Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83728 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
επισης απο τον Κεχιδη

Θρυματιστης κλαδιων pel010Κωδικός: PEL 010

Κινηση: 11 Kw ηλεκτρομοτερ τριφασικο
Αποδοση: 2000-3000 kg/h
Προτεινουμε μεχρι 6cm κλαδια

Λιανική τιμή: 1703.00 €

ή και αυτο

Θρυματιστης κλαδιων - PEL 011Κωδικός: PEL 011

Κινηση: 15 hp πετρελαιοκινητηρα
Αποδοση: 2000-3000 kg/h
Προτεινουμε μεχρι 6cm κλαδια

Λιανική τιμή: 2083.00 €

φιλε αν σε ζαλίζω πες το μου και δεν θα ξαναενοχλησω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83764 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Φίλε ftspetro τα παραπάνω μηχανήματα που αναφέρεις είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα. Κάνουν μεν την ίδια δουλειά, αλλά το ένα με ηλεκτρομοτέρ, και το άλλο με πετρελαιοκινητήρα.

Επίσης και επειδή τα έχω δουλέψει, και δεν γνωρίζω τι υλικό για θρυμματισμό έχεις, θα πρέπει να ξέρεις ότι άλλο μηχάνημα είναι οι θρυμματιστές, και άλλο οι τεμαχιστές κλαδιών. Υπάρχει βέβαια και εργαλείο ερασιτεχνικής χρήσης [σαν αυτά που έχει απορίψει ο Στρατής] που λειτουργούν και σαν σφυρόμυλοι, και σαν τεμαχιστές.

Οι θρυματιστές [σφυρόμυλοι] μπορούν να θρυματίσουν με μεγάλη απόδοση παραγωγής κλαδιά που κόβονται με το ψαλίδι [κλαδευτήρι] ενώ κλαδιά που κόβονται με το πριόνι [άρα μεγάλης διατομής] χρειάζονται τεμαχιστή [σταθερά ακονισμένα μαχαίρια] η άλλου είδους καταστροφείς επαγγελματικής χρήσης.

Ενα άλλο που θα πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι τα χλωρά κλαδιά θρυματίζονται η τεμαχίζονται πολύ εύκολα σε σχέση με τα ξερά. Τα μικρά μηχανήματα "βογγάνε" όταν τα τροφοδοτούμε με ξερά ξύλα, και πέφτει δραματικά ο ρυθμός απόδοσης του μηχανήματος.

Τα παραπάνω μηχανήματα του Κεχίδη που αναφέρεις είναι καθαρά θρυμματιστές για μεγάλη παραγωγή χλωρών και ξερών κλαδιών μέχρι 3 εκατοστά πάχος. Μπορούν να θρυμματίσουν και το μέγιστο μέχρι 6εκατοστά χλωρό [όχι ξερό] κλαδί, αλλά δεν είναι κατασκευασμένα για τέτοια δουλειά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84041 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Φιλε mastoras καλησπέρα. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική ενημέρωση που μου έκανες για τις διαφορές των μηχανημάτων, γιατι ειμαι τελειως ανηξερος σε όλα και προς το παρον ότι εχω μαθει μεχρι σημερα είναι από φιλους σ αυτό το φορουμ και γι αυτο σας ευχαριστω ολους. Εγω εχω έναν ηλεκτρικό καταστροφέα ξύλου viging της STIHL τον οποιο μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα για να κανω τα κλαδια του κηπου μου έτοιμα για κομποστοποιηση, όμως τωρα που σκεφτομαι να αξιοποιησω τα κλαδια για την θερμανση μου, περα από το ότι ο ηλεκτρικος καταστροφεας μου εχει πολυ μικρη αποδοση, το παραγόμενο προϊόν είναι κομματάκια ξύλου, που ομως δεν μπορω να τα ριξω στο σιλο του πυρηνοκαυστηρα μου και να τα ανακατεψω με πυρηνοξυλο ή πυρηνα και να τα καψω, γιατι δημιουργειται σπηλαίωση. Ετσι όπως εχω ξαναγραψει νωριτερα σε επικοινωνια μου με τον Στρατη του ειπα πως ψαχνω, να βρω ένα μηχανημα που θα με βοηθα να κανω πριονιδι είτε τα κομματακια ξυλου απο τον καταστροφεα μου είτε ολοκληρα φρεσκοκομενα κλαδια ελιας που οι συντοπίτες μου εδώ γυρω τα καίνε ανεγκέφαλα στα χωραφια τους. Μαλιστα καποιοι από αυτους, όταν με βλεπουν στην αυλη του σπιτιου μου να καταστρεφω κλαδια ελιας, μου κουνανε το κεφαλι σαν να με λυπουνται και απορουν γιατι δεν τα καιω και εγω όπως αυτοι. Τελος παντων, δεν διεκδικω πως εγω εχω δικιο και αυτοι αδικο, όμως επειδη μου εχει γινει βίωμα να κανω ανακυκλωση σε όλα τα υλικα, καθως επισης και να εκμεταλλεύομαι με την καλη έννοια, ότι μου δινει απλοχερα η φυση, προσπαθω εστω και με κοστος μου, να μην σπαταλώ έναν φυσικο πορο που υπαρχει σε αφθονια γυρω μου. επισης επειδη ικανοποιούμαι να προσπαθω κατι που μου μπαινει στο μυαλο να το παλευω, ακομα και αν αποτυχω, αλλά να μου μενει η γλύκα της προσπαθειας, ετσι τωρα το ψαχνω για να βω ένα μηχανημα που θα μου κανει πριονιδι γυρω στους δυο τονους κλαδια, για να το ανακατεψω με άλλους δυο τονους πυρηνα ώστε να εχω την αναγκαια ποσοτητα καυσιμης υλης, γιατι διαβλέπω πως αυτοι που μας πουλουν τα στερεα καυσιμα θα μας ξανακανουν του χρονου αυξηση. Τωρα θα μου πεις … πως γι αυτες τις ποσότητες θ αργησω να κανω αποσβεση και θα εχεις δικιο όπως ο Στρατης, αλλά εγω θα ηθελα να το ψαξω. Ετσι φιλε μου, θα μπορουσες να μου προτεινεις ένα μηχανημα όπως και αν το λενε μια και εχεις και την σχετικη εμπειρια για να κανω πριονιδι φρεσκα κλαδια ελιας μεχρι 3-4 ποντους πάχος? Και αν δεν σε κουραζω υπαρχει κατι γυρω στα 1500 ευρω ή όλα είναι πανω από 2500 ευρω. Σημειωτεον πως δεν εχω χωραφια ουτε καποια εκταση με δεντρα. Ότι καυσιμη υλη βρισκω, την παιρνω από γείτονες. Και παλι σ ευχαριστώ Φώτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84104 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Φώτη γειά σου.

Χωρις να έχω εμπειρία απο λέβητα βιομάζας, νομίζω ότι το πρόβλημα της σπηλαιωσης του υλικού δεν λύνεται με το να φτιάξεις πριονίδι τα κλαδέματα σου. Αφού παρατηρήθηκε αυτό το πρόβλημα στο ροκανίδι, στο πριονίδι τα πράγματα θα είναι ακόμα χειρότερα.

Για όλη αυτήν την ιδεολογία που αναφέρεις, για εμένα δεν χρειάζεται να σκεφτεσαι εάν κάνεις απόσβεση η όχι ποτέ το μηχάνημα που θα αγοράσεις. Ιδεολογία-απόσβεση, δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο πράγματα.

Εαν έχεις τριφασικό ρεύμα πάρε ένα σφυρόμυλο σαν και τον δικό μου, για να τελειώνεις μια και έξω την δουλειά.....και για τώρα αλλά και για το μέλλον που μπορεί να αυξηθούν οι ανάγκες σου για περισσότερο υλικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84113 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

mastoras έγραψε: Φώτη γειά σου.

Χωρις να έχω εμπειρία απο λέβητα βιομάζας, νομίζω ότι το πρόβλημα της σπηλαιωσης του υλικού δεν λύνεται με το να φτιάξεις πριονίδι τα κλαδέματα σου. Αφού παρατηρήθηκε αυτό το πρόβλημα στο ροκανίδι, στο πριονίδι τα πράγματα θα είναι ακόμα χειρότερα.

Για όλη αυτήν την ιδεολογία που αναφέρεις, για εμένα δεν χρειάζεται να σκεφτεσαι εάν κάνεις απόσβεση η όχι ποτέ το μηχάνημα που θα αγοράσεις. Ιδεολογία-απόσβεση, δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο πράγματα.

Εαν έχεις τριφασικό ρεύμα πάρε ένα σφυρόμυλο σαν και τον δικό μου, για να τελειώνεις μια και έξω την δουλειά.....και για τώρα αλλά και για το μέλλον που μπορεί να αυξηθούν οι ανάγκες σου για περισσότερο υλικό.



Μαστορα διαβασε πρωτα τι θελει να κανει ο ανθρωπος με το πριονιδι και με το πυρηνοξυλο στο λεβητα πυρηνοξυλου που εχει και μετα εικαζεις αν γινεται η δεν γινεται.
Με το να λες δεν νομιζω δεν ειναι πληροφορια ειναι υποθεση.
Ο Φωτης λοιπον εαν ανακατεψει το πυρηνοξυλο που αγοραζει στη γειτονια του με ξερο πριονιδι απο το σφυρομηλο που και οι δυο μας του εχουμε προτείνει,με κοσκινο με τρυπα ενος ποντου(δεν παει για πελετοποιηση) και με αναλογια 1 κιλο πριονιδι προς 1κιλο πυρηνοξυλο,θα περασει ανετα απο το σιλο του χωρις να κανει σπηλαιωσεις.
Και ολα αυτα που σου λεω τα εχω δοκιμασει.
Οταν του ειχα πει να ανακατεψει και να δοκιμασει παλαιοτερα,δεν ειχε ξεκαθαριστει οτι ηταν μεγαλα τα κοματια ξυλου.
Το μεγεθος πρεπει να ειναι σχεδον το ιδιο.
Φωτη οι τρυπες του σφυρομηλου στον ποντο.Να βγαινει και γρηγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84140 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Στράτο διάβαζε και εσύ με προσοχή τι γράφει ο καθένας, και από που πηγάζουν οι απαντήσεις του άλλου, πριν αρχίσεις τις μομφές.

Κατάρχην εφόσον έγραψα "Χωρις να έχω εμπειρία απο λέβητα βιομάζας" δεν χρειάζονταν καμία αυστηρή παρατήρηση. Μια απλή διόρθωση στην αναφορά μου θα ήταν αρκετή, και ενδιαφέρουσα για να εμπλουτίσω περισσότερο και εγώ τις γνώσεις μου, όπως και έγινε αλλά με λάθος ύφος.

Ο Φώτης έγραψε ότι δεν μπορεί να ανακατέψει πυρηνόξυλο με "κομματάκια ξύλου" γιατί υπάρχει το φαινόμενο της σπηλαίωσης.

Εκεί επάνω του απάντησα και εγώ. Τώρα εάν τα κομματάκια του ξύλου είναι τσιπς, χοχλιοι η κούτσουρα....αυτό εσείς οι δύο το ξέρετε, που τα είπατε μεταξύ σας στο τηλ.

Συνεχίστε :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ