Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83541 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Τα βαζεις σε εναν κουβα και τα πετας μεσα.
Αν ειναι ανοιχτο τζακι συγχρόνως ανοιγης και τα παραθυρα για να μην σκασης απο τον καπνο.
Αν ειναι κλειστο θα πρεπει καθε τοσο να πετας και καμποσα μεσα.
Να εχης παραγγειλει εκ τω προτερων μερικα τζαμια γιατι βγαζουν πολυ φλογα και καθε τοσο θα σπανε απο την πολυ θερμοκρασια.
Να σοβαρευτω τωρα.
Θα παρης ενα λεβητα βιομαζας που να καιει wood chips (ετσι λεγονται αγγλιστί)και θα μπορεις να καις ολες τις φτηνες καυσιμες υλες,οπως πριονιδι πυρηνοξυλο,τσοφλια κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83542 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
πολυ καλοί τεμαχιστές είναι της ELIET, δες τα στο youtube. Βεβαια πρεπει να δώσεις (οπως και για άλλες μαρκες) πάνω απο 2000Ε, διαφορετικά θα αγανακτήσεις με την τροφοδοσία και την αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83683 από giannis85
Απαντήθηκε από giannis85 στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
καλησπερα στρατη.θα ηθελα να σε κανω μερικεσ ερωτησεις μιας και εχεις εμπειρια απο τα woodchips.
αυριο με το καλο θα αναψω τον (μικρο :P ) λεβητα μου (800.000 kcal) και θα καψω woodchips.εχω σιλο 4χ4χ4 με αναδευτηρα σαν αυτους που χρησιμοποιουν στην βοριο ευρωπη με τις λαμες κ κοχλια φ150 που ταιζει τον μινι σιλο με εντολη απο φωτοκυταρο ο οποιοσ εχει κ αυτος φ150 κοχλια που ταιζει την εστια καυσης.
γενικα πως σου φαινεται η ολη ιδεα?
ειχεσ ποτε προβληματα με φρακαρισματα στον κοχλια?τα δικα μου τσιπσ ειναι περασμενα μονο απο σπαστηρα κ οχι απο σφυρομυλο με μηκοσ μεχρι 5εκατοστα περιπου.εχω ακουσει για ενα ηλεκτρολογικο συστημα που αν μπλοκαρει περνει για λιγα δευτερολεπτα αντιστροφη κινηση για να ξεμπλοκαρει κ μετα συνεχιζει κανονικα.ξερεις κατι σχετικα με αυτο?
σχετικα με την επιστροφη φλογας,σου εχει τυχει ποτε?κανει γρηγορη επιστροφη το υλικο αυτο?κ αν ναι παιζει να μ δημιουργησει κανονικη φωτια στο μινι σιλο κ να παρει φωτια κ ο κοχλιασ του μεγαλου σιλο η΄μονο καρβουνια?
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83689 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Στρατη και παλι σ ευχαριστω. φιλε και παλι εχεις δικιο με την παρότρυνση σου. Τελικα σκεφτομαι να κανω αυτό που μου λες. Θα κοιταξω πρωτα να παρω τον σφυρομηλο και αν τα πειραματα πετυχουν συνεχιζω με μεγαλυτερο καταστροφεα ξυλου. Μηπως Εχεις καποιο σφυρομυλο στο μυαλο σου να μου προτεινεις στα 2000 ευρω περιπου? Και παλι σ ευχαριστω για την βοηθεια σου και αν και είναι λιγο μακρυα για μενα απο Πειραια, αν χρειαστεις κατι έκτακτο από την agromex στον Αυλωνα πες το μου και αν μπορω θα παω να το παρω και να στο στειλω αυθημερον με το καραβι. Το mail μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83696 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

giannis85 έγραψε: καλησπερα στρατη.θα ηθελα να σε κανω μερικεσ ερωτησεις μιας και εχεις εμπειρια απο τα woodchips.
αυριο με το καλο θα αναψω τον (μικρο :P ) λεβητα μου (800.000 kcal) και θα καψω woodchips.εχω σιλο 4χ4χ4 με αναδευτηρα σαν αυτους που χρησιμοποιουν στην βοριο ευρωπη με τις λαμες κ κοχλια φ150 που ταιζει τον μινι σιλο με εντολη απο φωτοκυταρο ο οποιοσ εχει κ αυτος φ150 κοχλια που ταιζει την εστια καυσης.
γενικα πως σου φαινεται η ολη ιδεα?
ειχεσ ποτε προβληματα με φρακαρισματα στον κοχλια?τα δικα μου τσιπσ ειναι περασμενα μονο απο σπαστηρα κ οχι απο σφυρομυλο με μηκοσ μεχρι 5εκατοστα περιπου.εχω ακουσει για ενα ηλεκτρολογικο συστημα που αν μπλοκαρει περνει για λιγα δευτερολεπτα αντιστροφη κινηση για να ξεμπλοκαρει κ μετα συνεχιζει κανονικα.ξερεις κατι σχετικα με αυτο?
σχετικα με την επιστροφη φλογας,σου εχει τυχει ποτε?κανει γρηγορη επιστροφη το υλικο αυτο?κ αν ναι παιζει να μ δημιουργησει κανονικη φωτια στο μινι σιλο κ να παρει φωτια κ ο κοχλιασ του μεγαλου σιλο η΄μονο καρβουνια?
ευχαριστω


οπως το περιγραφεις αν εχω καταλαβει καλα,εχει τις προδιαγραφες για να μην επιτρεπει στη φλογα να γυρισει.
Βαλε το σαιτ για να το δω.
Φωτια ειναι δυσκολο να γυρισει πισω.Θα πρεπει να εχει μπουκωσει ο λεβητας απο τις σταχτες,και να βρη διεξοδο προς τον κοχλια.
Αυτο που συμβαινει συχνα ειναι να γινεται φυτιλι το υλικο και η καφτρα να πηγαινει προς το σιλο.
Απο τη στιγμη που το'φυτιλι' ειναι κομενο και υπαρχει μια αποσταση ,τοτε η καφτρα σταματαει.
Η καφτρα προχωραει αργα .Απο 2 ωρες τουλαχιστον και πλεον.
Αλλα αυτο δεν ειναι στανταρ γιατι επιδρουν πολλοι παραγοντες.

Για το μικρο σπιτακι σου τον πηρες απ οτι καταλαβα ? :P
γραψε και ποσο σου στοιχισε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83723 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Στρατη πες μου την γνωμη σου γιαυτο το μηχανημα?



ΣΦΥΡΟΜΥΛΟΣ-ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΞΥΛΩΝ AMPCe100



Τιμή μονάδος (Τεμάχιο):€2 800.00










Ισχύς : 10 ΗΡ/ 380 V
Παραγωγή : 300 kgr/h
Διάμετρος ξύλου εισαγωγής : 50-100 mm
Τρόπος τεμαχισμού : μαχαίρια και σφυριά
Παραγόμενο υλικό : Ø 3-5 mm
Βάρος : 200 kgr
Παράγει υλικό έτοιμο για πελλετοποίηση
Παρέχεται standard το κόσκινο των 3 mm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ