όλοι μας έχουμε πικρή εμπειρία. Όλα αυτά δεν είναι επίθεση προς εσένα αλλά μια παρέμβαση.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3896

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
kostas1 έγραψε:
dr Raven.Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να αναφερόμαστε στους Ελληνάρες που έκαναν (220 τμ) σπίτι γιατί για να το έκαναν κάποιο λόγο θα είχαν (δεξιωσεις -εφέ-διάφοροι λόγοι)Τώρα για το θέμα του τι θα κάψει ο καθένας είναι δικό του πρόβλημα (αν θα είναι θερμαστής -χαμάλης) και επιτέλους ίσως θα έπρεπε να αποκτήσουμε οικολογική συνείδηση σαν λαός και αποδεδειγμένα η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα είναι η πλέον απαγορευμένη και πέρα από αυτό η ΔΕΗ μας επιβραβευει σαν καλούς πελατες με συνεχείς αυξήσεις (+12.0%) στο οικιακό τιμολόγιο από 1/1/2012 και έχουμε μέλλον σε αυτό.Το μέλλον στην θέρμανση σε όλον τον κόσμο γυρίζει πολλές δεκαετίες πισω αν το θέλουμε η όχι.Όσο για το πετρελαιο η το αέριο που αναφέρεις σαν συμφέρουσα προσφορά νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί ότι έχει να κάνει με μονοπώλιο και καρτέλ στην Ελλάδα όλοι μας έχουμε πικρή εμπειρία. Όλα αυτά δεν είναι επίθεση προς εσένα αλλά μια παρέμβαση.
Χμμμ... Βλεπω οτι εισαι σχεδον καθετα αντιθετος με τις αποψεις μου. Κανενα προβλημα Κωστας, δημοκρατια εχουμε αλλωστε. Αν και εκει που λες οτι "δεν ειναι σωστο να αναφερομαστε στους Ελληναρες που εκαναν 220 τ.μ. σπιτι για δεξιωσεις - εφε" και οτι "δικο του προβλημα αν θα γινει θερμαστης - χαμαλης", βλεπω μεγαλη αντιφαση: Αν εχεις περισσευμα αρκετα λεφτα για να ξοδευεις σε δεξιωσεις, παρτυ κλπ, πρεπει να εισαι μαζοχιστης για να τσιγκουνευεσαι 1,5 χιλιαρικο παραπανω εξοδα το χρονο για θερμανση με πετρελαιο! :)
Οσο για οικολογικη συνειδηση, οσον αφορα τη θερμανση του σπιτιου μας ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ, θα αποκτησουμε οταν μας περισσευουν χρηματα ξανα. Μεχρι τοτε, θα ειναι ειδος πολυτελειας. Εξαλλου, το 70% της παγκοσμιας μολυνσης της ατμοσφαιρας προερχεται απο Κινα, ΗΠΑ, Ινδια κλπ. Χωρες που δεν σεβονται το πρωτοκολο του Κυοτο. Τι ρυπανση να προκαλεσει και η ψωροκωσταινα? :silly: Με 10 - 15 τσιμινιερες που απομεινανε και απο αυτες οι 10 της ΔΕΗ? Εγω νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησουμε απο πιο απλα πραγματα, οπως: να μην πεταμε σκουπιδια και μπαζα οπου βρουμε, να προστατευουμε τις ακτες μας, να μη καταστρεφουμε τα δαση μας για να τα κανουμε οικοπεδα κλπ, να μην αφηνουμε το σκυλο μας να τριγυρνα αδεσποτος και να "τα κανει" στο δρομο, να μαζεψουμε και να φροντισουμε τα αδεσποτα σκυλια και γατια, να σεβονται οι οδηγοι τους ποδηλατες (εγω δεν εχω αυτοκινητο εδω και 7 χρονια, μονο ενα ποδηλατο) και αλλα πολλα. Αυτα τουλαχιστον ειναι και ευκολα, ΚΑΙ ΑΝΕΞΟΔΑ. Οσο για την ηλεκτρικη ενεργεια, ειπα ηδη τις αποψεις μου και καταθεσα και νουμερα προς τεκμηριωση. Δεν χρειαζεται να επεκταθω παραπερα, απλα θα σου θεσω το εξης ερωτημα: Εαν το Ιραν - οπως μεταδιδεται αυτο το καιρο - ελθει σε αντιπαραθεση με τις ΗΠΑ και κλεισει τα στενα του Ορμουζ οπως απειλει, τοτε παυει αυτοματως και το πετρελαιο με πιστωση στην Ελλαδα. Μεγαλο χαος προβλεπεται, καυσιμα με δελτιο, ουρες στα βενζινζδικα, παρατημενα αυτοκινητα κλπ. Ποιος δεν επηρεαζεται απο μια τετοια κριση στην Ελλαδα? Μα φυσικα μονο τα θερμοηλεκτρικα εργοστασια παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας. Ειπαμε, λιγνιτη εχει η Ελλαδα ΔΙΚΟ ΤΗΣ να καψει για 100 χρονια. Αν προσθεσουμε και τα υδροηλεκτρικα και τα φωτοβολταικα και τα αιολικα, το μονο που δεν θα λειψει ποτε στην Ελλαδα ειναι το ηλεκτρικο ρευμα. Αδιαφορα με το τροπο παραγωγης του. Αυτο λεω. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, στο Lycksele στη Βορεια Σουηδια, θερμαινονται με ρευμα παραγομενο απο θερμοηλεκτρικο σταθμο που καιει τα μπαζα απο τις βιομηχανιες ξυλου (η ΙΚΕΑ, αυτη η πολυεθνικη που παραγει budget-επιπλα που πουλιουνται σε σουπερ μαρκετς, εχει το μεγαλυτερο εργοστασιο της εκει). Προσεξε ομως τη διαφορα μεταξυ Σουηδου και Ελληνα: Ο Σουηδος μαζευει ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΥΣΗΣ και διανμει την ενεργεια που παραγεται υπο μορφη ηλεκτρισμου, ενω ο Ελληνας μαζευει τα μπαζα, παρασκευαζει πελλετ και μπριγκετες, και τα πουλα σε καθε ενα καταναλωτη ξεχωριστα για να τα καψει μονος του. Δηλαδη η διαφορα βρισκεται στη συλλογικοτητα της χρησης της βιομαζας. Σαφως στον Σουηδο καταναλωτη ερχεται φθηνοτερα το τελικο προιον, το ηλεκτρικο ρευμα δηλαδη. Ο Ελληνας πρεπει να πληρωσει για λεβητες, καμιναδες, δοχεια αδρανειας κλπ ωστε να καψει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗ ΒΙΟΜΑΖΑ. Και να πληρωνει 230 Ευρω το τονο, συν τη ταλαιπωρια. Δεν ξερω αν με αντιλαμβανεσαι, αλλα θελω να πω οτι μονο η συλλογικη εκμεταλευση των βιο-καυσιμων μπορει να ειναι οικονομικα ωφελιμη για ολους.
Εν κατακλειδι, δεν ειμαι κολημενος στο ρυπογονο λιγνιτη. ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Αυτη και μονο αυτη ειναι το μελλον. Με οποιδηποτε τροπο και αν παραγεται.
Edit: Ξεχασα να απαντησω στο τελευταιο σκελος του ποστ σου. Αναφερομαι σε πετρελαιο και φυσικο αεριο, μονο σαν πηγες θερμανσης που υποστηριζουν τις αντιστοιχες ηλεκτρικες οπως τα κλιματιστικα inverter η οι αντλιες θερμοτητας. Εδω μιλαω με ντοκουμεντα 7ετους παρατηρησης: Τα 2/3 της θερμικης ενεργειας που χρειαζομαι για να ζεσταθει το σπιτι μου προερχεται απο τα κλιματιστικα (αρα ηλεκτρικη) και μολις το 1/3 απο το λεβητα πετρελαιου. Σχεση καταναλωσης δηλαδη: 67% ηλεκτρικο ρευμα προς 33% πετρελαιο (η φυσικο αεριο στο μελλον).
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν από Dr.Raven.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3897

• pantelis1973
  • Το Άβαταρ του/της pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες55
    • Κάρμα: 6
Dr.Raven έγραψε:
kostas1 έγραψε:
Χμμμ... Βλεπω οτι εισαι σχεδον καθετα αντιθετος με τις αποψεις μου. Κανενα προβλημα Κωστας, δημοκρατια εχουμε αλλωστε. Αν και εκει που λες οτι "δεν ειναι σωστο να αναφερομαστε στους Ελληναρες που εκαναν 220 τ.μ. σπιτι για δεξιωσεις - εφε" και οτι "δικο του προβλημα αν θα γινει θερμαστης - χαμαλης", βλεπω μεγαλη αντιφαση: Αν εχεις περισσευμα αρκετα λεφτα για να ξοδευεις σε δεξιωσεις, παρτυ κλπ, πρεπει να εισαι μαζοχιστης για να τσιγκουνευεσαι 1,5 χιλιαρικο παραπανω εξοδα το χρονο για θερμανση με πετρελαιο! :)
Οσο για οικολογικη συνειδηση, οσον αφορα τη θερμανση του σπιτιου μας ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ, θα αποκτησουμε οταν μας περισσευουν χρηματα ξανα. Μεχρι τοτε, θα ειναι ειδος πολυτελειας. Εξαλλου, το 70% της παγκοσμιας μολυνσης της ατμοσφαιρας προερχεται απο Κινα, ΗΠΑ, Ινδια κλπ. Χωρες που δεν σεβονται το πρωτοκολο του Κυοτο. Τι ρυπανση να προκαλεσει και η ψωροκωσταινα? :silly: Με 10 - 15 τσιμινιερες που απομεινανε και απο αυτες οι 10 της ΔΕΗ? Εγω νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησουμε απο πιο απλα πραγματα, οπως: να μην πεταμε σκουπιδια και μπαζα οπου βρουμε, να προστατευουμε τις ακτες μας, να μη καταστρεφουμε τα δαση μας για να τα κανουμε οικοπεδα κλπ, να μην αφηνουμε το σκυλο μας να τριγυρνα αδεσποτος και να "τα κανει" στο δρομο, να μαζεψουμε και να φροντισουμε τα αδεσποτα σκυλια και γατια, να σεβονται οι οδηγοι τους ποδηλατες (εγω δεν εχω αυτοκινητο εδω και 7 χρονια, μονο ενα ποδηλατο) και αλλα πολλα. Αυτα τουλαχιστον ειναι και ευκολα, ΚΑΙ ΑΝΕΞΟΔΑ. Οσο για την ηλεκτρικη ενεργεια, ειπα ηδη τις αποψεις μου και καταθεσα και νουμερα προς τεκμηριωση. Δεν χρειαζεται να επεκταθω παραπερα, απλα θα σου θεσω το εξης ερωτημα: Εαν το Ιραν - οπως μεταδιδεται αυτο το καιρο - ελθει σε αντιπαραθεση με τις ΗΠΑ και κλεισει τα στενα του Ορμουζ οπως απειλει, τοτε παυει αυτοματως και το πετρελαιο με πιστωση στην Ελλαδα. Μεγαλο χαος προβλεπεται, καυσιμα με δελτιο, ουρες στα βενζινζδικα, παρατημενα αυτοκινητα κλπ. Ποιος δεν επηρεαζεται απο μια τετοια κριση στην Ελλαδα? Μα φυσικα μονο τα θερμοηλεκτρικα εργοστασια παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας. Ειπαμε, λιγνιτη εχει η Ελλαδα ΔΙΚΟ ΤΗΣ να καψει για 100 χρονια. Αν προσθεσουμε και τα υδροηλεκτρικα και τα φωτοβολταικα και τα αιολικα, το μονο που δεν θα λειψει ποτε στην Ελλαδα ειναι το ηλεκτρικο ρευμα. Αδιαφορα με το τροπο παραγωγης του. Αυτο λεω. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, στο Lycksele στη Βορεια Σουηδια, θερμαινονται με ρευμα παραγομενο απο θερμοηλεκτρικο σταθμο που καιει τα μπαζα απο τις βιομηχανιες ξυλου (η ΙΚΕΑ, αυτη η πολυεθνικη που παραγει budget-επιπλα που πουλιουνται σε σουπερ μαρκετς, εχει το μεγαλυτερο εργοστασιο της εκει). Προσεξε ομως τη διαφορα μεταξυ Σουηδου και Ελληνα: Ο Σουηδος μαζευει ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΥΣΗΣ και διανμει την ενεργεια που παραγεται υπο μορφη ηλεκτρισμου, ενω ο Ελληνας μαζευει τα μπαζα, παρασκευαζει πελλετ και μπριγκετες, και τα πουλα σε καθε ενα καταναλωτη ξεχωριστα για να τα καψει μονος του. Δηλαδη η διαφορα βρισκεται στη συλλογικοτητα της χρησης της βιομαζας. Σαφως στον Σουηδο καταναλωτη ερχεται φθηνοτερα το τελικο προιον, το ηλεκτρικο ρευμα δηλαδη. Ο Ελληνας πρεπει να πληρωσει για λεβητες, καμιναδες, δοχεια αδρανειας κλπ ωστε να καψει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗ ΒΙΟΜΑΖΑ. Και να πληρωνει 230 Ευρω το τονο, συν τη ταλαιπωρια. Δεν ξερω αν με αντιλαμβανεσαι, αλλα θελω να πω οτι μονο η συλλογικη εκμεταλευση των βιο-καυσιμων μπορει να ειναι οικονομικα ωφελιμη για ολους.
Εν κατακλειδι, δεν ειμαι κολημενος στο ρυπογονο λιγνιτη. ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Αυτη και μονο αυτη ειναι το μελλον. Με οποιδηποτε τροπο και αν παραγεται.

Dr Raven,
μου δινεις την ευκαιρια μιας και εισαι κολημενος στην ηλεκτρικη ενεργεια, να σε ρωτησω κατι εαν γνωριζεις. Ειμαι κατοχος ενος Φ/β παρκου 20kw,και εχει καρφωθει στο μυαλο μου εδω και πολυ καιρο μια αυτονομη φ/μοναδα για την εξυπηρετηση των αναγκων του σπιτιου. Ειναι εφικτο για λειτουργια ολο τον χρονο?Εαν ναι το κοστος θα αξιζει την απεξαρτηση απο την Δεη?
Εαν ειμαι εκτος θεματος ας μεταφερθει σε ενα νεο τοπικ
Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3898

• Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Στις Βόρειες χώρες έχουν δημιουργήσει δεκάδες σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας απο βιομάζα και αφού γυρίσει στον στρόβιλο, ο ατμός οδηγείται σε τηλεθερμανση κατοικιών.
ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ μάζας που εμείς καίμε στους αγρούς ή πετάμε σε χωματερές.
Ούτε τα κλαδέματα της μίας τριανταφυλλιάς απο την αυλή δεν πετανε οι άνθρωποι. Τα πηγαίνουν σε κάδο βιομάζας.

Σχετικά με τον λιγνίτη όμως,τι να πω;.... θα ήθελες εσύ εργοστάσιο δίπλα απο το σπίτι σου;
Δυστυχώς έχουμε και εδώ το δόγμα.....not in my neighborhood....

Επιβεβαιώνομαι.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3900

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Nasikas έγραψε:
Στις Βόρειες χώρες έχουν δημιουργήσει δεκάδες σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας απο βιομάζα και αφού γυρίσει στον στρόβιλο, ο ατμός οδηγείται σε τηλεθερμανση κατοικιών.
ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ μάζας που εμείς καίμε στους αγρούς ή πετάμε σε χωματερές.
Ούτε τα κλαδέματα της μίας τριανταφυλλιάς απο την αυλή δεν πετανε οι άνθρωποι. Τα πηγαίνουν σε κάδο βιομάζας.

Σχετικά με τον λιγνίτη όμως,τι να πω;.... θα ήθελες εσύ εργοστάσιο δίπλα απο το σπίτι σου;
Δυστυχώς έχουμε και εδώ το δόγμα.....not in my neighborhood....
Εδω φιλε μου, δεν θα διαφωνησω μαζι σου. Σωστη και η τηλεθερμανση, απο οτιδηποτε και αν προερχεται. Ποσο μαλλον δε, απο βιομαζα που ειναι φιλικη προς το περιβαλλον. Δεν ειμαι δα και κατοχος εκτασης με κοιτασματα λιγνιτη για να τον υποστηριζω! :lol: Ασε που ενα απο τα τρια κοιτασματα προς εκμεταλευση στο αμεσο μελλον, βρισκεται οντως στη γειτονια μου :( Οι τοπικοι οικολογοι, εχουν προβαλει σθεναρη αντισταση στο παρελθον στην εκμεταλευση του κοιτασματος. Αλλα τα γεγονοτα νομιζω τους εχουν ξεπερασει, γιατι με τοπικη ανεργια που προκαλει ανατριχιλα ποσες αντιστασεις να εχουν απομεινει στον κοσμο? Μια χαψια θα μας κανουν οι εργολαβοι ουτως η αλλως. Και αν η πεινα "βαρεσει κοκαλο", τοτε οποιονδηποτε συνδικαλησταρα της ΓΕΝΟΠ πατησει το ποδι του εδω για να - δηθεν - υπερασπιστει το περιβαλον, θα τον παρει με τις πετρες ο κοσμος! Οπως συνεβη και με τους τοπικους οικολογους οι οποιοι στην πλειονοτητα τους ειναι βολεμενοι συνταξιουχοι δημοσιοι υπαλληλοι, γιατροι, δικηγοροι και τα ρεστα.
Αυτα σκεφτομαι και μελαγχολω, τι ζωη θα κανουμε στο μελλον? Θα ζεσταινομαστε δηλαδη σχεδον τζαμπα απο τη μια, και θα πεθαινουμε απο καρκινο απο την αλλη? Πες μου εσυ... εχεις απαντηση σ' αυτο το ερωτημα?

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3902

• Dr.Raven
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
pantelis1973 έγραψε:
Dr Raven,
μου δινεις την ευκαιρια μιας και εισαι κολημενος στην ηλεκτρικη ενεργεια, να σε ρωτησω κατι εαν γνωριζεις. Ειμαι κατοχος ενος Φ/β παρκου 20kw,και εχει καρφωθει στο μυαλο μου εδω και πολυ καιρο μια αυτονομη φ/μοναδα για την εξυπηρετηση των αναγκων του σπιτιου. Ειναι εφικτο για λειτουργια ολο τον χρονο?Εαν ναι το κοστος θα αξιζει την απεξαρτηση απο την Δεη?
Εαν ειμαι εκτος θεματος ας μεταφερθει σε ενα νεο τοπικ
Παντελης, ειλικρινα το κοστος μιας αυτονομης εγκαταστασης ειναι τοσο υψηλο (αν θυμαμαι καλα πανω απο 100.000 Ευρω) ωστε να δικαιολογειται μονον αν εχεις περισσευουμενα χρηματα η ψυχωση με τη ΔΕΗ, και να θελεις ντε και καλα να κοψεις το καλωδιο απο τη κολωνα. Αν το δουμε οικονομοτεχνικα, δεν πιστευω οτι θα μπορεσεις να το κανεις αποσβεση. Η Ελλαδα εχει τοσους πολλους πορους για παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας, που νομιζω οτι η ΔΕΗ η οποιοσδηποτε αλλος μελλοντικος παροχος θα εχει παντα το πανω χερι στο κοστος. Οπως το βλεπω εγω. Αν το δουμε και τεχνικα, οι συστοιχιες των συσσωρευτων που αποταμιευουν την ηλεκτρικη ενεργεια ειναι μεγαλος μπελας, καθως χρειαζονται ανανεωση καθε 4 με 5 χρονια. Που θα πετας ολο αυτο το μολυβι? Εαν αποφασισεις καποια στιγμη να αντικαταστησεις τα φωτοβολταικα πανελ με νεα υψηλοτερης αποδοσης η λογω βλαβης (ναι, ναι, δεν ειναι αφθαρτα, μπορουν να χαλασουν τοσο γρηγορα οσο και μια καινουργια τηλεοραση) που θα πεταξεις τα παληα? Μην νομιζετε οτι αυτα τα πανελ ειναι φιλικα προς το περιβαλον. Το πυριτιο απο μονο του, ειναι αχρηστο δεν ειναι ημιαγωγος. Απλα τα μορια του εχουν τελεια κρυσταλικη δομη (σχηματιζουν τελειους κυβους) και ετσι το "ντοπαρουν" πανευκολα με ατομα απο αλλες χημικες ενωσεις, οπως GaAs (Αρσενικουχο Γαλλιο) οποτε καθισταται ημιαγωγος. Και αντε η αμμος (πυριτιο) ειναι ενταξει. Ποσο φιλικο προς το περιβαλλον ειναι ομως το Αρσενικο? Το Γαλλιο? Τα πλαστικα σασσι των πανελ? Δυστυχως η τεχνολογια περι την εκμεταλευση του ηλιακου φωτος δεν εχει ωριμασει ακομη. Απο συσσωρευτες, ακουμε καλα νεα, οτι δουλευουν τωρα πανω στη "Γραφινη" αλλα θα αργησουν τα πρακτικα αποτελεσματα. Ισως και να αλλαξουν κατευθυνση στο μεταξυ, εκατο φορες το εχουν κανει μεχρι τωρα, μπουχτισα να διαβαζω ενημερωτικα e-mail. Να σου πω τι συμβαινει στην πραγματικοτητα? Η επιστημονικη ερευνα, εχει γινει αλλο ενα εργαλειο "σπεκουλας" (κερδοσκοπιας), στα χερια των "καταφερτζηδων" (managers σε πιστη Ελληνικη μεταφραση).
Τι να σου πω αλλο? Δεν ξερω, τα εχω χαμενα. Για το μονο που ειμαι σιγουρος, ειναι οτι η ανθρωποτητα εχει παρει ενα πολυ στραβο δρομο και θα συναντησει συντομα τη μοιρα της. Η μητερα φυση, εχει στο πιστολι της μεσα μια σφαιρα που γραφει επανω "ανθρωπινος πολιτισμος" και θα πυροβολησει πολυ πιο συντομα απο οσο θελουμε να πιστευουμε η μας κανουν να πιστευουμε οι "διαμορφωτες της κοινης γνωμης". Απο οπου και να προερχονται αυτοι.
Να βαλουμε μεσα και την παγκοσμια οικονομικη κριση που μαινεται? Που ειναι στην πραγματικοτητα ο 1ος παγκοσμιος οικονομικος πολεμος? Μεταξυ ΗΠΑ - Κινας - Ιαπωνιας - Γερμανιας και αλλων? Που θα καταληξει αυτο? Να δεις ποιος το εχει πει αυτο: "Πολεμος ειναι η συνεχιση της πολιτικης με στρατιωτικα μεσα". Ο Φον Κλαουζεβιτς?
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν από Dr.Raven.

Απ: Συζήτηση περι της Θερμανσης των κατοικιών μας 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3917

• dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες124
    • Κάρμα: 13
Θα συμφωνήσω και γώ με τον Dr Raven. Καλό το τζάκι αλλά όχι για κύρια θέρμανση, ειδικά αν είσαι >60.
Σε αυτή την ηλικία η γοητεία της χρήση του "αυτόματου κουμπιού" είναι ακαταμάχητη. Και άντε να έχεις πολύ καλές μονώσεις και να σου μειώνουν την ταλαιπωρία, αλλιώς ....φασκελοκουκούλωστα!!
Αυτό τον καιρό ρίχνω μια ματιά στις κινέζικες αντλίες θερμότητας και είναι να τρελαίνεσαι. Εδώ ζητάνε από 10.000-15.000€ για ένα πλήρες σύστημα με υπάρχουσα ενδοδαπέδια για 200 τ.μ. σπίτι και ο κινέζος ζητάει 4.000 με τα μεταφορικά και τα ασφάλιστρα, + 1.200 φόρους αντε και 1.000 εργατικά, σύνολο 6.200€. Τα εξαρτήματα του κινέζου όλα επώνυμα μεγάλων οίκων.
Τόση διαφορά ρε γ.....(μπιπ) γιατί να υπάρχει.
Τελικά αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, σε όλους τους τομείς, μας βλέπω.... ή μάλλον δεν μας βλέπω καθόλου!!!
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.555 δευτερόλεπτα