Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40327 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Aυτες δηλ. που ειδα εγω περιοχη αεροδρομιου με 5 ευρω το 10κιλο τοτε πρεπει να εχουν τουλαχιστον ψιγματα ασημιου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40343 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Δειτε και την αποψη ενος παιδιου μηχανολογου που εγραψε περυσι στο mybike.gr:


Λοιπόν, επειδή είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και ακριβώς αυτή είναι η δουλειά της εταιρεία μου έχοντας κάνει τα μεγαλύτερα έργα με βιομάζα στην Ελλάδα, ας κάνουμε ένα μάθημα "Εισαγωγή στα Στερεά Κάυσιμα-Βιομάζα 101". Όποιος βαριέται ας πάει στ επόμενο post.



Ορισμοί

Θερμογόνος Δύναμη (κατώτατη)

Η θερμότητα που εκλύεται κατά την καύση ενός υλικού λαμβάνοντας αφαιρώντας τη θερμότητα που παραλαμβάνει το περιεχόμενο νερό.
Επειδή η βιομάζα έχει παρόμοια χημική σύσταση (50-55% άνθρακα, 30-35% οξυγόνο, 5-7% υδρογόνο) ανεξαρτήτως της μορφής της, η ανωτάτη θερμογόνος δύναμη (με μηδέν υγρασία δηλαδή) είναι παρόμοια για όλες τις μορφές της και είναι περίπου 4.500 kcal/kg +_ 15%.

Αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι η υγρασία. Πχ αγοράζουμε ξύλα με 15% υγρασία και με 30% με 120 euro/tn. Πόσες θερμίδες πραγματικά μπορεί να αποδώσει max η καύση τους?

15% Με 4500 kcal/kg επί ξηρού * (100-15%) = .85 kg x 4500 = 3.825 kcal
Με -600 kcal/kg που απορροφά το νερό 15% x -600 = -90 kcal

Αρα παιρνουμε max 3.735 kcal από ένα kg ξύλου με υγρασία 15%


30% Με 4500 kcal/kg επί ξηρού * (100-30%) = .70 kg x 4500 = 3.150 kcal
Με -600 kcal/kg που απορροφά το νερό 30% x -600 = -180 kcal

Αρα παιρνουμε max 2.970 kcal από ένα kg ξύλου με υγρασία 30%

Η διαφορά είναι 2970/3735= 79.5% της ενέργειας στο μάπα ξύλο και το πληρώνουμε στην ίδια τιμή. Ηθικό δίδαγμα. Αγοράζουμε ξύλα τώρα και όχι(καλοκαιρι γραφτικε)


ΣΥΣΣΩΜΑΤΩΜΑΤΑ ΞΥΛΟΥ
Η συσσωμάτωση του ξύλου είτε είναι σε μορφή pellets (κύλινδροι διαμέτρου 6-8 mm και μήκους < 40 mm) είτε briquettes (τετράγωνης είτε κυλινδρικής διατομής) απαιτεί το ξύλο να έχει ανώτατη υγρασία <10% ειδάλλως δεν γίνεται η συμπίεση. Άρα το υλικό που αγοράζουμε είναι σίγουρα με πολύ χαμηλή υγρασία άρα μεγάλη θερμογόνο δύναμη. Ξεθαραρίζω ότι η συμπίεση είναι μια καθαρά μηχανική διεργασία και δεν προστίθενται συγκολλητικές ουσίες.

Η θερμογόνος τους δύναμη είναι περίπου 4.300 kcal/kg από πολλαπλές μετρήσεις.
Το κόστος λιανικής για τα pellets είναι 250-300 euro/tn, για τις μπρικέτες εκτιμώ ότι είναι παραπλήσιο.


Βαθμός Απόδοσης Καύσης

Προσδιορίσαμε τη max ενέργεια μπορεί να μας δώσει κάθε καύσιμο. H καύση όμως δεν είναι ποτέ πλήρης. Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν όπως το ποσοστό τέφρας, η παρουσί πτητικών, η κοκκομετρία, ο αέρας καύσης, η υγρασία και η θερμοκρασία καύσης.
Σε κάθε περίπτωση η καύση είναι πιο ολοκληρωμένη όσο καλύτερης ποιότητας είναι το καύσιμο χωρίς βέβαια να είναι χαοτικές (5% περίπου)

Βαθμός Απόδοσης Μετάδοσης Θερμότητας
Είναι το ποσοστό της θερμότητας που είναι χρήσιμη (που θερμαίνει το χώρο, που ζεσταίνει το νερό του λέβητα κλπ) προς τη θερμότητα που εκλύεται κατά τη καύση. Εδώ οι διαφορές είναι Χαοτικές. Για παράδειγμα ένα τζάκι απλό που καίει με ανοικτή πόρτα έχει ένα βαθμό απόδοσης 30%, ενώ ένα το οποίο είναι με κλειστή πόρτα και εναλλάκτη καυσαερίων-αέρα και ανεμιστήρα πλησιάζει το 80%.


Η διαφορά φαντάζομαι είναι κατανοητή. Στη μία περίπτωση όλη σχεδόν η θερμότητα πλην μερικής ακτινοβολίας απορροφάται από τα καυσαέρια και αποβάλλεται από τη καπνοδόχο και στην άλλη τα ψύχουμε και θερμαίνουμε το χώρο, ότι υλικό και να καίμε. Είναι σα να έχεις Varadero προ injection εποχή. Δεν πα να του βάζεις 86 RON, 91 RON, 150 RON, 9 lt/100 θα σου καίει γιατί ο βαθμός απόδοσης του είναι μικρός Άρα εδώ είναι η μεγαλύτερη βελτίωση που μπορούμε να κάνουμε.

Ο βαθμός απόδοσης που μας ενδιαφέρει είναι ο συνολικός και επιμερίζεται στο βαθμό απόδοσης καύσης και βαθμό απόδοσης μεταφοράς θερμότητας, αλλά όπως είπαμε για τα τζάκια ο 2ος έχει κατά πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα.


Τι πρέπει να αγοράσω φέτος, ξύλα ή μπρικέττες.

Νομίζω ότι είναι κατανοητό από τα παραπάνω ότι είναι καλύτερα να αγοράσουμε τώρα ξύλα με 120 euro/tn, έναντι μπρικετών με 250 euro/tn. Εαν η μπρικέτα έχει <200 euro/tn, αλλάζουν τα πράγματα.

Βέβαια η όλη συζήτηση αναφέραται σε οικιακό καταναλωτή ο οποίος πρέπει να δει και τα εξής:
Οι μπρικέτες λόγω μεγαλύερου ειδικού βάρους και ομοιομορφίας απαιτούν πολύ λιγότερο χώρο από τα ξύλα (πολύ σημαντικό για μερικούς)
Οι μπρικέτες δεν έχουν την βρωμιά που έχουν τα ξύλα, τα σκουλήκια κλπ (επίσης σημαντικό για μερικούς)
Οι μπρικέτες ανάβουν εύκολα και έχου ωραία και σταθερή καύση

Ελπίζω να ενημερωθήκατε,αν βοηθηθήκατε είναι άλλη υπόθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40512 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Όταν στην Αθήνα έχει 180 - 200 ο τόνος τα ξύλα + Κ.Π. + Υ.Ξ. συμφέρει η μπριγκέτα των 255 με τα μπουνια!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40525 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Ασυζητητη!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zakaek

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40527 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Λοιπόν μετά από το τεστ στον πατέρα μου (ενεργειακό τζάκι) η φλόγα κράτησε 40 λεπτά και κάτι ψιλά περίπου, αυτό έγινε προχθές και σήμερα μου φέρανε ένα τόνο!!

Ακόμα βέβαια δεν ήρθε ο λέβητας :angry: :angry: και πάει το τζάκι γόνα, άρχισαν και τα κρύα .......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40683 από legend7ts
περιμενω και εγω να μου στειλουν 1τονο πυρηνομπρικετα να δοκιμασω προς 110 ευρω, την φτιαχνει ο ιδιος που θα την παρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ