Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84740 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Μονο μαχαιρια εχει αλλα βγαζει πολυ δουλεια.
Το καλο ειναι οτι πεταει το υλικο μεσα στη καροτσα και φορτωνει μονο του.
Στη μορφη αυτη το υλικο στεγνωνει σωριασμενο (ελιες)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84890 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Στρατη καλησπερα. το μηχανημα σου το ειδα και σε αλλα βιντεοκλιπακια και μου αρεσε και εμενα. πρεπει οντως να ειναι πολυ καλο μηχανημα και τα χρηματα που κοστιζει σιγουρα τα αξιζει. απ οτι βλεπω τραβαει τα κλαδια μονο του? αυτο μπορει να κανει και πριονιδι ή ειναι μονο τεμαχιστης? χρειαζεται δηλαδη οπωσδηποτε μετα και σφυρομηλος? καλο απογευμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84942 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

mastoras έγραψε: Φωτη εγώ βρίσκομαι στην Χαλκιδική δίπλα σε ελαιοπαραγωγική περιοχή.....άσε που όλη Χαλκιδική είναι ένα τεράστιος Ελαιώνας.

Μην σε μπερδεύουν αυτά που γράφω για εμένα, γιατί εγώ για πέλλετ μιλώ, και μηχανή για να φτιάχνει το θρύμμα στην ιδανική κοκκομετρία που θα δω στο τέλος ποια είναι αυτή. B)

Ο κλαδοτεμαχιστής που έχω είναι βενζινοκίνητος ζυγίζει 70κιλά, έχει κόσκινο με τρύπα 2 πόντους και μοτέρ 6.5 ίππων. Τον αγόρασα από την Νάουσα από κάποιον ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ [ψάξε στο google] και μου κόστισε πέρισυ 550€. Για την μικρή ποσότητα περισυλλογής από το χωράφι την δουλειά του την κάνει άνετα.

Απο σφυρόμυλο έχω τον μεγάλο του ΚΕΧΙΔΗ που όπως έχω πει μου φάνηκε τεράστιος για τις δικές μου ανάγκες. Τον πήρα όμως γιατί είναι πολύ φτηνός σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην αγορά, επίσης διαθέτει και κυκλώνα για τσουβάλιασμα του υλικού.....μεγάλο πλεονέκτημα......πολύ μεγάλο !!!!

Ο μονοφασικός σφυρόμυλος έχει πολύ μικρή παραγωγή, και πολύ μικρή δύναμη για ξερά υλικά, ενώ στα φρέσκα αποδίδει καλά. Δηλαδή εάν τελικά προτιμήσεις έναν τέτοιο θα πρέπει να θρυμματίζεις το υλικό φρέσκο και ύστερα να το στεγνώνεις.

Ξαναδές αυτό μηχάνημα όμως που έχει ο Στρατής στο βίντεο και φορτώνει το τρευλορ, μου άρεσε πολύ, πόσο κάνει, και με τι κοκκομετρία υλικό μπορεί να βγάλει. Παίρνει κόσκινα, λειτουργεί και σαν σφυρόμυλος, η είναι μόνο κλαδοτεμαχιστής, με σταθερά μαχαίρια.

mastora εχεις κανενα βιντεο με τον μικρο σφυρόμυλο να δούμε πόσο γρήγορα τα θρυμματίζει? εσύ λες ότι δεν αξίζει για να βαζουμε τεμαχισμένο ήδη υλικό ή το συγκρίνεις με το αλλο μηχανημα που ειναι τερας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84950 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Οταν ειναι καινουρια τα μαχαιρια τα τραβαει.
Αμα εχει βγαλει καμια δεκαρια δεπεντε τονους μου βγαζει τη πιστη.
Τα μαχαιρια κανουν πανω απο 200 ευρω.Ειναι απο ιδικο μεταλο.
Στους μικρους θρυματιστες βαζουν μαχαιρια απλα, των 5 ευρω.
Καταλαβαινεις ποσο γρηγορα θα θελουν αλαγη.
Ειναι μονο για χοντρα κοματια και πρεπει να περασουν και απο σφυρομυλο.

Ασε τον ιδεολογο τον μαστορα να λεει.
Παρε σοβαρα εργαλεια για να βγαζεις παραγωγη.
Κανε συνεργασια αν δεν φτανουν τα λεφτα.
Μπες στο παιχνιδι με ερευνα αγορας της περιοχης σου και δες οτι παρεις να μπορει να κανει αποσβεση και να σου αφηνει μεροκαματο.
Ο μονος τροπος για να εκμεταλευτης τη καθε λογης βιομαζα που ειναι παντου γυρω σου ειναι με λεβητα βιομαζας.
Χωρις πελλετοποιηση,οπως το πυρηνοξυλο.
Πεισε τον κοσμο που εχει πυρηνολεβητα η που θελει να βαλει,να δωσει κατι παραπανω παιρνοντας λεβητα βιομαζας και να μπορει να καψει τα παντα.
Το πυρηνοξυλο στη Κρητη ειχε τελειωσει απο τον Φεβρουαριο περυσι.
Φετος λογο καλοκαιριας ακομα υπαρχει.
Του χρονου που ο χειμωνας δεν θα ειναι τοσο μαλακος ,τι θα γινει?
Θα βαζουν πελλετ?
Με 300 ευρω τον τονο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85019 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
μαστορα καλησπερα. βρηκα στο google αυτον που μου ειπες και λεγεται Μπαξεβανος. ειδα και τα μηχανηματα και ειναι κατω απο τα 1000 ευρω, κατι που ειναι μεσα στις δυνατοτητες μου. ελπιζω και να κανουν καλη δουλεια. ποιό πολύ όμως μου αρέσει κι εμένα, το μηχανημα του Στρατή. το ειδα και σε βίντεο και ειναι πολυ καλο εργαλείο. φυσικα και ειναι ακριβότερο, αλλά φιλε σίγουρα τα καλα εργαλεία πιστεύω πως αξίζουν και τα χρήματά τους και σε βάθος χρόνου κανουν απόσβεση και σε χρήματα και σε διευκόλυνση στην εργασία. τώρα για τον σφυρομυλο σου, εσυ λες, ''Ο μονοφασικός σφυρόμυλος έχει πολύ μικρή παραγωγή, και πολύ μικρή δύναμη για ξερά υλικά, ενώ στα φρέσκα αποδίδει καλά΄΄ και σε ρωτω; αφου ο βιοθρυματιστης ξυλου εχει σαν ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ LONCIN / 4 ΧΡΟΝΟΣ - ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ
ΙΣΧΥΣ 13ΗΡ
ΚΥΒΙΣΜΟΣ 389cc
ΣΤΡΟΦΕΣ 3600 rpm / min
ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΟΠΗΣ 2000 rpm / min
ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΧΕΙΡΟΜΙΖΑ
ΚΑΥΣΙΜΟ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΒΕΝΖΙΝΗ
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΟΧΕΙΟΥ ΚΑΥΣΙΜΟΥ 6.5 Lit
ΔΙΑΜ. ΘΡΥΜΑΤΙΣΜΟΥ 100mm
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 860 X 735 X 1130mm
ΒΑΡΟΣ 105Kg
ΕΓΓΥΗΣΗ 1 ΧΡΟΝΟΣ

ΑΓΟΡΑ
Τιμή: 850€
δεν θα μπορουσε να μου κανει την δουλεια της μετατροπης του θρυματος σε πριονίδι ενας σφυρομυλος μονοφασικος σαν τον δικο σου? ποιον εννοεις? και αν επιτρέπεται απο που και πόσο τον πηρες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85045 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ