Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85415 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Βιομαζιστής έγραψε: Εγώ σαν μηχανικός 19 χρόνια, βίδες βίδωνα. Αλλά δυστυχώς εσύ δεν θέλεις μηχανικό να σε διορθώσει, μα γιατρό.


Ψιτ Βιομαζιστή στους συμφορουμίτες μπορείς να δηλώνεις ότι επάγγελμα θέλεις. Σε εμένα γίνεσαι ρόμπα. Δεν υπάρχει μηχανικός auto-moto που δεν έχει πτυχίο η το λιγότερο άδεια εξάσκησης επαγγέλματος. ;)

.............θα μπορούσες να πεις πχ αργυροχρυσοχόος, όχι ρε μπαγάσα και μηχανικός. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85424 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

thlanarass έγραψε: βιομαζιστη αυτο κανει δουλεια για θρυματισμο κλαδιων?
Βγαζει το μεροκαματο του εργατη και τα πετρελαια του σε αποδοση υλικου??


Τι να σου πω βρε φίλε; Δεν το γνωρίζω.
Όμως ένα μικρομεσαίο τρακτέρ για να δουλέψει χρειάζεται 7 - 9 λίτρα πετρέλαιο την ώρα. Θα υπολογίσεις περίπου 160 - 170 γραμμάρια καυσίμου ανά ίππο.
Πόσο κοστίζει το πετρέλαιο; Πόσο κοστίζει ο εργάτης; Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κλαδέματα. Τα κλαδέματα συνήθως έχουν όγκο αλλά όχι βάρος. Και έχουν και πολλά παρακλάδια που σε δυσκολεύουν.
Το καλύτερο θα ήταν να ντανιάζονται πρώτα τα κλαδέματα και ο σφυρόμυλος να είναι αυτός που τα "καπελώνει" αν καταλαβαίνεις τι εννοώ κι όχι αυτός που δέχεται τα κλαδιά ένα - ένα ή ένα ματσάκι από πολύ μικρά κλαδάκια.
Με αυτόν τον τρόπο γλυτώνεις και πολλά καύσιμα και αρκετό χαμαλίκι.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85428 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

thlanarass έγραψε: βιομαζιστη αυτο κανει δουλεια για θρυματισμο κλαδιων?
Βγαζει το μεροκαματο του εργατη και τα πετρελαια του σε αποδοση υλικου??


αυτός ειναι κινεζικος τεμαχιστής, ο WC-8 ή αλλιώς jinma chipper θα το βρεις στο internet, δουλευει με τρακτερ με μικρή ιπποδύναμη (θελει ανω των 17ιππων) ή με πετρελαιομηχανή. Εχει αυτόματη υδραυιλκή τροφοδότηση και τεμαχίζει μέχρι διάμετρο 8" ή 25εκ κορμούς, τιμή απο τις μεγαλύτερες στην κατηγορία του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85437 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

mastoras έγραψε:
Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε :lol:



Α να γεια σου!
Εσύ δεν γιατρεύεσαι με τίποτα.
Να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85453 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Σου είπα πως χαίρομαι που ακούω τις προσωπικές εμπειρίες του καθ ενός εδώ μέσα. Ολοι μαθαίνουμε κατι από όλους. Φιλε μου εδώ στην περιοχή μου πωλειται ο πυρήνας χύμα 140 ευρώ ο τόνος και μεσα περιεχει και αρκετες πετρες. Και επειδη δεν είναι συσκευασμενος αναγκαζομαι να τον τσουβαλιαζω μονος μου και το πυρηνοξυλο κοστιζει 100 ευρω χυμα συν τα μεταφορικα 150 ευρω, ανεξαρτητα της ποσοτητας, αρα για να συμφερει το πυρηνοξυλο πρεπει να αγορασω 5 τονους μαζεμενους. άρα ένα ειδος ταλαιπωριας για το τσουβαλιασμα του πυρηνα τον εχω. Όμως αν σε όλα βαλουμε την ταμπελα κοστος, τοτε δεν θα επρεπε να ασχολουμασθε με τιποτα. Όμως εσυ, όπως εγω, όπως και οι περισσοτεροι εδώ μεσα στο φορουμ απ ότι καταλαβαινω, δεν μας αρεσει να καθομαστε στις καφετεριες και να ρουφαμε απληστα την φραπεδια μας. Και θα το κανουμε και αυτό καποια στιγμη, αλλα θα ειμαστε με έναν φιλο μας που θα συζητησουμε για πολλα θεματα,αλλά θα φτιαξουμε και κατι, ενώ ακουω άλλους που τον χρονο τους τον σπαταλουν στις καφετεριες και δεν συζητουν τιποτα άλλο απο το πρωι μεχρι το βραδυ, εκτος από τις ομαδες (πχ. ποδοσφαιρο) και ποιος κλωτσησε καλυτερα το τοπι και αν αξιζε ο άλλος τα εκατομυρια που παιρνει. Ναι για όλα να ασχολουμαστε, αλλά όχι και να είναι το μοναδικο πραγμα που θα συζηταμε και θα μας αποσπα τον εγκεφαλο. Πιστευω πως ακομα και για πραγματα που δεν τα αντιμετωπισαμε ποτέ στη ζωη μας, πρέπει καποια στιγμη να ασχοληθουμε. Τελος παντων, και παλι θα συμφωνησω πως εχεις δικιο για το ότι ισως μπω και εγω σ ένα φαυλο κυκλο, που αφου θα εχω ξοδεψει ένα σκασμό χρηματα θα κουραστω και θα μιλω και εγω σ επομενους με τα ιδια λογια που έντιμα μου λες και εσυ τωρα. Δυστυχως ολοι μπαινουμε στο τρυπάκι πως αν δεν παθουμε δεν μαθαινουμε. Φιλε μου αν επιτρεπεται τωρα που μενεις? Οσο για την ζωη της επαρχιας, αν και προς το παρον το κανω καποιες ημερες της εβδομαδας εν τουτοις συμφωνω μαζι σου πως η ζωη είναι απειρως καλυτερη στην επαρχια και σου δινονται άλλα ενδιαφεροντα, τα οποια όμως δυστυχως με τους φιλους που μιλω στο χωριο, μου λενε πως με ζηλευουν που μενω και στην ΄΄Αθηνα΄΄ φιλε μου τελικα ότι λείπει του καθ ενός, είναι το ονειρο του και θέλει να το ζησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85477 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Στο προφίλ μου, φαίνεται που μένω.

Καλή δύναμη.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ