Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85388 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
φιλε μου βιομαζιστη εκτιμω πως εχεις 100% δικιο για την κουραση. όμως φιλε εδω και ενα χρονο μπορω και κανω αποκεντρωση για μερικες ημερες καθε βδομαδα απο τον Πειραια και μενω στην επαρχια (Ακρατα), γιαυτο και επενδυσα στην βιομαζα και την θερμανση του σπιτιου μου στην επαρχια, ανελαβε ενας πυρηνοκαυστηρας. ομως όπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ, οι γειτονες καινε τα κλαδεματα ανόητα κατ εμε, γιαυτο ψαχνω τροπους να εκμεταλευθω αυτη την τσαμπα βιομαζα όσο ειναι δυνατον. ετσι οταν βρισκομαι στην Ακρατα και επειδη εχω αρκετες ωρες ελευθερες και για να μην τσακωνομαι με την γυναικα, χαχα, ψαχνω να βρω τροπους να κανω πραγματα που θα ειναι και εποικοδομητικα. φυσικα φιλε σ αυτον τον κοσμο, ολα τα πραγματα πληρωνονται, ετσι για να εχω την ησυχια μου προτιμω να βρισκομαι στα χωραφια και να κοβω ξυλα. χαχαχα. φυσικα και αστειευομαι. εκτιμω αυτα που μου λες και γιαυτο το ψαχνω. δεν παει να πει πως στο τελος θα καταληξω και θα το κανω. άλλωστε πιστευω πως αυτο το νοημα εχει για ολους η ολη συζητηση σ αυτο το φορουμ, δηλαδη να ανταλλασουμε αποψεις και να μαθαινουμε πραγματα απο άλλους που εμεις δεν τα ξερουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85391 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Βιομαζιστής έγραψε: Ως συνήθως, ότι να ΄ναι όποτε να ΄ναι!
Εγώ σαν μηχανικός 19 χρόνια, βίδες βίδωνα. Αλλά δυστυχώς εσύ δεν θέλεις μηχανικό να σε διορθώσει, μα γιατρό.
Έχεις καταλάβει τι ανοησίες ξεστομίζεις συνεχώς και πηγαίνοντας να το σώσεις, αυτομαστιγώνεσαι;

Πες τα, Χρυσόστομε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85393 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

ftspetro έγραψε: φιλε μου βιομαζιστη εκτιμω πως εχεις 100% δικιο για την κουραση. όμως φιλε εδω και ενα χρονο μπορω και κανω αποκεντρωση για μερικες ημερες καθε βδομαδα απο τον Πειραια και μενω στην επαρχια (Ακρατα), γιαυτο και επενδυσα στην βιομαζα και την θερμανση του σπιτιου μου στην επαρχια, ανελαβε ενας πυρηνοκαυστηρας. ομως όπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ, οι γειτονες καινε τα κλαδεματα ανόητα κατ εμε, γιαυτο ψαχνω τροπους να εκμεταλευθω αυτη την τσαμπα βιομαζα όσο ειναι δυνατον. ετσι οταν βρισκομαι στην Ακρατα και επειδη εχω αρκετες ωρες ελευθερες και για να μην τσακωνομαι με την γυναικα, χαχα, ψαχνω να βρω τροπους να κανω πραγματα που θα ειναι και εποικοδομητικα. φυσικα φιλε σ αυτον τον κοσμο, ολα τα πραγματα πληρωνονται, ετσι για να εχω την ησυχια μου προτιμω να βρισκομαι στα χωραφια και να κοβω ξυλα. χαχαχα. φυσικα και αστειευομαι. εκτιμω αυτα που μου λες και γιαυτο το ψαχνω. δεν παει να πει πως στο τελος θα καταληξω και θα το κανω. άλλωστε πιστευω πως αυτο το νοημα εχει για ολους η ολη συζητηση σ αυτο το φορουμ, δηλαδη να ανταλλασουμε αποψεις και να μαθαινουμε πραγματα απο άλλους που εμεις δεν τα ξερουμε.



Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί κι εγώ αρχικά αλλά δεν πίστευα ότι υπάρχει τόσο πολύ χαμαλίκι και τόσα έξοδα για τόσο μικρό κέρδος.
Κι εγώ Αθήνα έμενα πριν από 3,5 χρόνια. Τώρα όμως έχω μετακομίσει μόνιμα στην επαρχία.
Χωρίς πολύ μεγάλα μηχανήματα που δεν συμφέρουν στην περίπτωσή σου και στην περίπτωσή μου γιατί δεν είμαστε της δουλειάς, μάλλον σύντομα θα αναθεωρήσεις όταν κοπάσει ο ενθουσιασμός.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85399 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
και παλι θα συμφωνησω μαζι σου, απλά εγω ακομα ειμαι ΄΄νεος΄΄ στην επαρχια και οχι στα χρονια και δεν εχει ακομα καταλαγιασει ο αρχικος ενθουσιασμος μου. φιλε ασε και εγω μαλλον θα ΄΄φαω΄΄ τα μουτρα μου και θα ηρεμισω. μεχρι τοτε ας το ψαχνω. ευχαριστω και παλι για τις αποψεις σου και την γνωστοποιηση σ εμενα της προσωπικης σου εμπειριας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85403 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

ftspetro έγραψε: και παλι θα συμφωνησω μαζι σου, απλά εγω ακομα ειμαι ΄΄νεος΄΄ στην επαρχια και οχι στα χρονια και δεν εχει ακομα καταλαγιασει ο αρχικος ενθουσιασμος μου. φιλε ασε και εγω μαλλον θα ΄΄φαω΄΄ τα μουτρα μου και θα ηρεμισω. μεχρι τοτε ας το ψαχνω. ευχαριστω και παλι για τις αποψεις σου και την γνωστοποιηση σ εμενα της προσωπικης σου εμπειριας.



Αν ενδιαφέρει, θα σου πω πως εγώ ακόμη συνεχίζω να θρυμματίζω κλαδιά γιατί δυστυχώς έχω πάρει τα μηχανήματα και τον εξοπλισμό αλλά το κάνω αραιά και που. Έχω υπολογίσει ότι τα έξοδά μου για να συλλέξω και να παράξω 1 τόνο ξερού λεπτού θρύμματος, είναι περίπου 85€. Οι ώρες και η κούραση... άστο.
Είμαι υπέρ της καύσης βιομάζας για θέρμανση. Όμως στην περιοχή μου πωλείται ο τόνος το πυρηνόξυλο 135€. Καθαρό και συσκευασμένο σε 20κιλα τσουβάλια.
Λες να αξίζει ο κόπος και το κόστος να παράξω θρύμμα;
Το κάνω όμως για την ιδέα και για να γεμίσω κάποιες ελεύθερες ώρες. Παραπάνω ώρες όμως, θα καταντούσε βασανιστήριο. Τουλάχιστον για μένα.
Έχω δε να σου πω, πως η ζωή της επαρχίας δεν συγκρίνεται με αυτή της πόλης. Τουλάχιστον αυτό δεν το μετάνιωσα. Απεναντίας μετάνιωσα που δεν αποχωρίστηκα την Αθήνα νωρίτερα.
Η ζωή μου αναβαθμίστηκε.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85408 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
βιομαζιστη αυτο κανει δουλεια για θρυματισμο κλαδιων?
Βγαζει το μεροκαματο του εργατη και τα πετρελαια του σε αποδοση υλικου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ